نویسنده: خسرو یزدانی

سلامت پوست

اگزمای پوستی(به انگلیسی: eczema) یکی از عارضه های آزار دهنده پوستیست که ممکن است بدون هیچ پیش زمینه و یا سابقه ژنتیکی به یکباره در افراد ایجاد شود بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری آزار دهنده و همچنین علل پیدایش و ابتلا به آن نیاز دارید تا اطلاعات جامعی در مورد آن داشته باشید.در ابتدای مقاله با نشانه های ابتلا به اگزمای پوستی شروع میکنیم:

 

اگزمای پوستی چیست و چطور نمود پیدا میکند؟

به طور کلی اِگْزِما یا درماتیت به التهاب یا آماس پوست گفته می‌شود که می‌تواند منجر به خارش، قرمزی، تورم، پوسته‌ریزی و دیگر نشانه‌ها شود

اگزمای پوستی یک بیماری پوستیست که معمولا خود را بانشانه هایی از قبیل  خارش، التهاب، قرمزی و سوزش و... نشان می دهد. 30 درصد از امکان ابتلا به اگزمای پوستی را دارند که ممکن است در اثر عوامل خارجی ایجاد شود که در آن صورت به آن درماتیت گفته می شود گاها هم امکان دارد بدون علت و یا در اثر عوامل درونی ایجاد شود که در آنصورت در واقع همان اگزما یا درماتیت اتوپیک است. 

بیمارانی که دچار اگزما شده باشند معمولا لایه های پوستی آنها اصطلاحا ورآمده و بسیار شدید ملتهب میشوند این بخش ها بسیار تحریک شده و ملتهب هستند و اکثرا در نواحی مثل صورت، گردن و دستها نمود پیدا میکنند. 

طبق مطالعات انجام شده تخمین زده می‌شود که بیش از ۳۰ درصد مردم امریکا دارای اگزمای پوستی هستند و شیوع آن روز به روز در حال افزایش است. اگزما در کودکان بسیار رایج بوده و ۲۰ درصد از نوزادان و یا کودکان خردسال به آن مبتلا میشوند. درمان اگزما میتواند یک چالش بزرگ باشد، زیرا که اغلب این بیماری با روش‌های درمانی بهتر نمیشود و حتی ممکن است عود کند و عوارض جانبی شیوه‌ های درمان سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت اگزما را تشدید میکند.

 

اگزمای پوستی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

اگزمای پوستی

دلایل ومحرک های اگزمای پوستی

۱. در برخی افراد خوردن بعضی از تنقلات و خوراکی ها میتواند سبب تحریک و تشدید اگزمای پوستی شود.

۲. استعمال دود و یا قرار گرفتن در معرض دود و گرد و غبار هم میتواند در برخی از افراد سبب بروز اگزما شود.

۳. از علائم مهم اگزما معمولا خارش و زبری پوست است که در تمام مبتلایان ثابت است.

۴. علائم اگزما بسته به پیشروی بیماری در برخی شدید و برخی دیگر ضعیفتر است.

۵. اگزما مسری نیست بنابراین نیازی به دوری کردن از مبتلایان به اگزما نیست.

۶. اگزمای پوستی اگر در هر قسمتی از بدن ایجاد شود و سپس به جاهای دیگر منتشر شود باز هم یک بیماری واحد خواهد بود. بطور مثال اگزمای دست و صورت باهم تفاوتی ندارند تنها صورت به علت حساسیتش بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد.

۷.اگزمای پوستی بیشتر در بزرگسالان رایج است و مناطقی که بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند (زیر چشم ها، اطراف چشم و بینی) و گردن و نواحی خم شونده مانند آرنج و زانو و... است.

 

اگزمای پوستی درمان قطعی دارد؟

درواقع میتوان گفت این بیماری حاصل ایجاد حساسیت شدید بدن به عنصری خاص است بنابراین درمان قطعی ندارد و بهترین راه درمان آن پیشگری از ابتلا به آن است!

در برخی افراد ممکن است این بیماری میهمان دائمی باشد و در برخی دیگر بسته به نوع حساسیت او فصلی و یا موقت باشد.

 

برای پیشگیری از اگزما چه بکنیم؟

۱. حمام و دوش گرفتن با آب ولرم را در دستور کار خود قرار بدهید.خصوصا در روزهای گرم.

۲. نهایتا سه دقیقه پس ز خروج از حمام دست و صورتتان را با کرم های مرطوب کننده نرم کنید.

۳. مراقب باشید همیشه پوستتان را به قدری کافی مرطوب نگاه دارید و از خشک شدن آن جلوگیری کنید.

۴. در انتخاب جنس لباس ها دقت کنید. لباس های نرم و نخی بپوشید و از انتخاب جنس های زبر و خشن پرهیز کنید.

۵. برای شستشو از شوینده های غیر صابونی استفاده کنید.

۶. خودتان را در معرض تغییرات دمایی قرار ندهید. هرچه کمتر پوستتان عرق کند، بهتر است.

۷. ازتمام لوازمات جانبی، لباس، حوله، ناخن و هر چیزی که روی پوستتان مالش و سایش ایجاد می کند، دوری کنید.

۸. سعی کنید در زمان خوردن دارو و یا غذا به آنها دقت داشته باشید تا هم در صورت بروز حساسیت بتوانید آن را در خاطرتان نگاه دارید و از تکرارش جلوگیری کنید و هم برای مراجعه به پزشک با دانستن حساسیتتان روند درمان را سریعتر کنید.

۹. پوستتان را در معرض هوای گرم و خشک و یا سردو خشک قرار ندهید.

۱۰. حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و بدون سا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

 

انواع اگزمای پوستی

درماتیت نومولار

التهاب تماسی پوست (درماتیت تماسی)

درماتیت آتوپی(بدون علت) 

درماتیت سبورئیک (تورم و قرمزی پوست سر و صورت همراه با شورهٔ زیاد) 

درماتیت ناشی از استاز (مسدود شدن خون در رگ‌ها)

درماتیت اکسفولیاتیوژنرالیزه (اریترودرمی) (پوسته پوسته شدن و التهاب بیش از اندازه پوست در سراسر بدن که منجر به پوسته ریزی میشود)

پومفولیکس (Pompholyx)

درماتیت موضعی ناشی از خاراندن 

درماتیت دور دهانی (درماتیت پری‌اورال) 

 

علائم اگزمای پوستی شدید

پوسته ‌پوسته شدن پوست. قرمزی، خارش و سوزش پوست، تاول و برآمدگی، تورم، برجستگی، برخی از انواع اگزما هم، که در نتیجه تحریک پوست با تماس یک ماده خارجی بوجود آمده باشند باعث قرمزی، خارش و ترشح پوست می‌شود. 

اگزمای شوره‌ دار، می‌تواند موجب زردی و فلس دار شدن پوست شود. این نوع از اگزما امکان دارد در هر قسمتی از بدن به خصوص صورت به وجود بیاید.

 اگزمایی که معمولا در کف دست‌ها و یا پاها به وجود می‌آید بسیار دردناک خواهد بود و در آن تاول‌ های عمیق روی پوست ظاهر میشود که این تاول‌ ها عموما خارش دارند و می‌سوزند. در اگزمای نوع Nammular پوست، دچار پوسته ریزی میشود و دلمه‌های دکمه‌ای شکل روی پوست ایجاد می‌شوند. از آنجایی که اگزمای پوستی انواع بسیارمختلفی دارد وممکن است به اشکال مختلف بروز ‌کند، بسیار مهم است که برای درمان به پزشک حاذق و معتبری مراجعه کنید این متخصص اول باد بررسی کند آیا مشکل پوستی، اصلا نوعی اگزمای پوستیست یا خیر؟ گاها ممکن است وضعیت های پزشکی دیگری نظیر پوست خشک، ضخیم، ترک خورده و یا پوسته پوسته شده مشابه با اگزما برای افراد پیش بیاید.در این بیماری های پوستی هم درست مثل اگزما پوست ملتهب و قرمز است گاها حتی زخم می‌شود.

 در افراد سفید پوست این پروسه ممکن است ابتدا بثورات جلدی قرمز رنگ و سپس قهوه‌ای رنگ بروز پیدا کند. در سیاه پوست‌ها در اکثر مواقع پوست تغییر رنگ میدهد و قسمتی از پوست تیره‌تر یا روشن‌تر از قسمت های دیگر پوست باقی میماند. این علائم در نوزادان ، اغلب بثوراث جلدی بر روی صورت و پوست سر، همراه با زخم بروز پیدا میکنند

 

علت ابتلا به اگزمای پوستی

اینکه اگزما دقیقا به چه علت های بروز پیدا میکند سوال مبهمیست که هنوز هم برای پزشکان در پرده ای از ابهام باقی مانده است. برخی اعتقاد دارند که این مشکل پوستی ناشی از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل ناشناخته و محرک‌های محیط‌ زیست است. اگزما اغلب در خانواده‌هایی که سابقه آلرژی و یا آسم دارند شایع تر است. در ادامه برخی از دلایل رایج ابتلا به اگزما را برایتان شرح میدهیم: 

گاها تماس با مواد خشن ،تحریک کننده و یا خارش‌زا همچون پشم امکان ابتلا به اگزما را بالا میبرد.

قرار گرفتن در معرض آب و هوای بیش از حد گرم و یا بیش از حد سرد 

حساسیت به پوست حیوانات 

بروز استرس

استعمال دود سیگارو یا قرارگرفتن زیاد در معرض آن

غذاهایی که واکنش‌های حساسیتی بدنبال دارند؛ مثل آجیل، گندم، لبنیات، شکلات 

مواد شیمیایی موجود در صابون و یا مواد شوینده 

عطرها و اسانس‌ها که بصورت مواد شیمیایی در اکثر محصولات مراقبت از پوست لوازم آرایشی ، مواد شیمیایی خانگی و سموم ووجود دارد

 

اگزمای پوستی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

اگزمای پوستی

اگزما و درماتیت

معمولا از دو کلمه درماتیت و اگزما به جای همدیگر استفاده می‌شود و کسی تفاوتی بین آنها قائل نیست در صورتیکه درماتیت در زمانی به کار گرفته میشود که عامل خارجی مسبب التهاب بوده باشد و مواقع بلعکس یعنی مواردی که عامل خارجی وجود نداشته و به اصطلاح بیماری اندوژن باشد از کلمه اگزما استفاده می‌شود.

 

سن و اگزما چه ارتباطی با هم دارند؟

پیشرفت درماتیت آتوپیک اگرچه که معولا برای اولین بار در افراد بزرگ سال روی میدهد ، ولی بیشتر مردم آن را مدت کوتاهی پس از به دنیا آمدن شاید در زمانی که هنوز ۲ ماه سن داشته اند، تجربه می کنند. اکثر مردم این عارضه را در اوایل نوجوانیشان به همراه دارند، اما امکان عود این بیماری بصورت مجدد درطول زندگی هست. ویتنی های ،یکی از پزشک متخصص و استادیار پوست و آسیب شناسی در دانشگاه دانشکده کلرادو پزشکی، در دنور، در این باره می گوید: “برای برخی افراد، درماتیت آتوپیک از در طول دوران بزرگ سالی ادامه پیدا میکند و هرگز سیر این بیماری مجال کند شدن پیدا نمیکند”. وی همچنین ادامه میدهد: این وضعیت احتمالا مرتبط به ژنتیک و ارثی است و معمولا در همان چرخه رینیت آلرژیک و آسم رخ می دهد. “خانواده هایی که یک فرزند مبتلا به اگزما دارند اغلب فرزند دیگری مبتلا به آسم و یا حتی یک فرزند سوم مبتلا به رینیت فصلی یا تب یونجه خواهند داشت.

 

خراشیدن پوست با ناخن و اگزما

درماتیت اتوپیک گاها به نام “خارش جوشی ” تلقی میشود. دکتر های در این باره اینطور می گوید: معمولا غالب مردم در زمان دریافت نشانه و خارش پوست با خاراندن توسط ناخن آن ناحیه باعث افزایش شدت صدمه به منطقه آسیب دیده میشوند درصورتیکه برای بهبود بهتر بهترین روش این است که در زمان بروز نشانه ها و احساس خارش از یک کرم مرطوب کننده خوب استفاده کنید تا میزان التهاب را کمتر کند همچنین از شدت سوزش بکاهد. در نهایت هم حتما ناخن هایتان را کوتاه و تمیز نگاه دارید تا توسط آنها میزان آسیب دیدگی را بیشتر نکنید.این بخش ها به علت التهاب و خشکی بیش از اندازه به شدت در برابر میکروب های انباشه زده زیر ناخن و خراش آنها روی سطح بی جان خودشان ضعیف هستند.

 

این بیماری ممکن است چقدر زمان ببرد؟

بیمارهای ضایعات التهابی نظیر اگزمای پوستی  براساس شدت و دوره به سه گروه اصلی تقسیم میشوند:

 

 الف. التهاب اگزمای پوستی حاد

این نوع التهاب با ضایعات قرمز روشن و متورم همراه با دانه های آبدار و با خارش شدید نمود پیدا میکنند. در این نوع از اگزمای پوستی حتما باید از خاراندن منطقه آسیب دیده به شدت پرهیز شود چرا که خاراندن باعث ایجاد خارش، ترشح سرم از دانه‌ها، تشکیل دلمه شده و سبب افزایش احتمال عفونت ثانویه است. شروع و استقرار بیماری از چند ساعت تا ۲ الی ۳ روز ممکن است به طول بیانجامد و گاها در صورت عارضه دار نشدن تا چند روز تا چند هفته تداوم  پیدا میکند و سپس رفته رفته برطرف میشود. انواع بیماریهای اگزمایی که با این مشخصات ظاهر میشود عبارت هستند از: درماتیت تماسی، اگزمای سکه ای، پمفولیکس، عفونتهای قارچی. 

 

ب. التهاب اگزمایی تحت حاد

مشخصات این حالت ضایعات پوسته دار قرمز با خراش و فلسی شدن پوست همراه با خارش خفیف تا متوسط و بدون دانه‌های آبدار است. بیماریهای درماتیت کهنه بچه، درماتیت آتوپیک، اگزمای دور دهان، اگزمای نوک پستان مادران شیرده و … با این نوع التهاب نمایان میشود.

 

 ج. التهاب اگزمایی مزمن

در این حالت ضخامت پوست افزایش یافته ،و خطوط پوستی تشدید میشوند، خراش و ترکهای پوستی و خارش متوسط تا شدید نشانه های این نوع از اگزمای پوستی است.برخی بیماری های مشابه که میتوانند با این حالت تظاهر کنند عبارت است از: پای خشک و ترکدار، اگزمای نوک انگشتان تایپیستها.

 

رابطه حمام طولانی و اگزما

اینکه مدت طولانی در وان حمام غوطه ور باشید بله ممکن است فوق العاده به نظر برسد اما اگر شما درماتیت آتوپیک دارید ، بماندن طولانی شما در وان حمام و زیر آب باعث خشکی و درنهایت ترک خوردن پوست شما و احساس خارش و قرمزی آن میشود. دفعه بعد که شما زیر دوش رفتید، این قانون طلایی را به خاطر بسپارید: که هیچوقت از آب خیلی گرم و یا سرد استفاده نکنید بهترین دما برای آب مصرفی در حمام آب ولرم است . همچنین در حالت ایده آل، نباید حمام کردن شما طولانی تر از ۱۵ دقیقه در روز زمان ببرد. دکتر های همچنین در این باره می گوید: ما همواره به مردم توصیه میکنیم که با حمام کردن صحیح که بیش از پانزده دقیقه طول نکشد و موجب خشکی پوستشان نشود از خود در برابر بیماریهای پوستی محافظت کنند”.

 

اگزمای پوستی چه رابطه ای با گرما و سرمای زیاد دارد؟

دکتر های در ادامه توضیحات خود راجع به شناخت اگزما یپوستی میگوید: گرمای زیاد در طول ماه های گرم،گاها میتواند باعث آسیب رسانی به پوست شود و زمانی این موضوع خطرناکتر میشود که عرق کردن و نمک موجود در آن سبب سوزش پوست شود. به همین ترتیب سرمای بیش از اندازه در زمستان هم میتواند باعث سرماسوختگی و خشکی بیش ازاندازه پوست همراه با بی حسی باشد که گاها منجر به ترک خوردن و کش آمدن پوست میشود.

 

آیا درمان های خانگی برای اگزمای پوستی وجود دارد؟

اگزما حاصل حساس شدن بیش از اندازه پوست و تحریک پذیری بالای آن است بنابراین فکر نمیکنم نیازی به تاکید باشد که باید از داروهای محرک و شیمیایی در بهبود این بیماری اجتناب کنید. در این میان بهترین راه درمان در وهله اول میتواند استفاده از مواد ارگانیک و درمان های خانگی باشد.این درمان ها، علاوه بر اینکه ساده و کم‌هزینه است، معمولاً عوارض جانبی کمتری دارد،اما همانطور که بالاتر هم گفتیم درمان قطعی برای این موضوع وجود ندارد و استفاده از برخی پمادهای خانگی ممکن است تا حدودی سوزش و خارش آن ها را کمتر کنند بنابراین بهترین درمان برای اگزمای پوستی این است که از ابتلا به آن پیشگیری کنید در اینجا به برخی از این روش‌ها که برای افراد مختلف مفید بوده است. اشاره خواهیم کرد:

میتوانید برای کاهش سوزش و خارش منطقه آسیب دیده از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

نوشیدن آب که بسیار موثر است.

حمام با بلغور جوی دو سر (کاهش التهاب پوست  یک مرطوب ‌کننده عالی) 

حمام با آب ولرم و یک چهارم جوش شیرین حل شده در آب.

روغن خالص شتر مرغ (ضد التهابی)

روغن زیتون 

 

اگزمای پوستی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

اگزمای پوستی

اگزمای پوستی در کودکان

اگزمای پوستی در کودکان بسیار شایع است و اکثرا همه تا سن سه ماهگی آنرا تجربه میکنند گاها این مشکل در برخی از آنها تا دوران نوجوانی باقی میماند. یکی از بهترین راه های درمانی اگزما در نوزادان، تغذیه کافی با شیر مادر است. حداقل با شش ماه تغذیه توسط شیر مادر از اگزما پیشگیری کنید. خوشبختانه اگزما مسری نیست، اما اگر در ارث خانواده‌ ای سابقه اگزما باشد، امکان ابتلا به حساسیت و یا آسم درست مثل اگزما هست.

 

۷ روش موثر برای درمان اگزمای نوزادان

حساسیت فصلی چطور باعث ابتلا به اگزما میشود؟

دکتردیوید بَنک  (David E. Bank) ، متخصص پوست، مؤسس و مدیر مرکز درماتولوژی، جراحی لیزر و پلاستیک در نیویورک، در اینباره می‌گوید:‌ ‌از آنجا که در تابستان گرده‌افشانی گیاهان و درختان به اوج خود می‌رسد، معمولا مبتلایان به اگزما، به دلیل ایجاد حساسیت فصلی التهابات و شدت بیماریشان افزایش پیدا میکند. اکیدا تاکید میکنیم که افراد از خاراندن نواحی مبتلا به اگزما پرهیز کنند، چرا که در غیر این صورت التهاب و دردشان بیشتر میشود. آنها می‌توانند برای کاهش سوزش و التهاب از کِرِم «هیدروکورتیزون» و مرطوب‌کننده‌های سبک و بی ‌بو استفاده کنند. برای پیشگیری از ابتلا به اگزما و کاهش التهابات باید از پوست خود محافظت کنید و از لایه‌ برداری پوست از طریق آب داغ دروان یا حمام و کیسه‌ کشیدن پرهیز کنید وهمیشه پوست‌تان را مرطوب  نگه ‌دارید.

 

حساسیت به مواد شوینده عامل اگزما

دکتر جسی چونگ (Jessie Cheung) متخصص پوست در مرکز لیزر و درماتولوژی ویلوبروک در اینباره می‌گوید:‌ مسائلی  که باعث آسیب رساندن به پوست و ایجاد حساسیت در آن می‌شوند نظیر لباس‌هایی که ایجاد خارش می‌کنند، کیسه ‌کشیدن یا حتی عرق‌کردن در افراد، میتواند باعث التهاب‌ و درنهایت منجر به اگزما خواهند شد. افراد باید در قدم اول عوامل محرکی نظیر عطر، پشم یا صابون‌های تند را که سب تحریک پوست‌ و  ایجاد حساسیتشان می‌شوند را شناسایی و از آنها اجتناب کنند». همچنین دکتر «پلاتنر» می‌گوید: «‌وقتی به متخصص پوست مراجعه کردید، او با انجام آزمایش‌هایی بر قسمت هایی که دچار به اگزما شده است، واکنش‌های پوست‌تان به آلرژی‌ها را تعیین می‌کند». طبق گفته‌ها ی دکتر پلاتنر: برخی از مواردی  که  سبب آلرژی و حساسیت پوست‌ می‌شوند عبارت‌ هستند از:‌ فلز (که در گوشی هوشمندتان هم یافت می‌شود)، عطر و موارد معطر، برخی از مواد نگه‌دارندها و آنتی‌بیوتیک‌هایی که در پمادهای موضعی که در برخی از پماد های درمانی مانند( بنادریل و نئوسپورین) وجود دارند.

 

عفونت عامل اصلی اگزما

در برخی از موارد نادر، عفونت‌های باکتریایی و اختلالات جدی‌ که در بدن روی میدهد مانند سلولیت، می‌توانند سبب تشدید علائم اگزما شوند. با اینکه اگزما معمولا نشانه‌ی وجود بیماری دیگر نیست، اما بهتر همیشه این است جانب احتیاط را رعایت کرده و در‌صورتی ‌که با درمان‌های رایج و روتین  بیماری ‌تان بهتر نشد، حتما به متخصصین پوست مراجعه کنید. «درماتیت ساکن» (Stasis dermatitis)  درواقع نوعی اگزماست که باعث متورم‌ شدن قسمت‌های تحتانی پا شده و می‌تواند نشانه‌ای از بیماری خطرناک‌تری نظیر التهاب مرتبط با نارسایی قلبی باشد.

 

چگونه اگزمای پوستی را تشخیص بدهیم؟

قدم اول در تشخیص اگزمای پوستی پیدا کردن نقطه ها و نواحی قرمز-قهوه‌ای روی بدنتان است. اگزما و پسوریازیس هردو باعث ایجاد قسمت‌های قرمز روی پوست می‌شوند؛ بااین‌حال، اگزما قسمت‌های قرمز بیشتری دارد که همچنین متمایل به قهوه‌ای یا خاکستری هستند. پوست همچنین ممکن است در تاول‌ های کوچکی که از مایع پرشده، پوشانیده شود. قسمت‌های قرمز پوست ممکن است به شکل دانه ‌دانه دیده شوند. احتمال ایجاد ضخامت در پوست آسیب دیده هست.همچنین رنگ آن ممکن است بسته به نوع اگزمایی که به آن دچار شده اید، اینکه چه مدت روی بدنتان مانده است و یا اینکه چقدر جدی است، تیره ‌تر و یا روشن شود. خشکی پوستتان را بررسی کنید. اگزما اغلب سبب خشکی پوست می‌شود. پوستتان ممکن است وقتی‌که آن را می‌خارانید، پوست پوست شده و یا حتی در موارد شدید، پوست ممکن است به علت خشکی ترک بخورد و فلسی شکل شود.بنابراین امکان عفونت در پوست ترک خورده هم هست، ممکن است عفونت کند و چرکی شود. جایی که اگزما اتفاق افتاده را خوب شناسایی کنید. اگزما اغلب روی دست، مچ، پا، قوزک، قفسه سینه، پلک و گونه تشکیل می‌شود. همچنین ممکن است روی قسمت‌هایی از بدن اتفاق بیفتد که بیشتر خم می‌شود، مثل قسمت داخلی آرنج یا زانو. در کودکان، اگزما ممکن است روی صورت یا پوست سر هم ایجاد شود. همچنین ممکن است روی پای کودکان جایی که پوشک می‌بندد بروز پیدا کند چون خود پوشک خاصیت ایجاد حساسیت برای پوست های حساس را دارد،باید حتما از روغن های بچه استفاده کنید.

 

پوشیدن لباس پشیمی میتواند منجر به اگزما شود؟

در ادامه فرمایشات دکتر های میرسیم به نظریه ایشان راجع به استفاده از لباس های پشمی، ایشان عقده دارند که هر نوع بافت ساینده، مانند پشم و یا برخی از الیاف مصنوعی، امکان آن را دارد که پوست شما را تحریک کند. انتخاب بهتر در مورد لباس این است که : نرم، لباس پنبه با دوختی آزاد و بازاری ، که سبب اصطکاک در پوستتان نشود انتخاب کنید. شما همچنین بهتر است هر لباس جدید را که می خرید را قبل از پوشیدن بشویید چون برخی از آنها دارای  رنگ هستند که باعث می شود که ظاهر محصول(پارچه) در فروشگاه بهتر به نظر برسد، اما ممکن است همین عامل آغاز اگزما برای پوستتان شود.

 

تغییر در سبک زندگی میتواند موجب درمان اگزما شود؟

علاوه بر درمان اگزما با استفاده از داروهای خانگی، برخی تغییرات ساده در شیوه زندگی می‌تواند تا حد بسیار زیادی در کاهش علائم اگزما موثر واقع شود. مهمترین مسئله یعنی کاهش استرس: حتما استراحت کافی داشته باشید، تفریح کنید و به تمدد اعصابتان بپردازید سعی کنید افکار منفی را از خودتان دور کرده، استفاده روزانه از دوش آب گرم در رسیدن به آرامش هم بسیار مؤثر خواهد بود. از محصولات بهداشتی و آرایشی ضدحساسیت و ضعیف استفاده کنید. همیشه پوستتان را مرطوب نگه دارید. مرطوب‌کننده‌ها سبب جلوگیری از خشکی پوست می‌شوند. هوای منزلتان را مرطوب نگه دارید. می‌توانید از دستگاه‌های مرطوب‌ کننده نیز کمک بگیرید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بدون هیچ‌ گونه کرم و یا محافظی در معرض نور خورشید قرار بگیرید و مطمئن باشید که این مدت کوتاه هیچ آسیبی به پوست شما نرساند. به این روش UV درمانی می‌گویند. از تغییرات ناگهانی دما جلوگیری کنید؛ اگرچه شاید با وجود الگوهای متغیر آب و هوایی، کمی سخت باشد.از پوشیدن لباس های پشمی و محرک خودداری کنید و سعی کنید همیشه لباس های نخی استفاده کنید همچنین، سعی کنید ملحفه و روتختی شما از جنس پنبه و یا نخ باشد. اگر خارش شما شدید شد، با جوراب و دستکش بخوابید تا اگر در زمان خواب اقدام به خاراندن بدنتان کردید اسیب به حداقل برسد.از قرار گرفتن در برابر آلرژن‌های بالقوه، همچون گرد و غبار و گرده گیاهان، خودداری کنید. از مصرف لوسیون‌ها، صابون‌های خشن و شامپو و مواد شیمیائی قوی که حاوی رنگ‌های مصنوعی، اسانس و یا مواد محرک همچون سولفات سدیم لوریل هستند، پرهیز کنید. از محصولات گیاهی و ضدحساسیت استفاده کنید که معمولاً عاری از هر نوع ماده تحریک‌کننده هستند.

 

اگزمای پوستی چیست و چه نشانه هایی دارد؟

اگزمای پوستی

آیا احتمال درد یک غذا سبب ایجاد اگزما شود؟

باید بگوئیم که بله! در خیلی از موارد یکی از دلایل اصلی ابتلا به اگزما که اتفاقا خیلی هم شایع است ایجاد حساسیت یک ماده غذایی در بدن بوده است. طبق نظردکتر «چونگ»: «وقتی به غذای خاصی مثل سویا آلرژی داشته باشیم یا بدنمان در برابر لبنیات مثل شیر مقاومت نشان بدهد و نتوانیم آن را هضم کنیم، در بدن‌مان اختلالاتی ایجاد می‌شود». اگر فکر می‌کنید در وعده‌های غذایی‌تان چیزی وجود دارد که ممکن است به آن آلرژی داشته باشید، حتما به یک متخصص معتبر مراجعه کنید. او در یک محیط کنترل‌ شده، آزمایش‌هایی را در این خصوص راجع به شما از شما خواهد گرفت. متعادل‌ کردن باکتری‌های روده با مصرف پروبیوتیک‌ و غذاهای تخمیرشده نیز می‌تواند به مهار‌کردن اگزما و درمان التهاب کمک کند. دکتر «چونگ» همچنین در ادامه می‌گوید: «‌من همچنین توصیه دارم که همراه با غذا مکمل‌هایی نظیر ویتامین  D و روی هم مصرف کنید چرا که این مکمل ‌ها واکنش‌های التهابی و سیستم ایمنی بدن را تنظیم خواهند کرد. همچنین خوردن غذاهایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به تقویت باکتری‌های روده‌ کمک کرده و سبب می‌شود مواد مغذی به‌خوبی جذب بدن شوند

 

چگونه از شر لکه های سیاه پوستیمان خلاص شویم؟

آیا استرس در ابتلا به اگزما موثر است؟

یکی دیگر از پزشکان متخصص در زمینه اگزما (دکتر اَبی وَن وُرهیز (Abby Van Voorhees)، رئیس و استاد درماتولوژی در دانشکده‌ی پزشکی ویرجینیای شرقی (Eastern Virginia Medical School)، در اینباره اینطور میگوید: «در واقع ریشه ‌اگزما در هنگام استرس به ‌وجود می‌آید. با اینکه علت آن هنوز مشخص نیست، اما این مسئله بسیار شایع است. بیماران اغلب متوجه می‌شوند وقتی که استرس دارند، پوست‌شان بیشتر دچار خارش میشود، بعد شروع به خاراندن می‌کنند و این چرخه آغاز می‌شود». دکتر «پلاتنر» همچنین ادامه میدهد:‌ «برای متوقف‌شدن خارش پوست و کاهش علائم اگزما، از کورتیکواستروئیدهایی نظیر «کورتید» (Cortaid) یا «کورتیزون ۱۰» (Cortizone 10) استفاده کنید، اما از مصرف پمادهای آنتی‌بیوتیک نظیر «نئوسپورین» (Neosporin) که به پوست آسیب می‌رسانند، پرهیز کنید.

 

رابطه میان خشکی پوست وابتلا به اگزما

هوای سردِ زمستان میتواند سسب بروز اگزما در ما می‌شود، چرا که در زمستان هوا خشک است و خشک‌ بودن هوا باعث کاهش رطوبت و خشکی پوست که از علل شایع و اولیه در ایجاد اگزما هستند می شود. دکتر «جوئل شلِسینگر» (Joel Schlessinger) متخصص پوست در اینباره اینطور می‌گوید:‌ «در ماه‌های سرد سال همه‌ی قسمت‌های پوست ‌تان را که در معرض هوای سرد قرار میگیرد، بپوشانید. حتی وقتی در منزل هستید می‌توانید دما را بالاتر ببرید تا رطوبت در پوست ‌تان حفظ شود. استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت‌سازهم می‌تواند رطوبت هوای منزل‌ را برای شما تأمین کند و علائم اگزما را کاهش بدهد. اما حواس ‌تان باشد که درجه‌ ی رطوبت دستگاه را روی ۶۰٪ تنظیم کنید چرا که در غیراین‌صورت، رطوبت متراکم و فشرده می‌شود و درنتیجه می‌تواند باعث رشد باکتری‌های مضر شود. دکتر «بَنک» نیزهمچنین در اینباره توصیه می‌کند:‌ در روزهای سرد، ۵ تا ۱۰ دقیقه دوش آب گرم (نه داغ) بگیرید و پوست‌تان را با صابون مناسبی بشویید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری