نویسنده: مصطفی حافظی

اندروید

شبکه های اجتماعی ارتباطات میان دوستان، اعضای خانواده و به طور کلی مردم را راحت تر می کنند. به علاوه این شبکه ها، بهترین ابزار برای اطلاع از اتفاقات دنیای اطراف به شمار می روند. اما کم کم ماهیت آن ها در میان عده ای از افراد تغییر کرده و تبدیل به یک ابزار اعتیاد آورد شده است. در این مقاله می خواهیم 5 اپلیکیشن را معرفی کنیم که جلوی اعتیاد به شبکه های اجتماعی را می گیرد.با ما همراه باشید.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

طبق یک مطالعه که در مرکز تحقیقات Pewدر سال 2015 انجام شد، 24 درصد آمریکایی ها باید پشت سر هم اتفاقات رخ داده در شبکه های اجتماعیشان را چک کنند. ما حالا نزدیک سال 2020 هستیم و این قضیه مدام در حال بدتر شدن است. آمار دیگری نیز از کشور استرالیا در دسترس است که نشان می دهد 13.4 میلیون از جمعیت این کشور، روزانه بیشتر از 18 ساعت در روز در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند!

خب حالا که با این اعداد و ارقام عجیب آشنا شدیم، بیاید باهم راهکار های مقابله با اعتیاد به شبکه های اجتماعی را باهم مورد بررسی قرار دهیم.

5 اپلیکیشن برای جلوگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی

1- اپلیکیشن APPBLOCK

اولین اپلیکیشنی که می خواهیم برای جلوگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی معرفی کنیم، APPBLOCKاست. پس از فعالسازی اپلیکیشن و دادن دسترسی های لازم، APPBLOCKهمه ی شبکه های اجتماعی نصب شده روی گوشی هوشمند شما را پیدا می کند و به شما پیشنهاد قفل آن ها را در روزهای مختلف هفته می دهد.

می توانید روزهایی از هفته را که می خواهید از زمان خود بهتر استفاده کنید و کارهای مفید تری انجام دهید، انتخاب نمایید. همچنین می توانید لیست برنامه هایی که قرار است کنترل شوند کم یا زیاد نمایید. به علاوه اپلیکیشن این امکان را نیز به شما می دهد که یک اپ را به طور کلی قفل نمایید و یا اینکه از ارسال نوتیفیکیشن های آن جلو گیری کنید.

اعتیاد به شبکه های اجتماعی

ایجاد یک پروفایل جدید و تنطیم قوانین متفاوت نسبت به آنچه خود اپلیکیشن پیشنهاد می دهد نیز از دیگر امکانات APPBLOCKبرای جلوگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی است.

2- اپلیکیشن STAY FOCUSED

یکی دیگر از برنامه های پیشگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی STAY FOCUSEDاست. این برنامه نیز مانند APPBLOCKعمل می کند اما رابط کاربری متفاوتی نسبت به آن دارد. در STAY FOCUSEDمی توانید با زدن روی آیکون +یک پروفایل جدید ایجاد کرده، و اپلیکیشن های مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

جلوگیری اعتیاد به شبکه های اجتماعی

شما می توانید استفاده از هر شبکه ی اجتماعی را به تعداد ساعت خاصی محدود کرده و یا اینکه یک تعداد معینی را برای اجرای آن شبکه ی اجتماعی در نظر بگیرید که اگر بیشتر از این تعداد آن اپلیکیشن را باز نمودید، برنامه مانع اجرای آن شود. مثلا در مورد اینستاگرام، اگر این مقدار را روی عدد 3 قرار دهید، فقط 3 بار در روز می توانید اینستاگرام خود را باز نمایید.

اعتیاد به شبکه های اجتماعی

به علاوه می توانید مانند اپلیکیشن App Blockیک پسورد برای آن در نظر بگیرید که این پسورد مانع حذف کردن آن اپ از سیستم شما می شود.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

3- برنامه APP OFF TIMER

APP OFF TIMERنیز یکی دیگر از برنامه های کاربردی برای پیشگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی است. شما می توانید در این اپ، برنامه هایی را که می خواهید محدود کنید را چه به صورت تکی و چه گروهی انتخاب نمایید.

این برنامه به شما امکان می دهد تا یک مدت زمانی را برای عدم استفاده از شبکه های اجتماعی تعیین کنید و در این مدت زمان APP OFF TIMERجلوی هر گونه استفاده را می گیرد. برای مثال اگر برای اینستاگرام زمان یک ساعت را انتخاب کرده باشید، تا یک ساعت نمی توانید از این شبکه اجتماعی استفاده کنید.

جلوگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی

برای والدینی که می خواهند روی استفاده فرزندانشان از شبکه های اجتماعی نظارت بیشتری داشته باشند این برنامه فوق العاده کاربردی است. به خصوص اینکه APP OFF TIMERامکان ضبط یک پیام صوتی را نیز می دهد که برای کودکان پخش شود. دراین پیام، والدین می توانند قوانین جدید را برایشان توضیح دهند و یا پیشنهاداتی را برای استفاده مفید تر از زمان ارائه دهند.

همچنین می توانید در این اپ زمان هایی را که از شبکه های اجتماعی استفاده نموده اید را مشاهده کنید. اما این امکان در APP OFF TIMERجزییات را مثل دو برنامه قبلی که معرفی شد نشان نمی دهد.

مثل App Blockامکان قرار دادن پسورد نیز روی برنامه وجود دارد تا از حذف آن جلوگیری شود. APP OFF TIMERرایگان است اما به همراه تبلیغات ارائه می گردد.

4- اپلیکیشن FLIPD

FLIPDیک شبکه ی مجازی غیر معمول است که کارش پیشگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی می باشد! بله درست خواندید! شما می توانید یک گروه جدید بسازید و یا اینکه به گروه های موحود بپیوندید تا بتوانید از این اپ استفاه نمایید. FLIPDبه نوعی یک بازی را برای کاربرانش ترتیب می دهد که در آن هرکس بیشترین زمان را ذخیره کرده باشد امتیاز بالاتری را کسب می کند.

FLIPD جلوگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی

5- برنامه YOUR HOUR

وقتی که YOUR HOURرا برای اولین بار نصب می کنید، پیامی برای شما ظاهر می شود که من فقط به گوشی همراهم وابسته شده ام و معتاد و غرق شده ی آن نیستم.

YOUR HOURبه شما این امکان را می دهد که یک تایمر را به صورت شناور روی صفحه ی نمایش گر خود و در هنگام کار با هر شبکه ی اجتماعی داشته باشید تا مدام زمانی که در حال صرف کردن آن هستید را به شما نشان دهد.

YOUR HOUR اعتیاد به شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از ویژگی های این برنامه این است که در یک تایملان، زمان استفاده از هر اپلیکیشنی را به صورت جداگانه به شما نشان می دهد تا بیشتر با برنامه هایی که زمانتان را تلف می کنند آشنا شوید.

YOUR HOUR اعتیاد به شبکه های اجتماعی

رویکرد YOUR HOURدر پیشگیری از اعتیاد به شبکه های اجتماعی نسبت به سایر اپ ها اندکی متفاوت است. این برنامه به حای اینکه شما را مجبور کند تا به زور کار با یک شبکه احتماعی را متوقف کنید و یا اینکه اپلیکیشن و حتی کل گوشی را قفل نماید، به شما اجازه می دهد تا آگاهانه تصمیم بگیرید و خودتان مسیر زندگی خود را انتخاب کنید. وقتی که یک تایمر را گوشه ی هر اپلیکیشنی می بینید که مدام به شما زمان از دست رفته را یاداوری می کند، به خودتان خواهید آمد و تلف کردن وقت را متوقف می کنید.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سیما | 1397/09/28

جالب ترینشون به نظرم YOUR HOUR هست من نصبش کردم

رعنا فهیم | 1397/09/28

اگر مثل من گرفتار اینستاگرام هستید برنامه YOUR HOUR رو حتما نصب کنید

مهران | 1397/10/02

هیچ کدوم از این اپ ها هم نتونست جلو منو بگیره متاسفانه

اشتراک گذاری