نویسنده: رزا عابدی

فناوری

اینروزها استفاده از لپ تاپ ها برای خیلی از ما تبدیل به یکی از الزامات زندگی شده است بنابراین بدیهست که افزایش طول عمر باتری لپ تاپ هم به سبب آن موضوع مهمی برای ما باشد. از این رو برآن شدیم تا در این بخش از مجموعه مقالات موبویار با ارائه چند راهکار چند افزایش طول عمر باتری لپ تاپ در خدمتتان باشیم.

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ بسیار حائز اهمیت است چرا که همانطور که میدانید تنها مزیت لپ تاپ ها به نسبت سایرکامپیوتر های خانگی که از قضا از سیستم سخت افزاری قوی تری هم برخوردار هستند داشتن قابلیت جابجایی و ذخیر انرژی برای زمانی هایست که ما دسترسی به برق نداریم. به طبع ان تنها گزینه ای که از این قابلیت لپ تاپ ها پشتیبانی میکند و با آن رابطه ای مستقیم دارد داشتن طول عمر بالای باتری لپ تاپ هاست.  درادامه شما را با چند راهکار و اشتباهات رایج نگه داری از لپ تاپ ها که به اشتباه ج افتاده اند آشنا خواهیم کرد.

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

روش های مراقبت از عمر باتری لپ تاپ

اتصال دائم دستگاه به برق

اینکه بدانید باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری استاندارد، چگونه روی دستگاه های مدرن امروزی کار میکنند نکته ایست که قابل توجه است. در قدماول باید بدانید که این باتری ها ظرفیت محدودی دارند.

در واقع در زمانی که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد برسد، لپ تاپ فرآیند شارژ را به طور کامل متوقف خواهد کرد. پس در این صورت لپ تاپ دیگر شارژ نخواهد شد و سیستم برای تامین انرژی خود ازانرژی ذخیره شده در باتری تغذیه می کند.اما پس ازآنکه کمی از ذخیره باتری مصرف شد مجددا لپ تاپ میتواند فرآیند شارژ را از سر بگیرد تا انرژی از دست رفته جایگزین شود. بیش از حد شارژ شدن باتری هرگز اتفاق نخواهد افتاد بنابراین در این زمینه خطری باتری ها را تهدید نمی کند.در نظر داشته باشید که یک چرخه‌ی شارژ کامل یعنی استفاده از کل (100٪) ظرفیت باتری ، ولی لزوما این اتفاق نباید یباره صورت بگیرد. برای مثال ممکن است امروز باتری را از 100 درصد تا 50 درصد استفاده کرده باشید و مجددا آن را دوباره تا 100% شارژ کنید و فردا باز هم همین کار را بکنید. مجموع این دو روز یک چرخه‌ی شارژ محسوب خواهد شد. در نتیجه بسته به اینکه چطور از آن استفاده خواهیدکرد ممکن است استفاده شما از یک چرخه چند روز زمان ببرد. باتری‌های لیتیومی دارای تعداد محدودی (معمولا حدود 500 ) چرخه‌ی شارژ هستند و ظرفیت آن‌ها به‌مرور کاهش پیدا میکند.بنابراین برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ به اتصال دستگاه به برق توجه داشته باشید.

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

هرچقدر که صرفه جویی ما در این 500 چرخه بیشتر باشدمیتوانیم به مدت بیشتری از باتری لپ تاپتمان بهره بگیریم.بعنوان مثال در صورتی که شما هرروز چرخه شارژتان را بصورت کام پر و خالی کنید این باتری در حدود 500 روز برای شما دوام خواهد آورد. پس توصیه میکنیم در زمان هایی که به برق دسترسی دارید از برق استفاده کنید.در اینصورت در شرایطی که شارژر باتری 100 درصد باشد باتری لپ تاپ مورد استفاده قرار نمی گیرد.

البته دقت کنید اتصال مداوم لپ تاپ به برق هم برای باتری مضر است چرا که اصطلاحا باعث خواب رفتگی آن خواهد شد و بهتر است در صورت در دسترس بودن برق هم در هفته یک یا دو بار باتری را تا 20 درصد خالی کنید و مجددا شارژرش کنیم.

همچنین می توانید برای افزایش عمر باتری با کمک از نرم افزارهای مدیریت مصرف انرژی هر برند و فعال کردن حالت Conservation Mode درنرم افزار ها، باتری را در بهترین حالت میزارن شارژر ( 55 تا 60 ) ، زمانی که لپ تاپ به برق متصل می باشد ثابت نگاه دارید

در ابتدا دوشاخه را به پریز وصل کنید.

