نویسنده: خسرو یزدانی

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟ احتمالا تا به حال کلماتی از قبیل ارزهای مجاز، ارز‌دیجیتال،رمز ارز، رمز ارز پایه و یا رمز نگاری شده به گوشتان خورده است.در ابتدا لازم‌به دکر است که تمام این کلمات نوشته شده ترجمه کلمات انگلیسی هستند و یک مفهوم را میرسانند که همان کریپتوکارنسی  Cryptovurrency میباشد.این لغات انگلیسی از دو عبارت cryptp به معنی رمز و currency  به معنای ارز ساخته شده.

 

ارزهای مجازی همواره از جمله مهمترین موضوعاتی است که در این چندین سال اخیر به آن پرداخته شده است.و بسیاری از کارشناسان و متخصصان در این زمینه به این مورد اعتقاد راسخ دارند که  ارز‌های دیجیتال ، در واقع بخشی تفکیک ناپذیری از آینده بشریت به ‌حساب می آیند و قطعاً در سال‌های آینده شاهد نفوذ این ارز‌ها به بازار‌های معتبر جهانی هم خواهیم بود.شنیدن نام گاه و بیگاه این اسامی از رسانه های مختلف یقیننا این سوال را برایتان ایجاد میکنند که ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای مجازی همواره از جمله مهمترین موضوعاتی است که در این چندین سال اخیر به آن پرداخته شده است.

کریپتوکارنسی یا همان ارز‌های دیجیتال همانطور که از نامشان پیداست با ارز‌های بانکی (فیات) که امروزه تاحدودی باآنها آشنایی داریم متفاوت هستند و به‌صورت دیتا‌های دیجیتال مبادله میشوند. ارز های مجازی یا ارز دیجیتال در طی این چند سال دچار تحولات و فراز و نشیب‌های بسیار زیادی بوده است و این همین موضوع سبب شده‌است افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری در این حوزه علاقمند بشوند.

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟/رمزارز یا ارز دیجیتال چیست؟

________________________________________

از رمزنگاری برای بار نخست در انتقال پیام ها و فرمان های محرمانه ی نظامی در طی جنگ جهانی دوم  بکار گرفته شد و در سال ۱۹۸۳ دانشمندی آمریکایی تبار به‌نام David Chaum برای اولین بار ایده ارز دیجیتال را در تحقیقات خود ارائه داد. در عصر دیجیتال،بسیاری از علوم مانند ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول به طور همزمان مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

کریپتوکارنسی‌ها در‌حقیقت میتوانند جایگزین پول های امروزی باشند و گفت که نوعی پول اینترنتی هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) رمزگذاری شده اند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج را بجز دارا هستند به جز اینکه به صورت فیزیکی قابل رویت و لمس نیستند.این نوع پول ها را حتی میتوان مبادله کرد در ازای خرید کالا و یا مبادله بار ارزهای دیگر ، میتوان با آنها تراکنش‌های مالی انجام داد، و برای خرید خدمات از آنها بهره برد.

آموزش استخراج بیت کوین و نحوه راه اندازی ماینرها

خرید با ارزهای دیجتیال بصورت آنی

البته ناگفته نماند که روش خرید در استفاده از ارزهای دیجیتال کمی متفاوت است و رویه‌های مختص به‌خود را دارند. تمامی تراکنش‌ها که با ارز دیجیتال انجام میدهید روی یک پایگاه داده غیرمتمرکز به‌نام بلاکچین ثبت و ذخیره میشود. اولین ارز دیجیتال به این سبک، بیتکوین بود که در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد و درحال‌حاضر با در اختیار داشتن حدود بیش از ۵۰% حجم بازار کریپتوها به‌عنوان پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال و معتبر ترین پول دیجیتالی رایج دنیا شناخته می‌شود.

بعد از رشد و پیشرفت انفجاری بازارهای ارز دیجیتال در چند طی همنی چند سال اخیر در سراسر جهان، تعداد رمزارزها به‌حدود بیش ۲۰۰۰ واحد افزایش یافت.

 

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟/روش کار ارزهای دیجیتال به چه شکل است؟

________________________________________

درواقع میتوان گفت کریپتوکارنسی از فناوریی غیرمرکزی بهره میبرد تا امکان  پرداخت‌های ایمن را برای کاربران خودش فراهم کند و به این ترتیب میزان استفاه کنندگان از این تکنولوژی را افزایش دهد. آنها در قبال استفاده از این روش خدماتی از قبیل ذخیره کردن پولشان بدون نام و بی نیاز از رفتن به بانک را دریافت خواهند کرد. 

تمامی اطلاعات در درفتری به عنوان دفتر ثبت عمومی به‌نام بلاکچین Blockchain ذخیره خواهد شد، که شامل سوابق کل تراکنش‌ها از روز اول ابداع و شروع به کار  این شبکه است و مدام به‌روزرسانی می‌شود. واحدهای ارزمجازی از طریق فرآیندی به‌نام ماینینگ  استخراج و تولید می‌شوند، برای اینکار نیاز به قدرت کامپیوتری با سی پی یو های قوی که قادر به حل مسائل پیچیده ریاضی در مدت کوتاه باشند دارید.کامپیوتر ها هرچه رمز های بیشتری را حل کنند  آن هم در مدت زمان کوتاه قبل ازاینکه توسط شخصی دیگر رمزگشایی شده باشد ارز بیشتر دریافت خواهند کرد درواقع حاصل فرایند کامپیوتری حل معدلات پیچیده ریاضی توسط  کامپیوتر های قوی منجربه تولید کوین‌ها (سکه‌ها) می‌شود.

البته این راه برای کسانیست که نمیخواهند بابت خرید بیت کوین هزینه ای بکنند و با داشتن سیستم عامل  های قوی خودشان اقدام به استخراج میکنند اما در صورتی که شما علاقمند باشید تا این ارزهارا بصورت آماده و رمز نگاری شده بخرید میتوانید به صرافی ها مراجعه کنید.پس از خرید میتوانید آنها را در کیف پولی منتصب بخودتان و رمزنگاری شده ذخیره کنید. ناگفته نماند که رمز ارزها و فناوری کلی پروسه بلاک‌چین در سال های اولیه رشد و نموی خود است و هم‌چنان از لحاظ مالی در مراحل اولیه‌ی خود قرار دارد به همین جهت  و طبق سوابق روشنی که در گذشته داشته است انتظار می‌رود که در آینده کاربردهای بیشتری برای آن‌ها ایجاد شود. تراکنش‌ها شامل اوراق قرضی، سهام‌ها و دیگر موارد مالی هستند که می‌توانند با این فناوری داد‌و‌ستد شوند.

مهم‌ترین تفاوتی رمزارزها با پول معمولی دارند تفاوت  در نحوه رمز‌نگاری و ذخیره آن‌ها است. ارز‌های دیجیتال به‌شکل دیتا‌های دیجیتال درکامپیوتر‌هایا کیف‌پول‌های الکترونیک ذخیره می‌شوند بر خلاف ارز‌های بانکی که کمی قبلتر راجع به آنها توضیح دادیم.

رمزی که برای ارزها گمارده میشود به هیچ عنوان و توسط هیچ ارگان و بانک، موسسه مالی و حتی دولتی کنترل نخواهند شد و همچنین غیر قابل ردیابی  خواهند بود.ارز‌های دیجیتال در فضاهای تجاری P2P معامله می‌شوند؛ فضای P2P، وضعیتی است که دو کاربر به‌صورت مستقل و بدون وابستگی به‌هیچ مرکزیتی، شروع به دادوستد می‌کنند.

البته این امکان وجود دارد که  توسعه‌و‌گسترش ارز مجازی به‌شکلی تغییر رویه دهد که رفته رفته این ارز‌ها وارد فضاهای‌تجاری B2B و فرامرزی شده و در معاملات کلان از آن‌ها بهره برداری شود. ارز دیجیتال درحال‌حاضر تعداد کاربران کمی دارد چون هنوز خیلی ها هستند که حتی از وجود آنها مطلع نیستند و یا هستند و روش کار و خرید آن را نمیدانند و مهمترین دلیلی که باعث میشود عده ای بسیار زیادی هنوز از این پول ها استفاده نکنند عدم اطمینان به پروسه این روش است.همچنین چارچوب‌های قانونی استفاده از آن مانند چگونگی اعمال مالیات هنور درحال تکمیل شدن ‌است. زیرساختی که قرار است از ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش رایج برای انجام پرداخت پشتیبانی کند هنور درحال بررسی، گسترش و احداث است.

مدیر ارشد بیت پی : بیت کوین بیست هزار دلاری در سال ۲۰۱۷ یک واقعه غیرعادی بود

 

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟چرا از رمزارزها استفاده میکنند؟

________________________________________

برخلاف برخی از مردم که از سرمایه گذاری در این بخش و خرید ارز های دیجیتال به دلیل عدم امنیت در آن میترسند باید بگوئیم که این ارز ها از سطح بسیار بالای امنیت و حفاظت از حریم خصوصی برخوردار هستند تراکنش هایی که با استفاده از آنها انجام میدهید به هیچ عنوان قابل جعل و یا بازگرداندن نیست و هزینه های انتقال در آنها تقریبا کم است. همین عوامل سبب میشود که این نوع ارزها از پول های رایج قابل اطمینانتر باشند.

ماهیت غیرمرکزی آن‌ها سبب میشود تا برای همگان در هر زمانی قابل دسترس باشند، در‌حالی‌ که در بانک‌‌ها گاها در رابطه با این‌که به چه کسی اجازه‌ی بازکردن حساب را دارند با برخی محدودیت ها روبرو هستیم 

بازارهای رمزارزی به دلیلی نو ظهور بودن و اینکه روزانه افراد زیادی به این دایره میپیوندد ، ممکن است به یکباره با انفجار ناگهانی همراه باشند؛ به‌این‌معنی ‌که یک سرمایه‌گذاری کوچک می‌تواند در عرض یک روز تبدیل به پول بسیار زیادی شود. همین موضوع باعث میشود  که افراد حرفه‌ای و آماتور زیادی در بیت‌کوین و دیگر ارزهای رمزی سرمایه‌گذاری کرده و آن‌ها را یا به‌عنوان سودی سریع یا به‌عنوان نوعی سرمایه‌گذاری زود بازده، تلقی کنند.

اما ناگفته نماند برعکس این موضوع هم امکان دارد اتفاق بیفتد! افرادی که روی رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید از ناپایدار بودن بازار و ریسک‌های خرید آگاه باشند. رمزارزها، به‌خاطر میزان ناشناس بودنی که ارائه می‌دهند ممکن است گاها با افت سود  و یا پائین آمدن قیمت سهام همراه شوند.

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟پول معمولی با ارز دیجیتال چه تفاوتی دارد؟

________________________________________

ارزهای رسمی مثل ریال، دلار یا یورو توسط بانک‌مرکزی هر کشور منتشر می‌شود.این پول ها غالبا در قالب اسکناس منتشر میشود. بانک‌مرکزی باید حتما مقداری شیء با ارزش نظیر طلا را به‌عنوان پشتوانه این پول منتشرشده در اختیار داشته‌باشد. اما ارز دیجیتال به این صورت نیست و بیشتر آنها بدون هر نوع پشتوانه فیزیکی منتشر می‌شوند.

البته برخی استثنائاتی هم حتی در میان ارزهای دیجیتال وجود دارد برای مثال ارز دیجیتال “وان‌گرم” که توسط استارتاپی اماراتی عرضه میشود و منطبق با قوانین شرعیت اسلامی است،همچنین دارای پشتوانه طلا است.

دومین تفاوت پول معمولی با ارز دیجیتال به ساختار تراکنش‌ آنها مربوط می‌شود. در تراکنش‌های آنلاین و پول های معمولی شما برای انتقال پول معمولا به یک واسطه نیاز دارید که غالبا این کار را بانک انجام میدهد.کارمزد کسر میکند و بر موجودی های و تراکنش های نظارت دارد. اما نقل‌‌و‌انتقال ارز دیجیتال بین دو نفر به‌صورت همتا‌ به ‌همتا P2P صورت می‌گیرد و به‌جای وجود یک نهاد واسطه مرکزی مثل بانک درستی تراکنش در ارز دیجیتال توسط شبکه‌ای از کاربران که بر روی شبکه بلاکچین حضور دارند مورد تائید قرار میگیرد.

 

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست

در واقع میتوان گفت ارزهای دیجیتال تفاوت های اساسی با پول های رسمی دارند برای مثال بعنوان تفاوت سوم میتوان به بازگشت ناپذیری ارز دیجیتال اشاره کرد. در حالت عادی و در خریدهای آنلاین، درصورت بروز مشکل و یا اعتراض پرداخت‌کننده، ‌امکان پیگیری و کنسل‌کردن تراکنش وجود دارد. اما تراکنش در ارزهای دیجیتال قدری متفاوت است.البته ممکن است همیشه هم این روش مورد استقبال همگان قرار نگیرد! با این مثال تفاوت سوم را بصورت واضحتری برایتان شرح میدهیم:

تصور کنید که شما توسط ارز دیجیتال از یک فروشگاه اینترنتی خریدی کرده اید. رسید تراکنش شما و میزان مبلغی که پرداخت کرده اید موجود است.حالا بر فرض متوجه میشوید که آن محصول از آن رنگی که شما میخواهید موجود نیست و یا به هردلیل پشیمان میشوید.در اینصورت فروشگاه می‌تواند مبلغ تراکنش را به‌شما بازگرداند اما اگر تراکنش به آدرس اشتباهی ارسال شود به‌این‌معنا ‌است که آن پول برای همیشه از دست رفته ‌است، مگر‌آنکه صاحب آن آدرس آدم با وجدانی باشد و درصورت درخواست شما مبلغ را به شما بازگرداند.گاها امکان وجود شرایط بدتری هم هست! مثلا ارسال به آدرسی که صاحبی ندارد! و در اینصورت است که شما باید برای همیشه قید پول خود را بزنید.

و اما تفاوت چهار ارزهای دیجیتال و معمولی در حفظ هویت کاربر است. در تراکنش‌های معمولی و آنلاین، هویت کاربر احراز می‌شود، اما در ارزهای دیجیتال هویت کاربر کاملا محفوظ و محرمانه است. البته گاها اخباری مبتنی بر احتمال شناسایی هویت کاربران در این فضا نیز منتشر می‌شود. همچنین کارمزد تراکنش‌های ارز دیجیتال بسیار پایین‌تر از شیوه معمول بوده و یا حتی گاها کاملا رایگان است.

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟/انواع ارزهای دیجیتال محبوب

________________________________________

حالا تا‌حدودی با ارزهای دیجتیال، روند کار آنها و تفاوت هایی که با پول های مرسوم دارند آشنا شدیم در ادامه قصد داریم شما با چند نوع از ارزهای دیجیتال رایج و محبوب آشنا کنیم.

بیت‌کوین: بیت‌کوین (Bitcoin) اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال موجود در بازار نام برده میشود. بیت‌کوین اولین بار توسط فردی ناشناس به‌نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ ابداع و به بازار عرضه شد. ارزش کل بازار بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار میباشد!

  اتریوم: دومین ارز محبوب در بازار اتریوم (Ethereum) نام دارد که در سال ۲۰۱۵ طراحی شده‌است و دومین ارز دیجیتال پرطرفدار و ارزشمند است. اتریوم بلاکچین های مخصوص به خود را دارد و به‌همین دلیل از آن به عنوان بلاکچین دوم هم یاد میشود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاکچین اتریوم، قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز هم قابل اجرا هستند.

بیشتر از ۹۰‌درصد توکن‌های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت دارند. با‌این‌حال، اتریوم سفر پرفراز و نشیبی تا به امروز داشته است. اتریوم به‌عنوان سکویی برای شروع دیگر ارزهای رمزی در ۲۰۱۷ مورد توجه قرار گرفت که این ارزها از کد بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند.

 ریپل: نوع سوم ارز های دیجیتال ریپل (Ripple) نام دارد که البته ار پلتفرم های غیر مشهور در میان دیگر ارزها در سراسر جهان است. ریپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش‌های بالا منتشر شد. ریپل قابلیت استفاده برای پیگیری انواع بیشتری از تراکنش‌ها و نه فقط ارزهای رمزی را داراست. این سیستم درحال گسترش تا به امروز توسط بانک‌هایی معتبر زیادی در سرتاسر دنیا مورد استفاده و استقبال قرار گرفته ‌است.

همانطور که بالاتر هم گفتیم تقلب در هیچ یک از تراکنش‌های ارز دیجیتال جایگاهی ندارد. شخص خاصی مالک آن‌ نیست و کسی نمی‌تواند آن‌را متوقف یا هک کند. رمزارزها غیرمتمرکز هستند و واسطه‌ها را حذف می‌کنند و هویت کاربران در استفاده از آن‌ها فاش نخواهد شد.

همه افراد میتوانند اقدام به استخراج کنند و برای اینکار نیازی به ثبت نام و یا تحویل مدارک نخواهند داشت همچنین فرایند استخراج برای همه قابل دسترسیست و همه می‌توانند مبادرت به استخراج ارزهای دیجیتال بکنند اما فراموش نکنید همانطور که بالاتر گفتیم برای حل معادلات پیچیده ریاضی شما نیاز به سخت افزاری با سی پی یوی قوی خواهید داشت تا با استفاده از آن بتوانید کسب درآمد کنید. و تمامی این عوامل سبب محبوبیت ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا شده ‌است. بصورت خلاصه مزایای ارز دیجیتال را میتوان اینطور شمرد:

حفظ هویت کاربر

 عدم نیاز به واسطه

کارمزد پایین

سرعت بالای انجام تراکنش که از مهم‌ترین مزایای ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌روند. 

________________________________________

ارز دیجیتال چیست؟/استفاده از ارز دیجیتال چه ویژگی هایی دارد؟

________________________________________

 نبود امکان تقلب

یکی از مهمترین چالش‌ها و نگرانی های موجود در پول‌های رسمی کشورها، جعل و چاپ تقلبی این پول‌هاست که مشکلاتی را برای سیستم مالی کشورها در دوره‌های مختلف به وجود آورده است. ویژگی منحصر‌ به‌ فردی  که رمزارزها دارند مقاوم بودن در برابر امکان جعل و چاپ تقلبی آن‌هاست. یعنی اگر قرار باشد کسی به کیف پول رمزارزی شما بیتکوین انتقال دهد؛ فقط و فقط نیاز است بیتکوین انتقال دهد و هیچ چیز دیگری نخواهد توانست در میان جایگزین شود.

بالا بودن سرعت نقل و انتقالات

در سیستم ارزهای دیجیتال انتقال پول ، به‌صورت فرد به فرد انجام میشود و به‌طور میانگین، در زمانی حتی کمتر از ۱۰ دقیقه، وجه از حساب فردی به فرد دیگر انتقال داده میشود. فرض کنید شما در کمتر از ۱۰ دقیقه می‌توانید مثلا از ایران مبلغی را برای فرزندانتان در استرالیا منتقل کنید. از سوی دیگر در‌صورت نیاز به‌سرعت بالاتر، شما قادر خواهید بود با انتخاب مبالغ بالاتر برای کارمزد تراکنشات، سرعت انتقال وجه را افزایش دهد. در‌حالی‌که در سیستم کنونی، سرعت انتقال وجه به‌دلیل وجود واسطه های مالی متعدد، بالاتر است.

 هزینه های کم تر برای انجام تراکنش

معمولاً در استفاده از ارزهای دیجیتال هزینه‌ای برای انجام تراکنش از شما دریافت نمی‌شود چرا که ماینر‌ها یا استخراج‌کنندگان توسط شبکه پاداش خود را دریافت می‌کنند. اگر‌چه در استفاده از ارز دیجیتالی مانند بیت‌کوین هزینه‌ای برای انجام تراکنش دریافت نمی‌شود ولی بسیاری معتقدند که در نهایت کاربرانی که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند در‌نهایت می‌بایست از اشخاص و سرویس‌های سومی مانند صرافی‌ها برای ساخت و نگهداری ارزها استفاده کنند که شامل هزینه برای آن‌ها می‌شود.

 عدم امکان سرقت هویت

وقتی ‌که شما برای انجام تراکنشات اطلاعات و مشخصات کارت اعتباری خود را به یک پذیرنده می‌ دهید، در واقع به آن پذیرنده دسترسی مستقیم راجع به اطلاعات و سرمایه خود می‌دهید. کردیت کارت‌ها بر پایه ساز‌و‌کار “کشیدن” فعالیت میکنند به‌ این‌ معنا که یک فروشگاه پرداختی را انجام می‌دهد و مقدار مورد نیازش برای انجام تراکنش را از حساب شما بیرون می‌کشد.

اما در شیوه ارز رمزنگاری‌شده از ساز‌و‌کار “فرستادن” استفاده می‌کند تا این امکان را برای ‌صاحب حساب فراهم کند که دقیقا همان میزان که می‌خواهد برای شخص پذیرنده پول بفرستد بدون این که نیاز باشد اطلاعات دیگری را به او بدهد.

نامتمرکز بودن در ارزهای دیجیتال

کامپیوترهای شبکه جهانی جهت دسترسی به رکوردهای مربوطه به تراکنشات بیت کوین از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند تا به‌صورت اشتراکی به مدیریت پایگاه داده‌ای  به رکورد‌های مربوط دست پیدا کنند.

این یعنی همان قابلیت نامتمرکز بودن، بیت‌کوین که یک ارز دیجیتال است و تنها توسط شبکه‌اش مدیریت می‌شود و هیچ تایید‌کننده مرکزی در راس امور و تائیدات قرار ندارد که به اطلاعات تراکنشات شما جهت تائید و یا لغو آن دسترسی داشته باشد. ارتباط یک کاربر با یک کاربر دیگر را نامتمرکز بودن میگویند. یعنی ارتباط (نقطه به نقطه).

 محبوبیت ارز های دیجیتال در سراسر جهان

یکی از مزیت های استفاده از ارز های دیجیتال این است که  ارزهای رمزنگاری شده تحت تاثیر نرخ تبدیل، نرخ‌های سود و کارمزدهای مربوط به تراکنش‌ها یا هر هزینه‌‌ای که وابسته به هر کشور باید پرداخت شود، قرار نمی‌گیرد، در‌این‌صورت است که می‌تواندحتی  به‌صورت جهانی مورد استفاده قرار گیرد.

همین موضوع می‌تواند سبب صرفه‌جویی در وقت و هزینه در انتقال پول بین کشور‌های مختلف باشد. ارز‌های رمزنگاری شده در بستر عظیمی مانند سطح جهانی فعالیت میکنند که همین موضوع محبوبیت این نوع تراکنشات را بالاتر برده و روزانه افراد بیشتری را جذب این حیطه میکند.

عدم امکان تصرف آن توسط کمپانی ها

پی‌پال PayPal را که یک سیستم پرداخت جهانی است در نظر بگیرید.این کمپانی قدر ت آن را دارد که به هر دلیلی که از جانب خودش توجیح پذیر باشد مانند اینکه به دلایلی احساس کند حساب شما مورد تعرض قرار گرفته است میتواند حساب و دارایی های شما را مسدود کنند و آنگاه شما هستید که بایدا پیگیری و به دنبال رفع مسدودیت و بازگرداندن داراییها و دسترسی به اموالتان باشید. 

جلوگیری از خلق پول بی‌رویه و کنترل تورم

بر اساس ساختار و ساز و کار های ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین عملا امکان تولید پول مازاد امکان پذیر نخواهد بود و تمام این نوع پول ها به‌صورت غیر متمرکز بوده و در اختیار بانک مرکزی قرارندارد، بنابراین امکان خلق بی‌رویه پول و در نتیجه کاهش ارزش شدید آن، یا ایجاد تورم افسارگسیخته امکان‌پذیر نخواهد بود.

کمک به  جهانی شدن کسب و کارها

در صورتی که شما رمزارزها را پذیرا باشید میتوانید از سراسر دنیا با مشتریان خود در تعامل باشید و اقدام به ارائه کالا و یا خدماتتان بکنید.بعنوان مثال فرض میکنیم شما چندین وب سایت آموزشی راه اندازی کرده اید کاربران شما دیگر محدود به مناطق خاص از کشور خودتان نخواهند بود و با پرداخت هزینه در کمتر از چند دقیقه کاربرانی از سراسر جهان میتوانند اقدام به خرید از سایت های شما بکنند.با این روش مرز بین کشورها و تفاوت واحدهای پولی دیگر بی‌معنا خواهند بود.

در انتها میتوانیم بگوئیم که صحبت درباره ارزهای دیجتیال کاربردها معایب و مزایی آنها یک مقاله جوابگو نخواهد بود چرا که روز به روز شاهد پیشرفت و تغییراتی در روند آنها جهت بهبود شرایط کاریشان هستند تا بتوانند جایگاه جا افتاده تر و مستحکم تری در جهان پیدا کنند و جایگزین کارت های اعتباری و ارزهای سنتی کشورها شوند.

درواقع میتوان گفت هنوز بسیاری از مردم هستند که اصلا با ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند. نه روند کار آنها را میشناسند و نه با نحوه خرید و کارکرد آنها آشنایی دارند ازهمه مهمتر اعتماد کردن به موضوع نه چندان جاافتاده و تازه ای در جهان که به طور شفافی در مورد آن اعتماد سازی نشده است میتواند کمی برای مردم نگران کننده باشد.همچنین نحوه دسترسی به این نوع ارزها و وارد سایت های انگلیسی شدن ممکن است برای خیلی های که زیاد از موارد تکنولوژی سررشته ای ندارند سخت باشد بنابراین فروشندگان باید کمی روند استفاده ازاین ارزها را برای مشتریان خود راحت تر کنند و جلسات توجیحی و آموزشی برایشان برگزار کنند. امیدواریم که این مقاله تاحدودی پاسخگوی سوالات و ابهامات شما در زمینه ارز دیجیتال چیست بوده باشد.

از اینکه مارا در این مقاله یاری کردید سپاسگزاریم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری