نویسنده: مینا عباسی

سلامت پوست

بسیاری از ما از این که لک وخال صورت خود داشته باشیم، خجالت میکشیم و سعی می کنیم با روش های مختلف آن ها را محو کنیم.افتادن خال روی صورت معمولا ارثی و ژنتیکی است.برخی از خال های سطحی یا گوشتی مادرزادی در بدن وجود دارند و برخی دیگر، در دوران کودکی، بلوغ، جوانی، میانسالی یا بارداری و پس از آن، روی پوست آشکار میشوند.

چرا لک و خال صورت ایجاد میشوند؟

لک و خال صورت به علت تکثیر سریع سلولی بوجود می آیند که باعث می شود یک رنگدانه تیره بر روی پوست و معمولا در دوران کودکی ایجاد شود.این خال ها معمولا در میانسالی شروع به ناپدید شدن می کنند، اما در برخی افراد همچنان گسترش می یابند.

برای از بین بردن لک و خال چکارکنیم؟

داشتن خال صورت مفید است!

داشتن خال صورت آنقدرها هم مضر نیست، به اعتقاد یک گروه تحقیقاتی از "کینگز کالج" لندن، افرادی که خال دارند استخوان های قوی تر از حد طبیعی دارند و احتمال ابتلا به پوکی استخوان در آنها کمتر است.

همچنین به نظر می رسد که این افراد چین و چروک کمتری در صورت خود داشته باشند.داشتن ماهیچه های ورزیده تر ، چشمان و قلب سالمتر از دیگر فواید احتمالی داشتن خال است. این یافته ها می تواند به ابداع کرمی منجر شود که موجب برطرف کردن چین و چروک صورت شود و نیاز مبرم به تزریق کلاژن و یا جراحی پلاستیک را از بین ببرد.

همچنین مشخص شده است افرادی که خال صورت زیادی دارند گلبول های سفید با تلمورهای غیر عادی بلندی (بخشی از دی ان آ) تولیدی می کنند.هر چه این تلومورها بلندتر باشد دیرتر تخریب می شود.

محققان در یک مطالعه بر روی هزار و 200 دوقلوی غیر همسان زن 18 تا 79 ساله متوجه شدند که احتمال ابتلا به پوکی استخوان در افرادی که بیش از 100 خال دارند نصف افرادی است که در بدن خود کمتر از 25 خال دارند.

6 روش خانگی از بین بردن لک و خال صورت

خال‌ها همه را، یعنی هم کودکان و هم بزرگسالان، را تحت تاثیر قرار می‌دهند. دلیل اصلی این مشکل قرار گرفتن در معرض خورشید است.برای از بین بردن برخی از آنها میتوان به روشهای خانگی نیز تکیه کرد.

روش خانگی برای درمان لک و خال صورت

1. سرکه‌ی سیب

وقتی نوبت به برداشتن لک و خال صورت می‌رسد، سرکه‌ی سیب به شدت مفید و موثر است. فقط یک گلوله‌‌ی پنبه را در سرکه‌ی سیب بخیسانید و آن را روی خال بگذارید. سپس آن را با یک باند یا نوارچسب پزشکی محکم کنید و اجازه دهید ۸ ساعت بماند.

2. سیر

برای برداشتن یا از بین بردن لک و خال صورت می‌توانید هم از سیر معمولی و هم از عصاره‌ی سیر استفاده کنید. مطمئن شوید پیش از استفاده، با ژل پترولیوم یا پوشش نواری از پوست اطراف خال محافظت کنید.

3. روغن کرچک و جوش شیرین برای از بین بردن لک و خال صورت

این ترکیبی بسیار موثر برای از بین بردن تگ‌های پوستی است. مواد را با هم مخلوط کنید، خمیر بسازید، و آن را روی پوست استفاده کنید. سپس، آن را با یک باند محکم کنید. این کار را ۲-۳ بار در روز انجام دهید. خمیر را تا ۴۸ ساعت باید در یخچال نگهداری کنید.

4. آلوئه ورا

مقداری آلوئه‌ورای تازه را روی لکه‌ی تیره بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. روغن داخلی گیاه آلوئه‌ورای تازه را که ممکن است به عنوان یک گیاه خانگی هم پرورانده شود، بگیرید.

5. روغن کندر

خواص موجود در روغن کندر باعث سفت شدن پوست اطراف خال، جذب روغن های اضافی و خشک شدن آن می شود. این روغن موجب می شود خال به صورت یک زخم در آمده و به تدریج زخم بهبود یابد.

2-1 قطره روغن کندر را روی خال زده و بگذارید تا خشک شود. این روش را 3 تا 4 بار در روز تکرار نمایید.

6. استفاده از روغن کتان

روغن بذر کتان برای بهبود بافت پوست، خلاص شدن از شر لک و خال صورت استفاده می شود. این روغن حاوی اسیدهای چرب ضروری است که موجب بهبود زخم می گردد.

برای استفاده از این روش 2 قطره از روغن کتان را با 2 قطره عسل ترکیب کرده و روی خال بزنید. بگذارید یک ساعت بماند و سپس با آب بشویید. روزانه این روش را دو بار برای گرفتن نتیجه ای مناسب تکرار کنید.

 

عواملی که باعث ایجاد لک و خال روی صورت می شوند عبارتند از :

قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور خورشید، عدم تعادل هورمونی، بارداری، مصرف برخی داروها، کمبود ویتامین، کم خوابی، استرس بالا، که میتواند در افزایش این لکه ها تاثیر گذار باشد، بنظر میرسد انجام برخی آزمایشات هورمونی برای این افراد مناسب باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری