نویسنده: لیلا یزدی فخر

رشد و توسعه فردی

تعطیلات اصلی مردم در ایران روزهای ابتدایی فروردین و احتمالا در میانه های تابستان است. اما تجربه حالت های هیجانی منفی و غم در تعطیلات نوروزی بیشتر اتفاق می افتد. بسیاری از ما این حالت را قبل یا در میانه های تعطیلات تجربه می کنیم.
احتمال پیش آمدن حالت غم در برخی سال ها برایمان بیشتر است، علت های مختلفی می تواند خلق ما را در تعطیلات غمگین و به اصطلاح عامیانه ما را افسرده کند. اما دانستن علت شرایط پیش آمده باعث نمی شود که حال بهتری داشته باشیم. در ذهن ما ثبت شده است که تعطیلات باید بهترین و شادترین روزهای سال باشد و در صورتیکه این اتفاق نیفتد ما غم را تجربه می کنیم. با داشتن این تصور که دیگران در حال گذراندن بهترین روزهای سال خود هستند این احساس ناراحتی و اضطراب و غم پررنگ تر نیز می شود.
vocation depression
 
علائم و نشانه های سندرم افسردگی تعطیلات
از جمله عوامل خطر در مورد افسردگی، اضطراب و استرس در طی تعطیلات نوروز می توان به اختلالات خلقی یا افسردگی در دیگر دوره ها و در طول دیگر فصل های سال و فقدان سیستم های حمایت اجتماعی مناسب،اشاره کرد. سایر عوامل خطر هم می تواند شامل ترومای شدید، تغییرات در زندگی، مصرف بیش از نوشیدنی های الکلی یا بروز همزمان بیماری باشد. بروز مشکلات مالی نیز ممکن است حساسیت یک فرد به اضطراب یا استرس را در طول تعطیلات افزایش دهد.
وضعیت خانوادگی و بیماری های خانوادگی در خانواده هم عوامل مهمی هستند. اساسا هر فاکتوری که موجب افسردگی، استرس یا اضطراب در فرد شود می تواند این شرایط را در زمان تعطیلات تشدید کند. عدم توانایی در خرید نوروز و مقایسه خود با دوستان، تعهدات خانوادگی بیشتر و پذیرایی از مهمانان ممکن است به احساس سرخوردگی و افزایش تنش در این گونه افراد، کمک کند.
احساس این افراد ممکن است به جز افسردگی، شامل واکنش های استرس زا و برخی علائم جسمی و عاطفی باشد. دوری از اطرافیان، بی حوصلگی، عدم انگیزه و هیجان و اشتیاق، از جمله نشانه های سندرم افسردگی تعطیلات در نوروز است.
 

روش‌های مقابله با افسردگی تعطیلات

1 - توقعات خود را در حد معتدل نگهدارید

به خود بقبولانید که تعطیلات، زمانی برای استراحت و کمی بیش از روزهای دیگر خوش گذراندن است و تصور نکنید که باید اتفاق‌های بسیار فوق العاده ای در این روزها بیفتد و  اینکه همه چیز بسیار رؤیایی باشد. از این روزها انتظارات معقولی داشته باشید.

2 - کاری متفاوت‌تر از همیشه انجام دهید 

امسال تعطیلات، سعی کنید کاری متفاوت از سال گذشته انجام دهید تا جذابیت تعطیلات برایتان بیشتر شود. مثلاً به کاری که دوست داشتید، انجام دهید اما وقتش را پیدا نمی‌کردید، برسید. یا به تئاتر بروید و یا با اعضای خانواده‌تان قرار بگذارید، به جای هدیه دادن به یکدیگر، پول هدایا را صرف امور خیریه کنید.

3 - به سیستم حمایتی خود تکیه کنید 

اگر سابقه افسردگی دارید، به شبکه‌ای از دوستان و همچنین خانواده‌تان نیاز دارید تا وقتی حال خوشی ندارید، به کمکتان بیایند. بنابراین هنگام تعطیلات با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید. یا اگر مشکل است، حداقل تماس تلفنی با آنها داشته باشید.

4 - به بدترین‌ها فکر نکنید 

برخی از مردم سطح توقعات خود از تعطیلات را آنقدر پایین می‌آورند که باز هم دچار افسردگی می‌شوند. آن‌ها معمولاً تصور می‌کنند که تعطیلات به آنها خوش نخواهد گذشت و حتی روزهای بعد از آن بسیار بد و ناراحت کننده خواهد بود. برای رهایی از این نوع افسردگی، هرگز به احتمالات بد فکر نکنید.

5 - موارد بی اهمیت را رها کنید 

خودتان را به آب و آتش نزنید که حتماً تمام سنت‌های مربوط به تعطیلات نوروز را به جای آورید. مثلاً اگر نتوانستید سفره هفت سین پرزرق و برق بیندازید، آن را تبدیل به معضلی برای ذهن و روحتان نکنید. از سال نو و تعطیلاتتان لذت ببرید.

6 - کارهای داوطلبانه انجام دهید 

با پیوستن به موسسه‌های خیریه می‌توانید به افرادی که نیاز به کمک دارند، یاری برسانید. تجربه ثابت کرده است، کمک کردن به دیگران، روح خسته و مضطرب را آرامش می‌بخشد.

خانواده و اقوام

1 - از مشکلات دوری کنید 

درست است که باید به اعضاء خانواده توجه نشان داد و تعطیلات هم بهترین زمان برای گذراندن وقت با آنهاست. اما اگر کسی در خانواده و یا اقوامتان هست که هر وقت او را می‌بینید، غمگین می‌شوید، باید حداقل برخورد را با او داشته باشید. یک سلام و احوالپرسی مختصر کفایت می‌کند و هرگز با او وارد گفتگو نشوید.

2 - کمک بخواهید 

هنگام انجام دادن کارهای خانه، از همسرتان و یا دیگر اعضاء خانواده‌تان کمک بگیرید. البته کاملاً به آنها توضیح دهید چه می‌خواهید. بدین ترتیب کارها، خوب و مرتب پیش خواهد رفت و مضطرب و در نهایت افسرده نخواهید شد. 

3 - به مواردی که از کنترلتان خارج‌اند، توجه نکنید 

ممکن است از دست پدر یا مادرتان بر سر چیزی عصبانی باشید. اما به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید نسبت به آنها بی احترامی کنید و یا کنترل آنها را به دست بگیرید. فقط باید مراقب واکنش‌های خود باشید و با آنها مدارا کنید.

4 - سنت‌های خانوادگی جدید ابداع کنید 

گاهی اوقات افراد از سنت‌های تکراری خانوادگی‌شان خسته می‌شوند و همین موضوع آنها را خسته و افسرده می‌کند. می‌توانید روش‌های جدیدی ابداع کنید که برایتان مفهوم بیشتری داشته باشد و از آن لذت ببرید.

5 - برای یاد کردن عزیزانتان روش‌های مثبت بیابید 

تعطیلات معمولاً یاد و خاطره عزیزانی را که به هر دلیلی دیگر کنارمان نیستند، به یادمان می‌آورد. به جای اینکه گرفتار اندوه و افسردگی شوید، با انجام دادن کاری، یاد و خاطره آنها را گرامی بدارید. مثلاً با اعضاء خانواده‌تان به رستوران بروید و یاد عزیزتان را زنده نگهدارید.
 
  
 

مهمانی‌ها

1 - سرتان را شلوغ نکنید 

به هر مهمانی که دعوت می‌شوید، پاسخ مثبت ندهید. فقط آن مهمانی‌هایی را که واقعاً از بودن در آنجا لذت می‌برید، بپذیرید.

2 - بیشتر از خواستتان در مهمانی نمانید 

رفتن به مهمانی شما را متعهد نمی‌کند که تا لحظه آخر در آنجا بمانید. هر لحظه که احساس کردید دیگر نمی‌توانید ادامه دهید، از میزبان تشکر کرده و خداحافظی کنید. نگران نباشید میزبان مسلماً متوجه خواهد شد که شما نگران کارهای دیگرتان نیز هستید.

3 - با خود همراه داشته باشید 

اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شده‌اید و تنها رفتن برایتان سخت است، از یکی از اعضاء خانواده و یا دوستتان بخواهید که شما را همراهی کند. در اینصورت حال بهتری خواهید داشت.

خرید نوروز

1 - دنبال یک هدیه عالی نباشید 

هدیه خریدن برای عزیزان، احساس خوبی به همراه دارد. اما اگر سعی کنید هدیه‌ای عالی و بی نظیر تهیه کنید و نتوانید به هدفتان برسید، دچار اندوه و افسردگی می‌شوید. خود هدیه با ارزش است نه قیمت آن.

2 - اینترنتی خریدکنید 

معمولاً در روزهای نزدیک تعطیلات نوروز، مردم برای خرید به بازارها رفته و خیابان‌ها بسیار شلوغ می‌شود. اگر می‌خواهید گرفتار اضطراب خرید نشوید، می‌توانید خرید اینترنتی انجام دهید و آرامشتان را حفظ کنید. 

3 - هوشمندانه خرج کنید 

هنگام تعطیلات نوروزی، خرج کردن خیلی راحت است. اما باید حد و مرزی برای خود قائل شوید تا پس از آن گرفتار بی پولی و اضطراب و افسردگی ناشی از آن نشوید.

مراقبت از خود

1 - برنامه‌ای منظم داشته باشید 

در تعطیلات هم مانند هر زمان دیگر از برنامه روزمره خود، البته با کمی تغییر، پیروی کنید. تا دیر وقت در رختخواب نمانید یا در مهمانی‌ها شب زنده داری نکنید. در حقیقت به هم ریختن نظم زندگی به ویژه خواب، شما را دچار خستگی و افسردگی می‌کند.

2 - ورزش کنید 

اگر از فواید ورزش آگاهی داشته باشید، به هیچ ترتیبی آن را از دست نمی‌دهید. ورزش ضد اضطراب و ضدافسردگی نیرومندی است. می‌توانید انجام دادن کارهای روزمره‌تان را به نوعی ورزش تبدیل کنید. مثلاً پیاده به مغازه رفته و خریدهایتان را انجام دهید.

3 - رژیم غذایی صحیحی داشته باشید 

معمولاً در مهمانی‌هایی که هنگام تعطیلات برگزار می‌شود، خوراکی‌های مملو از چربی و شکر به فراوانی وجود دارد. مراقب باشید در مصرف این خوراکی‌ها افراط نکنید. خوردن غذای سالم، حال انسان را از نظر جسمانی و روحی، خوب می‌کند.
 
با توجه به راهنمایی‌های فوق می‌توانید از تعطیلاتتان لذت ببرید و افسردگی را از خود دور کنید. 
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری