نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

حتما برای شما هم پیش آمده که در حین انجام یک کار مهم با لپ تاپ ناگهان متوجه شوید که باتری آن در حال خالی شدن است. این اتفاق گاهی می تواند بدترین خبر برای شما باشد و از آن بدتر این است که در نزدیکی های شما پریزی هم نباشد تا بتوانید مجددا باتری لپتاپ خود را شارژ کنید. اگر شما هم از لپ‌ تاپ خود بیشتر در بیرون از منزل استفاده می کنید، حتما این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله چند توصیه‌ی کاربردی و البته آسان برای افزایش دوام باتری لپتاپ به شما معرفی می کنیم که می تواند برایتان مفید باشد. با ما همراه باشید.

10 روش کاربردی برای افزایش دوام باتری لپتاپ

1- از گزینه ی صرفه جویی در مصرف انرژی ویندوز استفاده کنید

در قدم اول، شما باید با تمام امکاناتی که لپتاپ برای مدیریت باتری به شما می دهد به خوبی آشنا شوید. گزینه‌ ای به نام «Power Options» در ویندوز وجود دارد که با تایپ کردن این عبارت در منوی استارت می توانید آن را مشاهده کنید. در کامپیوترهای مک، این گزینه در System Preferencesو زیر Energy Saverواقع شده است. همواره توجه داشته باشید که لپتاپتان دقیقا نمی داند شما چه نوع کاری و در چه شرایطی را از او میخواهید. اگر کار پردازشی سنگینی دارید بهتر است آن را در خانه و در مجاورت پریز برق انجام دهید چرا که با فعال کردن power savingلپتاپ، سرعت آن کاهش پیدا میکند هرچند که مصرف باتری به شدت کم می شود.

اگر از سیستم عامل ویندوزی استفاده می کنید، به عنوان یک پیشنهاد می‌توانید استفاده از این قابلیت ها را ساده تر کنید و با یک کلید میانبر وضعیت لپتاپ خود را تغییر بدهید.

صرفه جویی باتری لپتاپ

2- از ابزاری که تولید کننده ی لپتاپتان برای مدیریت باتری ارائه کرده استفاده کنید

تولید کنندگان لپ تاپ، معمولا نرم افزارهایی را مخصوص برند خود به شما ارائه میدهند تا با استفاده از آنها می توانید کنترل مصرف انرژی لپتاپ تان را به طور کامل به دست بگیرید. این نرم افزار ها می‌تواند به شما چیزهای زیادی درباره‌ی اوضاع باتری لپتاپ بگوید و توصیه‌هایی برای افزایش دوام آن به شما ارائه دهد.

ابن توصیه ها، دقیقا درست ترین مطالبی هستند که شما باید درباره ی باتری لپتاپ تان و موضوعات داغی مثل پیمایش باتری و این که هر چند وقت یک بار باید اجازه بدهید باتری‌تان کاملا دشارژ (تخلیه) شود (یا برعکس، هر چند وقت یک بار باید آن را به طور کامل شارژ کنید) خواهید یافت. هیچ منبعی بهتر از این نمی تواند یاری دهنده ی شما در زمینه ی حفظ سلامت باتری باشد.

مدیریت باتری

3- یک نرم افزار کمکی کنترل باتری نصب کنید

اگر شرکت سازنده‌ ای که لپ تاپ شما را تولید کرده است هیچ ابزاری برای کنترل و نظارت بر باتری ارائه نکرده باشد یا اینکه خودتان به هر دلیلی به اشتباه آن را پاک کرده باشید، باز هم مشکلی وجود ندارد. برنامه های رایگان بسیاری وجود دارند که می‌توانند در این زمینه شما را یاری کنند. کاربران ویندوز می‌توانند با استفاده از BatteryCareوضعیت باتری خود را بررسی کنند و مک او اسی ها هم می‌توانند از Battery Healthاستفاده کنند.

نرم افزار botteryCare

4- روشنایی صفحه نمایشگر را تا جای ممکن کاهش دهید

اگر میبینید باتری لپتاپ تا رسیدن به پریز برق بعدی دوام نمی آورد، اول از همه باید به نور یا روشنایی صفحه نمایشگر خود دقت کنید. شما می‌توانید با کم کردن روشنایی صفحه‌ی نمایشگر تا حد ممکن صرفه‌جویی کنید. البته در بسیاری از موارد، روشنایی زیاد هیچ ضرورتی خاصی هم ندارد. اگر سیستم عاملی که از آن استفاده میکنید ویندوز است، می توانید به غیر فعال کردن تنظیم خودکار روشنایی و کنترل دستی آن نیز فکر کنید.

البته باید توجه داشته باشید که با کم کردن نور صفحه‌ی نمایشگر، فقط می توان حدود چند دقیقه دوام باتری را بیشتر کرد. این یعنی قرار نیست مثلا فاصله زمانی یک ساعته تا رسیدن به محل کارتان و یا فراموش کردن شارژتان را جبران نماید.

روشنایی نمایشگر

5- دمای باتری را کاهش دهید

بدترین اتفاق ممکن برای باتری گرم شدن بیش از حد آن است. این امر نه تنها دوام آن را پایین می آورد و باعث می شود تا شارژ زودتر تخلیه شود، بلکه سلامت دراز مدت باتری را نیز به شدت مورد تهدید قرار می دهد. در مقالات پیشین سایت موبویار نیز به کرات راجع به خنک نگه داشتن باتری سخن گفته شده است. تا جای ممکن سعی کنید از کول پد استفاده کنید و از قرار دادن و پر کردن اشیاء مختلف اطراف لپتاپ پرهیز کنید.

6- تا جای ممکن جلوی تخلیه کامل شارژ لپتاپ را بگیرید

اکثر باتری‌ها تعداد دفعات چرخه‌ی شارژشان بسیار محدود است و بعد از آن کارایی‌شان به طور کامل از بین خواهد رفت. پس تا جای ممکن همواره جلوی تخلیه ی کامل باتری لپتاپ را بگیرید.

از این گذشته، این که بگذاریم باتری لپتاپ کاملا خالی شود و بعد اقدام به شارژ آن نماییم اصولا فایده ی چندانی برای ما ندارد و به بیان ساده تر دردی از ما دوا نمی کند! پس اگر باتری‌تان رو به پایان است، دست از کار بکشید و لپ تاپ را خاموش نمایید. نگذارید شارژ باتری به طور کامل تمام شود.

7- برنامه ها یا پردازش های پر مصرف را از متوقف کنید

راه حل دیگری که معمولا خیلی توصیه می شود این است که اپلیکیشن‌ها یا پردازش های پر مصرف که در زمان کار کردن شما به شکل پنهانی در پس زمینه فعالیت می کنند را به نحوی از بین ببرید. این توصیه علاوه بر لپتاپ ها، در مورد گوشی ها و تبلت ها نیز بسیار اهمیت دارد.

زمانی که ۴۵ دقیقه از شارژ باتری‌تان باقیمانده است بررسی کنید که کدام یک از نرم افزار های شما به صورت پنهان یا پیدا در حال فعالیت و استفاده از منابع سیستم تان هستند؟ مثلا وقتی کارتان به برنامه ا‌ی مثل فوتوشاپ تمام شد، آن را بسته اید یا اینکه آرام و بی سر و صدا مشغول اشغال کردن حافظه‌ی پردازشگر لپ تاپ بوده است.

8- سخت افزار های پر مصرف را غیر فعال نمایید

در کنار نرم افزارها، هستند سخت افزار هایی که انرژی زیادی مصرف میکنند و در تخلیه ی باتری لپتاپ نقش موثری دارند. پس باید همواره در نظر داشته باشید که سخت‌افزارها یا امکانات غیر ضروری را نیز از کار بیندازید. مثلا می توانید وقتی که به اینترنت نیازی ندارید، وای فای لپتاپ را خاموش کنید. این قضیه در مورد بلوتوث نیز کاملا صادق است. البته این بدین معنی نیست که همه ی امکانات ریز و درشت سخت افزاری لپتاپ را به خاطر چند دقیقه شارژدهی بیشتر خاموش کنید.

بلوتوث لپتاپ

9- تا جای ممکن از Hibernateبه جای sleepاستفاده کنید

خاموش کردن لپتاپ در هنگامی که از آن استفاده نمی کنید، تصمیم خوبی است و در مصرف باتری هم صرفه جویی می شود. اما اگر می خواهید لپتاپ را به کلی خاموش نکنید، بهتر است به جای Sleepکردن از گزینه‌ی خواب زمستانی (hibernate) استفاده کنید. در شرایط hibernate، لپ تاپ‌ هیچ انرژی مصرف نمی کند، در صورتی که در حالت sleepهمچنان انرژی مصرف می‌کند، هرچند که مقدار آن بسیار کم است.

hibernate ویندوز 10

10- تب های اضافی مرورگرتان را ببندید

این موضوع ممکن است برای بسیاری از افراد چندان جدی به نظر نیاید، اما معمولا مرورگرها مصرف ترین نرم افزاری هستند که توسط ما استفاده می شوند. این در حالی است که تعداد کمی از کاربران از این موضوع آگاهی دارند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که همواره انبوهی از تب های مختلف در مرورگرتان باز است، بهتر است همین حالا نسبت به مدیریت این اوضاع اقدام کنید! اگر واقعا بستن تب های اضافی خیلی برایتان مشکل است می توانید از یک افزونه مانند The Great Suspenderاستفاده کنید. این افزونه تب‌هایی را که بلا استفاده هستند می بندد که این امر باعث صرفه جویی در مصرف شارژ باتری لپتاپ خواهد شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری