نویسنده: مصطفی حافظی

کارآفرینی و استارتاپ

احتمالا شما هم مثل اکثر از سرمایه گذاران، در انتخاب بین ریسک و بازگشت سرمایه تردید داشته و از تصمیم گیری درست ناتوان مانده اید. این موضوع از آنجا سرچشمه می گیرد که شما به دنبال افزایش حداکثری سود خود و بیشتر کردن نرخ بازگشت سرمایه خود هستید تا بازنشستگی آرامی را طی نمایید، هزینه تحصیل فرزندان را تامین نمایید یا کسب و کاری جدید را شروع کنید و به سایر اهداف زندگی خود جامع عمل بپوشانید. اما از طرفی، ممکن است از بازار سرمایه ترس داشته باشید و ضرر و زیان مالی باعث نگرانی شما شود. ممکن است در گذشته تجربه های ناخوشایندی از سرمایه گذاری ها داشته باشید، از افت ناگهانی بازار ضرر دیده باشید، و به همین دلیل درخصوص میزان ریسک پذیری خود با دلهره و شک مواجهید.

افزون بر این مسائل، بازار سرمایه گاهی اوقات آنقدر پیچیده و گیج کننده هست که امکان دارد برخی افراد را از وارد شدن به این عرصه منصرف کنند.

مشکلاتی از این دست را می توان موانع اصلی ورود به بازار سرمایه و عملکرد مناسب و سودآور در آن دانست. اکثر اوقات، ترس از زیان دهی فرد را از برداشتن گام های موثر باز می دارد و بدین شکل مانع پیشرفت او می شود. همچنین این مشکلات فقط برای یک بازار خاص نیستند و هر یک از ابزارهای سرمایه ای به سهم خود ریسک هایی را به افراد وارد می آورند. به همین دلیل اتخاذ استراتژی مناسب و آگاهانه رکن اصلی سرمایه گذاری محسوب می شود.

برای برطرف شدن مشکلات بالا و خارج شدن از این وضعیت سرگردانی، توصیه هایی که در ادامه مطرح می گردند، بسیار سودمند خواهند بود. شما می توانید با تکیه بر این موارد، بالا و پایین بازار را بهتر شناخته و در مواقع بحرانی بتوانید اوضاع را کنترل نمایید. این پیشنهادها، مدیریت صحیح سرمایه را برای شما ممکن می سازد و بدین شکل قادر خواهید بود با کسب سود مناسب به اهداف خود و خانواده تان جامه عمل بپوشانید.

سرمایه گذاری

پیشنهاد هایی برای سرمایه گذاری هوشمندانه تر

1- فرق میان پس انداز و سرمایه گذاری را بدانید

پس انداز عموما برای مقاصد کوچک و کوتاه مدت به کار می آیند. مثلا برای انجام یک سفر خانوادگی، خریداری یک خودروی جدید و یا صندوق اضطراری می توانید پس انداز روی پس انداز خود حساب کنید. نگاه داشتن مقدار مشخصی از پول نقد، حساب های بانکی و یا بازارهای کوتاه مدت از انواع پس انداز می باشند که در آنها یا به طور کلی ریسکی را متحمل نمی شوید و یا میزان آن بسیار پایین است.

از سوی دیگر، سرمایه گذاری برای پیشبرد اهداف بزرگ و طولانی مدت به کار می رود. اهدافی که حداقل برای تحقق آنها، 5 سال زمان در اختیار داشته باشید. سرمایه گذاری برعکس پس انداز پروسه ای است که میزان ریسک آن بالا می باشد. امکان دارد پول خود را به طور کامل از دست بدهید و یا حداقل سودی در پایان کار نسیبتان نشود.

البته جدای از این خطرات، سودی که از سرمایه گذاری بدست می آید نیز بسیار زیاد است و موقعیت های مناسبی را برای رسیدن به هدف های بلندمدت ایجاد می کند. پس درک تفاوت میان این دو نحوه برخورد با پول بسیار ضروری است. اگر با استراتژی پس انداز به سرمایه گذاری بپردازید و یا با رویکردی سرمایه گذاری پس انداز کنید، چیزی جز ضرر نسیبتان نخواهد شد.

2- قبل شروع سرمایه گذاری اوضاع مالی خود را مورد بررسی قرار دهید

سرمایه گذاریبه صبر و پول زیاد نیاز دارد. به همین دلیل باید قبل از وارد شدن به بازار، همه ی ابعاد مالی زندگی خود را دقیق مورد ببرسی قرار دهید و بر اوضاع تسلط پیدا کنید. برای خودتان برنامه ای بلندمدت ایجاد نمایید، بودجه بندی کنید و میزان معینی از پول را به صورت ماهانه پس انداز کنید.

علاوه بر این، باید بدهی های خود را نیز تا حد امکان پس بدهید تا در هنگام سرمایه گذاری تحت فشار قرار نگیرید. می توانید برای کم کردن از فشارهای پیش بینی نشده صندوقی را در نظر گرفته و به صورت منظم مبالغی را در آن پس انداز کنید. با این کار در پیشامدهای ناگهانی نیاز مالی خود را با استفاده از این پس اندازها برطرف می کنید و به سرمایه گذاری شما آسیبی وارد نمی شود.

بیمه های سلامتی و عمر نیز در این راه کمک خوبی به شما خواهند کرد. در حقیقت، آماده سازی قبلی اولین قدم برای سرمایه گذاری موفق به حساب می آید و بدون آن، ورود به این بازار پر تلاطم، اصلا توصیه نمی شود.

3- هدف های خود را به طورکامل بشناسید

سرمایه گذاریهوشمندانه بدین معنیست که بتوانید به طور دقیق در راستای مقاصد مشخص خود مثل افزایش ثروت، بازنشستگی آرام و یا موارد مشابه این گام بردارید. با مشخص نمودن اهداف به صورت شفاف و دقیق، بهتر می توانید به برنامه خود وفادار بمانید و در زمان سختی مقاوم تر خواهید بود.

این گونه اهداف باید تا جای ممکن واقع بینانه باشند و از لحاظ زمان و مقدار، امکان اندازه گیری داشته باشند. مثلا، بالا بردن سطح ثروت، یک هدفی شفاف به حساب نمی آید. باید مقدار ثروتی که مد نظر است، انواع دارایی ها و زمان لازم برای تحقق آن را تعیین نمایید تا در مسیر امکان ارزیابی و اصلاح فعالیت ها وجود داشته باشد.

تست هوش سرمایه گذاری برای شروع کلیک کنید

اهداف سرمایه گذاری

4- تمرکز نباید فقط روی سود بیشتر باشد

یکی از خطاها مرسوم در زمینه ی سرمایه گذاری این است که فعالیت فرد تنها حول جستجوی بیشترین سود ممکن می چرخد. این طرز فکر کاملا غلط سبب می گردد سرمایه گذاران بدون جستجوی کافی و مشخص کردن اهداف خود، فقط به گذشته نگاه کنند و سهام پرسود را خریداری نمایند. در اینجا نیز اهمیت تعیین اهداف بار دیگر معین می گردد. با مقاصد معقول و معین، تصمیم گیری ها در تخصیص سرمایه آگاهانه تر صورت می گیرد، بدون اینکه ریسک غیرضروری به شما تحمیل شود.

در واقع، مقاصد شما بیانگر نسبتی هستند که باید در پروسه سرمایه گذاری بین سود سرمایه و ریسک پذیرفته شده وجود داشته باشد. با تعیین این نسبت، فقط سود سرمایه، ملاک عمل شما نیست و با درگیر کردن سایر عوامل، رفتار مالی معقول تری را در پیش خواهید گرفت.

5- میزان ریسک پذیری خود را بسنجید

علاوه بر درک ریسک های هر نوع دارایی و ابزار سرمایه ای، باید تعیین کنیم که خودمان چقدر ریسک پذیری داریم و تا چه میزان به پذیرش ریسک در هر یک از انواع سرمایه گذاری تمایل دارید. پذیرش ریسک قسمتی از اهداف سرمایه گذاری شما است که مقدار زمان، منابع مالی و ترس های مرتبط با زندگی را شامل می شود. پس اگر این کار زندگی تان را مختا کرده است، صرف نظر از میزان مطلوبیت آن، برای شما مناسب نیست و باید از آن دوری کنید.

6- آموزش های لازم برای آغاز کار را جدی بگیرید

حتی اگر از مشاورین مالی متخصص نیز استفاده می کنید، باز هم بایستی آموزش های اولیه را به طور کامل دیده باشید. یادگیری مبانی اولیه ی کار به شما کمک می کند تا بازار و ساز و کارهای آن را بهتر بشناسید و تصمیمات درست تری اتخاذ نمایید. بدین شکل، در کنار آشنایی با پروسه های رایج مالی، قادر خواهید بود سود و ریسک احتمالی را به درستی محاسبه نموده و سبد سرمایه ای کارآمد تشکیل دهید.

در آموزش های خود به موضوع ریسک دقت ویژه ای داشته باشید. همه ی انواع سرمایه گذاری میزانی از ریسک را دارا هستند که البته مقدار آن در انواع متفاوت ابزارهای سرمایه متفاوت است. مثلا، بازار سهام در بازه های زمانی بلندمدت عموما ریسک پایینی دارد، در حالی که برای ورود کوتاه مدت به این بازار درجه بالایی از ریسک به شما تحمیل خواهد شد.

آموزش های لازم سرمایه گذاری

7- سطح انتظارات تان را خیلی بالا نبرید

هر کدام از بازارهای سرمایه، میزان سود متوسط مخصوص خود را به صورت سالانه دارند. این موضوع در انتخاب بازار هدف و تناسب آن با چشم انداز مورد نظر شما بسیار مهم است. البته باید به این موضوع دقت کنید که نرخ سود اعلام شده توسط موسسات مالی، در دوره های چند ساله حساب شده است. این امر به معنای آن است که شاید در سال اول وارد شدن به بازار، سود کمتری نسیب شما شود و حتی با ضرر روبرو شوید.

به همین دلیل، درک صحیح از میزان انتظارات، گام بسیار مهمی برای ورود به بازار سرمایه به شمار می رود؛ زیرا در غیر این صورت امکان دارد شور و اشتیاق تان تبدیل به یاس و نا امیدی شود و با پذیرش زیان قابل توجهی از بازار خارج شوید.

با توجه به این مسائل می توانید ورودی هوشمند به بازار سرمایه داشته باشید و امکان شکست های سنگین را تا حد ممکن کاهش دهید. همچنین می توانید با انجام آزمون هایی میزان هوش مالی خود را بسنجید.

تست هوش سرمایه گذاری برای شروع کلیک کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

نیما روحی | 1397/09/08

مهم ترین امر همون طور که اشاره شد، ریسک کردنه. باید اهل ریسک باشی تا پول خوبی به جیب بزنی

ندا نظری | 1397/09/08

یه مرز باریکی بین ریسک و بی عقلی وجود داره! اکثر کسایی که تو سرمایه گذاری شکست می خورن این مرز رو خوب نمی شناسن

فرید | 1397/09/08

تست هوش سرمایه گذاری تون عالی بود. مرسی از شما

نسرین شیرینی | 1397/09/11

من یک بار سرمایه گذاری کردم با شکست بدی مواجه شدم. دیگه میترسم برم سمت این کار. خیلی تلاش کردم اما نشده متاسفانه

اشتراک گذاری