نویسنده: خسرو یزدانی

سلامت مو

با سلام مجدد خدمت شما همراهان عزیز هستیم با مقاله الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار در آن به چه صورت است؟. به تازگی درخواست های زیادی مبنی برتوضیح انواع روش های درمانی برای از بین بردن موهای زائد دریافت کرده ایم. این مقاله را با عنوان الکترولیز موهای زائد و آشنایی با روش کار، فواید و مزایای این روش آغاز میکنیم. رشد موهای زائد در نواحی مختلف بدن همواره از آغاز تا کنون برای بشریت موجب آزار و کاهش اعتماد به نفس بوده است. تا به امروز روش های زیادی برای از بین بردن این موها معرفی شده اند که با وجود هزینه های بالای و نیاز به صرف وقت زیاد نتیجه دلخواه را نداشته و حتی با عوارضی هم روبرو بوده اند، هرچند که علم در این زمینها روز به روز در حال گشترش است و هرروزه با روشهایی کم مخاطره تر و پر تاثیر تر آشنا میشویم اما امروز یکی از شیوه های نوینی که تا به امروز ابداع شده است را به طور کامل خدمتتان توضیح خواهیم داد.

 

الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار آن به چه صورت است؟

الکترولیز موهای زاید الکترولیز، روشی برای از بین بردن موهای زاید است  که توسط آن، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی مورد تخریب واقع میشود. در این روش، سوزن خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می شده و آن  را تخریب می ‌کند وبه سبب این فرایند مو تخریب شده و برداشته میشود.

در الکترولیز موهای زاید واقعی، از جریان گالوانیک استفاده می شود

و این جریان، از طریق فعل و انفعالات شیمیایی مو را از بین خواهد برد. امروزه در روند الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده ی بالا را به کار میبرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون نابود میکند.

الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که زمانی کمتری از الکترولیز واقعی می ‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از پاکسازی میکند، اما با الکترولیز واقعی  امکان اینکه با رشد موی مجدد روبرو بشوید خیلی کم است.

 

الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار در آن به چه صورت است؟

الکترولیز موهای زاید

 

علل ایجاد شوره سر چیست و چگونه میتوان از شرشان خلاص شد؟

خوبی ‌ها و بدی ‌های الکترولیز موهای زاید

یکی از مزایای الکترولیز این است که اگر درست انجام بگیرد، نتیجه ای دائمی در پی خواهد داشت ، اما به هیچ وجه روش ایده‌‌ آلی نیست. چرا که دارای معایبی نیز هست که قبل از شروع درمان حتما باید به آنها دقت شود.

درست است که الکترولیز در صورتیکه درست انجام شود میتواند دائمی باشد اما در کنار همه اینها روشی بسیار کند، کسل ‌کننده و پرخرج است که در طی آن باید هر مو جداگانه تخریب شود! اگر موهای زاید زیادی داشته باشید، برای نتیجه گیری قابل ‌قبول در این روش ، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته ‌یک بار لازم خواهید داشت.در برخی موارد این روش را میتوان توصیه کرد که شخص صرفا ز بین بردن دائم موها برایش مد نظر باشد بدون آنکه زمانی که صرف اینکار میکند و هزینه آن برایش قابل توجه باشد. بنابراین اگر شما جزو این دو دسته نیستید این روش نمیتواند مسیر مناسبی برای شما باشد.

حتی برای درمان  انجام عملیات مو برداری یک محدوده کوچک مثل چانه و یا نواحی لب حتی درمان، ممکن است چند ماه طول می‌ کشد تا نواحی محدوده ی لب بالا و چانه موبرداری شود و به همین جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگتر مثل بازو و ساق پا اصلا توصیه نمی‌ شود. اکثر نواحی و موها بیشتر از یک جلسه را نیاز دارند تا به طور کامل پاکسازی شوند.

کارشناسان اینطور ارزیابی کرده اند که حتی در صورتی که  الکترولیز توسط افراد ماهر صورت بپذیرد و شخص کار خود را کامل و صحیح انجام داده باشد، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد امکان رشد مجدد مو، طبیعی است.

 

الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار در آن به چه صورت است؟

الکترولیز موهای زاید

چرا پس از انجام الکترولیز ممکن است بازهم شاهد رشد موها باشیم؟

برای رشد مجدد موها چندین دلیل مختلف مطرح میشود که شایعترین آنها پنهان شدن ریشه های مو در زیر پوست که عمل برایشان اثر بخش نیست.

در بعضی مواقع به علت انحنای موجود در برخی فولیکول ها که با زاویه ای کج رشد کرده اند کار برای معالجه سختتر شده و نمیتواند آنطور که باید سوزن را با ریشه مو تماس کامل بدهد و ریشه مو را تخریب کند.

گاهی هم در در موارد دیگر، رشد مجدد مو به علت عدم کاربرد الکتریسیته کافی است. چون موها توسط انجام الکترولیز برداشته می‌ شوند، ممکن است چند هفته تا زمان رشد طبیعی و مجدد موها طول بکشد تا مشخص شود که آیا ریشه مو واقعا به طور دایمی تخریب شده است یا نه.

یکی دیگر از دلایل شایع هم برای رشد موهایی که بلافاصله بعد از درمان مشخص میشوند این است که در زمان درمان به قدر کافی رشد نکرده بودند و قبل از الکترولیز دیده نشدند و یا قبل از انجام الکترولیز توسط روش های موقت از بین رفته بودند.

 

آیا روند الکترولیز موهای زاید دردناک است؟

در واقع میتوان گفت که الکترولیز خصوصا در برخی مناطق حساس با پوست نازک مثلا بالای خط لب ها ممکن است کمی دردناک و آزاردهنده باشد.

 

عوارض الکترولیز :

ممکن است عوارضی نیز در این روش پیش بیاید. اگر موقع الکترولیز‌، جریان برق زیادی به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، ممکن است پوست اطراف فولیکول صدمه ببیند و جای زخم آن باقی ‌ بماند. عوارض موقت ممکن است به تحریک، عفونت و ایجاد لکه‌ های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) روی پوست خلاصه شود.

استفاده از سوزن استریل و جداگانه برای هر بیمار، خیلی اهمیت بسیار بالایی دارد، چون امکان انتقال ویروس بیماری هپاتیت یا ایدز با سوزن‌ های آلوده از افراد متخلف بهم وجود دارد

 

الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار در آن به چه صورت است؟

الکترولیز موهای زاید

الکترولیز موهای زاید برای کدام موها؟

الکترولیز به دلیل زمانبر بودن برای از بین بردن موهای زاید نواحی کوچک مثل لب بالا، چانه و گونه کارآمدتر است. همانطور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم افرادی که رشد موی زاید آن ها ناشی از مشکل پزشکی (مثل مشکل هورمونی) باشد، انتخاب های مناسبی برای الکترولیز نیستند، چراکه باز هم موهای زیادتری رشد کرده و این درمان پزهرینه و زمانبر روندی پایان ناپذیر پیدا خواهد کرد.

اما اگر قبل از هر کاری اقدام به رفع مشکلات پزشکی ژنتیکی بکنید ممکن است در آنصورت تاحدودی این روش برای شما هم پاسخگو باشد.

برخی خال ها هستند که روی آنها مو رویش کرده است. این موارد باید توسط پزشک متخصص بررسی بشود تا چک کند که آیا برای درمان با الکترولیز مناسب هتسند یا نه.  نه تنه ااینمورد بلکه تمامی قسمت هایی که قصد دارید با این روش از میان ببرید.

 

آموزش تهیه 5 شامپو ضد شوره قوی و موثر خانگی

 

تفاوت لیزر با الکترولیز موهای زاید چیست؟

در روش الکترولیز، موها باید تک تک سوزانده شوند، لذا نسبت به لیزر بسیار وقت ‌گیرتر است.

این روش بسیار وابسته به فرد انجام دهنده است، یعنی هم میزان کارایی الکترولیز و هم میزان بروز عوارض، همگی به فرد انجام ‌دهنده بستگی دارند.

متاسفانه بسیاری از عوارضی که به صورت فرورفتگی ‌ها و جوشگاه‌ های بد شکل روی صورت و بدن برخی خانم‌ ها مشاهده می‌ کنیم، به دلیل انجام الکترولیز توسط افراد غیرماهر و تحت شرایط بد بهداشتی در آرایشگاه‌ هاست.

در الکترولیز اگر از سوزن‌های یک بار مصرف استفاده نشود، امکان انتقال ویروس ‌هایی مثل HIV ایدز، تبخال و زگیل از فردی به فرد دیگر وجود دارد.

در بیمارانی که از ضربان‌ساز (پیس‌میکر) قلبی استفاده می ‌کنند، نمی‌توان از روش الکترولیز بهره برد.

ایجاد جوشگاه و تغییر رنگ پوست به دنبال الکترولیز، به طور کلی بسیارشایع‌ تر از روش های لیزردرمانی است.

 

الکترولیز موهای زائد چیست و روش کار در آن به چه صورت است؟

الکترولیز موهای زاید

تنها حسنی که در روش الکترولیز میتوان نسب به سایر روش های درمانی مثل لیزردرمانی ها در انواع مختلف قائل شد این است که در این روش برخلاف لیزر درمانیکه تنها قادر به حذف موهای ضخیم و پررنگ است شما میتوانید از شر موهای سفید هم خلاص شوید. البته گمان نمیکنم بسته به عوارض دیگر، طولانی بودن دوره درمان و هزینه های بالا این یک حسن خیلی چشمگیر باشد! در نهایت در وهله  اول انتخاب با شخصیست که اقدام به حذف موهای زائد خود میکند و در قدم دوم نظر و تجویز پزشک برای شما که البته باید بیطرفانه و بدون در نظر گرفتن صرفه های اقتصادی شخصی باشد! دقت کنید که تحت هرشرایطی با هر انتخابی که داشتید حتما تحت درمان افراد باسابقه و مهارت کافی قراربگیرید چون پوست ازجمله مسائل بسیار مهم در زیبائیست که علاوه بر سلامت و زیبائی چهره تاثیر بسیار چشمگیری در شرایط روانی از جمله اعتماد بنفس شما خواهد داشت و معمولا بسیاری از ناهنجاری که به علت سهل انگاری پزشک و یا در شرایط بد بهداشتی رخ میدهند دیگر جبران پذیر و قابل برگشت نیستند. بنابراین توصیه شدید داریم مبنی بر تحقیق و انتخاب صحیح از جانب شما و اینکه  گول تبلیغات و هجمه های تجاری را نخورید و بدون تکیه بر عقل و موارد منطقی و دیده شده پوستتان را به تیغ هر جراح تازه کاری نسپارید.

 

آشنايي با عوارض و مزاياي ماينوکسيديل معجزه رشد مو

جمع بندی:

 در این مقاله راجع به یکی از روش های تازه ظهور برای حذف دائمی موهای زائد با هم صحبت کردیم که همان الکترولیز موهای زائد نام داشت. این نوع درمان درکنار حسنی که مبنی بر کاهش دادن بسیار زیاد احتمال رویش مجدد موها داشت دو مشکل عمده را هم دارا بود که شاید خیلی از شما را برای انجام این عمل سرد کرده باشد. بله درست حدس زدید. پروسه زمانبر و پر هزینه این روش خیلی به مذاق برخی دوستانی که علاقمند انجام این روش بودند خوش نیامد. در ادامه شما را با نحوه کار در این رو و مزایا و معایب آن که البته کم هم نبودند آشنا کردیم. سپس راجع به تفاوت آن با روش های مطمئن تر مثل لیزر درمانی صحبت کردیم و در آخر توصیه ای هایی از باب حفظ سلامتی شما. امید است که این مقاله پاسخگوی سوالات و ابهامات شما بوده باشد. با سپاس از همراهی شما دوستان عزیز

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری