نویسنده: موبویار

واتس اپ

تقریبا میشود گفت همه ما ایرانی ها با نام اپلیکیشن واتساپ آشنایی داریم حتی اگر نحوه کار با آن را بلد نباشیم و یا آن را روی گوشی خودمان ذخیره نکرده باشیم.همانطور که در جریان هستید نرم افزار واتساپ نزدیکترین تم به نرم افزار محبوب سابقی که ایرانیان از آن استفاده میکردند یعنی تلگرام دارند به همین جهت با از دسترس خارج شدن این اپلیکشن رفته رفته واتساپ درمیان مردم جای گرفت.البته از محبوبیت اینستاگرام در این میان غافل نمیشویم. اما اینستاگرام بیشتر یک شبکه اجتماعی جهت اشتراک گذاری تصاویر و تعامل از تجارب و سلیقه های مختلف است و نه ارتباط و نوعی مسینجر برای برقراری ارتباط مستقیم. بدون شک پیام رسان واتساپ در حال حاضر جزو سه پیام رسان محبوب در میان ایرانیان می باشد؛ به طوری که طبق آماری که  در کافه بازار منتشر شده است این مسنجر تنها 13 میلیون پلتفرم روی سیستم عامل های اندروید دارد! که البته یقیننا با شمارش کاربران IOS و کاربرانی که از کافه بازار استفاده نمیکنند تعداد این مسنجر در ایران به بیش از حتی 20 میلیون  کاربر خواهد رسید.یکی از مزیت این های این برنامه این است که خیلی از قابلیت های آن در دسترس هستند و کاربران میتوانند حتی بدون داشتن دانش کافی از آن استفاده کنند از همه مهمتر کار کردن با نرم افزار مشابهی مثل تلگرام ، کار با واتساپ را برایشان راحتر میکنند.اما برخی قابلیت های در این شبکه اجتماهی هم هستند که بدون داشتن دانش قبلی احتمالا موفق به کار کردن با آنها نخواهید شد.در این قسمت از مجموعه مقالات موبویار آموزش کامل واتس اپ را برایتان در چند پارت تدارک دیده ایم.امیدواریم که با استفاده از این مطالب بتوانید به راحتی از این شبکه اجتماعی بهره کافی را ببرید.همچنین شما میتوانید از این مقاله روش نصب واتس آپ را بیاموزید.

 

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

فهرست مطالب:

 • چطور به یک پیام صوتی به طور مستقیم گوش دهیم؟

 • چطور ارسال یک پیام صوتی را لغو کنیم؟

 • چطور میتوان یکسری از پیام های را به عنوان پیام های مهم علامتگذاری کرد؟

 • آیا میشود کاربر مشخصی را در واتساپ جستجو کرد؟

 • چطور یک فایل در واتس اپ ارسال کنیم؟

 • چطور میتوانیم موقعیت مکانی خود را در واتس اپ ارسال کنیم؟

 • چطورمیشود با استفاده از Google Now در واتس اپ پیام ارسال کنیم؟

 • چطور میتوانیم در واتس تماس های ویدئویی و صوتی ایجاد کنیم؟

 • چطور میتوانیم وضعیت و یا همان استاتوس خود را تغییر دهیم؟

 • چطور میتوانیم در استاتوس خودمان از تصویر و یا ویدئو استفاده کنیم؟

 • چگونه میتوان استاتوس ارسال شده را حذف کرد؟

 • آیا میشود لیست افرادی که استاتوس را مشاهده کردنند ببینیم؟

 

عملکردهای ابتدایی و ساده درآموزش کامل واتس اپ 

 

چطور به یک پیام صوتی به طور مستقیم گوش دهیم؟

در زمانی که از یکی از دوستان خودتان پیام صوتی دریافت میکنید به راحتی میتوانید این پیام را به طور پیش فرض که از اسپیکر گوشی همراهتان پخش میشود ، گوش کنید.اما مشکل اینجاست که شاید گاهی علاقمند نباشید دیگران هم صدای ضبط شده را بشنوند و یا در محیطی باشید که امکان پخش صدا به صورت عمومی نباشد واتساپ برای حل این مشکل راهکار جالبی ارائه داده است.تنها کافیست صدا را پخش کرده و آن را مقابل گوش خود بگیرید، اپلیکیشن به صورت خودکار پیام را از اسپیکر مکالمه ی دستگاه برای شما پخش می کند و دیگران قادر به شنیدن آن نخواهند بود. در مجموعه آموزش های کامل واتس اپ به شما آموزش خواهیم داد چطور با ابزارآلات اولیه این اپلیکیشن کار کنید.

 

چطور ارسال یک پیام صوتی را لغو کنیم؟

به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده است که گاها دستتان به اشتباه روی دکمه ضبط صدا خورده باشد، در این زمان همانند تلگرام اپلیکیشن شروع به ضبط صدا میکند و تا زمانی که دستتان را از روی ضبط صدا برندارید به کار خود یعنی همان ضبط صدای محیط ادامه خواهد داد و به محض برداشتن دستتان از روی تماس صوتی پیام شما ارسال خواهد شد.اگر پس از شروع ضبط صدا به هردلیلی از ضبط و ارسال آن پشیمان شدید، تنها کافیست بدون برداشتن دستتان، صفحه را به سمن چپ بکشید تا پیام مورد نظر حذف شود و برای کاربری که در صفحه وی هستید ارسال نشود.

 

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

چطور میتوان یکسری از پیام های را به عنوان پیام های مهم علامتگذاری کرد؟

یکی از قابلیت هایی که شاید برایتان کمی ناآشنا بنظر برسد این است که در واتساپ این قابلیت وجود دارد که میتوانید از میان هزاران پیامی که از اشخاص متفاوت دریافت کرده اید آنهایی را که برایتان مهم تر هستند علامت گذاری کنید تا به این ترتیب در آینده به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.برای انجام این کار در قدم اول کافیست به یکی از چت های مورد نظرتان رجوع کنید. حالا میتوانید پیام موردنظرتان را با نگاه داشتن انگشت انتخاب کنید.پس از انجام اینکار در بخش بالایی صفحه منویی با چند گزینه برای شما ایجاد خواهد شد. ازمیان گزینه های علامت ستاره به معنی اضافه کردن به لیست علاقمندی هاست. با زدن روی این دکمه پیام را به لیست علاقمندی هایتان اضافه کنید.

همچنین اگر نیاز به دسترسی به پیام های ذخیر شده داشتید میتوانید به پنجره اصلی واتساپ مراجعه کنید و بروی علامت سه نقطه ضربه بزنید. سپس بخش Starred Messages را انتخاب کنید. در این بخش می توانید تمامی پیام های ذخیره شده ی خود را مشاهده کنید و از آن ها استفاده نمایید.

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

آیا میشود کاربر مشخصی را در واتساپ جستجو کرد؟

احتمال زیادی زمانی که تصمیمی میگیرید به کسی در واتس اپ پیام دهید، از لیست مخاطبین خود آنقدر اسکرول را بالا و پایین میکنید تا بلاخره آیدی آن شخص را پیدا کنید اگر شما از این دسته افراد هستید باید بگوئیم برای پیدا کردن چت مخاطب مورد نظرتان راه های ساده تری هم هست،مثلا با تایپ کردن نام و یا بخش از نام مخاطب میتوانید چت مخاطب را پیدا کرد و گفتگو را سریع آغاز کنید.

 

برای انجام اینکار تنها کافیست بر روی علامت ذره بین ضربه زده  نام مخاطب مورد نظرتان را وارد کنید.سپس خواهید دید که در نتایج آن شخص به شما نشان داده خواهد شد.

البته این کار تنها منحصر به جستجوی افراد نیست بلکه شما میتوانید با این روش درمیان پیام هایتان هم جستجو داشته باشید.بعنوان مثال فرض کنید که میخواهید پیامی با متن و مضمون مشخص را جستجو کنید، برای اینکار کافیست قسمت یا زمتن مورد نظرتا نرا در همان کادر تایپ کنید به این صورت تمام متن هایی که حاوی این نوشته باشند برای شما نمایش داده خواهند شد.

 

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

  آموزش کامل واتس اپ( بخش اول/ مقدماتی)

 

چطور یک فایل در واتس اپ ارسال کنیم؟

در ابتدا به چت با شخصی که قصد ارسال فایل برای او را دارید، مراجعه کرده. وسپس بروی علامت گیره ی کاغذ ضربه بزنید. پس از آن هم گزینه ی Document یا مدارک را انتخاب کنید. با استفاده از این قسمت می توانید به فایل های موجود در حافظه ی دستگاه و مموری کارت خود دسترسی داشته باشید و آن ها را برای مخاطبین خود ارسال کنید.

 

چطور میتوانیم موقعیت مکانی خود را در واتس اپ ارسال کنیم؟

برخی مواقع ممکن است شرایطی پیش می آید که شما به جای ارسال متن نیازمند آن هستید که موقعیت مکانی برای کسی بفرستید.این قابلیت نه تنها میتواند کار شما را راحتر کند بلکه برای طرف مقابل هم کمک بسیار بزرگی برای رسیدن به شما و درواقع مقصداست.برای ارسال موقعیت مکانی مورد نظرتان اول از همه به چت مخاطبتان مراجعه  کنید. حالا از بخش بالایی روی علامت گیرهکاغدی که در نوار قرار گرفته است ضربه بزنید.حال میتوانید با ضربه زدن روی گزینه Location و یا همان موقعیت مکانی از قابلت این بخش بهره مند شوید.میتوانید برای نمونه موقعیت مکانی فعلی خود را به سرعت ارسال کنید.خواهید دید که عمل بسیار ساده ایست.جدای از ارسال موقعیت مکانی در این قسمت شما قادر هستید شماره مخاطبینتان را هم در صورت لزوم برای دیگران بفرستید. معمولا تایپ کردن شماره ممکن است با مشکلات و خطاهایی روبرو باشد اما درصورتیکه بخواهید از ارسال صحیح شماره اطمینان حاصل کنید میتوانید از همین بخش پس از ضربه زدن روی علامت گیره کاغذی گزینه Contact را انتخاب کنید.حال میتوانید از منوی باز شده مخاطبین خود را انتخاب کنید و سپس فایل حاوی اطلاعات تماس را برای آنها بفرستید.

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

آموزش کامل واتس اپ( بخش اول/ مقدماتی)

 

چطورمیشود با استفاده از Google Now در واتس اپ پیام ارسال کنیم؟

با استفاده از سرویس Google Now بدون نیاز به در دست گرفتن دستگاه و با استفاده از دستیار هوشمند گوگل می توانید در اپلیکیشن واتس اپ پیام ارسال کنید.

برای این کار، در ابتدا باید عبارت Okay Google را رو به دستگاه خود بگویید. توجه داشته باشید که برای فعال شدن دستیار، باید پیش از این، این قابلیت را از بخش تنظیمات دستگاه فعال کرده باشید. پس از آن با استفاده از فرمت Send [Payame Morede Nazare Shoma] to [Mokhatabe Morede Nazare Shoma] On Whatsapp  می توانید پیام موردنظر خود را ارسال کنید.

 

چطور میتوانیم در واتس تماس های ویدئویی و صوتی ایجاد کنیم؟

انجام اینکار به قدری ساده و دم دست که شاید حتی باورتان نشود! برای اینکار تنها کافیست تا به چت یکی از دوستانتان مراجعه کنید. حال از بخش بالایی چت در گوشه سمت راست بر روی آیکن تلفن ضربه بزنید، حالا منویی برای شما باز میشود که در آن از شما سوال میشود قصد دارید تماس صوتی با مخاطب مورد نظرتان برقرار کنید و یا تماس تصویری؟ با انتخاب هریک از گزینه های مورد نیازتان صفحه مربوط به آن برایتان باز میشود و شما قادر به برقراری تماس خواهید بود.

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

  آموزش کامل واتس اپ( بخش اول/ مقدماتی)

چطور میتوانیم وضعیت و یا همان استاتوس خود را تغییر دهیم؟

همانطور که گفتیم آموزش کامل واتس اپ و کار کردن با این برنامه بسیار ساده هستند و حتی با کمی بالا پائین کردن منوها بدون نیاز به این آموزش ها هم قادر به استفاده از امتیازات این برنامه خواهید بود.تغییر در وضعیت ، یا استاتوس هم از یکی دیگر ازهمین مواردی است که به سادگی قادر به تغییر آن هستید.

برای ویرایش این قسمت ابتدا بروی علامت سه نقطه در بخش بالا و سمت راست صفحه ی اصلی اپلیکیشن ضربه بزنید. سپس در منوی باز شده گزینه ی Status یا وضعیت را انتخاب کنید. پس از آن با صفحه ی جدیدی روبرو میشوید که در آن وضعیت فعلی خود را مشاهده خواهید کرد. برای ویرایش آن تنها کافیست که بروی علامت مداد ضربه بزنید و سپس متن جدید موردنظر خودتان را تایپ کنید. همچنین، با استفاده از بخش پایینی آن نیز می توانید وضعیت خود را تغییر دهید.

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

  آموزش کامل واتس اپ( بخش اول/ مقدماتی)

چطور میتوانیم در استاتوس خودمان از تصویر و یا ویدئو استفاده کنیم؟

یکی از قابلیت هایی که به تازگی در اپلیکشن واتس اپ اضافه شده است.قابلیت جدید فراهم آمدن شرایط این است که بتوانید عکس و یا ویدئو هم در قسمت استاتوس اپلیکیشن نصب شده روی گوشی همراهتان نصب کنید. در حقیقت، این قابلیت چیزی شبیه به استوری اینستاگرام است که بعد از مدتی از دید پنهان میشود فرایند اینجام اینکار هم دقیقا مانند فرایند تغییر استاتوس متنی میباشد.

 

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

آموزش کامل واتس اپ/ قسمت اول (مقدماتی)

 

  آموزش کامل واتس اپ ( بخش اول/ مقدماتی)

چگونه میتوان استاتوس ارسال شده را حذف کرد؟

در صورتیکه استاتوس اشتباه ارسال کردید و یا از ارسال آن پشیمان شدید و یا به هردلیلی زودتر از موعد 24 ساعته علاقمند بودید که آن را حذف کنید فقط کافیست به استاتوس مورد نظر مراجعه کنید سپس روی علامت سه نقطه بالایی آن ضربه بزنید و پس از آن نماد سطل زباله را برای حذف انتخاب کنید ازشما سوالی مبنی بر اطمینانتان از حذف استاتوس پرسیده میشود در صورتیکه مطمئن هستید میتوانید تائید را بزنید.

 

آیا میشود لیست افرادی که استاتوس را مشاهده کردنند ببینیم؟

بله. استاتوس ها هم همانند استوری های اینستاگرام این قابلیت را دارند که لیستی ازافرادی که استاتوس های شمارا مشاهده کرده اند به شما بدهند. برای این کار هم باید ابتدا به تب استاتوس ها مراجعه کنید. حالا با حرکت انگشت خود از پایین به بالای نمایشگر و یا لمس آیکن چشم درانتهای صفحه استاتوس قادر به دیدن افرادی که استوریتانرا مشاهده کردند خواهید بود.

 

آموزش نحوه ایجاد کانال در واتس اپ

 

جمع بندی:

در این مقاله در ابتدا توضیحی راجع به واتس اپ و میزان محبوبیت و کاربرد آن در ایران بعد از از دسترس خارج شدن تلگرام داشتیم. سپس از موارد پایه و تنظیمات مقدماتی شروع کردیم و چند نمونه را برای کاربرانی که به تازگی به مجموعه کاربران این شبکه اجتماعی پیوسته اند توضیح دادیم. شاید در دید اول فضای این شبکه اجتماعی کمی برایتان غریبه به نظر برسد اما با گذشت زمان و عادت به آن متوجه خواهید شد که چقدر مفاهیم و کاربرد های آن ساده و در دسترس هستند.البته این آموزش ها در این بخش تمام نمیشود و در مقالات بعدی به ترتیب دومجموعه آموز متوسطه و پیشرفته را نیز برایتان تدارک خواهیم دید.امید است که انتشار این مقاله ها در راستای استفاده مفید شما مخاطبین عزیز موثر واقع شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری