نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

صنعت بازی‌های ویدیویی و ساخت کنسول بازی امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین صنایع جهان شناخته می‌شود. همین موضوع سبب شده تا هر روز به تعداد بازیسازان افزوده شده و در نتیجه، انواع و اقسام بازی در سبک های مختلف تولید و عرضه ‌شوند. تعداد بازی های ویدیویی ساخته شده تا به حال حدود ده هزار تا می باشد که از بین اینها برخی رکورد های فروش بی نظیری را به ثبت رسانده اند.

مثلا بازی GTA Vچیزی حدود 95 میلیون نسخه فروش داشته که توانسته به این طریق سرمایه ی زیادی را نسیب شرکت سازنده یعنی rockstarنماید.

از طرفی پلتفرم‌هایی که برای اجرای این بازی ها در نظر گرفته شده است هم روز به روز در حال ترقی و کسب ثروت بیشتر هستند. اما سؤال اصلی این است که با وجود چنین درآمد میلیونی، بسیاری از شرکت‌های بزرگ تکنولوژی تمایلی به ساخت کنسول بازی از خود نشان نمی دهند؟

قطب‌های معین ساخت کنسول

وقتی کنسول‌های بازی شروع به اوج گرفتن و پیشرفت کردند، تعداد زیادی از شرکت‌های بزرگ و کوچک تلاش  داشتند وارد این عرصه شوند. مثلا در نسل دوم که در سال‌های 1976 تا 1992 جریان داشت، 14 کنسول بازی گوناگون تولید شد. در نسل‌های مختلف، این تعداد همواره متغیر بوده و کم و زیاد شده است اما مسئله قابل توجه این است که بسیاری از این کنسول ها برای این عرضه شده بودند که بازار را ارزیابی کنند، و رقبای خود را در این حوزه بشناسند. عملا عده زیادی از آنها نیز شکست خوردند.

یکی از بزرگترین این شرکت‌ها غول تکنولوژی آمریکایی یعنی «اپل» بود که کنسول «Apple Bandai Pippin» را معرفی نمود اما به هیچ توفیقی دست نیافت.

کنسول بازی اپل

از صد هزار واحد دستگاه تولید شده توسط اپل فقط حدود چهل هزار تای آن فروخته شد. کارشناسان حوزه تکنولوژی، یکی از اصلی ترین دلایل این شکست را زمان عرضه آن می دانند.

پیپین چه زمانی عرضه شد؟

«پیپین» درست وقتی به بازار آمد که رقابت بین اولین پلی‌استیشن، سگا سترن و نینتندو 64 به بالاترین حد خود رسیده بود. رقابت آن ها آنقدر شدید بود که حتی بازار کامپیوترهای شخصی را نیز تحت تأثیر داد و باعث کاهش قیمت شدید آن ها شد. در این شرایط بازار به هیچ وجه توانایی پذیرش یک کنسول بازی جدید را نداشت. آن هم کنسولی که هیچگونه ظرافت و نوآوری ندارد و بازی‌هایش هم خیلی جذاب نیست.

اما نینتند نظر جالب و عجیبی راجع به آینده ی شرکت اپل در زمینه ساخت کنسول های بازی دارد. در سال 2010 مدیران این شرکت اپل را دشمن آینده ی خود در زمینه بازی خوانده بودند. اما آنطور که پیداست اپل قصد ندارد خط تولید سخت‌افزار اضافی دیگری را راه‌اندازی کند و سعیش بر این است که آیفون‌های خود را به یک دستگاه مناسب برای بازی کردن در همه شرایط تبدیل کند. حالا کم کم پیش‌بینی‌های مسئولین نینتندو به واقعیت تبدیل می شود و پیشرفت اپل در زمینه گیمینگ بسیار سریع در حال رخ دادن است. هر چند اپل هرگز شاهکارهایی همچون زلدا را نخواهد داشت.

در این میان اما سونی و مایکروسافت می‌توانند با خیالی آسوده به کنسول‌های خانگی خود تکیه کنند و نگرانی خاصی درباره بازار آن‌ها نداشته باشند زیرا فقط تنها چیزی که می تواند در کار آن ها خللی ایجاد کند خودشان هستند. زیرا تا به حال هیچ شرکت دیگری توانایی رقابت با آن‌ها را نداشته است.

پی اس 4 ، ایکس باکس، سوییچ

اصلی ترین دلیل موفقیت یک کنسول بازی هایش هستند

شرکت سامسونگ نیز تلاش های بسیاری برای ورود به بازی‌های ویدیویی کرده بود اما چندین تصمیم اشتباه متوالی از آن ها باعث شد تا کوشش های آن ها موثر واقع نشود. سامسونگ کنترلری برای گوشی‌های موبایل تولید کرده بود که با بلوتوث به تلویزیون‌های هوشمند نیز متصل می‌شد.

سامسونگ می خواست که تلویزیون‌های هوشمند خود را به بازی‌های رایگان روز مجهز کند. اما از آنجایی که بازی‌های تولید شده توسط آنها جذاب و موفق نبود، استقبال زیادی از آن نشد. با توجه به اینکه نسخه‌های جدید یونیتی از تلویزیون‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند، باید منتظر عناوین بیشتری برای این دستگاه‌ها باشیم. هر چند که توانایی پردازش محدود آن‌ها، خود عاملی بازدارنده برای بازیکن‌های حرفه‌ای است و احتمالا اکثر مخاطبان این دستگاه، کاربران غیر حرفه‌ای باشند.

اسمارت تی‌وی سامسونگ به دلیل بازی‌های کم خود خیلی مخاطب زیادی را جذب نکرد. بنابراین اگر قوی‌ترین کنسول بازی جهان را از نظر سخت افزاری و قدرت پردازش داشته باشید اما از بازی‌های انحصاری خوبی بهره نبرید، حرف زیادی برای گفتن نخواهید داشت. حتی جنگ میان کنسولی امروزه نیز در آخر به بازی‌های انحصاری منتهی می گردد.

شرکت های معروف دیگری هم سعی داشتند تا کسب و کار خود را در زمینه کنسول های بازی گسترش دهند. اما اکثرشان از طاقت‌فرسا بودن این صنعت اطلاع دقیقی نداشتند. حتی بسیاری از شرکت‌هایی که از دیرباز با کنسول‌های خود معروف شده‌ بودند هم تنوانسته‌اند در نسل هشتم عرض اندام کنند. بزرگترین آنها «سگا» است. شرکتی که تا کنون سخت افزار جدیدی در نسل هشتم ارائه نداده است. هرچند که گاهی یک تیزر از کنسول بازی جدید خود به نمایش می‌گذارند اما اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست.

ساخت یک کنسول فقط گام اول است

ساخت کنسول عملا آسان‌ترین مرحله می باشد و مراحلی که بعد از آن طی می‌شوند، اهمیت زیادی دارند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ برنامه‌ای برای ساخت کنسول ندارند. مثلا نینتندو با آن همه سابقه درخشان خود در این زمینه ها، باز هم در تأمین بازی‌های کنسول خود مشکلات زیادی دارند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

pooriaaaaa | 1397/08/22

سامسونگ اگه کنسول هم عرضه کنه میترکونه! از جاروبرقی گرفته تا گوشی موبایل رو داره با بالاترین کیفیت عرضه می کنه

ایمان رزاقی | 1397/08/23

کنسول بازی فقط سونی. اینا نمی تونن برسن بهش

محمد | 1397/08/23

رقابت تو این بخش خییلی سخته. اما قطعا اپل اگه بخواد میتونه موفق باشه

اشتراک گذاری