سلامتی آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

نویسنده: خسرو یزدانی

با سلام در خدمتتان هستیم با مقاله آموزش تی آر ایکس.حتما تا به الان برای خیلی از شما پیش آمده است که به دلایل مختلفی از جمله رسیدن به تناسب اندام، لاغری، رسیدن به سلامت جسم و  یا سفت کردن عضله هایی که به مروز دچار افتادگی شده اند علاقمند بوده اید که به باشگاه های بدنسازی مراجعه کنید اما متاسفانه اختصاص دادن ساعاتی از روز به ورزش کردن آن هم در محیطی خارج از خانه برای خیلی از ما خصوصا خانم های خانه دار که گاها فرزندان کوچکی هم دارند میسر نیست.بنابراین همیشه دوست داریم راه حلی میبود تا در کنار انجام دادن کارهایمان بدون خارج شدن از محل کار و یا خانه بتوانیم به بخش های تناسب اندام و ورزشمان هم برسیم. ما به شما ورزش تی آر ایکس را برای این هدف معرفی میکنیم.در ادامه شما را با آموزش تی آر ایکس در خدمت شما خواهیم بود.

 

 

آموزش تی آر ایکس  (TRX)روشی محبوب برای همه سنین

 

آموزش تی آر ایکس/ توضیح راجع به نحوه کار این ورزش

در صورتی که به تازگی به یک باشگاه بدنسازی  مراجعه کرده باشید احتمالا بندهایی به رنگ زرد و سیاه را به قسمت های مختلف دیوار ها متصل شده اند و یا از سقف آویزان هستند دیده اید. ممکن است این پرسش برایتان پیش آمده باشد که این بندها چه استفاده‌ ای دارند؟

حتما تا به حال با خودتان فکر کرده اید که آن تسمه های سیاه و زرد که در بسیاری از باشگاه ها آویزان هستند، چه چیزی هستند و چه کاربردی دارند؟ آنها بندهایی برای انجام حرکات ورزشی موسوم بهTRX Suspension Training هستند! به معنای تمرین معلق تی آر ایکس. این بندها ورزشی کامل هستند که به جای تکیه بر دستگاه ها یا دمبل ها از وزن بدن خود شخص استفاده می کنند. میتوان گفت ورزش تی آر ایکس برای ورزشکاران استقامتی، قدرتی و کسانی که در پی تناسب اندام هستند، بسیار کار آمد واقع شده است.

این ورزش که  بصورت معلق انجام میشود توسط تمرکز بر هسته بدن و حفظ تعادل، باعث به چالش کشیده شدن تمام عضلات بدن خواهد شد. به همین دلیل که تی آر ایکس به ورزش تمام بدن مشهور شده است. 

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

آموزش تی ار ایکس

آموزش تی آر ایکس/ منشا پیدایش این ورزش از کجاست؟

در واقع منشا پیدایش این بندها توسط نیروی تکاوران دریایی  بوده است و برای انجام ورزش TRX یا تمرینات مقاومتی بدن استفاده بکار برده میشدند. TRX  در واقع مخفف Total Body Resistance Exercise میباشد که به درستی به مفهوم مقاومتی این ورزش با استفاده از نیروی بدن شما اشاره میکند.

تمرینات TRX توسط استفاده از نیروی جاذبه و همچنین وزن بدن هر قسمت از بدن شما دقیقا مرکز آن قسمت را به چالش کشیده و به آن شکلی مناسب میدهد.  در هر کدام از این تمرینات، شخص هم زمان با اینکه  با استفاده از یک بند تعادل خودش را نگه می‌دارد بخشی از بدن خود را نیز در هوا معلق میکند. این وضعیت، نوعی ورزش قدرتی در کل بدن برای تمام  ورزشکارانی که  تازه کار هستند و یا با تجربه در تناسب اندام، پاور لیفتینگ، دوندگی و ورزش استقامتی میتواند گزینه مناسبی باشد. 

 

 ورزش TRX و تمرینات آن به چند دلیل مختلف به نسبت سایر ورزش ها برای بانوان مفیدتر هستند:

کالری سوزی در ورزش trx نسبت به خیلی از ورزش‌های دیگر بسیار بیشتر میباشد.

همچنین تمرینات تی آرایکس موجب ایجاد حرکت در تمامی نقاط بدن شده و کالری و چربی سوزانده حاصل از این فرایند به فرد کمک می‌کنند تا به بدن متناسبی برسد که احتمالا نیت اصلی ما از ورزش کردن است.

این ورزش‌ها نه تنها  باعث چربی سوزی به صورت متناسب در همه نقاط بدن میشوند  بلکه به سالم، قوی و متناسب ماندن بدن نیز کمک میرسانند. ورزش TRX از آن جا که تنها تجهیزات مورد نیازش در چند بند خلاصه میشود و تجهیزات غیر قابل حمل دیگری ندارد از نظر صرفه جویی در زمان و هزینه بسیار مقرون به صرفه واقع میشود.

در چنین تمریناتی شما قادر خواهید بود جهت کاهش یا افزایش شدت تمرینات خود به راحتی وضعیتتان را تغییر بدهید و به همین جهت است که در مقاله آموزش تی آر ایکس تاکید دارید که این ورزش علاوه بر مقرون به صرفه بودن برای تمام افراد یا شرایط های بدنی و سطح آمادگی جسمانی متفاوت مناسب است.

شما میتوانید این تمرینات را حتی بدون داشتن دستکش، کفش یا رفتن به باشگاه بدنسازی انجام بدهید. برای شروع تنها  کافی است به آسانی بند را به یک در آویزان کرده و تمرین را آغاز کنید.

TRX  ورزشیست که در طی تمرینات آن حرکت هایی کافی و سریع برای کل بدن ارائه داده میشود. این ورزش به تنهایی میتواند دربهبود تعادل، استقامت، انعطاف و توانایی مرکزی بدن کمک شایانی ارائه دهد.

هدف شما از ورزش کردن هر چیزی که باشد، چه افزایش قدرت و چه مواردی مانند بهبود ثبات مرکزی، انعطاف، تعادل، استقامت و یا کاهش شدید وزنتان میتوانیم به جرئت بگوئیم که در این روش تنها به آموزش تی آر ایکس و تمریناتش و همچنین دانستن  وزن خود تان نیاز خواهید داشت.

 

آموزش تی آر ایکس /TRX از چه زمانی ظهور کرد؟

میتوان گفت که تی آر ایکس با طوفان تناسب اندام در جهان در در دهه ۹۰ میلادی بود که به صورتی علنی ظهور کرد، ولی امروزه تقریبا به عنوان محبوب‌ترین ورزش جهان شناخته می شود. این ورزش که تنها با استفاده از دو تسمه، دستگیره و قلاب، انجام میشود راهی موثر برای عضله سازی و تمرین های هوازی (قلبی – عروقی) برای شما خواهد بود.

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

آموزش تی ار ایکس

آموزش تی آر ایکس /مزیت تی آر ایکس چیست؟

اگر چه در تئوری به تی آر ایکس مفهوم و کاربردی نسبتا ساده اطلاق میکنند، ولی در واقع میتوان اینطور عنوان کرد که در دل خود در برگیرنده کامل ترین تمرین هاست که برای تمام بدن جهت افزایش هسته، قدرت، تعادل، چابکی و قدرت استفاده میشود.یکی دیگر از مزیت های بزرگ این روش داشتن تجهیزاتی قابل حمل است  که این امکان را برای شما فراهم میکند تا تی ار ایکس را در خانه، محل کار و حتی در فضای باز تنظیم و نصب کنید.

همانطور که گفتیم انجام تمیرینات تی آر ایکس نیاز به فضای زیادی ندارد و در محوطه های بسیار کم هم میتوان تمامی قطعات آن متصل و مورد استفاده قرارداد. پس از تمام شدن تمرینات هم میتوان لوازماتش را به راحتی در یک کیف جا کنید. در واقع میتوان گفت شما با انجام این تمرینات دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف به وسایل ورزشی برای داشتن تمریناتی موثر و متناسب نخواهید داشت. بنابراین در پیرامون مقاله آموزش تی آر ایکس بد نیست در یک جمع بندی بگوئیم که این ورزش نوعی از تمرینات را داراست که در طی آن میتوانیم مقاومت و شدتی را که مایل هستیم خود را تا به آن میزان به چالش بکشیم تحت کنترل خود بگیریم.

 

پکیج های تی آر ایکس شامل چه ملزوماتیست؟

همچنین برای آموزش تی آر ایکس هم معمولا در پکیج های  TRX یک یا چند CD آموزشی مبتدی و حرفه ای به همراه یک دفترچه راهنما، کیف مخصوص برای حمل،و یک وسیله جانبی برای نصب کردن آسان در هر محیط و وسیله ای دیگر برای وصل کردن آن به درب اتاق گذاشته شده است.

در ادامه مبحث آموزش تی آر ایکس باید بگوئیم که این روش دارای حداقل ۱۳۰۰ حرکت مختلف است، به عنوان مثال: ۶۲ نوع حرکت تنها برای شکم طراحی شده است. این ورزش همچنین دارای کاربردهای پزشکی و توانبخشی نیز می باشد از جمله: کمک به ترمیم بافت های آسیب دیده، عضلات، تاندون، رباط و مفاصلی که در اثر حرکات ورزشی دچار آسیب شده اند و یا حتی ورزشکارانی که دچار نقص عضوهای مادرزادی هستند.

اگر در انجام ورزش ها به دنبال ورزشی با حرکات تاثیر گذار برای سوزاندن چربی و کالری های مازاد بدنتان هستید و یا اینکه قصد ساختن ماهیچه هایی سالم را دارید، همچنین برای افزایش قدرت مرکزی و متناسب شدن شکل بدنتان بدون شک این تمرین‌ها برای شماست! بندها را به دست بگیرید و ورزش TRX را آغاز کنید تا میزان تندرستی و تناسب اندام خود را بهبود بخشید.البته فراموش نکنید که باید با نحوه صحیح انجام این تمرینات آشنا باشید تا در همان دفعات نخست با انجام اشتباه حرکت ها موجبات آسیب رساندن به بدنتان را فراهم نکنید.

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

آموزش تی ار ایکس

هدف در ورزش تی آر ایکس چیست؟

بالا بردن میزان آمادگی جسمانی بدن

افزایش استقامت ماهیچه ها و تقویت آنها

افزایش انعطاف پذیری بدن

بالا بردن قدرت جسمانی

ایجاد چابکی

افزایش چربی سوزی

هماهنگی بین کارکرد عصب و عضله

امکان برپایی تجهیزات ساده و قابل استفاده در خانه و فضای باز

مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر تجهزیات ورزشی

ورزشی متناسب و مفید برای همه افراد در هر رده سنی به خصوص برای بانوان جهت تناسب اندام

 

پرسش و پاسخ

در ادامه مقاله آموزش تی آر ایکس گفتگویی را باRaelynn Baumann ورزشکار حرفه ای تی آر ایکس و پیلاتس با مدرک بین المللی ترتیب داده ایم که در آن اطلاعات مفیدی برای شما دوستان موجود است و پاسخگوی بسیاری از سوالاتتان خواهد بود.

 

س: برای اولین بار چطور با این ورزش آشنا شدید و چه چیزی در این روش شما را جذب کرد؟

ج: برای اولین بار در سال ۲۰۱۰بود که تی آر ایکس را در مجله سلامتی مردان دیدم و من از روش این ورزش که شما تنها از وزن بدن خود برای تمرین استفاده می کنید، غافلگیر شدم. سادگی و راحتی تمرین هچنین امکان استفاده از آن در مکان های مختلف هم یکی دیگر از عواملی بود که من را به این روش جذب کرد.

 

س: چه چیزی سبب شد که تصمیم بگیرید TRX را به بقیه هم آموزش دهید؟

ج: به محض اینکه توانستم تمام فنون این ورزش را فرا بگیرم، می دانستم این روش جدید برای همه نیز میتواند عالی و موثر باشد. من همیشه علاقه مند به آموزش به مشتریان از طریق جدیدترین و موثر ترین روش های تمرینی بوده و هستم.

 

س: آیا روش کارTRX متفاوت تر از کار با وزنه و دستگاه است؟

ج: بله حتما همینطور است، در این ورزش تنها کافی است شما از دو تسمه و قلاب استفاده کنید، همین.

 

س: چه کسی باید TRX را به روال تناسب اندام خود اضافه کند؟

ج: اگر صادقانه بگویم، همه!

 

س: چگونه TRX ساخته شد؟

ج: تمرین با طناب در اوایل دهه ۱۸۰۰ ایجاد شد. رندی هتریک، افسر سابق نیروی دریایی و فارغ التحصیل MBA از دانشگاه استنفورد، تجهیزات اولین نفری بود که تی آر ایکس و تمرینات مربوط به آن در دهه ۹۰ میلادی توسعه داده و در سال ۲۰۰۵ معرفی آن به بازار را آغاز کرد.

 

س: دقیقا تی آر ایکس چه نوع ورزشیست ؟

پاسخ:در واقع تی آر ایکس ورزشیست که لوازمات آن متشکل از  از دو تسمه است که در آن دست ها یا پاها به حالت تعلیق در فضا در می آیند. اینجا تنها خفظ تعادل و تقویت هسته بدن در اهمیت بالا قرار میگیرد.

 

س: شما برای کسی که به TRX علاقه مندشده است، توصیه ای دارید؟

ج:موضوعی که در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است داشتن هدف و ذهنیت باز گام نخست پیشرفت و موفقیت است. سپس میتوانید با ایجاد برنامه و انجام منظم جلسات تمرینی موفقیتتان در این زمینه را تضمین کنید.همچنین، تی آر ایکس فوق العاده هیجان انگیز و متنوع خواهد بود و دارای بازه گسترده ای از تمرین ها از مبتدی تا پیشرفته نیز هست.

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

آموزش تی ار ایکس

 

تی آر ایکس  TRXچه فوایدی دارد؟

یکی از بهترین ورزش های نوین برای تمرین های روزانه در جهت تناسب اندام سیستم آموزشی TRX است. مردم بیشتر علاقه مند به این نوع تمرین می شوند تا برنامه آموزشی خود را به بهترین شکل پیش ببرند. اگر قبلا تی آر ایکس را نادیده می گرفتید حالا بدون قید و شرط می توانید آن را جزء برنامه های ورزشی خود قرار بدهید. بیایید در تکمیل مقاله آموزش تی آر ایکس نگاهی به چهار مزیت اصلی که شما از این فرم آموزش دریافت می کنید بیاندازیم:

 

بالا بودن سطح اثر گذاری

یکی از بزرگترین مزیت ها در مورد سیستم آموزش TRX در واقع همین واقعیت است که این ورزش میتواند یک شکل بسیار تاثیرگذار از تمرین های قدرتی، استقامتی و افزایش انعطاف پذیری باشد. برای کمک به کاهش برخی از درد ها و تنش های وارده به مفاصل، شما می خواهید تمام اشکال دیگر فعالیت های خود را با سطح تاثیر بالایی در نظر بگیرید، آموزش تی آر ایکس میتواند دقیقا همان چیزی باشد که شما انتظار دارید.

این ورزش نوین به کاهش خطر ابتلا به آسیب در هنگام تمرین ها کمک کرده و در عین این اطمینان را به شما میدهد که می توانید قدرت عضلانی خوبی کسب کنید

 

تی آر ایکس چطور به تقویت هسته بدن کمک میکند؟

همانطور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم صحبت از قدرت عضلانی مزیت مهم دیگر ورزش تی آر ایکس TRX میباشد. این ورزش میتواند روشی ایده آل برای تقویت سطح هسته بدن باشد که  منجر به حفظ ستون فقرات و استقامت کلی بدن می شود. افرادی که دارای قدرت هسته ای ضعیف هستند ممکن است تجربه درد کمر با ورزش های دیگر را داشته باشند، بنابراین شما زمان  کمتری برای بهبود این عنصر از سطح آمادگی جسمانیتان برای سرمایه گذاری در بلند وری بدنتان خواهید داشت.

در طول تمرین های تعلیقی روند آموزشی تی آر ایکس به دلیل آنکه ماهیتی بر اساس وزن بدن در حالت معلق خواهد داشت، این مورد در تمام تمرین های تی آر ایکس  منجر به تقویت هسته بدن خواهد شد. (هسته بدن نقطه ثقل توده بدن به نسبت مرکز ثقل زمین است که با هر تمرین این نقطه ثقل تغییر کرده و بدن برای در راستا قرار گرفتن با نیروی ثقل زمین دچار چالش می گردد)

 

بالا بردن تعادل و چابکی

جدای از رسیدن به تناسب اندام رسیدن به تعادل و چابکی دو جزء اصلی از سطح آمادگی جسمانی است که تقریبا در وهله دوم اهمیت برای ورزشکارانی که اقدام به ورزش میکنند دارد شما میتوانید با آموزش منظم TRX در راستای رسیدن به این مهم قدم بردارید. تی آر ایکس نیاز به سطح بالاتری از تعادل نسبت به حرکت های سنتی دارد و پس از آن به عملکرد بهتر شما منجر خواهد شد و همچنین شمارا یاری میکند که تمام بخشهای تمرین را با ثبات بیشتری انجام دهید.

در هنگام انجام تمام تمرین های این ورزش سعی خود را بر این بگذارید که همه تمرینها را به درستی در فرم خود به اجرا درآورید و در آن هنگام است که متوجه ماهیت هر حرکت برای افزایش تعادل وانعطاف پذیری خواهید شد.

 

لیپوماتیک چیست و چه عوارضی دارد؟

بالا بردن استقامت عضلانی

مزیت دیگری که شما در استفاده از ورزش تعلیق  TRX کسب می کنید، استقامت عضلانی خواهد بود. از آنجا که شما با استفاده از تجهیزات ورزشی تی آر ایکس به اندازه کافی از وزن بدن خود برای انجام تمرین ها کار میکشید، اغلب با کمک تمریناتی که انجام می دهید از یک محدوده بزرگتر استفاده می کنید که به افزایش توانایی عضله برای مقاومت در برابر خستگی منجر می شود. این ورزش یک تمرین عالی بدنسازی است.که در جهت رسیدن به استقامت عضلانی بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 

آموزش تی آر ایکس(TRX) روشی محبوب برای همه سنین

آموزش تی ار ایکس

استفاده در هر زمان و هر مکان

و اما در آخر جذابترین و پر کاربردی ترین مزیت این روش یعنی همان در دسترس بودن، کم هزینه بودن و تجهیزات دم دست و سبک این سبک از ورزش است. قابلیت استفاده در هر محیطی اعم از محیط خانه، محل کار و یا هر فضای باز در طبیعت میتواند این ورزش را به یک تفریح و سرگرمی مفرح و هیجان انگیز بدل کند. شما با استفاده از این روش هم میتوانید سلامت جسمتان را تضمین کنید و هم راهی برای تخلیه التهاب و هیجانات روانی خود و علی الخصوص کودکان و نوجوانان فراهم کنید،یعنی در واقع یک تیر و دونشان. فقط باید در انتخاب نوع تمرین ،سختی تمرینات و استقامت آنها سن ورزشکار و توان او را در نظر داشته باشید.همچنین بد نیست بدانید که  این ورزش همچنین دارای تائیدیه های استاندارد جهانی و FDA امریکا می باشد.

تی آر ایکس TRXمیتواند یکی از لذت بخش ترین و سرگرم کننده ترین ورزش هایی باشد که به طور یقین بر پایه عناصر اصلی ورزشی در جهت تناسب اندام استوار شده است. امیدواریم  مقاله آموزش تی آر ایکس  مورد توجه شما قرار گرفته و توانسته باشد پاسخگوی سوالات و ابهامات شما در این زمینه بوده باشد.بسیاری از دوستان تقاضای آموزش تمرینات تی آر ایکس پایه را برای بخش های مختلف بدن داشته اند که این قول را به شما میدهیم که در مقالات آتی حتما در طی مقاله ای جامع شما را در این زمینه یاری خواهیم کرد.با سپاس و تشکر از همراهی شما عزیزان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری
تگ ها سلامتی