نویسنده: رزا عابدی

سلامت مو

اگر از قصد کاشت مو دارید و با انواع روش های کاشت مو، بهترین سن و یا فصل برای کاشت مو، دوره ی نقاهت کاشت مو و یا هزینه های کاشت مو آشنا یی ندارید این مقاله برای شماست.با ما همراه باشید. 

انوع روش های کاشت مو و تاثیری گذاری آنها

معمولا ما انسان ها قدر داشته هایمان را نمیدانیم تا زمانی که آنها را ازدست بدهیم علی رغم تمام توصیه های که در تمام دنیا و از پیشنیان ما مبنی برا این شعار موثر که پیشیگری بهتر از درمان است به شما میشود. اما همواره ما انسان ها تا تجریبات تکراری دیگر انسان را مجددا تکرار نکنیم گویی درس لازمه را از زندگی نگرفته ایم. ریختن و کم پشت شدن موه شاید در نظر اول خیلی مسئله حادی به نظر نیاید اما به محض از دست دادن موها به دلایل مختلف میفهمیم که چه چیز باارزشی را از دست دادیم که به پشتوانه آن خیلی از دارایی دیگر مانند اعتماد به نفس، جوانی و مواردی از قبیل را هم باید کنار بگذاریم. به جز برخی از افراد که از بد اقبال به طور ژنتیکی دچار ریزش مو و یا کم پشت شدن آن میشوند معمولا اکثریت انسان موهایشان را در اثر بی خیالی و توجه نکردن به علائم و هشدارهایی که یقننا خیلی قبلتر از حاد شدن موضع و ریزش کامل موها از طرف بدنشان به آنها داده شده؛ از دست میدهند. با نوع رفتارهای نامناسب و توجه نکردن به سیستم سلامتی موهایشان. بنا براین پیش از شروع مقاله راجع به کاشت مو میگوئیم که هرچند این وش دراکثریت مواقع میتواند موثر واقع شود و تا حدودی موهای از دست رفته شما را بازگرداند اما چیزی که بدیهیست این است که اگر بتوانید موهای خودتان را بادقت و مراقب نگاه دارید یقیننا موفقتر خواهید بود.   

بوتاکس مو چیست و چطور باعث تقویت موهای سر میشود؟

انواع روش های کاشت مو

انواع روش های تقویت موها

به غیر از کاشت مو که معمولا در آخرین مرحله قرار گرفته است تا قبل از آن هم چند روش جهت تقویت موها و بازگشت پرپشتی آنها وجود دارد که اینروزها خیلی از آنها استفاده میشود. از جمله این روش ها که البته برای کسانی مناسب است که هنوز موهای سرشان دارند و فقط میخواهند که کم آنها تقویت و یا پرپشت تر کنند .روش هایی مانند مزوتراپی و یا پی ار پی .

عوامل اصلی ریزش مو چه چیز هایی هستند؟

از عوامل اصلی ریزش مو میتوان ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، استرس، بیماری، عدم تعادل هورمونی و مصرف داروهای خاص را نام برد. 

کاشت مو میتواند درمانی قطعی باشد؟

درمان شوره سور با چند روش قطعی

 بله، در صورتی که روند جراحی شما با موفقیت طی شود و پس از آنهم مراقبت های صحیحی داشته باشید میتوان گفت روش کاشت مو یکی از وش های تضمینی  برای رفع طاسی و جان گرفتن دوباره موهای سرشماست. البته دقت داشته باشید که میزان رضایتندی و جوابگیری از این نوع عمل های راحی تاثیری بدشت مستقیم با کلینیکی که انتخاب میکنید و مهارت پزشک معالجتان دارد بنابراین همیشه قبل از عمل تحقیقاات گسترده ای در زمینه پیدا کردن مناسب تری ن کرکز کاست انجام بدهید.

کاشت مو چیست؟

در طی کاشت مو که یک عمل جراحی بی خطر به شمار میرود از بخس دیگرسر که هنوز مو دارد اقدام به گرفتن ریشه میکنند تا در نواحی که خالی از پوشش مو شده است هم شاهد رشد دوباره موها باشیم. با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژيِ در حال حاضر جدیدترین روش کاشت مو دارای مراقبت های بعد از کاشت موی کمتر و همینطور نزدیکی هر چه بیشتر به کاشت موی طبیعی می باشد.

انواع روش های کاشت مو

نحوه ی کاشت مو چگونه است؟

فرآیند کاشتن مو به طوری کاملا عادی در کلینیک های تخصصی پوست و مو انجام می شود. برای قدم اول جراح، سطح سر را تمیز کرده و با تزریق داروی بی حسی به پشت سر آماده ی شروع جراحی می شود. در روش کاشت شما با دو نوع از جراحی روبرو خواهید بود : 

  • جراحی نواری واحد فولیکولی مو (FUT) 

  •  استخراج واحد فولیکولی مو FUE یا super FUE

که البته انتخاب روش جراحی بسته به تشخیص پزشک معالج شما خواهد داشت.

نحوه کار در انواع روش ها

انواع روش های کاشت مو

در روش FUT، جراح در طی یک برش اقدام به برداشتن یک نوار 6 الی 10 اینچی از پوست پشت سر بیمار میکند. سپس این نوار را کنار گذاشته شده و منطقه ای از سر که برداشت از ان لحاظ شده را بخیه می کند. این ناحیه به سرعت توسط موهای سر پوشیده خواهد شد. در قدم بعدی، تیم جراحی  نوار برداشته شده در مرحله قبل را به 500 تا 2000 قطعه ی کوچک تقسیم می کند. هر کدام از این قطعات قادرهستند به تعداد یک عدد یا بیشتر مو داشته باشند. اینکه مو با چه کیفیتی و یا چه رنگی انتقال داده میشود بستگی به این دارد که پزشک کدام منطقه را برای برداشتن نوار انتخاب کرده باشد. 

در روش دیگر کاشت مو یعنی روش  FUE یا super FUE ، تیم جراح ابتدا تمام پشت سر را تراشیده و دکتر فولیکول های مو را یکی یکی خارج می کند. در نتیجه این عمل به موج موهای برداشته شده ناحیه نقطه هایی ظاهر می شود که با موهای موجود پوشش داده می شود.

ادامه ی هر دو روش به صورتی یکسان خواهد بود . پزشک  آماده می شود با دقت تکه های به دست آمده را در سوراخ هایی که با سوزن یا تیغ ایجاد کرده است، میکارد. البته ممکن است در حین انجام عمل از تیم خود نیز کمک بگیرد.

بسته به اینکه شما قصد کاشت چه حجمی از مو را داشته باشید حجم کاشت مو، ممکن است فرآیند بین8 تا 12 ساعته داشته باشد. البته در برخی از بیماران با یکبار جراحی نتیجه خوبی حاصل نمیشود و یا ممکن است شخص انتظارات بیشتری داشته باشد و یا بخواهد موهای ضخمیتری داشته باشد که در اینصورت عمل برای بار دوم نیز انجام میشود.

کاشت مو برای همه قابل انجام است؟

برای انجام اینعمل بررسی سلامت فرد و انجام آزمایش ضروری است. خصوصا متقاضیانی که سابقه ابتلا به بیماری هایی همچون ریبات و یا فشار خون بالا دارند و یا تحت نظر پزشک هستند حتما باید با انجام آزمایشات و و تشخیص و تائید پزشک معالجشان اقدام به انجام عمل جرای کاشت مو بکنند. 

بهترین روش های کاشت مو چیست؟

کاشت مو به روش SUT

در طی این روش استخراج واحدهای فولیکولی مو توسط دستگاه انجام می پذیرد. واحدهای فولیکولی موهای مناسب از هر گرافت توسط دستگاه برداشت شده و عمل کاشت توسط تکنسین کاشت مو زیر نظر پزشک صورت میگیرد. هرچه تراکم موهای سر شما بیشتر باشد تعداد واحدهای فولیکولی مو نیز بیش تر خواهد بود. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود و دوران نقاهت کمتری دارد و همچنین جای پانچ و زخم و خونریزی بسیار کمتر خواهد بود. این روش بشتر مناسب آن دسته از افرادی است که ریزش مو در  آنها کم است. اصطلاحا گفته می شود این روش جوابگوی کاشت و رویش مو در حد چهار انگشت جلو سر یا پشت سر است.

کاشت مو به روش FUE یا super FUE 

آموزش ساخت چند شامپوی خانگی برای از بین بردن شوره سر

این روش از جدیدترین روش های کاشت مو ست که مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا رسیده است و دارای هیچ گونه عوارضی نیست، بدون بیهوشی و به جا ماندن اسکار انجام می شود. این روش یکی از موفق ترین روش های کاشت و پیوند مو به حساب می آید که همچنین تراکم کاشت مو نسبت به روش های قدیمی چندین برابر خواهد بود. خط رویش کاملا طبیعی در این نوع عمل یکی از خصوصیات بارز این روش جراحیست. یکی از مهمترین عواملی که در این روش کاشت مو حائز اهمیت است تا فرد بتواند نتیجه دلخواهش را بگیرد داشتن بانک مو مناسب است. در صورتی ک فرد دارای بانک مو مناسبی باشد محل کاشت به صورت کامل پر خواهد شد .برداشت گرافت های مو توسط دستگاه و به صورت کاملا هوشمند از پشت سر فرد صورت می گیرد و پس از این مرحله گرافت ها در سلول های بنیادی فرد نگهداری شده و کاشت میکروسکوپی انجام می شود که موجب ایجاد بهترین و طبیعی ترین خط رویش و تراکم بالاتر در ناحیه کاشت خواهد شد

مناسب ترین روش کاشت مو کدام است؟

در واقع مناسبترین و بهترین روش کاشت بسته به شرایطی که بیمار داردو تشخیصی که پزشک متخصص برای او میدهد میتواندمتفاوت باشد. هیچ یک از روش ها برتری خاصی نسبت به سایرین ندارند هرکدام ویژگی های خاص خودشان را دارند که بسته به درخواست بیمار و تشخیص پزشک میتوانند مورد استفاده واقع شوند.

دلایل اصلی ریزش مو چیست؟

معمولا مهم ترین و رایج ترین دلایل ریزش مو که خیلی نمیتوان از آن پیشگیری کرد عامل وراثت یا ژنتیک در افراد است. در صورتی که در خانواده خود در سن خاصی موهای افارد خانواده شما شروع به ریزش میکند بنابراین شما بیش تر در معرض ریزش مو هستید.برخی از دلایل دیگری که میتوان برای ریزش مو نام برد عبارت هستند از استرس، عوامل هورمونی، کم خونی، کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین ب، بیماری های خودایمنی، کاهش وزن شدید، شیمی درمانی، افزایش سن، کمبود آهن، فرم دهی بیش از حد به موها و عدم سلامت پوست سر.

کاشت مو در زنان به چه شکل انجام میشود؟

معمولا عمل کاشت مو در زنان در مواردی صورت میپذیرد که ضخامت موی زنان در حال کاهش باشد و معمولا به زنانی که ریزش مو به صورت پراکنده در تمام نواحی سرشان ایجاد شده است، همواره توصیه می شود که عمل کاشت مو را انجام ندهند. ولی چنانچه از آن دسته خانم هایی هستید که به دلایل ارثی و هورمونی غیر قابل درمان دچار ریزش موی مردانه یا طاسی شده اید، با مراجعه به متخصص و تشخیص وی میتوانید اقدام به انجام عمل کاشت موکنید.

کاشت مو برای مناسب چه افرادی نیست؟

  • برخی افرادی که میزان موهای آنها برای عمل کاشت مناسب نیست

  • اشخاصی که پس از مصدومیت و یا انجام انواع جراحی زخم های بزرگ و سختی روی سرشان دارند و دیر درمان می شوند 

  • افرادی که ریزش موی آن ها حاصل درمان هایی مانند شیمی درمانی بوده است

  • افرادی که بالاتر معرفی شدند بهتر است که عمل کاشت را انجامندهند چرا که این عمل برایشان خیلی جوابگو نخواهد بود.

سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است؟

برای کاشت مو حتما توصیه میشود که شما سن 25 سالگی را گذرانده باشید. دقیقا در زمانیکه بلوغ شما به اتما م رسیده باشد و پزشک بتواند دلایل دقیق ریزش مو شما را به صورت قطعی تشخیص و بیان کند و در اینصورت شما می توانید با تشخیص پزشک و این که کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر از راه حل های ارائه شده توسط پزشک معالجتان برای رشد و تقویت موهایتان استفاده کنید.

عوارض بعد از کاشت مو چیست؟

یکی از عوارضی که معمولا پس از عمل کاشت شایع است تورم بعد از جراحی است که معمولا شدت التهاب این عارضه ارتباط مستقیمی با میزان  مهارت در کاشت یا روش کاشت مو افرادی است که اقدام به این عمل زده اند. نازک شدن تار موها کاملا طبیعی خواهد بود و بعد از مدت زمانی دوباره موها با همان ضخامت به رشدشان ادامه می دهند. ممکن است فرد در ناحیه سر کمی با احساس خارش روبرو باشد که به جهت ایجاد شکاف هایی است که در سر فرد ایجاد شده اند. ابداع روش های جدید کاشت مو باعث شده خطر بروز خونریزی بعد از کاشت مو به حداقل خود برسد.

بهترین فصل برای کاشت مو چه زمانیست؟

این موضوع خیلی تاثیری درروند جراحی نخواهد داشت و تمام فصول در صورتی که روند عمل جراحی به درستی انجام شده باشد میتواند مناسب باشد.

میزان انتظارات و دوران نقاهت مو کاشتن

به جهت مراقبت های بعد از کاشت مو، جراح از شما می خواهد که یک تا دوروز پاسنمان سرتان را باز نکنید.برای جلوگیری از عفونت جای برش ها خوردن داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب نیز در دوران نقاهت برای شما ضروریست. معمولا اکثریت افراد پس از گذش 2 تا نهایتا 5 روز می توانند به زندگی روزمره ش برگردند. البته این بازه در افراد مختلف و بسته به روش کاشت مو و شرایط فرد میتواند متفاوت باشد. مواردی هستند که نیازمند توجه و مراقبت بیش تر از جانب شما هستند تا بتوانید به نتیجه دلخواه خودتان دسترسی داشته باشید، مثل وضعیت خوابیدن، چند شب اول لازم است به صورت 45 درجه بخوابید تا در این وضعیت فشار در سر و گردن شما کمترباشد و از تورم پیشانی پیشگیری شود. به همین منظور از بالش دور گردنی استفاده می شود.

معمولا پس از گذشت2 یا 3 هفته پس از عمل جراحی، موهای کاشته شده دچار ریزش میشوند اما جای نگرانی نیست پس از چند ماه شاهد رشد موهای جدید خواهید بود. معمولا افراد 60% از موهای جدید را در 6 تا 9 ماه اول رویت میکنند. برخی از جراحان ممکن است مایع ماینوکسیدیل هم تجویز کنند. این دارو شاید در رشد موها موثر باشد ولی در جدیدترین روش کاشت مو دیکر نیزای به استفاده از آن نیست.

هزینه های کاشت مو چقدر است؟

این هزینه های بسته به اینکه از چه روش کاشتی استفاده میشود، وسعت ناحیه کاشت چقدر است و میزان تخصص پزشک و کیفیت خدمات ارائه شده متفاوت خواهد بود. معمولاً هم عمل کاشت مو تحت پوشش بیمه نیست. اما هستند مراکزی که به صورت اقساطی اقدام به انجام این عمل میکنند.

کاشت ابرو

انواع روش های کاشت مو

در صورتیکه به دنبال راه حل دائمی برای موهای خود هستید کاشت ابرو مطمئنا بهترین راه است. موهایی که برای کاشت ابرو استفاده می شود از پوست مو خودتان برداشته خواهد شد. به همین جهت موهای ابرو کاملا طبیعی و صاف به نظر می رسند.

این روش جراحی منحصربه افرادیست که ابروهای نازک یا اثر زخم دارند و یا اصلا ابرو ندارند.

ویژگی های کلینیک حرفه ای کاشت مو

از جمله ویژگی هایی  یک کلینیک حرفه ای کاشت مو باید داشته باشد مهارت کادر خدمات پوست و مو استفاده از امکانات پیشرفته و به روز در آن است همچنین انجام انواع خدمات زیبایی، تنوع و موفقیت در حوزه سلامت پوست و مو افراد باید به طرز صحیحی انجام شوند.

بهتر است در انتخاب های خود دقت لازم را داشته باشید و حتما قبل از اقدام کامل تحقیق و بررسی های لازم راجع ب ه عملکرد میزان رضایتمندی مشتریان و بازدهی کلیینک را بررسی کنید. همچنین داشتن شرایط اقساطی برای پرداخت هزینه میتواند یک عامل مثبت به شمار رود. در ثانی تعهد پزشک و ارائه بهترین روش بشما بدون در نظر گرفتن منافع مالی کلینیک و توجه به شرایط و انجه که برای بیمار مناسب است در قدم اول قرار دارد. امیدواریم که این مقاله برای شما کوثر واقع شده باشد.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری