نویسنده: مهناز محمدی

رشد و توسعه فردی

داشتن قدرت صحبت کردن در جمع و‌ همچنین حضور پر رنگ در جمع داشتن و صحیح انجام دادن کارها از خواسته بسیاری از ما میباشد و این خواسته بدین گونه است که با اعتماد به نفس و درست بتوانیم کار خود را انجام دهیم. چنین موردی  نیازمند افزایش اعتماد به نفس خودمان میباشد، در واقع همه چیز میتواند از خود ما شروع گردد و با نتیجه صحیح و درست تمام شود افزایش اعتماد به نفس نیز یکی دیگر از مواردی میباشد که با راهکارهای ساده و ابتدایی و فقط تمرین و تلاش میتوان به دست آورد. اعتماد به نفس را میتوان جریانی درونی نامید که از درون و ریشه های درونی ما سررشته میگیرد و ادامه پیدا میکند. همچنین کسانی که به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود میباشند کافی است راهکارهای افزایش اعتماد به نفس را دنبال کنند تا بهترین نتیجه را از این موارد بگیرند و بتوانند پر قدرت هر کجا که میخواهند، کار ، منزل، در جمع و.... حاضر شوند. البته نباید فراموش کرد موفقیت در هر کاری پشتکار و اراده عمل میخواهد.

 
علاوه بر برنامه ریزی و تلاش فراوان، یکی از عوامل حیاتی برای دستیابی به اهداف، داشتن اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس باعث می شود که مسیرتان برای رسیدن به موفقیت راحت تر شود. در مقاله می خواهیم شما را با 24 راهکار کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
  • بلالاک، مولف و مدیر یکی از بزرگترین شرکت های آمریکایی می گوید اجداد ما مجبور بودند برای اینکه جان خود را نجات دهند با احتیاط زندگی کنند. حالا این خصوصیت به صورت وراثتی به ما رسیده است و سبب شده گاهی ترسو و خجالتی باشیم و تفکرات خود را بیان نکنیم. هرچند این موضوع هیچ اشکالی ندارد، اما مطمئنا ‌کسی دلش نمی‌خواهد همواره اسیر ترس و خجالت زدگی باشد. خوشبختانه راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد که می توان با عمل کردن به آنها، از شر این شرایط خلاص شد.
  • دالایی لاما (رهبر دینی بوداییان تبت) می‌گوید: «هر فرد با درک ظرفیت‌ها و اعتماد داشتن به توانایی‌های خود می‌تواند دنیای بهتری را بسازد.» پس جهان جاییست که گاهی باید در آن به خودمان افتخار کنیم.

 

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس را میتوان نوعی نظر مثبت و ‌خوب نسبت  هر شخص به عملکرد ش  نام برد. درواقع آن نظری که شما نسبت به رفتار کارها و حتی نتایج کار خود دارید را اعتماد به نفس میگویند و اشتباها گاهی اعتماد به نفس را نحوه صحیح انجام کارها تعریف میکنند که بسیار غلط میباشد. امروز همه بر این باور هستند که نظر شما نسبت به عملکرد تان خارج از نتیجه کار هر چه باشد نظر خوب و صحیحی میباشد که اعتماد به نفس نام دارد و راه های افزایش اعتماد به نفس بسیار ساده است که در ادامه برای شما خواهیم آورد.

اعتماد به نفس چیست؟

1. مهربانی با خودتان

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس باور خودتان میباشد. سعی کنید خودتان را باور کنید و با خودتان مهربان باشید رفتار تان را با خودتان و افکار تان تغییر دهید انتظارات واهی و بیهوده و پوچ نسبت به خودتان نداشته باشید درواقع یک انسان با نظر مثبت درمورد خودش و همچنین کارهایش به خودش تلقین میکند که از پس کاری بر می اید و میتواند امور را به درستی انجام دهد. پس از سرزنش و نظرات منفی نسبت به خود و کارهای خود دوری کنید و سعی کنید خودتان و عملکرد تان را بیشتر دوست بدارید.

2. خودتان باشید

اگر شما هم از کسانی میباشید که خود را با دیگران مقایسه می کنید بهتر است از این افکار دست بردارید. یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش اعتماد به نفس شما و بهتر انجام شدن امور میگردد نیز همین مورد میباشد دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید زیرا این کار باعث میشود ذهن شما خسته شود و روحیه کسلی پیدا کنید. در این مورد تلاش کنید که نسخه خیلی عالی از خودتان باشید نه یک کپی از دیگران تا نسبت به خودتان احساس بهتری  داشته باشید و در نتیجه این احساس بهتر اعتماد به نفس تان را نیز بالاتر ببرد.

3. ورزش کردن

همیشه به شما برای سلامتی توصیه میکنند که ورزش کنید داشتن یک ورزش که سلامتی و نشاط شما را رقم بزند ‌موجب میشود که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند. چگونه این امر باعث میشود اعتماد به نفس شما بالا برود؟ بسیار ساده است  عدم خستگی و کسالت و داشتن روحیه شاد و سر حال در جمع برای یک فرد باعث افزایش اعتماد به نفس از طریق افزایش احساس مثبت فرد نسبت به خودش میگردد.

تاثیر ورزش کردن در افزایش اعتماد به نفس

4. پذیرش اشتباهات

اینکه بپذیریم که اشتباه میکنیم چگونه باعث افزایش اعتماد به نفس ما میشود. در واقع و اصولا همه در یک زمانی دچار اشتباه میگردند اما این اشتباه را بعضی از افراد میپذیرند در رفع مسایل اشتباه بر میایند خود را اصلاح میکنند و از تکرار اشتباه پرهیز میکنند. اینکه در یک مورد یک اشتباه را دوبار تکرار نکنیم منجر میشود که احساس بهتر و خوب تری پیدا کنیم و این بر عملکرد ما تاثیر گذار خواهد و تاثیر مثبت داشتن احساس مثبت بر افزایش اعتماد به نفس ما نیز اثرات خاصی میگذارد که منجر به بهبود آن میگردد. یا به عبارتی میتوان گفت اشتباه دریچه کسب تجربه و رشد فردی میباشد ولی اگر شما اشتباه را نپذیرید و باور نکنید که اشتباه کرده اید و به این امر که همه اشتباه میکنند را باور نداشته باشید. چگونه میخواهید مسائل اشتباه در مسیر را درست کنید و راه صحیح حل مسئله را بیاموزید پس پذیرش اشتباه منجر به کسب تجربه و آموزش صحیح میشود.

5. تمرکز بر کاری که میتوانیم انجام دهیم

گاهی بعضی از افراد را میبینیم که از این شاخه به آن شاخه حرکت میکنند و مرتب شغل خود را تغییر میدهند و همیشه از اینکه در یک مسیر به دلیل نداشتن اعتماد به نفس شکست میخورند شکایت میکنند بهتر است برای اینکه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با عملکردی صحیح منجر به افزایش اعتماد به نفس خود گردید بر روی مسئله و کاری که میتوانید به طور صحیح انجام دهید تمرکز کنید و ایده ها و راهکارهای خود را با استفاده از فن آوری روز بر آن مورد را پیاده نمایید و پیشرفت کنید رشد و بهبود وضعیت شما باعث میگردد که باور کاذب نداشتن اعتماد به نفس در شما نیز ازبین برود.

 

6. انجام کارهای خشنود کننده 

احساس رضایت و خشنودی در انجام کار بر عملکرد آن بسیار تاثیر میگذارد پس بهتر است در زمان انجام کار و یا برنامه ای  قبل  از اقدام‌ به انجام دادن کاری و یا حل مسئله ای و یا شروع پروژه جدیدی به این مورد فکر کنید که آیا این کار و نتیجه آن باعث خوشحالی شما میگردد یا خیر زیرا کاری که باعث خشنودی و رضایت شما باشد پس از گذر زمان منجر به افزایش اعتماد به نفس شما نسبت به خودتان میگردد و عواملی که باعث از بین رفتن احساسات مثبت شما درمورد خودتان میگردد را نیز ازبین میبرد.

7. جشن گرفتن مسائل کوچک

پیروزی های کوچک خودتان را جشن بگیرید. در زندگی موفقیت های بیشماری وجود دارد بعضی از این موفقیت ها بزرگ و بعضی دیگر بسیار کوچک میباشند اما کوچکترین موفقیتها منجر میشود که شما موفقیت های بزرگی کسب کنید پس برای شاد کردن روحیه خود و موفقیت روز افزون کوچکترین موفقیت ها را جشن بگیرید. این مصداق این شعر است که میگوید شکر نعمت نعمتت افزون کند کفر نعمت، نعمت از کفت بیرون کند. در واقع با جشن گرفتن و احساس رضایت باعث افزایش اعتماد به نفس خود و باور نیروهای خود میشوید که موفقیت های دیگری نیز برای شما رقم خواهد زد.

جشن گرفتن مسائل کوچک

8. رفتار درست

اینکه یک انسان خوش اخلاق و خوش رفتار باشد باعث میگردد که افرادی که وی را محاصره کرده اند افرادی خوش برخورد و اجتماعی باشند که طرز رفتار صحیح با دیگران را میدانند در نتیجه رفتارهای صحیح و داشتن روابط این چنینی باعث میگردد که شما احساس بسیار عالی نسبت به اطرافیان و همچنین خودتان داشته باشید و این طرز رفتار شما با اطرافیان و رفتار اطرافیان با شما باعث افزایش اعتماد به نفس شما میگردد که مطمئنا موفقیت های کاری و... را برای شما به ارمغان خواهد اورد.

9. لباس پوشیدن 

لباس پوشیدن  و احساس رضایت داشتن از پوشش باعث افزایش اعتماد به نفس  میگردد. اگر شما تصمیم دارید که در مراسمی رسمی سخنرانی کنید بهتر است که لباسی رسمی بر تن کنید این لباس هم‌ شما را در جایگاهی اجتماعی قرار میدهد و هم اینکه  نوع تفکر دیگران نسبت به شما را تغییر میدهد و منجر میشود شما آرامش بیشتری در زمان سخنرانی داشته باشید پس اینکه در مکان و جایگاه درست چگونه لباس بپوشیم هم بر شخصیت ما اثر میگذارد و هم اینکه باور ما نسبت به خودمان را تغییر میدهد و باعث میشود بهتر دیده شویم.

10. لبخند زدن 

اینکه شما لبخند بزنید و در هنگام صحبت کردن به چشم دیگران نگاه کنید و واکنش های آنان را بررسی کنید باعث میشود خطای خود را پیدا کنید و یا با تصدیق آن ها احساس خوبی پیدا کنید. با مردم باید به مهربانی و عطوفت برخورد کرد و لبخند زد همچنین استفاده از این ابزار منجر به افزایش اعتماد به نفس از طریق افزایش برخورد مثبت دیگران گردد.

11. تمرین کردن 

اگر قرار است کاری را انجام دهید و یا موردی را به شما داده اند که قرار است انجام دهید بهتر است تمرین کنید. تمرین کردن باعث میشود که شما احساس بسیار خوبی در هنگام انجام کار داشته باشید زیرا با تمرین کردن با کار آشنا میشوید و نحوه انجام ان را به خوبی میشناسید لذا   باعث می گردد که اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند.

 

12. تعیین اهداف 

از مهمترین مواردی که میتوان برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی بیان کرد داشتن هدف میباشد. گاهی ما کارهای زیادی انجام میدهیم که باعث خوشحالی ما نمیگردد با اینکه آن کار را صحیح و بر روی اسلوب خود انجام داده ایم اما خوشحال نمیشویم و حس بدی نسبت به خودمان داریم دلیل اینکار نداشتن هدف میباشد و قدم برنداشتن در مسیر اهداف مان. برای خود دفترچه ای تهیه کنید و اهداف خود را درون آن بنویسید سپس برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی کنید و در مسیر برنامه ریزی خود تلاش کنید. در برنامه ریزی اهداف خود را به هدف های بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم کنید و پس از پیروزی های کوچک در مسیر رسیدن به اهداف بلند مدت خود خواهید دید که احساس بسیار خوب و بسیار فوق العاده ای نسبت به گذشته به خود دارید و این مسیر پیشرفت و پیروزی شما را فراهم میکند.

