نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

در این مقاله می خواهیم راجع به اشتباهات رایج در تصمیم گیری بحث کنیم. اشتباهاتی که گاهی صدمات سنگین و جبران ناپذیر برای مان به بار می آورد. اما پیش از شروع بحث، بد نیست به این مثال توجه کنیم.

تیم مدیریتی یک شرکت بزرگ تصمیم می گیرند تا مکان ساختمان شرکت را تغییر دهند. آنها بدون آنکه با کارکنان و دیگر افراد مرتبط با شرکت مشورت نمایند، محل جدیدی را در سمت دیگر شهر اجاره می کنند و حتی قول نامه آن را نیز می نویسند. ولی آنچنان که باید، توجهی به این قضیه که آیا این تغییر مکان کار کارمندان را سخت میکند یا خیر، نکردند و پس از نهایی شدن تصمیم تازه معلوم شده که چقدر رفت و آمد به این محل جدید برای کارکنان مشکل آفرین است.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

این شرکت چندین سال است که در مکان کنونی خود مشغول به فعالیت می باشد، اکثر کارمندان در همان دور و اطراف سکونت دارند و برای رفتن به شرکت مسیر طولانی را طی نمی کنند. ولی چون مکان جدید شرکت بسیار دور است و امکانات مناسبی هم برای حمل و نقل به آن مسیر موجود نیست، بسیاری به این فکر می افتند که شرکت دیگری را برای کار انتخاب کنند. این موضوع پیشبرد کارها را با اختلال مواجه می‌کند و بهره‌وریکارکنان را نیز به شدت کم می کند.

مثالی که بیان شد به خوبی آشکار می کند که توجه نکردن به یک جنبه ی اساسی برای ایجاد تغییر تا چقدر می تواند مهلک و کشنده باشد. اشتباهات رایج در تصمیم گیری به همین شکل قادر خواهند بود آینده و کسب و کار مارا تحت تاثیر قرار دهند.

اشتباهات رایج در تصمیم گیری

1- عقب انداختن تصمیم گیری

اگر تصمیمی را که در فکر دارید را دائما به تعویق می اندازید و به مسائل بی اهمیت و حاشیه ای خودتان را مشغول می کنید، باید بدانید که ایجاد تاخیر در گرفتن تصمیمات مهم، چیزی را عوض نمی کند. بلکه شرایط را از آنچه که اکنون هست بدتر و پیچیده تر می نماید.

اشتباهات رایج در تصمیم گیری

 یک نوع رویه کار این است که اندکی بیشتر برای خود زمان فراهم کنید تا بتوانید بیشتر روی مشکلات تمرکز نمایید. افرادی که مدام کارها را به عقب می اندازند، اکثرا مشکلشان این است که نمی دانند باید از کجا شروع نمایند. یک تکنیک برای اینکه از شر این مشکل خلاص شوید، این است که مسئله را به بلوک های قابل کنترل تقسیم نمایید. با این کار فشاری که به شما وارد می شود کاهش یافته و بهتر می توانید اوضاع را مدیریت کنید.

2- پافشاری به یک رویکرد خاص

این مورد نیز یکی از موارد اصلی اشتباهات رایج در تصمیم گیری می باشد. وقتی می خواهید یک تصمیم مهم در زندگی بگیرید، آیا بر پایه ی «حس درونی» خود جلو می‌روید، یا عواقب هر گزینه را به صورت علمی و دقیق محاسبه می‌کنید؟

گرفتن یک تصمیم گاهی بسیار هیجانی و پر استرس می شود، لذا برای مقابله ی بی‌طرفانه با این احساسات، باید سازوکاری جدید را در پیش بگیرید. فرایندی منطقی و منظم می‌تواند باعث شود تا همه‌ی عناصر مهمی را که برای نتیجه‌ی موفقیت‌آمیز نیاز دارید، مورد توجه قرار دهید و احتمال نادیده گرفتنِ عوامل مهم را کاهش دهید.

