نویسنده: فهمیمه رحیمی

سلامت پوست

در خدمت شما هستیم با مقاله در باب آشنایی با فواید و روش کار اسکراب صورت.اسکراب ها موادی خارجی هستند که به صورت موضعی اعمال شده و موجب از بین رفتن سلول های مرده و زدودن آلودگی های سطح پوست میشوند. همچنین منافذ پوتس را پاکسازی کرده و در نهایت برای ما پوستی نرم  لطیف به ارمغان می آورند.

ضرورت استفاده از اسکراب صورت چیست؟

شما میتوانید به کمک اسکراب صورت، آلودگی‌ها را از سطح پوست پاک کنید به این ترتیب کرم رفع چین و چروک، کرم صورت یا محلول ضد آکنه شما موثرتر از قبل عمل خواهند کرد، چرا که اجازه نفوذ به زیر سلول‌های پوستی برای آنها صادر شده ودیگر سلول‌های مرده راه رسیدن و جذب مواد مغذی به پوست را سد نخواهند کرد.

 

اسکراب صورت چیست

اسکراب صورت چیست 

به خاطر داشته باشید که اسکراب، نوعی تفریح و یا سرگرمی نیست و درصورتی که به درستی استفاده نشود میتواند آسیب های جدی را برای پوست شما به همراه داشته باشد. متاسفانه بعضا برخی افراد با استفادهای افراطی و خشن از اسکراب‌ها آسیب های پوستی خود را خیلی جدی تر میکنند!بهتر است برای گرفتن نتیجه  با ملایمت و به دور از هرگونه خشونتی با پوستتان رفتار کنید، تاثیر لایه‌برداری در دراز مدت و با صبر حاصل خواهد شد و  نه با شدت و خشونت در استفاده. در صورتیکه که در استفاده از اسکراب ها افراط کنید پوست شما حالت جمع شدگی پیدا میکند و در برخی موارد حادتر دچار خشکی و شکنندگی میشود.شما مجاز هستید تا از اسکراب‌ صورت فقط یک یا دوبار در هفته استفاده کنید و پس از آن استفاده از کرم ضد آفتاب در مواقعی که خورشید در آسمان است برای شما ضروری خواهد بود. (غیر ازشب) که دیگر واکنشات پوستی به خورشید را نخواهید داشت.

نحوه استفاده از اسکراب صورت

پاکسازی صورت با چند روش موثر خانگی

شک نداشته باشید که سلول های مرده و یا ضعیف شده بسیرای هستند که روی پوست شما جا خوش کرده اند و استفاده از اسکراب ها به منظور از بین بردن  آنها و بالابردن سطح نفوذ پذیری پوتس برای دریافت رطوبت و مواد مغذی برای همه انسان ها امری ضروری به شما میرود. اما اسکراب پوست را با عنوان لایه برداری از پوست هم میشناسند. لایه‌برداری از پوست فرایندی بسیار ساده است که اگر با دقت انجام پذیرد، هیچ آسیبی به پوست وارد نخواهد کرد. در این مقاله با آموزش روش های استفاده از اسکراب صورت در خدمتتان خواهیم بود.

نکات استفاده از اسکراب صورت

در انتخاب اسکراب متناسب با صورتتان همیشه وسواس به خرج بدهید و بهترین اسکراب را انتخاب کنید. این توصیه به معنای گران‌ترین نوع  اسکراب نیست، بلکه منظور اسکرابی متناسب با شرایط پوستی شماست. ممکن است  نیاز داشته باشید تا ازچند محصول استفاده کنید تا متوجه بشوید که کدامیک از آنها برای شما مناسبتر هستند. اما درنهایت نتیجه امتحان کردن هایتان ارزشمند خواهد بود.  

پوست های خشک را چطور لایه برداری کنیم؟

سعی کنید اسکراب صورتتان را در مکانی بگذارید که در دسترس و جلوی دید باشد به این صورت کمتر پیش می آید که استفاده از آن را فراموش کنید و همین تداوم در استفاده موجب گرفتن نتیجه بهتری برای شما خواهد شد.سعی کنید نهایتا از اسکراب صورت هفته ای یکبار استفاده کنید. استفاده هر روزه از آن، منجر به لایه بردای بیش از حد و آسیب خواهد شد، پوست شما خشک و خشن میشود و اگردارای پوستی حساس هستید قطعا نتایج بدتری در کمین شماست.

ساخت  اسکراب پوست صورت

پوستتان را مرتبا مرطوب کنید.

  • اسکراب را روی پوستتان مالید و مرتبا ماساژ دهید. کل صورت، گردن و بالای سینه‌ها را با اسکراب ماساژ دهید. از ماساژ دادن خشن به شدت پرهیز کنید و مراقب باشید که مواد اسکراب به اطراف چشم‌هایتان نرسد.

  • بخش هایی از صورت را که میشود کمی محکم‌تر ماساژ داد بخش هایی از قبیل: پیشانی، بینی و چانه هستند.

  • در زمان استفاده از اسکراب به بالا و بین سینه‌ها، باید محتاطانه باشید زیرا پوست آن نقطه از بدن بسیار حساس و ظریف است.

  • صورتتان را خوب بشویید. اطمینان حاص کنید که تمام مواد اسکراب از پوست شما پاک شده باشد؛ هنگامی که تمامی مواد کاملا شسته شد، پوستی لطیف و نرم نصیبتان خواهد شد.

  • پوستتان را خشک کنید. نه با حرکات خشن و کشیدن حوله روی صورتی. بلکه به آرامی حوله ای نرم را که بهتر است از قبل کمی گرم شده باشد روی صورت بگذارید و بردارید ، فرایند خشک کردن صورت باید در کمال ملایمت انجام شود. سپس میتوانید با استفاده از مرطوب کننده ای مناسب صورتتان را مرطوب کنید. 

یکی از بهترین و موثرین روش های برای از بین بردن سلول های مرده پوست که هم ارزان و در دسترس و هم عوارضی را در پی ندارد استافده از اسکراب صورت است. در ادامه شما را با نکاتی در بابا شناخت اسکراب مناسب خودتان آشنا میکنیم. 

هر آنچه لازم است در مورد اسکراب پوست صورت بدانید

چطور میشود میزان نرمی و تاثیرگذاری اسکراب را مشخص کرد؟

معمولا استفاده از برچسب های عناصر تشکیل دهنده مناسبترین مناس روش برای تعیین سطح نرمی اسکراب است اما در صورتی که باز هم شک داشتید که اسکراب تا چه اندازه از خاصیت لایه برداری برخرودار است میتوانید کمی از اسکراب را پشت دست تان تست کنید – حتی در صورت یکه کمی هم احساس خارش و یا سوزش داشتید آن را روی صورتتان امتحان نکنید.در صورتی که همیشه از برندی خاص استفاده میکنید میتوانید باز هم به این برند اعتماد کنید اما درشرایطی که برای بار اول محصولی را تست مکنید حتما قبل از استفاده کامل در بخش از بدنتا نامتحان کنید این موضوع راجع به استفاده از اسکراب های دستساز و خانگی هم صادق است.

برخی بارو های نادرست راجع به اسکراب ها

افسانه:  همه اسکراب ها موجب آسیب رسانی به پوست خواهند شد.

واقعیت:  در صورتی که اسکراب ها از ذرات ریز و خشن که دندانه دار هستند تشکیل شده باشند موجب آسیب رسانی به پوست خواهند شد. بنابراین تنها کافیست در انتخاب مواد اسکراب دقت کنیدو اسکراب های آسیب رسان شامل آ پوسته های ضخیم، دانه های میوه ها و سنگ های آتشفشانی هستند.

پارگی های خیلی ریز سطح پوست به تدریج موانع پوست را ضعیف می کند و در نتیجه پوست بیشتر مستعد خشک شدن, پوسته پوسته شدن, قرمزی و نشانه های حساسیت زا میشود. با استفاده روزانه از اسکراب, پوست توانایی خود برای بازیابی از دست می دهد و سالم به نظر نمی رسد.این شرایط زمانی بدتر خواهد شد که آنها حاوی مواد معطر و محرک زا باشند.

آسیب ذرات بزرگ اسکراب پوست صورت

افسانه : با اسکراب میتوان جوش های سرسیاه را از بین برد

واقعیت:  در صورتی که امکان داشت خیلی عالی بود! اما متاسفانه این جوش ها در مناطق بسیار عمیقتری از سطح پوست هستند و اسکراب نهایتا میتواند رویه آنها را بردارد که در مجموع دوباره بازمیگردند! 

دلیل دیگر اینکه اسکراب برای جوش های سر سیاه تاثیر مفیدی ندارد اسن است که آن نقاط سیاه در منافذ باز پوست شما به دلیل آلودگی پوست و نیاز به تمیز شدن بوجود نیامده اند.رنگ سیاه در واقع مخلوطی از روغن وچربی پوست و پوست مرده است.

افسانه:  اسکراب قادر است آکنه ها را ازمیان ببرد.

واقعیت : در اینمورد هم شرایط مانند جوش های سرسیاه است هرچند که اسکراب در بهبود آکنه ها بی تاثیر نیست اما نمیتواند آنها را برای همیشه ریشه کن کند. استفاده از اسکراب ها رو ی آکنه های فعال میتوان باعث تورم و قرمزی بیشتر شود بنابراین در صورت ابتلا به این قبیل آکنهها حتما قبل از مصرف با پزشکتان مشورت کنید.

استفاده از اسکراب های نرم که تاثیرگذاری هاییشان در طول زمان و در صورت استمرار در استفاده مشخص میشود میتواند بار یآکنه ها درمان مفیدی به شمار بیاید.

افسانه: همه اسکراب های طبیعی عالی هستند

واقعیت :نه اصلا اینطور نیست! به صرف اینکه اسکراب های بتوانند عامل لایه برداری را درست و با شدت بیشتری انجام بدهند نمیتوان گفت که آنها بهترین هستند چرا که بسیرای از آنها دارای ذرات بسیار ریزی هستند که میتوانند بیشترین آسیب را قبل از هرمشکل دیگری خودشان به پوست وارد کنند.  برای مثال, نمک, آجیل و دانه های میوه همه جزو مواد طبیعی هستند، اما هر یک از آن ها برای پوست خیلی زبر هستند. شما میتوانید از ترکیبات طبیعی مانند دانه های جوجوبا, جو دو سر, سیلیکا و سبوس برنج که بسیار ملایم و البته موثر هم هستند در ترکیب اسکراب هایتان استفاده کنید.

افسانه: هرچه اسکراب خشن تر باشد بهتر میتواند منافذ عمیق را پاکسازی کند.

 

واقعیت:  برخی از اسکراب هایی که برای پوست صورت استفاده میشوند دارای مواد مختلفی مثل مونتول، نعناع و اوکالیپتوس میباشند و بعد از اینکه شما صورتتان را آب شستید، احساس سرمایشی را در پوستتان حس خواهید کرد. این نوع احساسی که به شما دست میدهد ابدا در تمیز کردن منافذ عمیق پوست شما نقشی نخواهد داشت. آنها فقط پوستتان را تحریک می کنند، بنابراین همیشه از این نوع اسکراب ها پرهیز کنید.

بهترین روش و زمان استفاده از اسکراب صورت چه زمانی است؟

این موضوع کاملا وابسته به نوع پوست شمات در صورتی که پوستی چرب دارید میتوانید هرروز از اسکراب استفاده کنید. استفاده از اسکراب ها قبل از خواب میتواند موثرتر باشد فراموش نکنید درصورت مصرف روزانه از این اسکراب های صورت باید اسکرابی را انتخاب کنید که میزان سختی کم  و یا حداکثر متوسطی داشته باشد.در صورتی که میان هروعده استفاده شما فاصله زیادی بود میتوانید اسکراب های قوی تری را امتحان کنید مثلا هفته ای یکبار

تفاوت لایه بردارهای AHA و BHA با اسکراب پوست صورت درچیست؟

اسکراب و لایه بردارهای AHA دارای فواید  و روش کارهای متفاوتی هستند. اسکراب ها قادرند تا به سادگی سطح پوست را اصلاح کرده و لایه های ضخیم را که متشکل از پوست مرده ناشی از آسیب خورشیدی است را از میان ببرند. اسکراب همچنین در از بین بردن جوش های چرکی سفید یا دیگر لکه ها مانند لایه بردارهای موفق نیست.

لایه برداری از روش های AHAS و BHA قادر است به تمام لایه های مرده نفوذ کرده و به پوست کمک کنند تا جوان تر به نظر بیاید. علاوه بر این، BHA  می تواند به طور مستقیم در داخل حفرات وارد شده و کار منافذ را تسریع کند- هیچ اسکرابی قادر به انجام اینکار نیست.

ساخت اسکراب صورت با روش های خانگی:

در این بخش به معرفی چند اسکراب برای انواع پوست میپردازیم

 اسکراب شکری ساده پوست صورت :

اسکراب صورت چیست

اسکراب صورت با شکر

مواد لازم:

یک قاشق چایخوری شکر

دو قطره آب

دو قطره روغن پرتقال، لیمو، اسطوخودوس یا چای (اختیاری)

طرز تهیه:

تمام مواد گفته شده را ترکیب کنید. سپس با کمک نوک انگشتانتان، مواد را به آرامی روی صورت تمیزتان بمالید. دقت داشته باشید اطراف چشمتان به این مواد آغشته نشود. پس از کمی ماساژ آرام صورتتان را با آب سر شسته و با حوله ای نرم به صورت ضربه ای و آرام خشک کنید. فراموش نکنید که بعد از استفاده از اسکراب ها پوست شما بسیار حساس میشود حتما در صورت خروج از خانه از ضد آفتاب استفاده کنید.

اسکراب پوست صورت شکری برای سلامت پوست

اسکرا ب شکری دو ماده ای:

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دو قاشق غذاخوری شکر

طرز تهیه:

دو مواد ذکر شده را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید. با استفاده از حرکات دایره ای ملایم به مدت یک دقیقع روی صورت و گردن تمیزتان مالیده و ماساژ دهید. با آب گرم بشورید و منتظر بمانید تا خشک شود.

این یک روش آسان برای ساختن اسکرابی موثر است برای زمانهایی که فرصت کافی ندارید. درصورتیکه در آب و هوای گرم زندگی کنید، می توانید این مخلوط را در یخچال نگه داری کنید، چراکه روغن نارگیل نقطه ذوب نسبتاً پایینی دارد.

روغن نارگیل و شکر بهترین اسکراب پوست صورت

اسکراب شکری و شکلاتی

اسکراب صورت چیست

ساخت  اسکراب پوست صورت شکری و شکلاتی

 

 

مواد لازم:

یک چهارم فنجان شکر قهوه ای

یک هشتم فنجان روغن زیتون

یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو

یک چهارم قاشق چایخوری عصاره وانیل

طرز تهیه:

تمام مواد نامبرده را با هم ترکیب کنید.

به مدت یک دقیقه به با حرکات دروانی و آرام ماساژ دهید.

در صورتی که تمایل داشتید، بگذارید به مدت یک ربع ساعت روی صورتتان باقی بماند و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

 اسکراب صورت بلوبری و عسل:

مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری عسل 

یک دوم فنجان بلوبری

یک ونیم قاشق غذاخوری شکر

طرز تهیه:

تمام مواد را توسط مخلوط کن خو میکس کنید. یک لایهاز مواد بدست امده رو روس سطح پوستتان کشیده و برای ربعی از ساعت منتظر بمانید.

اسکراب لیمو و شکر پوست صورت:

ساخت  اسکراب پوست صورت

مواد لازم:

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

یک قاشق غذاخوری عسل

یک دوم فنجان شکر

طرز تهیه:

مانند روش های قبل تمام موا را باهم مخلوط کنید. سپس مواد را به آرامی روی پوست صورت  با حرکات دورانی به مدت یک دقیقه ماساژ بدهید.سپس پوستتان را با آب گرم آبکشی کنید.

لایه برداری پوست با اسکراب لیمو و شکر

 اسکراب عسل و جو پوست صورت:

ساخت  اسکراب پوست صورت

ساخت  اسکراب پوست صورت 

مواد لازم:

یک فنجان جو پخته

دو قاشق غذاخوری عسل

یک قاشق چایخوری جوز هندی

پانزده قطره روغن درخت چای

یک قاشق چایخوری اسطوخدوس خشک شده (اختیاری)

طرز تهیه:

جو را توسط آسیاب کمی پودری شکل کنید البته نه در حدیکه آرد نرمی بدست بیاید فقط درحدیکه به ذرات ریز تبدیل شود سپس با مواددیگر مخلوط کنید. برای استفاده از آن، به آرامی روی پوست صورت خود با حرکات دایره ای ماساژدهید و پس از گذشت 5 الی 10 دقیقه با آب گرم بشوئید.

تمیزی پوست با اسکراب پوست صورت جو و عسل

اسکراب خانگی برای پوست های خشک:

اسکراب صورت با پودر قهوه:

پودر قهوه به موجب کافئین موجود در خود میتواند برای هرنوع پوتی مفید و موثر واقع شود. استفاده از قهوه میتواند ساده ترین نوع اسکراب صورت خانگی برای پوست های خشک باشد.شما فقط به مقداری دانه های قهوه نیازمند خواهید بود. همچنین می توانید از پودر باقیمانده قهوه تان هم بهره ببرید.ابتدا به یک قاشق غذاخوری پودر قهوه، یک قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. خوب ترکیبشان کنید. این مخلوط را روی صورت مالیده و مانند اسکراب های قبلی دورانی ماساژدهید.اسکراب را به مدت چهار تا شش دقیقه میتوانید ادامه دهید. سپس صورتتان را شسته و خشک کنید. این کار به طور طبیعی از پوست شما با از بین بردن سلول های مرده محافظت خواهد کرد و آن را مرطوب و تمیز می کند.

اسکراب روغن نارگیل و لیمو برای پوست صورت:

میتوانید ازنصف فنجان روغن نارگیل استفاده کنیدو در صورت در دسترس نبودن میتوانید از برخی روغن های دیگرمانند میتوانید از روغن زیتون یا روغن بادام استفاده کنید، اما از روغن بادام زمینی، روغن گیاهی و یا روغن کانولا استفاده نکنید.

دو قاشق غذاخوری شکر اضافه کرده و خوب ترکیب کنید. یک قاشق غذاخوری آب لیمو را سپس اضافه کنید. این کار ویژگی های پاک سازی اسکراب را بالاترمیبرد. آن را روی صورت تازه شسته شده خود بزنید و سپس با آب سرد بشویید.

 اسکراب روغن نارگیل و لیمو بهترین لایه بردار پوست خشک

استفاده از چای سبز و عسل برای ساخت اسکراب :

از یک قنجا ن چای سبز یک قاشق غذاخوری بردارید، بگذارید تا چند دقیقه ای خنک شود. سپس یک قاسقق غذاخوری به ان اضافه کنید و هم بزنید.حالامقداری عسل اضافه کرده و مجددا هم بزنید.

عسل دارای خواص ضد باکتری و مرطوب کنندگی است. این مخلوط را روی صورتتان خوب بمالید. بهتر است این ماسک بیشتر روی مناطق خشک گذاشته شود و نکته بعدی اینکه پس از اتمام کار و آبکشی صورتتان را مرطوب کنید.

اسکراب صورت با استفاده پودر بادام:

پودر بادام را در تمام عطاری و فروشگاهها میتوانید پیدا کنید، خودتان هم میتوانید می توانید بادام خام را در یک خرد کن مواد غذایی بریزید و مخلوط کنید تا زمانی که پودر شوند. حالا یک فنجان پودر بادام، نصف فنجان روغن بادام یا روغن زیتون را اضافه کنید.

چند قطره روغن گیاهی را به آن اضافه کنید. لیمو، بنفش کمرنگ، گل رز و دیگر روغن های گیاهی این اسکراب را مجلل تر می کنند. حالا این ترکیب را بر روی صورت خود بمالید. آن را با استفاده از آب سرد بشویید و خشک کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری