نویسنده: موبویار

واتس اپ

در مقاله قبلی در خدمت شما عزیزان بودیم با آموزش های مقدماتی شبکه اجتماعی واتس اپ که برای شروع هر کاربر و استفاده از این اپلیکیشن نیاز بود. مواردیکه با کمی دقت و جستجو درمنو های برنامه هم میشد به آموزش آنها رسید اما تیم موبویار برای آسودگی شما عزیزان اقدام به آموزش مرحله به مرحله و تصویری آن نمود. حال در این مقاله که تحت عنوان بخش دوم آموزش جامع واتس اپ نام گذاری شده است سعی بر این داشته ایم تا برخی نکات را که کمی مبهم تر از موارد اولیه هستند و ممکن است به راحتی آنها قابل دسترسی نباشد برایتان توضیح دهیم درواقع در مرحله آموزشی متوسطه از آموزش جامع واتس اپ درخدمتان هستیم..در این بخش از مقاله شما را با پله ای جلوتر از بخش های ظاهری یعنی بخش های داخلی و تنظیمات واتس اپ آشنا خواهیم کرد. این بخش های مربوط به حریم خصوصی شما، امنیتتان و همچین تنظیماتی در زمینه جلوگیری از دانلود های خودسر هستند. تمام این موارد در کنار هم میتواند آسودگی شما در استفاده ای این اپلیکشن را تضمین بکند. امید است مقاله ذیل برای شما عزیزان پرثمر باشد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید

 

فهرست مطالب

 • چطور میتوانیم از گیف های پیش ساخته استفاده کنیم؟

 • چطور عکس و ویدئوهای ارسال شده در واتس اپ را حذف کنیم؟

 • چطور از دانلود اتوماتیک فایل جلوگیری کنیم؟

 • چطور یک شخص را در واتس اپ بلاک کنیم؟

 • چطور علاوه بر بلاک کردن شخص، او را به واتس اپ گزارش بدهیم؟

 • چطور جلوی تماس از سمت بقیه را بگیریم؟

 • بررسی دریافت تیک دوم

 • بررسی امکان برقراری تماس

 • چگونه مزاحمت نوتیفیکیشن های گروه ها را از بین ببریم؟

 • پایان بخش دوم از مجموعه آموزش جامع واتس اپ

   

 

آموزش جامع واتس اپ/بخش دوم/متوسطه

 

امکان ساخت گیفت در واتس اپ:

 

 

 آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

چطور میتوانیم از گیف های پیش ساخته استفاده کنیم؟

واتس اپ این امکان را برای کاربرانش در نظر گرفته است تا بتوانند از گیف های پابلیک دیگران استفاده کنند.برای استفاده از این قابلیت در یک یا زچت های خود روی علامت ایموجی (شکلک) ضربه بزنید. حال در بخش پائینی آن گزینه GIF را انتخاب کنید.حال میتوانید در قسمت بالایی آن، عبارت مورد در نظرتان را بنویسید تا اپ شروع به جستجوی موضوع گیف مورد نظر شما بکند و گیف های متناسب با آن عبارت را برایتان نمایش دهد.حال شما میتوانید از لیست ارائه داده شده گیف مورد نظرتان را انتخاب کنید و مورد استفاده قرا دهید.

 

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

 

چطور عکس و ویدئوهای ارسال شده در واتس اپ را حذف کنیم؟

یکی از مواردی که می تواند باعث آزار کاربران واتس اپ شود، ذخیره شدن فیلم ها و عکس های ارسال شده در حافظه ی دستگاه می باشد.اینکار به مرور باعث گرفتن فضای زیادی از حجم حافظه داخلی تلفن شما خواهد شد و یقیننا این موضوع باب میل خیلی از دوستان حتی آنهایی که گوشیشان حافظه داخلی زیادی دارد نیست مگر اینکه خودشون علاقمند به سیو داده ها در تلفن همراهشان باشند

 راه حل رفع این مشکل بسیار ساده است.

برای حل این مشکل میتوانید به روش دستی اقدام کنید. برای اینکار ابتدا به حافظه داخلی تلفنی خودتان مراجعه کنید. پس از مراجعه به فولدر WhatsAppدر حافظه داخلی دستگاه تلفنتان بروید، حالا فولدر Sent را انتخاب کنید و سپس عکس و ویدیوهایی که علاقمند به نگه داشتنشان نیستید را حذف کنید.اگر مدت طولانی این بخش را پاکسازی نکنید یقیننا کار خسته کننده ای برایتان خواهد بود چون تعداد تصاویر و ویدئو ها ممکن است زیاد شود بنابراین پیشنهاد میکنیم زود به زود حافظه کش شده تلفنتان را مرتب کنید.

 

 

چطور از دانلود اتوماتیک فایل جلوگیری کنیم؟

احتمالا شما هم در دسته اکثریتی که علاقمند نیستید اپلیکیشن های بدون درخواست و اجازه آنها فایلها را دانلود کنند هستید. چون این مورد هم از نظر هدر دادن بستهای اینترنتی شما و هم جاگیری بیش از اندازه در فضای موبایلتان میتواند بسیار آزار دهنده باشد.اما نگران نباشید چرا که واتس اپ ان قابلیت را برای کاربران به وجود آورده است که اگر علاقمند به دانلود شدن اتوماتیک پست ها ندارید بتوانید محتوایی که بدون درخواست و اجازه شما بصورت خودکار دانلود میشوند را کنترل کنند.

برای تنظیم این بخش می توانید ابتدا از منوی Settings ( تنظیمات )  وارد بخش Data Usage بشوید.حال میتوانید تنظیم کنید  که در صورت ارتباط با کانکشن اینترنت سیمکارت یا کانکشن Wi-Fi چه نوع محتواهایی به صورت اتوماتیک دانلود شوند و کدام ها منتظر دستور دانلود شما بمانند.

البته امکان اینکه هیچ کدام از فایل های هم بدون درخواست شما دانلود نشوند هم هست. در این صورت باید دانلود اتوماتیک تمام گزینه های اعم از ویدئو، گیف و فیلم .. را غیر فعال کنید.

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

10 ترفند واتساپ که کاربران نمی دانند

 

بلاک کردن در واتس اپ

چطور یک شخص را در واتس اپ بلاک کنیم؟

هانطور که میدانید متاسفانه گزینه بلاک میتوانید یکی از لازمه های شبکه اجتماعی باشد چرا که با وجود گذشت چندین سال از بالا گرفتن عصر شبکه های اجتماعی اما هنوز متاسفانه هستند برخی افراد سودجویی که در این برنامها سبب آزار و اذیتمان میشوند و فرهنگ استفاده صحیح از این مجموعه را نیاموخته اند. اما جایی برای نگرانی این موضوع نیست چرا که اپلیکیشن واتس اپ هم مانند خیلی دیگر از اپ ها این گزینه را در زیر مجموعه قابلیت هایش دارد.اگر شخصی برایتان مزاحمت ایجاد میکند به راحتی میتوانید دسترسی او را به پیجتان ببندید به طوریکه که قادر به دیدن پروفایل شما و یا برقراری هیچ گونه ارتباطی باشما نباشد به اینکار اصطلاحا بلاک کردن میگویند.برای اینکار کافیست تا با مراجعه به چت شخص مورد نظرو لمس گزینه منو یا همان سه نقطه بالایی روی گزینه Block ضربه بزنید. . با انجام این کار، شخص موردنظر دیگر نمی تواند هیچگونه ارتباطی با استفاده از واتس اپ با شما داشته باشد. اگر احتمالا از بلاک کردن شخص مورد نظر پشیمان شدید میتوانید با مراجعه  به  Settings > My Account > Privacy  یا تنظیمات> حساب من> حریم خصوصی فرد مورد نظر را از محدودیت و یا همان بلاک در بیاورید.

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

چطور علاوه بر بلاک کردن شخص، او را به واتس اپ گزارش بدهیم؟

برای شناسایی افرادی که به صورت ناسالم از این اپلیکیشن استفاده میکنن و موجبات آزار و اذیت کاربران دیگر میشوند واتس اپ قابلیت نظارتی در برنامه اضافه کرده است که به شما این قابلیت را میدهد تا با گزارش دادن فرد مزاحم به کارشناسان واتس اپ درخواست برخورد با شخص خاطی را داشته باشید.در صورتی که این گزارش ها از یک تعدادی بیشتر شوند به واتس اپ ثابت خواهد شد که فرد موردنظر واقعا خطار کار است و به همین جهت اکانت وی از طرف واتس اپ با محدودیت هایی روبرو خواهد شد. برای اینکار باید در زمانیکه فردی که در لیست مخاطبین شما نیست و به شما پیام داده و ایجاد مزاحمت کرده است گزینه Report را بزنید.این گزینه به محض پیام دادن شخص به مشا در قسمت بالای صفحه نمایان خواهد شد.

 

چطور جلوی تماس از سمت بقیه را بگیریم؟

اگر مخاطب خاصی در نظر دارید که علاقمند نیستید از او تماس داشته باشید میتوانید به راحتی جلوی استفاده ازاین قابلیت برای آنها راجب خودتان را بگیرید. تنها کار این است که همانند روش که در بالاتر خدمتتان  توضیح دادیم او را بلاک کنید.

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

چطور میتوانیم بفهمیم چه کسی ما را بلاک کرده است؟

راه های مختلفی برای فهمیدن این موضوع هست البته که البته هر روش به خودی خود نشان دهنده ی این موضوع نیست ولی درکنار هم می توان از آن ها نتیجه گیری کرد.

چک کردن آخرین بازدیدها:

به طور معمول شما میتوانید تایم آخرین بازدید کاربرانی که از این اپلیکیشن استفاده میکنند را در زیر نام اون ببینید. درصورتیکه این گزینه برای شما نمایش داده نشود میتواند یکی از دلایل بلاک شدن باشد.البته این امکان هم هست که یکسری از کاربران به طور کلی آخرین بازدید خود را از دید همه پنهان کرده باشند.بنابراین خیلی مورد مطمئنی نیست و میتوانید به گزینه های بعدی تکیه کنید.

 

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

بررسی دریافت تیک دوم:

وقتی به یک کاربر پیامی ارسال میکنید، در زیر هر پیام یا تیک وضعیت آن پیام ارسالی نمایش داده میشود. برای مثال زمانی که تیک اول بخورد به این معنی است که پیام شما هنوز در دستگاه شخص مورد نظر دریافت نشده است.و تنها در سرور واتس اپ ارسال شده. زمانیکه تیک دوم خورد یعنی پیام به دست فرد مورد نظر شما رسیده و زمانیکه این دوتا پیام به رنگ آبی درآمدند یعنی شخص مد نظرتان  پیام شما را مشاهده و خوانده است.

امکان دارد بعد از ارسال پیام تیک دوم برایتان نمایان نشود. این موضوع امکان دارد یکی دیگر از دلایل بلاک باشد که البته باز هم به طور قطعی نمیتوان بر آن استناد کرد.

 

 

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

بررسی امکان برقراری تماس:

اگر کسی شما را بلاک کرده باشد شما امکان برقراری تماس با وی را نخواهید داشت. بنابراین درصورتیکه در برقراری تماس با مشکل مواجه شدید و امکان این امر برایتان میسر نبود.، میتوان نتیجه گرفت احتمالا آن شخص شمارا بلاک کرده است.

تغییرات پروفایل شخص مورد نظرتان را بررسی کنید:

در واتس اپ اگر کسی شما را بلاک کند تا زمانی که توسط او از بلاک خارج نشوید نمیتوانید تغییرات پروفایل وی را ببینید.

در واتس اپ زمانی که شخصی شما را بلاک کند، تا زمانی که شما را از بلاک خارج نکند شما نمی توانید عکس پروفایل جدید آن شخص را مشاهده کنید. بنابراین، درصورتی که برای مدت زیادی عکس پروفایل شخصی برای شما یکسان بود می تواند نشانه ی دیگری از بلاک شدن شما توسط شخص مقابل باشد.

برای اطمینان از این موضوع میتوانید اکانت وی را با اکانت دیگری که بلاک نشده از سمت خودتان بررسی کنید درصورتیکه تصویر پروفایل او تغییر پیدا کرده بود و یا ایجاد هرتغییر در وضعیت او میتوانید اطمینان حاصل کنید که توسط او بلاک شده اید.

 

چگونه مزاحمت نوتیفیکیشن های گروه ها را از بین ببریم؟

وقتی در گروهی در واتس اپ عضو میشوید، احتمالا علاقمند نیستید که نوتیفیکیشن تک تک اعضای گروه برای شما ارسال شود. برای حل این مشکل تنها کافیست که به چت گروه موردنظر رفته و سپس تنظیمات آن مراجعه کنید.بروی علامت سه نقطه در بخش بالا و سمت راست صفحه ضربه بزنید. سپس از میان گزینه های موجود در منوی باز شده بروی گزینه ی Mute ضربه بزنید. سپس پنجره ای برای شما باز خواهد شد که از شما مدت زمان  خاموش شدن و یا اصطلاحاMute  شدن گروه را می پرسد. در صورتی که  قصد دارید برای مدتی طولانی نوتیفیکیشن های این گروه را غیر فعال کنید طولانی ترین گزینه یعنی برای مدت یکسال را با گزینه ی 1Year  انتخاب کنید. سپس از آن هم تیک مقابل گزینه ی Show notifications یا نمایش اعلان ها را بردارید تا هیچ پیامی از آن گروه به صورت نوتیفیکیشن برای شما ارسال نشود.

 

 

  آموزش جامع واتس اپ ( بخش دوم/ متوسطه)

 

آموزش نحوه ایجاد کانال در واتس اپ

 

پایان بخش دوم از مجموعه آموزش جامع واتس اپ

جمع بندی: در این بخش از مقاله شما را با روشی های کلیدی تر در زمینه های تنظیماتی واتس اپ آشنا کردیم. به گونه ای که حالا با اصطلاحات و منوهای آن آشنایی بیشتری خواهید داشت. علاوه بر یک پیام نوشتن ساده و یا ارسال ویس و برقراری تماس صوتی و یا ویدئویی که از قابلیت های اولیه این شبکه اجتماعی هستند حال دیگر قادر خواهید بود تنظیمات داخلی و شخصی برنامه خودتان را در دست بگیرید. تنظیماتی از قبیل استفاده از قابلیت های گیف سازی و بهره برداری از گیف های ساخته شده دیگران که در حالت پابلیک قرار گرفته اند، حذف کردن حافظی داخلی که پس ازسیو خودکار عکس و ویدئو های واتس اپ ممکن است برایتان دردسر ساز باشد همچنین موضوعی که خیلی از کاربران را دچار مشکل میکرد یعنی همان دانلود خودکار اپیلیشکن که موجب هدر رفتن بسته های اینترنتی شما میشد تا آموزش کامل روش های بلاک کردن افارد مزاحم و یا حتی گزارش دادن برخورد ناسالم آنها به واتس اپ جهت برخورد با فرد خاطی ودر برخی موارد محدودکردن اشخاصی که دوست ندارید به تمام بخش های اکانت شما دسترسی داشته باشند و میخواهید از برخی امکانات مانند برقراری تماس تصوصیری و یا صوتی آنها جلوگیری کنید.و در نهایت آموزش هایی در باب اینکه چطور بفهمیم چه کسانی مارا محدود ویا بلاک کرده اند.این قبیل آموزش ها که در سطح متوسطه آموزشی قرار میگیرند به شما کمک میکنند تا از یک کاربر مبتدی به پله ای بالاتر بروید و به این ترتیب سیطره استفاده خود از مزایای اپلیکیشن را افزایش دهید. در مقالات بعدی موبویار حتما روش های جرفه تر شدن در این برنامه و آموزش های جامعتر و حرفه ای تری را ترتیب خواهیم دید. با سپاس از همراهی شما دوستان عزیز.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری