نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

در این کتاب7 گام اساسی برای بهبود و پیشرفت در زندگی و کسب و کار را می آموزید.

چکیده مطالب

برنامه ریزی برای تغییر رفتار در طولانی مدت، کار دشواری نیست، اما انجام دادن و حفظ کردن تغییر واقعی بسیار دشوار است.

دلیل رفتار خاص شما، مسئله های جانبی است. روی «طرز رفتار خود » تمرکز کنید.

با پیروی از برنامه بهبود شخصی 7 مرحله ای می توانید تغییری اساسی در خود به وجود آورید.

- اول، از آمادگی، اشتیاق و قابلیت بهبود شخصی خود برای این برنامه مطمئن شوید.

- دوم، قصد دقیق خود برای تغییر یک رفتار خاص و روش آن را مشخص کنید.

- سوم، مربی، راهنما یا فردی را استخدام کنید که «دایره حمایتی » را برای شما شکل دهد.

- چهارم، از آن ها بخواهید بازخورد بی طرفانه ای درباره رفتار شما ارائه دهند.

- پنجم، این ورودی را بازبینی و تحلیل کنید و از آن درس بیاموزید.

- ششم، برای تغییر رفتار خود، برنامه ای طراحی کرده و سپس آن را اجرا کنید.

- هفتم، صحت عملکرد خود را کنترل کرده و در صورت نیاز، برنامه خود را مجددا تنظیم کنید و در نهایت، موفقیت خود را جشن بگیرید.

آنچه که در این مقاله فرا خواهید گرفت:

1- چرا تغییر دادن رفتار دشوار است؟

2- هفت گام بهبود شخصی برای تغییر رفتار کدامند؟

3- چگونه آ نها را اجرا کنیم؟

برخی نویسندگان انگیزشی ادعا می کنند که کتاب هایشان با جلدهای شاداب و شیک و پیشنهادهای داغ، حتی اگر محتوایش مانند نسیم تابستان بی اساس باشد، می تواند زندگی شما را تغییر دهد. برعکس، هاوارد.ام.گاتمن جریانی مداوم از مطالب ارزشمند در اختیارتان قرار می دهد که می تواند در بهبود زندگی به شما کمک کند.گاتمن که کارشناس آموزش اجرایی است، 7 گام ساده بهبود شخصی را برای تغییر رفتار دائمی به سوی رفتاری مثبت ارائه می کند. او با توضیح روش به کارگیری اصول آموزش عملی برای تصحیح رفتار و داشتن زندگی شادتر و کاراتر، دانش ، حکمت، نکات زیرکانه و مهارت عملی ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهد. مطالعه این راهنمای بهبود شخصی مفید را به شما پیشنهاد می شود.

بهبود و ارتقای شخصیت

آیا واقعا تمایل دارید در خود تحول ایجاد کنید؟

وقتی بحث تغییر رفتار به میان می آید، پیدا کردن راه حلی برای این تغییر ساده است، اما حفظ تغییر واقعی کار بسیار دشواری است، زیرا رفتار عادت است. از آنجاکه مردم اغلب مایلند رفتار بد خود را تغییر دهند، این کار را غیرممکن می بینند. برای مثال، افراد می دانند که مصرف دخانیات خطرناک است، اما همچنان به این کار ادامه می دهند؛ و سالانه 438.000  آمریکایی در اثر مصرف سیگار می میرند.با این وجود، بسیاری از افراد اغلب با استفاده از اصول تغییر «تغییر دائمی رفتار » را انجام می دهند:

- مردم می توانند...و باید خودشان را مرتبا بازسازی کنند. برای اثبات این ادعا سری به جلسات معتادان بزنید.

- تغییر با انتخاب کردن آغاز می شود. رفتار خود را کنترل کنید. تغییر پایدار مستلزم انتخاب رفتار مطلوب است.

- این رفتار است که در نظر گرفته می شود. «دلیل» رفتار خاص شما موضوعی جانبی است. بر «نوع رفتار» خود تمرکز کنید.

- بهبود شخصی به شما کمک می کند تا به تغییر رفتاری پایدار دست یابید. آموزش عملی نتیجه بخش است. بهبود شخصی فقط نوع دیگری از آموزش عملی است.

- بهبود شخصی با تفکر «من می توانم » آغاز می شود. اگر خودتان را باور داشته باشید، همه چیز ممکن می شود.

7 گام برای بهبود شخصی

برای اینکه بهبود شخصیتان نتیجه بخش باشد، به داده هایی قابل بازبینی نیاز دارید که بر اساس نظرات بی طرف افراد گردآوری شده اند تا در ارزیابی این که کجا هستید و می خواهید به کجا بروید، به شما کمک کنند. شما به مربی یا راهنمایی شخصی نیاز دارید که برای باقی ماندن در مسیر صحیح و آماد ه شدن برای گسترش اقلیم آسایش مخصوص خودتان، به شما کمک کند. اگر واقعا برای تغییر رفتار و بازسازی خود آماده هستید، 7 گام «فرایند بهبود شخصی» را انجام دهید.

گام اول: تعیین کنید که چقدر برای بهبود شخصی آمادگی دارید

تغییر رفتار به ایمان احتیاج دارد؛ باور به این که تغییر واقعی در دسترس شماست. برای اینکه میزان توانایی خود برای بهبود شخصی را مشخص کنید، از خودتان بپرسید: «آیا توانایی، آمادگی و اشتیاق تغییر دائمی رفتار خود را دارم؟ » پاسخ این سوال پیچیده، نیازمند داشتن افکار مشخص و افزایش آگاهی به طور جدی است. از خودتان بپرسید که آیا می توانید تغییر کنید. اغلب مردم اگر بخواهند می توانند تغییر کنند، اگرچه ممکن است بعضی از آن ها با شیاطین درونی روبه رو باشند که مانع تغییر می شوند. آیا انعطاف پذیری روانی، قدرت و اشتیاق برای تغییر دارید؟ آیا قادرید همه کارهای لازم را انجام دهید؟ وقتی به این سوالات پاسخ می دهید ، این واقعیت را بپذیرید که باید مسئولیت خود و تغییر رفتار موردنظرتان را برعهده بگیرید. باید این توانایی را داشته باشید که بازخورد بی طرفانه را به عنوان یک هدیه ارزشمند و نه به عنوان تهدید بپذیرید.

تغییر رفتار نیازمند «شک لدهی مجدد رفتارها »است. اهمیت دادن به جملات مرعوب کننده مثل «نمی توانم سیگار را ترک کنم ؛ چون چاق می شوم » یا «هرگز نمی توانم ارتقای شغلی بگیرم» یا «نمی توانم با شوهرم بمانم، چون خیلی خشن است » را متوقف کنید. از عبارات مرعوب کننده مانند: «غیرممکن است » ،«خیلی سخت است»، «هنوز آمادگی ندارم، شاید سال بعد این کار را انجام دهم» ،«الان کارهای زیادی دارم که باید انجام دهم » اجتناب کنید. این داستان های منفی که برای خود تعریف می کنید، بر نوع نگاه شما به دنیا و نوع عمل شما تاثیر می گذارد. این ها به «اصلی ترین باورهای محدودکننده » تبدیل می شوند. عباراتی جدید و مثبت را جایگزین آن ها کنید که برایتان مفید باشد. برای مثال، اگر به خودتان می گویید که بیش از آن استرس و مشغله دارید که به دانشگاه برگردید، این مرثیه را با جمله زیر جایگزین کنید:«برگشتن به دانشگاه اولین اولویت من است».

اگر واقعا آمادگی تغییر دارید، قصد خود، منافع حاصل از تغییر و مطلو بترین خروجی را بنویسید.موفقیت در بهبود شخصی به اشتیاق شما برای تغییر و تصمیم شما برای مقابله با هرچیز و هرکسی که تلاش هایتان را هدر می دهد، بستگی دارد که اجتناب از تضعیف روحیه خودتان نیز از آن جمله است. معتبرترین راه ارزیابی تغییر، «رفتار نظارتی» شما در طولانی مدت است. تغییر رفتاری فقط زمانی ارزش پیدا می کند که بتوانید آن را حفظ کنید.

گام دوم: یک هدف مشخص برای خود انتخاب کنید

در هدف خود باید «اقدام، نتیجه نهایی و چارچوب زمانی را مشخص کنید.» مانند کم کردن 20 کیلو وزن در 6 ماه ». بادقت به هدف خود فکر کنید. هدف، نقشه مسیر آینده شماست که باید واقع گرایانه تعیین شود. اگر هدف راسخی داشته باشید، می توانید بر رسیدن به خواسته خود تمرکز کنید. هر هدفی یک «منطقه ممنوعه » دارد. در راه دستیابی به هدف خود صبور باشید. این موضوع باید به یک «الزام، اجبار یا دستور صریح » تبدیل شود.

بعد از این که هدف خود را نوشتید، دیگران را نیز از آن آگاه کنید. هدفتان را با دیگران، مخصوصا افرادی که می توانند از شما حمایت اخلاقی کنند، گوش شنوا باشند و بازخورد خوبی به شما ارائه دهند و هم چنین در زمینه دسترسی به این هدف تجربیات شخصی دارند، درمیان بگذارید. وقتی علنا دیگران را نیز درگیر می کند، منحرف شدن از مسیر هدف دشوارتر می شود. تا جایی که ممکن است، جزئیات زندگی متفاوت خود را پس از تغییر رفتار مجسم کنید. این تصاویر را مانند فیلمی در  ذهن تان نمایش دهید. این فیلم را بارها تماشا کنید تا هر دفعه برایتان واقعی تر شود.

وقتی هدف راسخی تعیین کردید، اولین گام خود را برنامه ریزی کنید. اگر هدف شما ادامه تحصیل است، به آموزشگاه کنکور محلی خود بروید و برنامه کلاس ها در ترم آینده را دریافت کنید. دفتری بردارید و همه اقدامات خود را هرچند کوچک درآن یاداشت کنید تا هدفتان را پیدا کنید. به «صداهای مرگبار و مخرب درون خود» توجه نکنید. مثل:

- صدای منتقد درونی: می خواهی با این نمراتی که در دبیرستان داشتی به دانشگاه بروی؟

- صدای بدبین و عیب جو: هرگز نتوانستی از سیگار کشیدن دست بکشی. چرا فکر می کنی این دفعه میتوانی؟

- صدای طفره رو و تعویق انداز: قبل از ترک کار فقط همین یک بسته را آماده می کنم.

- صدای منطقی: من دسر نمی خواهم، اما رد کردن آن بی ادبانه است.

ممکن ساختن

گام سوم: راهنمای خود را برای رسیدن به موفقیت بیابید

تغییر رفتار با استفاده از این فرایند بهبود شخصی نیازمند همکاری افراد حامی است. تحلیل منطقی رفتار خودتان کار دشواری است. از افرادی که شما را می شناسند بخواهید تا این مسئولیت مهم را به عهده بگیرند و اید هها و چشم اندازهای مفیدی در اختیارتان بگذارند.خانواده و دوستان هم می توانند با حمایت عاطفی ارزشمند خود، در تغییر به شما کمک کنند. مهم تر از همه این که به مربی یا راهنمایی نیاز دارید که به شما کمک کند. این شخص نقشی اساسی در بهبود شخصی و رشد شما ایفا می کند.

راهنما علاوه بر سایر مسئولیت های خود به شما کمک می کند تا برنامه ای واقعی برای تغییر طراحی کنید. شخصی را استخدام کنید که به او احترام می گذارید و با او راحت هستید. شخصی مثبت که به شما کمک کند تا همه گزینه های موفقیت خود را کشف کنید. البته، راهنما باید زمان و اشتیاق لازم برای حمایت از شما و مشاوره دادن به شما درباره نحوه انجام کارها را داشته باشد. مربی از شما سوالاتی می پرسد (اما به آن ها پاسخ نمی دهد) و شما را به تفکر وا م یدارد. راهنما ایجادکننده صدای شماست نه اکوی شما.

همچنین ، از میان دوستان یا آشنایان، دایره ای از حامیان برای خود انتخاب کنید تا در سفر دشوار تغییر شخصی دائما به شما کمک کنند. یک راهنمای خوب، نوع افرادی که در دایره حامیان خود لازم دارید را به شما معرفی می کند. افرادی را انتخاب کنید که واقعا به شما اهمیت می دهند و با شما صادق هستند. راهنما و دایره حامیان باید شما را موظف به کسب موفقیت کنند.

گام چهارم: جمع آوری نظرات و بازخوردهای دیگران

دریافت بازخورد بی طرفانه در بهبود شخصی حیاتی است. با کمک راهنما و گروه حامی خود، پرسشنامه ای جامع برای دریافت بازخورد از آ نها طراحی کنید که برای ارزیابی پیشرفت لازم است.ممکن است این سوالات درباره ارزیابی شرایط فعلی خود ، نحوه احتمالی تغییر آن، اصلی ترین کاری که باید انجام دهید و رفتاری که متضمن موفقیت است، باشد. شاید اضافه کردن یادداشتی مشروح به فهرست سوالات مفید باشد. برای مثال، «وقتی گام های بعدی را به سوی درک هدف خود برمی دارم، حمایت شما حیاتی خواهد بود. بازخورد اندیشمندانه و صادقانه شما یکی از مهمترین راه های کمک به من است. » در انواع بازخوردهای موردنیاز خود، خط مشی ها را هم لحاظ کنید، مخصوصا اطلاعاتی که به رفتار کلی شما مربوط می شود نه یک داستان فرعی یا یک حادثه زودگذر. از همه بخواهید که پرسشنامه را پر کنند، یا شخصا با هر فرد ملاقات کرده و درباره پاسخ های او بحث کنید.

گام پنجم: بررسی نظرات و بازخوردها و پاسخ به آنها

شاید نگاهی که مربی و دایره حامیان به شما دارند با نگاهی که خودتان به خود دارید، کاملا متفاوت باشد، درنتیجه، ممکن است که بازخورد آن ها شما را متعجب یا ناراحت کند. عکس العمل های معمول این است: «آن ها اشتباه می کنند » یا «من اینطور نیستم. » درحقیقت، هرکس تصویری غیرواقعی از خود دارد، ساختاری که روانشناسان آن را «خود ایده آل» می نامند. بنابراین، ممکن است دریافت بازخورد صریح ناراحت کننده باشد. وقتی از راهنما و حامیان خود درخواست ورودی می کنید، از این موضوع آگاه باشید، اما از آنها بخواهید که روراست باشند، زیرا به دنبال نظرات بی طرفانه هستید نه نظرات بازدارنده.

اگر مصاحبه های رودررو انجام می دهید، برای ترغیب راهنما و حامیان به همکاری از «رفتار انتظاری» استفاده کنید. داشتن رفتار انتظاری نشان می دهد که برای شنیدن سخنان آن ها سراپا گوشید. برای کسب بهترین نتایج، از مدل سولر استفاده کنید:صاف بنشینید (یا بایستید)، حالتی آزاد داشته باشید، به سمت جلو متمایل شوید، ارتباط چشمی برقرار کنید و به شخص مقابل احترام بگذارید.مطیع گوش دهید، یعنی به اندازه کافی سکوتی مودبانه داشته باشید تا شخص دیگر بتواند آزادانه و به راحتی سخن بگوید. از پاسخ های که باعث «توضیح بیشتر» می شوند، استفاده کنید. جدا؟ واقعا؟ می شود یک مورد را مثال بزنید؟ » تفسیر جملات هم نتیجه بخش است: «بنابراین می خواهید بگویید که .... » و «بگذارید ببینم منظور شما را درست متوجه شدم. » وقتی طرف مقابل درباره رفتار شما صحبت می کند ، یادداشت بردارید.

برای تحلیل بازخوردهای حامیان از مربی خود کمک بگیرید. به دنبال نظرات مشابه آن ها درباره رفتار خود باشید. بعد از این تحلیل، شما و راهنما  باید «برنامه بهبود شخصی» را طراحی کرده و برای تغییر رفتار خود به رفتاری مطلوب، تعریف خط زمانی مشخص، برنام های برای کنترل موانع احتمالی و اقدامات پیگیرانه، گام هایی را تعریف کنید.

گام ششم: طبق برنامه عمل کنید

بازسازی رفتار نیازمند داشتن یک برنامه عملی قوی است که بر هدف شما برای تغییر متمرکز است.واقع گرا و سیستماتیک باشید. پیروی از برنامه های پیچیده، دشوار است، پس برنامه خود را ساده کنید.اگر کارها آنطور که امیدوار بودید، پیش نمی روند، از استراتژی های احتمالات استفاده کنید. اگر برای دست یابی به هدف باید در مسیر پیچیده ای حرکت کنید، آن را به گام های قابل دست یابی تقسیم کنید. همه چیز را مکتوب کنید. فرضیات، اهداف و گام های عملی خود را دائما کنترل کنید. برای دریافت ورودی از حامیان، برنامه خود را به آنها نشان دهید. وقتی روی گام های عملی خود کار می کنید، به یاد داشته باشید که هیچ چیز دقیقا مانند برنامه پیش نخواهد رفت.

اهدافی اسمارت «خاص، قابل اندازه گیری، قابل دست یابی، واقع گرایانه و با مهلت زمانی » برای خود مشخص کنید. هر هدف باید برنامه ای داشته باشد:«بیانیه وظیفه» که کارهایی که باید انجام دهید را نشان می دهد و «معیار عملکرد » که با استفاده از موارد قابل اندازه گیری مثل کمیت،

کیفیت یا هزینه، پیشرفت شما را ارزیابی می کند.مراقب موارد «اغواکننده» باشید، یعنی همان مناطق خطری که در تلاش شما برای تغییر اختلال ایجاد می کند. برای مثال، برای کسی که می خواهد اعتیاد را ترک کند، مواد مخدر یک «اغواگر» است.

گام هفتم: اگر منحرف شدید نا امید نشوید. دوباره ادامه دهید

تغییر رفتاری واقعا پایدار در مجموع بین 9 تا 12 ماه طول می کشد. در این دوره طولانی، احتمال منحرف شدن از مسیر وجود دارد. اگر چنین اتفاقی روی دهد، به معنی مغلوب شدن نیست. آن را مانند دست اندازی در جاده به حساب بیاورید. بلند شوید و سفر خود را دوباره آغاز کنید. هر شکست موقتی را چیزی بدانید که بعدا جریمه آن را پرداخت خواهید کرد. برای مثال، اگر برنامه شما خوردن غذاهای سالم و کاهش وزن است ، اما تسلیم شدید و دوناتی خوردید، برای جبران آن، شام نخورید.

در سفر خود برای تغییر رفتار، قوانین جاده را در ذهن داشته باشید: برای مواجهه با ناشناخت هها آماده باشید. در مواجهه با موارد غیرقابل کنترل هیجان زده نشوید، فقط روی عناصری تمرکز کنید که در حوزه کنترل شما هستند. روندی دائمی و عادی داشته باشید. اگر برنامه شما بی نتیجه بود، آن را تغییر دهید، یعنی گا مهای عملی خود را دوباره تعریف کنید. این کار برای بهبود شخصی حیاتی است. اگر برنامه موثر بود، آن را ادامه دهید. وقتی به هدف خود یعنی تغییر رفتار می رسید، از مربی و حامیان خود بخواهید که بی طرفانه تغییر شما بر اساس برنامه را قضاوت کنند. این موفقیت چشمگیر را با افرادی که در طول راه مشوق شما بودند، جشن بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

مرجان | 1397/08/23

خلاصه کتاب خوبیش اینه که اول این چند صفحه رو میخونی بعد اگه خوشت اومد میری کلش رو میخونی. اینجوری دیگه وقتت گرفته نمیشه برای خوندن هر کتابی

مرجان نعیمی | 1397/08/28

مطالب این کتاب عالی هست. حتما مطالعه بفرمایید

اشتراک گذاری