نویسنده: ملینا شمس

مهارت های ارتباطی

در مقالات اخیر موبویار به این موضوع که هوش هیجانی چیست و چه تاثیراتی ابعاد مختلف زندگی افراد دارد خیلی صحبت کرده ایم اما در این نوشته می خواهیم راجع به راه های افزایش هوش هیجانی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آنچه که راجع به هوش ذهنی و هیجانی اهمیت دارد این است که هوش ذهنی عموما به شکل ارثی به دست می آید؛ یعنی میزان و نوع آن را وراثت مشخص می کند و محیط این دامنه طبق تمام نظریه های موجود در این رابطه تا اواخر نوجوانی نیز شکوفا می شود و پس از آن ما فقط افزایش میزان تجربه را خواهیم داشت، نه افزایش هوش. اما هوش هیجانی غالبا قابل اکتساب است و با آموزش افزایش می یابد. این افزایش می تواند در هر سنی هم مشاهده شود. همین موضوع است که موجب شده در چند سال اخیر توجه ویژه ای به این نوع هوش شود و کتب و مقالات زیادی نیز راجع به آن نوشته گردد.

راه های افزایش هوش هیجانی

1- در قضاوت یا تغییر احساسات خود عجله نکنید

تلاش نکنید عواطف خود را قبل از فکر کردن به آن ها از بین ببرید. هیجانات سالم عموما به شکل موجی می آیند و می روند، ابتدا شروع می شوند، سپس میزانشان بیشتر می شود، به بیشترین مقدار خود می رسند و در نهایت به شکل طبیعی ناپدید می شوند.

2- میان عواطف کنونی و احساست خود در زمان های دیگر ارتباط برقرار کنید.

هنگامی که نوعی احساسات گنگ در درون شما ایجاد می گردد، از خود سوال کنید: «قبل تر از این چه زمانی چنین حسی داشتم؟» بدین ترتیب می توانید بفهمید که احساس کنونی شما نتیجه ی وضعیت حاضر بوده یا به زمان دیگری در گذشته مرتبط است.

هوش هیجانی

3- به صدای بدن خود گوش فرا دهید

وقتی در راه رسیدن به محل کار، احساس ناخوشایندی در معده و گوارش خود دارید، همین موضوع می تواند سرنخی از این باشد که شغل شما منشأ استرس تان است. شدت بالای ضربان قلب در زمانی که کاری را می خواهید انجام دهید، نمایان گر این است که این کار چقدر برایتان اهمیت دارد. گوش دادن به این احساس ها و هیجانات پشت آن که به شما سیگنال می فرستند، به شما این اجازه را می دهد که با قدرت استدلال خود آنها را پردازش کنید.

4- اگر احساس خود را نمی دانید، از شخص دیگری بپرسید

مردم خیلی از این موضوع اطلاع ندارند که دیگران قادر هستند احساسات شان را قضاوت کنند. از کسی که روی شما شناخت دارد و به او اطمینان دارید سوال کنید که از نظر او چگونه دیده می شوید. احتمالا جواب جالب و شگفت انگیزی می شنوید.

5- از خودتان سوال کنید امروز احساسم چگونه است؟

احساس خود را از صفر تا ۱۰۰ درجه بندی کنید و هر روز از این بازه یک نمره که به آن بدهید. این نمرات را یادداشت کنید و باهم مقایسه نمایید.

6- احساسات و تفکراتتان را در جایی ثبت نمایید

مطالعات نشان می دهد که نوشتن تفکرات و عواطف می تواند کمک فراوانی به شما بکند. این کار شاید تنها چند ساعت در هفته زمان ببرد.

7- زمانی را که باید تفکر را متوقف نمایید، بشناسید

زمانی باید فکر کردن به درون را به اتمام برسانید و یاد بگیرید چه زمانی می بایست تمرکز خود را به بیرون معطوف کنید. بررسی ها نشان داده اند که تشویق افراد به رها نکردن احساسات منفی می تواند این احساسات را تقویت نماید. هوش هیجانی فقط این نیست که بتوانیم به احساسات فکر کنیم بلکه به طور کلی زندگی در حال حاضر و دنیای پیرامون می باشد.

8- گوش کردن را فراموش نکنید

وقتی که به سخنان افراد گوش می کنید، بیشتر نظرات شما را می پذیرند. با گوش دادن به سخنان دیگران، برای تفکراتشان احترام قائل می شوید. هر بار که این کار را به درستی انجام می دهید، نه تنها نشان می دهید که نظرات آن ها محترم است، بلکه نکته ای جدید در تعامل با آنها فرا می گیرید.

9- شناخت بیشتری بر هیجانات خود داشته باشید

علاوه بر قدرت شناخت و درک هیجانات خود، توانایی شناخت احساسات دیگران نیز می تواند عنصر کلیدی و مهمی در برخورداری از هوش هیجانی باشد.

شناخت هیجانات

10- حرکات و زبان بدن را تشخیص دهید

هرچند شناخت دقیق احساسات فرد از از روی حرکات بدنی وی کاری دشوار به نظر می رسد ولی گاهی می شود احساسات آنان را از با استفاده از پیام های غیرکلامی دریابید.

11- خودتان را جای دیگران بگذارید

یکی از مناسب ترین راهکار ها برای شناسایی احساسات دیگران این است که از خود بپرسید «اگر من در این شرایط قرار داشتم، چه کار می کردم؟» اگر توانستید خود را در شرایط دیگران قرار دهید، قادر خواهید بود که به راحتی احساسات آنان را درک نمایید.

12- از خود انعطاف پذیری نشان دهید

بعد از شناسایی دقیق احساسات خود و گرفتن بازخورد مناسب از دیگران، باید در هنگام ضرورت قدرت سازگاری و عوض شدن را داشته باشید. بهترین مثال وقتی است که به دنبال راهی برای رفع مشکل سایرین هستید اما به سرعت در میابید که آن ها مایل به دریافت کمک از شما نیستند. در حقیقت آنچه که آنان از شما می خواهند گوش دادن شما به سخنان شان است.

13- نقاط ضعف خود را بشناسید

اگر نقاط ضعف خود را به خوبی بشناسید، خیلی راحت خواهید توانست از مشکلات و کمبودها مطلع شوید و از بازخوردهایی که اطرافیان دارند سود ببرید.

14- آرامش خود را حفظ کنید

اشخاصی که هوش هیجانی بالا دارند، در صورت بوجود آمدن تناقضات و استرس می توانند آرامش خود را حفظ نموده و خیلی صحیح و مناسب اظهار نظر کنند. همچنین باید اعمال لازم را انجام دهند تا اینکه اضطراب و تناقض به وجود آمده را رفع نمایند. در آخر مقصودشان فقط رفع مشکل ها نیست بلکه می خواهند ارتباطی مستحکم تر ایجاد نمایند.

15 –از نظرات دیگران بهره لازم را ببرید

نظر خواستن از دیگران، نماد اعتماد و قدرت است. اینکه شما بتوانید بر اساس بازخوردهایی که گرفته اید اقدام نمایید و در ایجاد ارتباط با سایرین تواناتر باشید، نه تنها نشانه ای از درک مناسب شما از هوش هیجانی است بلکه قدرت شما را در کنترل روابط با دیگران به نمایش می گذارد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

پویان خلیلی | 1397/09/08

تا اونجایی که فهمیدم این هوش بیشتر به احساسات مربوط میشه. در کل هرچی بتونی اونو بیشتر کنترل کنی هوش هیجانیت هم بالاتره

اشتراک گذاری