رویکرد تصمیم‌گیریِ هفت مرحله‌ای ما، به چگونگی ایجاد محیطی سازنده، بررسی وضعیت و ایجاد راه‌حل‌های خوب می‌پردازد و همچنین اطلاعاتی را در مورد چگونگی بررسی گزینه‌ها برای انتخاب گزینه‌ی درست، ارزیابی برنامه‌ها و نکات قابل توجه در حین اعلام تصمیم، در بر دارد.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

3- نادیده گرفتن نظرات گوناگون

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تصمیم گیری ما این است که به نظر هیچ کس اهمیت نمی دهیم. اکثر ما در زندگی حداقل یک بار تصمیم عجولانه گرفته ایم، به خصوص در شرایطی که می بایست در لحظات آخر انتخاب خود را انجام دهیم و فشار زیادی را تحمل می کنیم. ولی به جای تصمیم گیری با عجله، مطمئن شوید که طیفی از دیدگاه‌های مختلف را مورد توجه قرار داده‌اید.

گاهی مشورت با چند فرد قابل اعتماد می تواند شرایطی را ایجاد نماید که انتخاب ها ساده تر شوند. یا اینکه ابعادی از مسئله برای مان گشوده شود که پیش از این فکرش را هم نمی کردیم.

اشتباهات رایج در تصمیم گیری

4- مطرح نکردن با افرادی که تصمیم مان روی آنها تاثیر گذر است

اگر می خواهید تصمیمی بگیرید که دیگران را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، باید آن ها را هم در تصمیم خود درگیر نمایید. آنها حتما مواردی را مطرح می‌کنند که روی انتخاب‌های شما تاثیر خواهند گذاشت و کمک‌تان می‌کنند تا تصمیمات بهتری بگیرید.

اما باید ابتدا مطمئن شوید این فراد واقعا زینفع هستند و نظری که ارائه می دهند واقعا از روی دلسوزی است. بهتر است ایده هایشان را بپرسید و از آن ها بخواهید که هرچه به ذهنشان می رسد با شما در میان بگذارند.

5- غرور و اعتماد به نفس افراطی

شاید بتوان گفت این مورد از اصلی ترین اشتباهات رایج در تصمیم گیری است. اکثر ما گمان می کنیم تفکراتی بی طرفانه و عادلانه داریم و هرآنچه که لازم است را برای دستیابی به یک نتیجه‌ای درست در اختیار داریم. اما اگر این اعتمادتان به خود از یک حدی بیشتر شود، احتمال گرفتن تصمیمات بد خیلی زیاد می شود، به خصوص اگر سایرین هم به این اعتماد به نفس کاذب دامن بزنند و مدام شما را متخصص بخوانند.

اشتباهات رایج در تصمیم گیری

6- عدم توجه به عواقب و اتفاقات آینده

گاهی برخی از یاد می برند که تصمیماتشان چه تاثیراتی زیادی می تواند بر آینده شان داشته باشد و فقط به لحظه حال خود فکر می کنند. یک راهی که در این شرایط پیش روی شماست این است که می‌توانید تحلیل سناریویی اجرا کنید که تفکر درباره‌ی چگونگی تغییر شرایط در آینده را برای‌تان آسان کند. این کار به شما امکان می‌دهد تا با توجه به نتایج احتمالی مختلف در آینده، انتخاب خود را انجام دهید و مواردی را که احتمال وقوع‌شان بیشتر است یا اثر بیشتری روی تصمیم‌تان خواهند گذاشت، شناسایی نمایید. با ایجاد برنامه‌ها و تصمیم‌ها بر پایه‌ی محتمل‌ترین سناریوها، می‌توانید مطمئن باشید که خوب هستند، حتی اگر شرایط تغییر کنند.

شما می توانید فقط با چند ساعت کار در خانه درآمد میلیونی داشته باشید! کافیست تصمیم بگیرید که زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سینا | 1397/10/09

مهم ترینش به نظر من عقب انداختن تصمیم گیری هست

سارا | 1397/10/11

تشکر، مطلب عالی

اشتراک گذاری