نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

عبارت اینترنت اشیا یا internet of things امروزه در بسیاری از اخبار و مقالات حوزه ی تکنولوژی مدام شنیده می شود. اما اینترنت اشیا چیست و چه جایگاهی در زندگی ما دارد؟ در این مقاله می خواهیم در مورد این موضوع مطالب جالبی را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

Iotیا اینترنت اشیا مفهوم ساده ای دارد و آن هم اتصال اشیا مختلف از طریق اینترنت به یکدیگر و ایجاد ارتباط میان آنها و انسان ها می باشد. یک نمونه ی مشهور استفاده از Iot، استفاده از آن در یخچال های هوشمند می باشد. اینکه بتوان با استفاده از دوربینی محتویات درون یخچال را مشاهده کرد و در صورت اتمام مواد غذایی خاصی مثل شیر یا غیره، بتوان پیامی از طرف یخچال مشاهده نمود.

در بریتانیا یک نمونه ی بسیار رایج از IoT، سیستم گرمایش خانگی و بهینه سازی مصرف انرژی است. دولت تلاش می کند تا مصرف انرژی را هوشمند سازی کند. این سیستم به شما اجازه می دهد تا وسایل گرمایشی را از راه دور روشن یا خاموش کنید و در روزهایی که هوا آفتابی است دما را کاهش دهید.

اینترنت اشیا

آیا سیستم های اینترنت اشیا امن هستند؟

در واقع حفظ امنیت و حریم خصوصی از بزرگترین چالش های IoTهستند. همه ی تجهیزات مجهز بخ IoTبه نوعی اطلاعات شخصی شما را جمع آوری می کنند. آنها می دانند چه زمانی شما در خانه هستید و از چه دستگاه هایی استفاده میکنید. از نظر کارشناسان امنیت، در توسعه ی اینترنت اشیا اقدامات کافی برای حفظ حریم خصوصی افراد صورت نگرفته است. آنها برای اثبات این ادعا یکی از هاست های اشیای متصل شده به اینترنت را هک کردند و با آن به مجموعه ی وسیعی از سامانه های مختلف دست پیدا نمودند. سامانه هایی از قبیل روشنایی خودکار و یخچال های هوشمند و کنترل چراغ های راهنمایی چهار راه ها.

البته فعلا هکرها توجه خاصی به IoTنشان نداده اند. دلیل این موضوع هم احتمالا جمعیت کم استفاده کننده از آنها در حال حاضر است. اما به طور کلی می توان گفت آسیبی که از هک رایانه ی شخصی تان به شما می رسد خیلی بیشتر از این اشیا است. پس می توان گفت فعلا امن هستند.

internet of things

زمینه هایی که استفاده از IoT می تواند سودمند باشد

1- مدیریت داده ها

به کمک اینترنت اشیا می توان حجم زیادی از داده ها رابه خوبی مدیریت کرد. این داده ها در سال های آینده به شدت رشد خواهند داشت. یکی از مدیران پژوهش در موسسه ی 451 چنین می گوید که «حجم داده‌ها با چنان سرعتی در حال رشد است که انسان دیگر نمی‌تواند آنها را ارزیابی کند؛ درنتیجه، لازم است فرایند‌های خودکاری برای این کار وجود داشته باشد.»

2- مدیریت انبارو موجودی

در پژوهشی که توسط موسسه گارتنر انجام شده بیشترین میزان نوآوری IoT، مدیریت زنجیره ی تامین و موجودی انبارهاست. به کمک این تکنولوژی می توان با حسگر های به هم پیوسته فرایند حمل و نقل و تحویل کالا های مختلف را با دقت بسیار بالا پایش و مدیریت کرد.

3- نظارت بر سیستم های امنیتی

یکی دیگر از محل های پر استفاده ی اینترنت اشیا استفاده از آن در سیستم های امنیتی است. بیشترین استفاده در این زمینه در حسگرهای روی درب ها و مسیر های تردد افراد بوده است. این سامانه ها می توانند داده های دریافتی از تصاویر ویدیویی را تحلیل نموده و در شناسایی چهره ی افراد کمک شایان توجهی نمایند.

4- مدیریت دستگاه های مختلف از راه دور

یکی دیگر از حوزه هایی که می توان از اینترنت اشیا استفاده نمود کنترل تجهیزات و ابزارهای مختلف از راه دور است. چیزی که 38.8 درصد افراد شرکت کننده در پژوهش 451 بدان اشاره نموده اند. با کمک IoTمی توان با جزییات بسیار زیاد از عملکرد دستگاه ها و نوع تعمیر و نگهداری از آنها اطلاع کسب کرد.

5- مدیریت انرژی در ساختمان ها

طبق مطالعات هدر رفت انرژی در ساختمان های تجاری بسیار زیاد است. با کمک IoTمی توان از الگوریتم ها و حسگرهایی برای کاهش دما و کنترل خودکار چراغ ها و دستگاه های مختلف بهره گرفت. همچنین با تنظیم تاریخ های خاص استفاده از یک محل خاص در این ساختمان ها، می توان سیستم های گرمایشی و روشنایی را فقط در آن زمان ها روشن نمود و هزینه های مصرف انرژی را به میزان زیادی کاهش داد.

6- مدیریت حمل و نقل

شرکت های حمل و نقل می توانند با کمک IoT، سفر رانندگان خود را خیلی دقیق تر زیر نظر داشته باشند. گسترش تلفن های هوشمند در جامعه و به خصوص رانندگان هم به این موضوع کمک چشم گیری کرده است. با این تکنولوژی می توان ده ها هزار راننده را به طور همزمان ردیابی نمود و حتی در مدیریت ترافیک شهری برای کاهش تصادفات از آن استفاده نمود.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

آتنا | 1397/08/01

هنوز خیلی جای کار داره تا فراگیر بشه

A-R-A-M | 1397/08/01

دیگه داره همه چی کامپیوتری میشه. خیلی ترسناکه!!!!

اشتراک گذاری