نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

همه ی افراد درون خود یک منتقد دارند که در بسیارب از موارد میتوانند مفید و موثر واقع شوند و ما را به در راستای اهدافمان نگه می دارند. درست مثل زمان هایی که این منتقد به ما می گوید فلان غذایی که میخواهیم بخوریم خیلی سالم نیست و یا اینکه کاری که قصد انجام آن را داریم ممکن است عواقب خوبی نداشته باشد. اما گاهی شرایطی پیش می آید که این صدای کوچک درونی بیشتر از مفید بودن،به ضرر ما تمام می شود. به خصوص هنگامی که در قلمرو منفی بیش از حد قرار میگیرید. ما در این مقاله می خواهیم در مورد شناخت منفی بافی و اینکه چه صدماتی می تواند به ما بزند صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

منفی بافی کاریست است که ما احتمالا چندین بار به طرق مختلف آن را انجام دادیم. در ادامه این مطلب راجع به تاثیرات منفی بافی و اثرات آن روی بدن ، مغز، زندگی و ...بیشتر می خوانیم.

ضررات منفی بافی

گفتن حرف های منفی با خود میتواند در برخی موارد واقعا آسیب زا باشد. تحقیقات نشان می دهد که این موضوع ارتباط مستقیمی با استرس و اعتماد به نفس افراد دارد به طوری که استرس را به شدت بالا می برد و اعتماد به نفس را بسیار کاهش می دهد. نتیجه ی این اتفاقات نیز در نهایت کاهش انگیزه و حس سردر گمی خواهد بود و حتی در پاره ای از اوقات به افسردگی می انجامد.

احتمال ابتلا به گوشه گیری و افسردگی

مطالعات نشان می دهند که منفی بافی در نهایت انسان را به سوی احساس افسردگی سوق می دهد. اگر روی این موضوع هیچ کنترل و مدیریتی صورت نگیرد و به امری دائمی تبدیل شود، آسیب های جدی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

مضرات منفی بافی

راه های از بین بردن منفی بافی

1- انتقادات را بپذیرید

اگر متوجه می شوید در حالت بحرانی هستید،خودتان به سرعت شرایط را کنترل کنید. برای مثال: مطالبی را به خود بگویید که به یک دوست خوب یا یک کودک میگویید،تا به وی احساس خوب را منتقل کنید. این را بدانید که افکار و احساسات همواره حقیقت ندارد. فکر کردن به مسائل منفی در مورد خود هم ممکن است مثل مشاهدات، به طور کامل و دقیق حس شود و شما آنرا جدی بگیرید و باورتان شود که برایتان مضر است.

2- ادبیات کلامی خود را عوض کنید

برای مثال به جای استفاده از جمله «من قادر به تحمل آن نیستم.» می توانید بگویید، «این یک چالش بر انگیز است.» و یا به جای «من متنفرم.» از "من دوست ندارم که..." استفاده نمایید. پس سعی کنید از جملاتی استفاده کنید که بار منفی و آسیب زایی کمتری دارند.

افسردگی و منفی بافی

3- نگاه مان را نسبت به مسائل عوض کنیم

مثلا حتما برایتان رخ داده است که در طول 5 یا حتی 10 سال به یک موضوع دید منفی داشته اید و شما را به شدت اندوهگین می کرده است. اما پس از گذشت چند سال به این نتیجه رسیده اید که نگاهتان را در مورد آن تغییر دهید. اگر به مسائلی بیاندیشید که در قدیم تا چه حد بزرگ و نفرت انگیز به نظر می رسیده است، می توانید افکار منفی رشد یافته در درون خود به حداقل برسانید.

با خودتان بلند تکرار کنید... گاهی اوقات با تفکرات منفی عملا خودتان را گیر می اندازید. در آن شرایط افکارتان را با صدای بلند به زبان بیاورید. این کار قطعا می تواند کمک کننده باشد.

گفتن برخی تفکرات به یک دوست دوست اعتماد بسیار موثر و مفید است. احتمالا با این کار یک خنده ی حسابی و نوعی مسخره کردن خواهد آمد که سبب می شود شما با خودتان فکر کنید چقدر این افکارم از نظر سایرین مسخره به نظر می رسد.

4- مسائل خوب را با بد ها جایگزین کنید

این کار، یکی از بهترین پیشنهادات ممکن برای از بین بردن گفتار منفی و افسردگی است. برای اینکه این موضوع را با خود تمرین کنید، یک چیز منفی را به یاد بیاورید و آن را به چیزی مثبت تشویق کنید که بهتر باشد. این کار را بارها و بارها تکرار کنید تا وقتی که خودتان را مجبور و موظف به انجام آن شوید. مثلا، جایگزینی غذای ناسالم ، غذای سالم است.و این یک روش فوق العاده برای ایجاد یک راه مثبت در خود و زندگی است.

پیشگیری از منفی بافی

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

دنیا زمانی | 1397/10/04

ممنون از شما بابت تست NEO خیلی وقت بود دنبال این تست میگشتم

علی | 1397/10/04

بسیار عالی، تشکر از سایت خوبتون

سامان | 1397/10/05

یکی از اصول اولیه موفقیت در زندگی کنار گذاشتن افکار منفی و بدبینیه

محمد | 1397/10/06

خیلی سخته منفی بافی رو از وجود افرادی پاک کنی که جزیی از زندگیشون شده

اشتراک گذاری