نویسنده: ملینا شمس

ویندوز

این روزها در دنیای تکنولوژی شایعاتی منتشر شده که نشان می دهد ماکروسافت قصد جایگزینی تکنولوژی هسته مرکزی مرورگر اج خودش برای ویندوز 10 را با Chromium دارد. Chromium یک نرم افزار اوپن سورس برای شرکت گوگل است که هسته ی مرکزی مرورگر گوگل کروم نیز می باشد.

طبق گزارشات آنلاینی که اولین بار در Windows Central منتشر شد، Blink شرکت گوگل –موتور مرورگری که مسئول تفسیر کدهای وبسایت ها و نمایش آن در سیستم های کاربران است- مبنای مرورگر جدید ماکروسافت با نام کد «Anaheim» خواهد بود.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

ماکروسافت اج که توسط شرکت ماکروسافت توسعه یافته، با عنوان یک جایگزین برای انیترنت اکسپلورر مطرح شده بود و اکنون در ویندوز 10، ویندوز 10 موبایل و در دستگاه های ایکس باکس وان نصب و ارائه شده است.  البته این مرورگر در سیستم عامل های قدیمی تر ویندوزی نصب و اجرا نمی شود.

بر خلاف بروزرسانی های زیادی که برای مرورگر اج منتشر شد، این مرورگر هنوز نتوانسته حتی گوشه ای از دنیای مرورگرها را نیز از آن خود کند و همچنان مثل اینترنت اکسپلورر با مشکل تاخیر در اجرای دستورات روبروست. یکی از دلایل اصلی این مسئله می تواند این باشد که مرورگر اج فقط روی ویندوز 10 و ایکس باکس وان قابل اجراست در حالی که هنوز هم بسیاری از کاربران سیستم عامل ویندوز، هنوز هم از ویندوز 7 استفاده می کنند.

عملا شرکت ماکروسافت سهم خود را در بازار بین مرورگرهایش تقسیم می کند در حالی که با این کار به طور کلی رقابت را به کروم با 62 درصد سهم از کل بازار می بازد.

مرورگر اج ماکروسافت

اشتباه اصلی ماکروسافت چه بود

به نظر می آید اصلی ترین اشتباه ماکروسافت در این بود که اساسا اینترنت اکسپلورر را فراموش کرد و به مرورگر اج روی آورد. به بیان دیگر، ماکروسافت در تغییر همزمان تجربه ی کاربری(UX) و افزونه های نرم افزار مرورگر دچار اشتباه شد.

مرورگر اجاز بسیاری جهات از اینترنت اکسپلورر بهتر است اما وقتی که مشتریان این شرکت سال ها با تجربه ی کاربری اینترنت اکسپلورر انس گرفته بودند و اپلیکیشن های واسطه ی بسیار قدرتمندی برای آن نوشته شده بود، چرا باید همه چیز به صورت یکجا و همزمان تغییر می کرد؟

مرورگر اج تبدیل به یک نرم افزار کاربر پسند نشد

برخلاف سرمایه گذاری و بهبودهایی که در این مرورگر صورت گرفت، ماکروسافت توانایی های آن را فقط محدود به ویندوز 10 و دستگاه های Xbox Oneنمود. جدا سازی بازار تنها اشتباه این غول تکنولوژی نبود. حالا انتقال از اینترنت اکسپلورر به اج خیلی هم ساده نخواهد بود چرا که ماکروسافت عملا تجربه ی کاربری را در مرورگر جدید خود نیز بهبود نداده است. از این لحاظ می توان حتی گفت که این دو مرورگر نسبت به هم هیچ تغییری نداشته اند.

مرورگر اج

چه اتفاقی برای Bing خواهد افتاد؟

یکی از مهم ترین جنبه های این انتقال به Chromiumاین است که امکان ترک موتور جستجوگر Bingوجود دارد. Bingموتور جستجوی شرکت مامروسافت بوده و رقیب موتور جستجوی گوگل به حساب می آید.

البته این شرکت ها عموما بسیار انعطاف پذیر عمل می کنند. ممکن است در یک بخش باهم همکاری ثمربخش و طولانی مدتی داشته باشند اما در بخشی دیگر رقابل جدی و اصلی یکدیگر محسوب شوند. بحثی که در این مورد مطرح می شود این است که موتور جستجوی Bingخیلی هم تهدید جدی ای برای گوگل به حساب نمی آید و از طرف دیگر جز قسمت های حیاتی شرکت ماکروسافت هم نیست. پس همه ی اینها می تواند در نهایت منجر به این شود که این همکاری صورت گیرد.

البته بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مرورگر، یک نرم افزار بسیار ضروری در هر کامپیوتری می باشد اما ماکروسافت باید بیشتر روی موتور جستجویش یعنی Bingمتمرکز شود تا برای کاربرانش ارزش هایی را فراهم کند که علاقه به برگشت ایجاد نماید.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

محمدرضا | 1397/09/28

ماکروسافت باید کلا بیخیال مرورگر بشه به نظرم

رضا | 1397/09/29

ماکروسافت اج انصافا خیلی هم بد نیست

سهیل غلامی | 1397/09/29

تا وقتی Chrome هست دیگه کسی سراغ اینجور مرورگرا نمیره

اشتراک گذاری