13. پذیرش انتقادات 

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش اعتماد به نفس میگردد پذیرش انتقادات شما میباشد. همیشه به کسانی که در این مورد با من صحبت میکنند میگویم باید این افرادی که انتقاد میکنند را بوسید زیرا بدون اینکه بدانند در حق ما لطف بزرگی میکنند زیرا باعث میشوند ما بدون صرف هزینه ای و یا زمانی بسیار طولانی به اشتباه و یا نکته غلط خود پی ببریم.‌ البته باید در پذیرش انتقادات روحیه باز داشته باشیم و تمامی این انتقادات را بررسی کنیم و آن ها که سازنده میباشد را در مسیر به کار ببریم به طور مثال محصولی تولید کرده ایم که عیبی دارد و خود نمیدانیم فردی از آن محصول استفاده میکند و عیب آن را به صورت انتقاد برای ما بیان میکند آیا این فرد در حق ما بدی کرده است خیر وی ناخواسته در حق ما لطف کرده و عاملی که ممکن است منجر به ورشکست شدن ما شود را بیان کرده پس در پذیرش این انتقادات بسیار حساس باشید و بپذیرید که هیچ چیز کامل نیست و مورد نقد میتواند باشد.

پذیرش انتقادات

14. زبان بدن 

مورد بسیار مهمی که ما آن را فراموش میکنیم  زبان بدن ما میباشد استفاده صحیح از زبان بدن باعث افزایش اعتماد به نفس در مکان ها و زمان های متعددی می گردد. استفاده از زبان بدن یعنی استفاده از حرکات دست و چشم همچنین سر و شکل ایستادن حتی راه رفتن ما در هنگام صحبت با افراد و یا فردی در جمع اینکه ما مانند فردی کسل خسته و‌همچنین اخمو در جمع باشیم باعث بی توجهی دیگران به ما میشود در نتیجه احساسات مثبت ما نسبت  به خود از بین میرود و منجر میشود منزوی گردیم اما درست حرکت دادن دست ها و حتی طرز ایستادن ما نیز باید صحیح باشد تا علاوه بر حفظ سلامت ما به بهبود روحیه فردی ما و توجه ما به نسبت خودمان تاثیر بگذارد.

15. از لباس های با رنگ زرد بیشتر استفاده کنید

طبق گفته های پروفسور کارول کانچیر از دانشگاه کالگری کانادا، مطالعات نشان می دهد باعث سرزندگی و ایجاد شادی در افراد می شود. ممکن است فکر کنید که این صحبت ها خیلی پایه و اساس ندارد اما اگر دقت کرده باشید می بینید که همواره نور خورشید سبب می‌شود نوعی حس آرامش در شما به وجود آید. رنگ زرد گل ها نیز همین حس را در وجود انسان تداعی می کند.

16. هیچگاه خمیده نایستید و کمر خود را صاف نگه دارید

هنگامی که به شکل خمیده ایستاده اید، حس نه چندان خوبی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد. طبق تحقیقاتی که در مجله‌ی روانشناسی (Health Psychology) نیز انتشار یافته است، محققین به این نتیجه رسیده اند که اصلاح وضعیت ایستادن تاثیر بسیار زیادی بر روحیه و حال افراد خواهد داشت. هنگامی که صاف نشسته اید، به سرعت افزایش اعتماد به نفس ، جسارت و قدرت را در خود حس می‌کنید.

17. به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید

همواره در فروشگاه های اپلیکیشنی به دنبال برنامه های آموزشی باشید و یا اینکه از منابع مختلف برای خود خوراک علمی ایجاد نمایید. اطلاعاتی که در مغزتان وارد می شود هرچقدر هم که کوچک و کم باشد، گاهی می تواند کمک های بسیاری به شما بکند. همین اطلاعات باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و حس رضایت را در شما افزایش می دهد.

 

18. محل زندگی خود را تمیز کنید

اولین و ساده ترین درس در فنگ شویی این است که: «اگر ذهنی روشن و پاک می‌خواهید، اتاق خواب‌تان را تمیز کنید.» مفهومی ژاپنی «esho funi» به‌معنی یگانگی و یک‌پارچگی زندگی و محیط است و وقتی به آن برسید، بیشتر می‌توانید افکار شاد و سرزنده‌ای داشته باشید.

19. از خود سلفی بگیرید

دخترانی که چهره‌ی خود را در شبکه های اجتماعی می‌بینند، هربار اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. هنگامی که چهره ی شاد و خندان خود را مشاهده می کنید، به شکل ناخودآگاه ذهنتان احساس می کند که باید مدام شاد باشد و این حس سرتاسر وجودتان را در بر خواهد گرفت. هرچند این را هم باید در نظر داشته باشید که در سلفی گرفتن زیاده‌روی نکنید. حتما نباید که هر ساعت دوربین به دست باشید و همه ی عکس ها را در اینستاگرام خود منتشر کنید! این کار ممکن است شما را گرفتار شبکه‌های اجتماعی کند.

افزایش اعتماد به نفس

20. از موسیقی شاد غافل نشوید

موسیقی احساس جسارت و قدرت را در ما بیشتر می کند. فهرستی از موزیک های شاد را که به آنها علاقه دارید تهیه کرده و هر از چندگاهی پخش نمایید. یک موزیک خوب حال و هوای شما را کاملا عوض می کند. پس همین حالا دست به کار شوید و لیست پخش خود را آماده نمایید.

21. از انجام کارهای جدید ترس نداشته باشید

این که خود را همواره در آسایش و راحتی نگهداریم هرگز کار مناسبی نیست. این کار نه تنها از رشد و ترقی باز می دارد بلکه استعداد های ما را نیز به مرور از بین می برد. از این پس تلاش کنید هر روز یک کار تازه انجام دهید، حتی اگر آن کار خیلی کوچک باشد. برای مثال به یک کافی‌شاپ بروید، مسیر جدیدی را برای رفتن به محل‌کارتان انتخاب کنید و یا هر روز صبح در حین آماده شدن، یک موزیک جدید پلی کنید.

22. هرجا نیاز داشتید درخواست کمک کنید

هرگز به این فکر نکنید که کمک خواستن از دیگران بیانگر ضعف ماست. اصلا به این شکل نیست که ما در این جهان باید همه ی علوم را بدانیم و همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام بدهیم. با درخواست از همکارتان از وی بخواهید اندکی شما را در انجام یک پروژه‌ی که مدت‌ها روی آن وقت گذاشته اید یاری کند. این کار سبب می شود یک بار بزرگ از دوش شما برداشته شود و انجام امور را برای شما ساده تر گرددد. احتمالا آنها نیز از کمک کردن به شما خوشنود می شوند و همین داشتنِ شجاعتِ درخواست کمک از دیگران، باعث افزایش  اعتماد به نفس تان خواهد شد.

23. یک فهرست از تمام موفقیت ها و خوبی های زندگی خود تهیه کنید

در یک دفترچه و یا روی یک برگه کاغذ تمام اتفاقات خوب زندگی تان را یادداشت نمایید. قطعا مسائل بسیاری برای نوشتن وجود دارند. هنگامی که حس خوبی ندارید، به سادگی این اتفاقات خوب را فراموش می‌کنید. بنابراین یادآوری مجدد آنها سبب می شود که دوباره با واقعیت روبرو شوید و همه چیز را باهم ببینید. به بیان دیگر شما باید قدردان باشید؛ این کار قطعا افسردگی و غم‌های تان را تا حد زیادی کم خواهد کرد.

 

24. عطر بزنید

بویایی انسان احتمالا  قوی‌ترین حس اوست. به خصوص در مواردی که پای احساسات در میان باشد. پژوهش ها نشان می دهد که ۹۰ درصد زنانی که از عطر استفاده می کنند، نسبت به آنهایی که به خود عطر نمی زنند، از اعتمادبه‌نفس بالاتری برخوردارند. پس عطر زدن را به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل افزایش اعتماد به نفس از یاد نبرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

زینب | 1398/06/30

عالی

اشتراک گذاری