حتما توصیه میشود که اول دوشاخه را به پریز متصل کرده و سپس فیش آن را به آدابتور وصل کنید.

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

دلیل اینکار ساده است، چرا که زمانی که دوشاخه را به پریز وصل می‌کنید، برق درحال نوسان به یکباره وارد دستگاه خواهد شد اما زمانیکه اول دوشاخه به برق وصل شده باشد، پس از چند لحظه مکث، برق به واسطه آداپتور از AC به DC تبدیل و نوسانات آن گرفته خواهد شد.

باتری را حتما باید پس از تخلیه کامل انرژی، شارژ کنیم؟

طبق یک باور اشتباه شما باید حتما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاهتان پیش از شارژ مجدد تمام شارژ باتری خود را تخلیه کنید. در این صورت آن بخش از باتری که مورد استفاده قرار نمیگیرد به مرور فراموش شده و در نتیجه ظرفیت باتری کاهش خواهید یافت. 

(به عبارت دیگر طبق این گفته بهترین حالت شارژ کردن زمانیست که سطح باتری ۰ درصد کاهش پیدا کرده باشد. درست است که این باور راجع به باتری های نیکیلی درست بود اما ارائه نسل جدیدی از لپ تاپ ها تقریبا همه‌ی آن‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند بنابراین عملا شارژ و دشارژ کردن عملی کاملا ببیهوده است که حتی گاها موجب آسیب رساندن میشود. شما میتوانید باتری‌های مدرن لیتیومی را فارغ از درصد باقیمانده‌ی آن‌ها شارژ کنید وبه شما اطمینان میدهیم این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن‌ها نمیگذارد.

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

استفاده از شارژر برنده های دیگر

به هیچ عنوان از شارژر برند های دیگر استفاده نکنید. چرا که مقدار ولتاژ و دت جریان در آن ها متفاوت خواهد بود.هیچ‌گاه از شارژرهای دیگر مدل‌ها و برندهای لپ‌تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان آنها متفاوت است و به باتری و لپ‌تاپ شما صدمات جبران‌نا‌پذیری وارد می‌کند.

 آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری لپ تاپ را خارج کنیم؟

این سوال بسیاری از کاربران لپ‌تاپ است و ما همین الان به آن پاسخ خواهیم داد. پاسخ این سوال بسته به شرایط می‌تواند هم آری و هم خیر باشد. به‌طورکلی متصل ماندن لپ‌تاپ به منبع برق هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به‌محض رسیدن سطح شارژ باتری لپ‌تاپ به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به‌طور مستقیم به سیستم پاور لپ‌تاپ هدایت خواهد شد.

بااین‌حال باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ هنگام استفاده از منبع برق شهری می‌تواند یک ایراد داشته باشد، آن هم رسیدن گرما به باتری هست، البته تنها درصورتی‌که سخت‌افزار لپ‌تاپ آن را در معرض حرارت بیش‌ازحد قرار دهد. بنابراین در شرایط استفاده‌ی معمولی که لپ‌تاپ بیش‌ازحد داغ نمی‌شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ وجود نخواهد داشت. ولی هنگام پردازش‌های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپ‌تاپ خارج کنید ( البته بالای 55 درصد شارژ داشته باشد ) و یا از کول پد برای خنک کردن لپ تاپ استفاده کنید. دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده‌اند باقی ماندن در برق نیست بلکه حرارت بیش‌ازحد است.

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 آیا ارتباطی بین هارد دیسک و مصرف انرژی باتری وجود دارد؟

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که منظم نبودن هارددیسک شما می تواند باعث صدمه خوردن باتری لپ تاپ تان شود. در این مورد باید بگوییم که هر چه هارددیسک شما کارش را به صورت سریع تری انجام دهد، تقاضای کم تری برای باتری ارسال خواهد شد.

به ایـن ترتیب اگر یک هارددیسک مرتب داشته باشید، کارایـی باتری لپ تاپتان تا بیشترین حد ممکن افزایش پیـدا خواهد کرد.

برای این منظور بهتر است که هر چنـد وقت یک بار عملیات «defragment» را انجام دهید و حتمـا در حین انجام آن لپ تاپ خود را به برق وصل کنید.اگر مصرف برق هارددیسک کمتر شود، باتری شما مدت زمان بیشتری شارژ نگه خواهد داشت.

 آیا دشارژ شدن کامل باتری برای آن مضر است؟

بهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری لپ‌تاپ (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپ‌تاپ خاموش می‌شود) اجتناب کنید. این حالت به باتری لپ‌تاپ شوک زیادی وارد کرده و به آن آسیب می رساند. اساسا توصیه می‌شود بر اساس تحقیقات انجام گرفته شده بهترین زمان برای شارژ مجدد باتری هنگام 20% می باشد، و خالی شدن باتری پایین تر از این مقدار برای آن مضر می باشد.

 چرا باتری لپ تاپ میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می دهد؟

باتری لپ‌تاپ به سنسوری مجهز است که میزان دقیق انرژی باقیمانده‌ی آن را نشان می‌دهد. البته معمولا این سنسور در اثر چرخه‌های مکرر شارژ و دشارژ به‌مرور زمان دقت خود را از دست می‌دهد. دقیق نبودن سنسور باتری می‌تواند منجر به نمایش میزان اشتباهی از شارژ توسط لپ‌تاپ شود. ممکن است لپ‌تاپ به شما نشان دهد که باتری هنوز ۱۰ درصد شارژ دارد درحالی‌که میزان واقعی شارژ بسیار کمتر است. خاموش شدن ناگهانی لپ‌تاپ می‌تواند نتیجه‌ی چنین خطایی باشد.

 کالیبره کردن باتری لپ تاپ به چه معناست و چگونه انجام می شود؟

برخی از لپ‌تاپ‌ها به ابزارهایی برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند که البته کاری بیشتر از انجام دادن یک دشارژ و شارژ کامل انجام نمی‌دهند. برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه‌ی شارژ یک بار باتری لپ‌تاپ را بدون وقفه به‌طور کامل خالی کرده و سپس آن را بدون وقفه به‌طور کامل شارژ کنید.

جهت آموزش صحیح کالیبره کردن باتری خود به این لینک مراجعه کنید.

 چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟

اگر قصد دارید باتری لپ‌تاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن خشک و تمیز باشد. باتری را می‌توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری کرد، ولی به‌شرط این‌که نسبت به رطوبت کاملا عایق‌بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری‌های لیتیومی حرارت است. بنابراین رها کردن باتری در صندوق عقب خودرو در روزهای گرم تابستان می‌تواند به نابود شدن آن کمک زیادی بکند.

 چه زمان باید یک باتری جدید برای لپ‌تاپ بخریم؟

پیشنهاد می‌شود تنها زمانی به فکر خریدن یک باتری جدید بیفتید که ظرفیت باتری فعلی لپ‌تاپ شما بسیار کاهش یافته باشد. اگر زود اقدام به خریداری باتری جدید کنید بلااستفاده ماندن منجر به خراب شدن آن خواهد شد. اگر به هر دلیل مجبور شدید باتری اضافه‌ی خود را بدون استفاده نگهداری کنید نکاتی که پیش‌ازاین گفته شد حتما باید هنگام انبار کردن آن رعایت شود. جدا از این موارد هنگام خریداری باتری جدید دقت کنید زمان زیادی از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.

آموزش نکاتی در مورد نگهداری و افزایش عمر باتری لپ تاپ

بسیاری از مردم زمانی که به فکر خرید لپ تاپ می افتند، در ابتدا بیش از هر چیز برای شان این موضوع مهم است که باتری لپ تاپ شان، مدت زمان بیش تری را دوام آورد و شارژ بیش تری را نگهداری کند. به خاطر همین ماجرا حاضر هستند هزینه بیش تری را بپردازند و رایانه همراهی را انتخاب کنند که شارژ بیش تری را برای شان نگه می دارد. اما پس از این که این هزینه را کردند حاضر نیستند که از باتری لپ تاپ خود به درستی استفاده کنند تا طول عمر آن کاهش پیدا نکند. این هفته به شما نکاتی را در مورد نگهداری، تعمیر و بالا بردن کارآیی باتری لپ تاپ آموزش خواهیم داد تا با به کارگیری آن ها، بتوانید از رایانه خود بیش تر و بهتر استفاده کنید. باتری لپ تاپ از سلول هایی با نام Li ion تشکیل شده است که با توجه به ظرفیت باتری و مدل لپ تاپ، تعداد و مشخصات این سلول ها متفاوت خواهد بود. شاید بسیاری از افراد فکر کنند که تمامی مشکلات یک باتری با تعویض این سلول ها قابل حل خواهد بود، اما باید بدانید که این کار به هیچ وجه آسان نیست. به عنوان نمونه اگر در انجام این کار از استانداردهای موجود پیروی نکنید، ممکن است در حین استفاده از باتری، منفجر شود. پس شاید بهتر باشد که به جای این که به فکر تعمیر باتری لپ تاپ خود باشید. بیش تر به این موضوع فکر کنید که چگونه می توانید با استفاده بهتر، جلوی خراب شدن زود هنگام آن را بگیرید.

 مدام شارژ نکنیم:

در حال حاضر بیش تر کاربران حتی در محیط های کاری هم ترجیح می دهند که از لپ تاپ شخصی خودشان استفاده کنند اما شارژ باتری لپ تاپ یا شاید بتوان گفت نحوه درست شارژ کردن آن یک معضل اساسی در میان کاربران شده است. بسیاری از کاربران با شارژ مداوم به باتری ضربه می زنند و برخی دیگر با مصرف تا حد آخر شارژ، به نوع دیگری باعث کاهش طول عمر باتری خواهند شد. نکته بسیار مهمی که باید در هنگام خرید لپ تاپ به آن توجه داشته باشید این است که بعد از خرید بهتر است که از لپ تاپ خود استفاده کنید تا شارژ آن، به صورت کامل به اتمام برسد، بعد از این که خاموش شد، رایانه خود را به مدت 12 ساعت به شارژ بگذارید. در حین این مدت از آن استفاده نکنید. یادتان باشید اگر باتری شما مدام در حال شارژ باشد، از طول عمر آن به سرعت کاسته خواهد شد.

 ارتباط هارد با باتری:

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که منظم یا نامنظم بودن هارد، می تواند باعث صدمه خوردن باتری لپ تاپ تان شود. در این مورد باید بگوییم هر چه هارد شما کارش را به صورت سریع تری انجام دهد، تقاضای کم تری برای باتری ارسال خواهد شد. به این ترتیب اگر یک هارد مرتب داشته باشید، کارایی باتری لپ تاپتان تا بیش ترین حد ممکن افزایش پیدا خواهد کرد. برای این منظور بهتر است هر چند وقت یک بار عملیات دیفراگ را انجام دهید. حتما در حین انجام آن لپ تاپ خود را به برق وصل کنید. اگر مصرف برق هارد کم تر شود، باتری شما مدت زمان بیش تری شارژ نگهداری خواهد کرد.

 صفحه نمایش و باتری:

شاید شما هم جزو آن دسته از کاربران باشید که عادت دارید هنگام کار با سیستم، نور صفحه نمایش لپ تاپ را تا بیش ترین حد ممکن بالا ببرید و با نور زیاد کار کنید. بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که در حال حاضر بیش تر لپ تاپ ها دارای امکانی برای کم کردن نور صفحه نمایش هستند. البته برخی از آن ها هم می توانند قابلیتی را برای بهبود عملکرد سی پی یو و سیستم خنک کننده لپ تاپ در اختیار شما قرار دهند. ایجاد تعادل در مصرف این انرژی ها، می تواند برای شما بالاترین میزان طول عمر باتری را به ارمغان بیاورد. این موضوع را بدانید که علاوه بر این مسائل تمام نرم افزارهایی که به صورت خودکار، در زمان روشن شدن رایانه شما اجرا می شوند و در نوار ابزار پایین دسکتاپ قرار می گیرند، به سرعت شارژ باتری شما را مصرف خواهند کرد. با جلوگیری از اجرای آن ها می توانید تا حد زیادی، باعث بهینه شدن مصرف باتری لپ تاپ خود و به طول عمر آن اضافه کنید.

 تمیز باشید:

تمیز نگه داشتن لپ تاپ و باتری، یکی از مسائل مهمی است که می تواند در این زمینه به شما کمک کند. اتصالات باتری را تمیز نگه دارید و هر چند وقت یک بار با کمک یک پارچه و کمی الکل، این اتصالات را تمیز کنید. این کار باعث خواهد شد که عملیات مبادله انرژی در میان باتری و لپ تاپ به نحوه آسان تری صورت پذیرد. اگر فکر می کنید که با استفاده نکردن از باتری می توانید آن را سالم نگه دارید، باید بدانید سخت در اشتباه هستید. باتری شارژ شده را تا مدت طولانی بدون استفاده نگذارید. بدانید هر باتری باید حداکثر تا دو هفته بعد از شارژ مورد استفاده مجدد قرار گیرد.

با رعایت این نکات می توانید امید داشته باشید که از باتری لپ تاپ تان می توانید به همان اندازه که برای آن پول خرج کرده اید استفاده کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری