نویسنده: خسرو یزدانی

مد و مدگرایی

بعید میرسد در دنیای رو به پیشرفت امروز که هنگام با اصول مد روز دنیا پیش میرود باشند کسانی که اصول ست کردن لباس و شیک پوشی برایشان بی اهمیت باشد.با توجه به تبلیغات روز افزونی که در این جهت میشود و برپایی فشن شوهای مختلفی که هرکدام نوعی از اصول ست کردن لباس را تبلیغ میکنند بدیهیست که همه افراد در اکثر جوامع به دنبال یادگیر اصول حداقلی و پایه شیکتر لباس پوشیدن باشند. در این مقاله سعی شده تا قسمتی از این اقیانوس بی کران را که مرتبط با هماهنگی رنگی در انتخاب لباسهاست برای شما عزیزان توضیح دهیم.

 

 

همانطور که میدانید انتخاب صحیح رنگها در لباسی که میپوشید تاثیر‌ شیک پوشی و چشمگیری آن را در تن شما جندین برابر افزون خواهد کرد.حال آنکه  انتخاب بدون آگاهی و بدون دقت میتواند حتی زیباترین و مجلل ترین لباس هارا هم عادی و غیر متفاوت نشان دهد.برخی رنگ ها در صورتی که بدرستی در کنار یکدیگر استفاده شوند همدیگر را یاری میکنند تا زیبایی و درخشندگی دو چندان داشته باشند. برخی هستند که با شناخت پایه ای از رنگها فکر میکنند هرچه بیشتر از‌ رنگهای مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنند زیبایی رنگها بیشتر چشم گیر خواهد بود‌. بله درست است. اما نباید فراموش کنیم این رنگها را به چه منظور استفاده میکنید. استفاده شما جهت انتخاب رنگ برای  دکوراسیون داخلی منزلتان است یا برای انتخاب یک لباس سنگین و مجلل برای میهمانی که با افراد میهمان در آن رودربایسی دارید؟

همانطور که میبینید اولین قدم شناسایی موقعیت و مکانیت شماست . چون که این مبحث ‌بسیار طویل و پر رمز و راز است نمیتوان در یک مقاله به تمام آن پرداخت بنابراین این بخش از مقالات را به شناخت رنگها و ست کردن اصول پایه برای لباس های میهمانی اختصاص داده ایم.

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس

برخی رنگها هستند که در مقایسه با سایر‌ رنگها سازگاری و تناسب بیشتری با رنگ پوست هایمان دارند.بعنوان مثال رنگ های قرمز و صورتی های ملایم، بنفش تیره و یا کله غازی جزو آن دسته از‌ رنگها هستند که راحت تر‌ از سایر رنگ ها با رنگ پوست و انواع رنگ های دیگر هماهنگ میشوند. توصیه میکنیم قبل از اینکه اقدام به خرید لباس برای عروسی و یا میهمانی هایتان بکنید در نظر بگیرید چه نوع رنگهایی با صورت و رنگ پوست شنا هم خوانی بیشتری دارند. اینکار به قدر کافی ممکن است سخت بنظر بیاید چه برسد به آنکه علاوه بر شناخت رنگ سازگار با پوستتان راجع به اینکه این‌ رنگ با چه رنگهای دیگر همخوانی دارد و بهتر‌ میشود هم فکر کنید!

 

اما نگران نباشید ما به شما این نوید را میدهیم که که تنها با مطالعه و آگاهی یکباره راجع به اصول و قوائد رنگ شناسی تا آخر عمر ازاین استرس رها خواهید بود و هربار نیاز به بررسی و مجادله نخواهید داشت.شما به راحتی میتوانید رنگ های هماهنگ و ست با رنگ انتخابیتان‌ را پیدا کنید به شرطی که اصول رنگ شناسی را به خاطر بسپارید و سپس از طریق آن میتوانید به اصول ست کردن لباس برسید.

رنگ ها از دو دسته اولیه و ثانویه تشکیل میشوند که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار‌ میگیرند و ترکیب آنها باهم سبب میشود این چرخه رنگ گسترده تر شود.برای مثال میتوان رنگ آبی را با رنگ بنفش و یا سبز ترکیب نمود و یا رنگهای گرم زرد و نارنجی و قرمز را با یکدیگر ترکیب کرد . ترکیب این رنگها جذاب خواهد بود و از نظر بصری هم باعث کاهش نور همدیگر خواهند شد اما خیلی سبب جلب توجه نمیشوند.

و اما رنگهای مکمل که شامل ترکیب دو نوع رنگ های اولیه و ثانویه خواهند بود که در چرخه رنگ جایگاهی در تقابل یکدیگر دارند. بطور مثال رنگ بنفش،که از ترکیب دو نوع رنگ آبی و قرمز‌ تولید میشود و به نسبت رنگ‌ زرد تضاد بسیار بالایی دارد و به همین جهت این رنگ را مکمل رنگ‌ زرد میدانند. یا مثلا در ایجاد رنگ‌ سبز خالص دو رنگ آبی و زرد به نسبت های مساوی ترکیب میشوتد که درمقابل رنگ قرمز‌ قرار گرفته و مکمل این رنگ شناخته میشوند. و یا ترکیب رنگ زرد و قرمز که رنگ نارنجی خالص بما میدهد و این رنگ هم در چرخه رنگ متضاد و در واقع مکمل رنگ‌ آبی شناخته میشود. این دسته از رنگها را کنتراست مکمل مینامند چرا که قابلیت کامل کردن و به تعادل رسانیدن همدیگر را دارا هستند و در کنار یکدیگر جلوه و درخشندگی خیلی بیشتری خواهند داشت. در انتخاب‌ رنگ لباس ها هم در صورتی که از آنها در موقعیت و مکانیت مناسبی استفاده شود میتوانند زیبایی لباس را دوچندان کنند. در مورد دوخت لباسها که دارای اصول طراحی و دوخت های متعددی هستند در ابتدا باید یک رنگ را به عنوان‌ رنگ پایه در اصل هماهنگ سازی در نظر گرفت.باید رنگی را بیشتر از سایر ‌رنگها در لباسی وجود دارد و یا مورد توجه قرار گرفته است را بعنوان رنگ پایه در نظر بگیرید.برخی لباس ها دارای طرحهای شلوع و چند رنگ هستند که بهتر است هیچوقت از دو یا چند نوع پارچه شلوغ وچند رنگ در کنار یکدیگر استفاده نکنید. بهتر ان است که اگر‌پارچه ای شلوغ و طرحدار انتخاب کرده اید حتما برای قسمت های دیگر آن از پارچه ساده و تک رنگ استفاده کنید.

به عنوان مثال پوشیدن بلیزی که دارای راه های خطی است با دامنی که توپ های درشت خالدار دارد جالب بنظر نمیرسد. البته طراحانی هم هستند که گاها از چنین ترکیباتی استفاده کنند  اما استفاده و ریسک از نوع طراحی ها نیاز به مهارت و ممارست بسیار زیادی دارد که تندی و تیزی رنگهای شلوغ و درهم برهم کنار یکدیگر را گرفته و حس چشم نوازی به مخاطب بدهد. به شدت توصیه میکنیم در صورتی که در این زمینه آگاهی ،مطالعه و دانش کافی را ندارید وارد این حیطه نشوید و از ترکیب های ساده تر و بدون ریسکتر استفاده کنید.

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس / الزام در رنگ شناسی

برای داشتن انتخابی صحیح در رنگ لباسهایتان آشنایی با چرخه رنگ برای شما الزامی خواهد بود چرا که این چرخه تمام اصول  هماهنگی و هم خوانی رنگها را بصورت یکجا در اختیارتان قرارخواهد داد. اصول بناسازی آن سلیقه ای و متغیر نیست و شما همیشه با اصول رنگ شناسی ثابتی از گذشته و تا پایان عمرتان روبرو خواهید بود.این چرخه رنگهای متضاد مکمل و هم پایه را به شما میشناساند و همچنین نشانتان میدهد رنگها چطور میتوانند از درخشندگی هم بکاهند و یا به آن اضافه کنند.شاید در نظر اولیه حفط کردن و به خاطر سپردن تمان رنگهای این چرخه کاری سخت و دشوار بنظر بیایید اما به شما اطمینان میدهیم که فقط با به خاطر سپردن یک فرمول ساده رنگهای مکملی که روبروی هم قرار میگیرند اینکار ابدا سخت نخواهد بود و میتوانید به راحتی و زیبایی از‌ کنار هم قرار دادن صحیح آنها لذت ببرید.این چرخه شامل چند دسته متفاوت است که همگی حاصل ترکیب رنگها با هم هستند مانند:

رنگ های اولیه: زرد، قرمز و آبی خالص

 

رنگهای ثانویه که از ترکیب دو رنگ از رنگهای اصلی چرخه رنگ به وجود می آیند مانند:

قرمز + آبی =بنفش

زرد + آبی =سبز

قرمز + زرد =نارنجی

و در درجه سوم رنگ هایی قرار دارند که از ادغام رنگ های اولیه و ثانویه ایجاد میشوند و شباهت آنها به رنگهای اولیه زیاد تر است.

دو عامل سبب میشود تا رنگ مورد نظر تعیین شود و به میزانی که رنگها با یکدیگر ادغام میشوند نتایج متفاوتی بدست خواهد امد‌. در حالت معمول زمانی که سه ترکیب متفاوت را با کمک استفاده از دو‌رنگ ثابت به کار‌ میگیریم رنگهای زیر درست خواهند شد:

سبز+ آبی = آبی فیروزه‌ای

سبز+ آبی = سبز آبی (آبی آکواریومی)

سبز + آبی = لاجوردی

زرد + نارنجی = کهربایی

زرد + سبز = زمردی

زرد + سبز = لیمویی

آبی + بنفش = نیلی

آبی + بنفش = ارغوانی

آبی + بنفش = یاسی

قرمز + بنفش = زرشکی

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس

ترکیب رنگی سفید و سیاه رنگی برای فصول مختلف 

رنگ های سفید و سیاه دارای این قابلیت هستند که در کنار رنگ های دیگر به کار گرفته شوند .متخصصان و طراحانی که در عرصه های مختلف مد و رنگ کار ‌میکنند عقیده دارند که سفید و مشکی جزو رنگها به حساب نمیایند و دارای خاصیت های خنثی هستند. در رنگ سفید هیچ ترکیب رنگی به کار‌نرفته است و میزان درخشندگی در آنها بسیار زیاد است. در مورد رنگ سیاه هم برعکس رنگ سفید تمامی رنگها در ترکیب آن استفاده شده اند و میزان تیرگی ‌آن را بالاتر برده اند. این دو رنگ را میتوان خیلی راحت در کنار سایر‌ رنگها بکار‌ برد چرا که این قابلیت را دارند که در خصوص فواید ترکیب رنگ چالش ایجاد کنند. قرار گیری‌ رنگ سفید در کنار سایر‌ رنگها باعث بهتر جلوه کردن آن‌ رنگها میشود و استفاده از رنگ مشکی در کنار سایر‌ رنگها سبب ایجاد تندی و تیزی در رنگهای دیگر‌ میشود.

 

اصول ست کردن لباس / قرمز رنگی جذاب و خطرناک!

رنگ قرمز خاصیت هماهنگ پذیری بالایی دارد و با بسیاری از‌ رنگ ها سرد و گرم مانند مشکی، بنفش، سبز، نارنجی یا حتی خود قرمز هماهنگ میشود. به همین جهت است که در اصول ست کردن لباس  زیاد از این رنگ استفاده میشود.اگر علاقمند بودید ستی بر پایه رنگ قرمز بنا کنید خصوصا در ترکیباتی انتخاب لباس بهتر آن است که ترکیب و مشتقات مختلف رنگی از آن را درنظر بگیرید ؛ بر فرض مثال رنگ‌ بنفش که در ساختار و ترکیب آن رنگ قرمز‌ به کار رفته است میتواند انتخاب خوبی باشد و این در حالیست که ابدا استفاده  از رنگهای تیره و روشن قرمز‌ برای ست کردن با خود این‌ رنگ توصیه نمیشود مگر در شرایط و مقاصدی خاص.

دیگر رنگهایی که مناسب ست کردن با رنگ قرمز‌ نیستند رنگهای زرد و آبی هستند که خودشان جزو رنگ های اصلی چرخه رنگ به حساب می آیند. تنها زمانی استفاده از این‌ رنگها مجاز میشود که رنگ آبی شما متمایل به بنفش باشد و زردتان به نارنجی هم خوانی و نزدیکی داشته باشد.

 

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس / آرامش با رنگ آبی

رنگ آبی را بیشتر‌ میتوان با رنگ های هم حرارت خودش یعنی سرد ها مانند مشکی، بنفش، سفید نارنجی و سبز ست کرد. درمیان اینها نارنجی‌ به عنوان تکمیل کننده اصلی آبی شناخته میشود و زمانی که از این دو رنگ‌ در کنار یکدیگر استفاده شود سبب بیشتر دیده شدن نارنجی خواهد شد. در رابطه با رنگ ‌آبی بهتر‌ آن است که با رنگهای اصلی‌ چرخه رنگ یعنی زرد و قرمز‌ ترکیب نشود و این مورد تنها زمانی اجراییست که قرمز شما متمایل به بنفش باشد و همچنین رنگ زردتان به سبزی ‌گرایش داشته باشد.

 

اصول ست کردن لباس / زرد، رنگ هشدار

در حال حاضر انواع مختلفی از پارچها به ‌رنگهای زرد‌ وجود دارند که میتوان از‌ رنگهایی مانند مشکی ، بنفش، سفید و سبز و نارنجی برای ست کردن با این رنگ استفاده برد.در اصول ست کردن لباس از آنجایی که از  رنگ زرد بعنوان رنگی اتشین و تند یاد میشود هماهنگی این رنگ با سایر‌ رنگها ممکن است در وهله اول کمی دشوار بنظر‌ برسد. اما اگر طبق پیشنهاد ما برای ست کردن رنگ زرد از‌ تنالیته های ملایم استفاده کنید هیچ گاه این رنگ زنندگی و آزار بصری برای‌ شما به ارمغان‌ نخواهد آورد. برای ست کردن‌ با رنگ زرد هیچ گاه از‌ رنگهای شبرنگی استفاده نکنید چرا که خود زرد به حد کافی رنگ تند و تیز و درخشانی هست استفاده افراطی از‌ رنگ های شفاف در کنار این رنگ موجب دلزدگی خواهد شد. رنگ های سبز و نارنجی های ملایم‌ میتوانند انتخاب خوبی برای رنگ زرد باشند.

 

اصول ست کردن لباس /رنگ بنفش مکمل سازگار با زرد

این‌ رنگ را معمولا بعنوان همراه و دوست رنگ‌ زرد میشناسند اما در ترکیب و استفاده این دو رنگ باید حتما جانب احتیاط را رعایت کنید چرا که هیچ یک از این‌ رنگها نباید به نسبت دیگر درخشش بیشتری داشته باشند یعنی در استفاده از‌ رنگهای مکمل باید از هر دو رنگ به نسبت مساوی استفاده شود و یا جایگاهی برای رنگ در نظرگرفته شود که تعادل و تناسب بین آنها همانند استفاده مساوی از آنها باشد.همچنین نباید هیچ کدام نسبت به رنگ دیگر تند و تیزتر به نطر برسند چرا که از نظر بصری موجب ایجاد تاثیراتی نامطلوبی خواهند شد.

 

اصول ست کردن لباس / سبز رنگی همیشگی و صلح جویانه

برای ست کردن رنگ‌ سبز میتوانید از رنگهایی مانند مشکی، سفید و قرمز،سبز و آبی و یا رنگ زر استفاده کنید. در واقع میتوانیم بگوییم رنگ سبز به عنوان یکی از ‌رنگهای کاربردی شناخته میشود. اما زمانی جلوه آن بیشتر خواهد شد که از رنگهای هماهنگ با این رنگ بصورت هوشمندانه و با آگاهی در کنارش استفاده شود. مثلا رنگهای زمردی ، زیتونی و... رنگهای مناسبی برای ست کردن با رنگ سبز هستند.

 

اصول ست کردن لباس / رنگ قرمز را بعنوان مکملی برای رنگ سبز‌ میشناسند

و قرار گیری آنها در کنار یکدیگر  سبب ایجاد ترکیب رنگی فوق العاده میشود البته اگر تمایلی به استفاده دو رنگ تند در کنار یکدیگر نداشتید میتوانید ترکیب های جذاب دیگری را هم‌ به ست هایتان اضافه کنید.باید دقت داشته باشید که رنگ سبز هیچ گونه هماهنگی و هارمونی با رنگ  گرمی نظیر نارنجی و رنگی سرد نظیر بنفش ندارد و تنها در شرایطی میتوان از این رنگ بهره گرفت که بنفش به آبی تمایل بیشتر داشته باشد و رنگ نارنجی نیز مایل به زرد باشد.

 

 رنگ بنفش رنگ اشرافی و شکوهمند

پارچه هایی که به رنگ بنفش باشند را میتوان با رنگهایی نظیر سفید، مشکی، آبی و قرمز و زرد ست کرد. در خصوص رنگ بنفش هم میتوانید ازهمان دستورالعمل رنگ آبی استفاده کنید.در صورتیکه از تنالیتهای تیره این‌رنگ استفاده بکنید دست باز تری در ست کردن و انتخاب رنگها خواهید داشت رنگهای تیره بنفش عموما سازگاری بیشتری با اکثریت رنگها دارند خصوصا رنگهایی که تنالیته هایی از رنگ قرمز و آبی داشته باشند و استفاده از طیف های رنگی تیره و روشن این رنگها در ست کردن با بنفش ست های زیبا و جذابی ایجاد خواهد کرد.

رنگ بنفش بعنوان مکمل رنگ ابی شناخته میشود. البته درصورتی این دورنگ در کنار یکدیگر براقیت و درخشندگی مساوی خواهند داشت که از ترکیب یکسانی با وزن یکسان استفاده شود وگرنه یکی از رنگها باعث دلزدگی خواهد شد. چراکه وقتی یکی از رنگها از دیگری بیشتر به چشم بیاید موجب میشود رنگ دیگر چندان چشمگیر نباشد و به جای آن رنگ دیگری بیش از اندازه در دید خواهد بود. در نتیجه پیشنهاد میشود برای زیباتر نشان دادن این رنگها و همچنین هماهنگ کردن راحتتر آنها از تن های ملایم و آرامشان استفاده کنید تا نتیجه ای مطلوب و ایده آل حاصل شود.

 

راهنمای خرید لباس مناسب و انتخاب صحیح آنها

اصول ست کردن لباس / رنگ نارنجی

در حال حاضر پارچه هایی با طرح های بسیار‌ متنوعی در بازار‌ موجود هستند که از تنالیتهای مختلفی از‌ رنگ نارنجی استفاده کرده اند. این رنگ را میتوانید در کنار رنگ هایی نظیر سفید و مشکی،نارنجی و زرد و همچنین آبی و قرمز استفاده کنید. این رنگ هم مانند بسیاری رنگها نطیر رنگ دلارای درخشندگی و حالتی هشدار گون است و استفاده از آن در تم رنگی لباس بسیار‌ ریسک خواهد داشت و ممکن است ستی نامتوازن را برایتان به ارمغان بیاورد. برای آنکه چنین اتفاقی رخ ندهد میتوانید به جای استفاده از رنگ های خالص نارنجی از طیف های تیره و روشنتر این رنگ خطرناک استفاده کنید. ترکیب کردن رنگ قرمز‌ و نارنجی  و یا اضافه کردن مقداری قهوه ای میتواند از میزان تند و تیزی این رنگ بکاهد.

رنگ آبی هم بعنوان مکمل این رنگ شناخته میشود و تقریبا بهترین‌ رنگ برای استفاده در کنار رنگ نارنجیست اما مانند تمام رنگهای مکمل دیگر درصد این رنگها به هم برابر است یعنی شما باید یا از مقادیر مساوی رنگ در کنار هم استفاده کنید یعنی درصد سه به سه و یا طوری رنگها را بکار ببرید که مکانیت آنها نسبت به هم برابری داشته باشد. گاه ممکن است کمربند لباس شما دقیقا به اندازه کل لباسهایتان چشم گیر باشد.

افرادی که تمایل دارند از خود رنگ ها استفاده کنند و با ست کردن آنها ترکیبی جذاب به وجود بیاورند نباید کمک از چرخه رنگ را فراموش کنند چرا که تمام اصول و قوائدی که در این مقاله به سمع و نظر شما رساندیم به صورت کتبی و تصویری در این چرخه موجود است استفاده مداوم از‌ چرخه رنگ سبب میشود رفته رفته با اصول و قوائد آن خو بگیرید و دیگر بصورت ذاتی رنگها را کنار هم بچینید. آشنایی بهتری با اصول رنگ شناسی و مبانی ست کردن آنها از‌طریق این چرخه رنگ پیدا خواهید کرد .

برخی از رنگها طبعی سرد دارند و به عنوان رنگ های سرد شناخته میشوند در خصوص برخی دیگر هم عنوان رنگ گرم رابه آنها نسبت میدهند. زمانیکه قصد دارید ترکیب جالبی را ارائه دهید میتوانید رنگهای گرم را در کنار یکدیگر استفاده کنید و رنگ های سرد را هم بصورت همزمان استفاده کنید.

اصول ست کردن لباس

اصول ست کردن لباس

برای داشتن ترکیباتی بهتر پیشنهاد میکتیم از رنگهای مکمل به مقدار زیاد استفاده نکنید سعی کنید بیشتر از‌طیف های مختلف یک رنگ بهره بگیرید با استفاده های جزئی از رنگهای همخوان. بهتر است رنگ های مکمل را با تنالیته های ملایم آن استفاده کنید تا ظاهری جذابتر و ایده آل تر بشما بدهند.

از اینکه در این مقاله مارا همراهی کردید سپاسگزاریم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری