نویسنده: علی غلامی

ارز دیجیتال

رشد تصاعدی و پذیرش ارزهای دیجیتال ،‌ اختلاف نظرها و کاربردهایی را به وجود آورد که نظر جهانیان را به خود جلب کرده به خصوص در سال 2013 که شهرت ارز دیجیتال مثل آتش گسترش یافت.

اما در سال 2018 موقعی که ارش کل بازار ارزهای دیجیتال از مرز 200 میلیارد دلار عبور کرد. سرمایگذاران جدید و علاقمندان در حوضه ارزهای دیجیتال نمی توانستند زمان را برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال از دست بدهند.

پذیرش و رشد تصاعدی ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی اتفاقات، کاربردها و اختلاف نظرهایی را رقم زد که توجه مردم جهان را به خود جلب کرده است –به‌ویژه در سال ۲۰۱۳ که شهرتش مانند آتش به‌سرعت گسترش یافت.

بررسی کلی از وضعیت 10 سکه برتر ارز دیجیتال از سال 2013 تا سال 2018

1- بیت کوین (Bitcoin)

بازار ارز دیجیتال

بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 پدیدار شد آن زمان وقتی بنیان گذار نا آشنا بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو 50 بیت کوین برای استخراج بلاک جنسیس بیت کوین پاداش دریافت کرد. بیت کوین در طول این سال ها با پستی بلندهای زیادی روبرو بوده، ریسک بالا، مقاومت در برابر دولت و مقررات مالی، بی ثباتی بسیار مواجه بود. ارزش بیت کوین در سال ۲۰۱۳ برابر ۱٬۴۷۷٬۹۰۱٬۴۱۸ دلار بوده و هم اکنون در سال ۲۰۱۸ با ارزش ۱۱۲٬۰۵۱٬۱۰۴٬۵۴۹ دلار ارز دیجیتال شماره یک ارزهای دیجیتال می‌باشد.

۲- لایت کوین(Litecoin)

    بازار ارز دیجیتال

ارز دیجیتال همتا به همتا متن باز می باشد که امکان انتقال فوری به هر فردی را در هر جایی از جهان را فراهم می کند. لایت کوین را چارلی لی، یکی از کارمندان گوگل در تاریخ 7 اکتبر 2017 ساماندهی و راه اندازی کرد. لاین کوین در کمترین زمان در 24 ساعت به طور باور نکردنی رشد 100 درصدی داشته ودر نوامبر 2013 به بالاترین رشد یعنی یک میلیارد دلار رسید. اگر چه لایت کوین در این لیست در رتبه دو قرار گرفته، امروزه جای خود را به یک ارز دیجیتال با روند رشد سریع داده است، در حال حاضر ارزش لایت کوین ۳٬۲۶۹٬۳۳۳٬۳۲۲ دلار می‌باشد و در بین ارزهای دیجیتال در رتبه هفتم محبوب ترین ها قرار گرفته.

۳- نِیم کوین (Namecoin)

بازار ارز دیجیتال

نیم کوین از همان الگوریتم اثبات انجام کاری استفاده می‌کند که بیت استفاده می‌کند اما داده‌خود را را به صورت جداگانه در بلاک چین خود ذخیره می‌کند. نیم کوین در ۱۸ آوریل سال ۲۰۱۱ به دنبال گفتگوی BitDNSکه بیشتر در دسامبر ۲۰۱۰ در فروم بیت کوین تا(Bitcointalk)  صورت گرفته بود، توسط وینسد (Vinced)  طراحی شد. با اینکه ارزش آن در می ۲۰۱۳ حدود ۵٬۳۰۶٬۸۱۰ دلار برآورد شده بود، نیم کوین در سال ۲۰۱۸ در رده‌ی ۱۵۵ ام لیست ارزهای دیجیتال وب‌سایت Coinmarketcap.comقرار گرفت و ارزش آن تنها ۲۷٬۶۴۲٬۰۵۳ دلار می‌باشد.

۴- پیر کوین (Peercoin)

بازار ارز دیجیتال

پیر کوین از سیستم اثبات سهام و از سیستم اثبات انجام کار استفاده می‌کند، در سال ۲۰۱۳ ارز دیجیتال شماره ۴ بود. پیر کوین به عنوان یکی از کم هزینه ترین و ان ترین ارزهای دیجیتال ایجاد شد. در صورتی که به کاربران خود یک درصد بازگشت پاداش سالانه می داده تا شبکه همتا به همتا خو را از طریق استخراج تقویت کند. اما اکنون چهارمین ار دیجیتال محبوب  بیت کوین کش می باشد. بیت کوین کش در آگوست سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد تا تاراکنش را بالا ببرد. ارزش آن در بازار هم اکنون ۷٬۷۱۳٬۸۴۹٬۸۴۶ دلار می‌باشد.

۵- نووا کوین (Novacoin)

نووا کوین در سال ۲۰۱۳ توسط فردی بانام مستعار بالتازار معرفی شد. در سال ۲۰۱۳ نووا کوین با ارزش بازار ۱٬۱۹۸٬۱۷۲ دلار در میان ۵ ارز دیجیتال برترسال 2013 قرار بگیرد. اما در سال 2018 نووا کوین ریته و محبوبیت خود را از دست داده است (وب‌سایت کوین مارکت کپ(CointMarketCap)  رتبه ۴۳۴ را به Novacoin اختصاص داده است) و شواهدی وجود دارد که نووا کوین کلاه‌برداری دیجیتالی (scamcoin)است. پنجمین سکه ارز محبوب و برتر ایاس(EOS)  می‌باشد که در ژانویه ۲۰۱۸ به بازار فروش عرضه شد. ارزش ایاس در بازار ۴٬۸۴۱٬۶۳۴٬۷۴۴ می باشد.

۶- ترا کوین (Terracoin)

تراکوین (در سال ۲۰۱۲) با سیستم بلاک چینی به وجود آمد تا بتواند فرایند تراکنش مالی سریع‌تری و امنیت بهتر را پشتیبانی کند. در می ۲۰۱۳، ارزش بازار آن برابر ۹۱۹٬۱۲۶ دلار بود. در جولای سال 2013 این سکه هک شد و و اعتبار خود را به طور کامل از دست داد. هکرها توانستند نرخ هش(hash rate)  شبکه را به‌ راحتی بالا ببرند و کنترل آن را در اختیار خود بگیرند. در حال حاضر تراکوینمحبوبیت خود را از دست داده (در وب‌سایت کوین مارکت کپ رتبه ۶۸۰ را دارد). این روزها استلار(stellar)  با ارزش ۳٬۸۹۰٬۶۶۸٬۷۶۸ دلار در بازار ششمین سکه محبوب می‌باشد.

۷- دِو کوین (Devcoin)

دِو کوین فعالیت‌های خود را در جهت تأمین مالی جامعه توسعه‌دهندگان، برنامه نویسان، موسیقی‌دانان، نویسندگان، و فیلم‌سازان متمرکز کرد و در سال 2011 معرفی شد. دِو کوین در سال ۲۰۱۳ ارزش بازار خود را به ۹۰۰٬۳۶۹ دلار رساند، اما به‌ تدریج محبوبیت خود را از دست داد. هم اکنو رتبه 7 را لایت کوین به خود اختصاص و با ارزش بازار ۳٬۲۴۸٬۰۷۸٬۳۵۱ دلار در رتبه هفتم قرار دارد.

۸- فری کوین (Freicoin)

فری کوین از مدل ثبت داده‌های ساتوشی ناکاموتو استفاده کرد به این معنی که از بلاک چین اثبات انجام کار که در ساخت بیت کوین اتخاذ شده است را استفاده کرد. در سال ۲۰۱۳ فری کوین ارزش بازار ۶۶۹٬۲۰۸ دلار کسب کرد اما در سال ۲۰۱۸ برتری خود را ار دست داده. جایگاه هشتم فری کوین را یک ارز دیجیتال باثبات(stablecoin)  به نام تتر (Tether)  با ارزش بازار ۲٬۷۵۸٬۲۴۱٬۳۳۷ دلار گرفته است.

۹- فدر کوین (Feathercoin)

بازار ارز دیجیتال

به‌عنوان نسخه ارتقا یافته بیت کوین وترد بازار شد. از لایت کوین بوجود آمده و از بلاک چین غیرمتمرکز استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۳ پا به بازار گذاشت و پس از چهار ماه به ارزش ۶۵۸٬۸۲۵ دلار در بازار رسید. اما هم اکنون فدر کوین اوضاع خیلی خوبی ندارد و برتری خود را از دست داده، به دلیل اینکه با ارزش ۱۰٬۷۷۱٬۱۸۷ دلار در بازار در رتبه ۳۱۴ ام وب‌ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. در سپتامبر ۲۰۱۸ نهمین سکه محبوب به نام مونرو(Monero)  می‌باشد. ارزش بازار مونرو برابر ۱٬۹۱۸٬۳۶۴٬۲۶۹ دلار است.

۱۰- سی اچ ان کوین (CHNCoin)

سی اچ ان کوین هم مانند فدر کوین بر مبنای لایت کوین به وجود آمده است. سی اچ ان کوین در می ۲۰۱۳ توانست ارزش ۳۶۷٬۵۷۳ دلار را در بازار کسب کند. اما این سکه ارز دیجیتال مدت‌هاست که از بین رفته است. دهمین ارز دیجیتال سال 2018 برتر کاردانو(Cardano)  می‌باشد. و ارزش سهم کل بازار کاردانو ۱٬۷۷۵٬۹۳۶٬۱۴۵ دلار می‌باشد.

آینده ارزهای دیجیتال وابسته به مقررات دولتها در کشورهای مختلف قرار دارد. تا هنگامی که ارزهای دیجیتال به‌طور گسترده موردپذیرش همگان قرار بگیرند، باید منتظر بود تا دید مسیر ارزهای دیجیتال به کدام سو خواهد رفت.

نتیجه‌گیری

بازار ارز دیجیتال

تعداد ارزهای دیجیتال هر روز در حال افزایش می باشد و بازار تغییرات زیادی را در خود دارد. لیست ارزهای دیجیتال برتر در سالهای گذشته برای چندمین بار می باشد که تغییر کرده. سرعت تغییرات به حدی زیاد است که تحلیل دستی آن بسیار دشوار است.

شاخص ارز دیجیتال(Cryptoindex100) CIX100  ابزای می باشد که برای مقابله با مشکلات فوق و پیشنهاد راه حل به سرمایه گذاران در حوضه ارز دیجیتال میتواند کمک کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

elahe | 1397/08/12

ممنون از مطالب خوبتون

فرهاد احمدی | 1397/08/12

لطفا راجع به ماین کردن بیتکوین با لپتاپ مطلب بذارید. چقدر امکان این کار هست؟

اشتراک گذاری