نویسنده: موبویار

کارآفرینی و استارتاپ

اکثر مردم در ذهن خود رویاهایی دارند که آرزوی رسیدن به آن را در سر می پرورانند. اما بسیاری از ترس شکست، تلاش برای رسیدن به این رویاها را آغاز نمی کنند. اگر در مسیر هدف خود شکست بخورید بسیار بهتر از این است که کار را اصلاً شروع نکنید. لا اقل این‌طوری وجدانتان آرام می‌شود که تمام تلاش خود را بکار برده‌اید. اما همیشه هم این طور نیست که حرکت های شما به شکست منجر شود. اگر برنامه ریزی صحیح و اصولی داشته باشید، دیر یا زود به اهداف خود می رسید.بسیاری از جوانان ایرانی از وضعیت اقتصادی و مشکلات کسب و کاری موجود در کشور گله مند هستند. اما می توانیم همه ی انرژمان را صرف انتقاد کردن از وضع موجود و حرف‌های ناامید کننده نکنیم و قدری هم به اهدافمان بیاندیشیم.

اگر ذهن خود را پاک کنید، در همین شرایط نیز امکان تحقق بسیاری از آرزوها وجود دارد. پس انرژی های منفی را کنار بگذارید و به این 7 قدم مهم برای رسیدن به کسب و کار مناسب در ایران توجه کنید:

قدم اول: تعیین هدف مشخص

هدفی که میخواهید برای خودتان انتخاب کنید باید دقیق، کامل و مشخص باشد. سعی کنید اهدافی را برگزینید که در مدت زمان معقولی مثلا 2 سال قابل دستیابی باشد و در انتخاب آن شرایط خودتان و وضعیت موجود کشور را در نظر بگیرید.

دیل کارنگی: بیشتر موفقیت های مهم در جهان توسط افرادی به دست آمده که در زمانی به نظر می رسید هیچ امیدی وجود ندارد به تلاش کردن ادامه داده اند.

دیل کارنگی

در انتخاب هدف نباید صرفا دنبال یک کلمه ی خاص بود. اینکه من میخواهم خلبان شوم کافی نیست، بلکه باید پروسه ی رسیدن به آن را نیز متناسب با توانایی و علاقه‌ای خود مشخص نمایید.

قدم دوم: ترسیم نقشه ی راه

رسیدن به هر هدفی مستلزم تعیین مسیر مشخص است. اگرچه نمیتوان راه را به طور کامل پیش بینی کرد، اما می توان تا حدودی موانع راه را مشخص نمود و یک مسیر کلی برای رسیدن به هدف تعیین کرد. نقشه ی راه باید کاملا انعطاف پذیر باشد. باید موقعیت هایی را برای شکست متصور شوید تا در صورت برخورد قافلگیر نشوید.

مسئله مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود وضعیت مالی و تامین بودجه های لازم است. برای شرایط ورشکستگی و افزایش ناگهانی قیمت ها آمادگی داشته باشید و مسیر را به هیچ وجه آسان نبینید.

قدم سوم: قبل شروع کار، آن را کامل یاد بگیرید.

برای مثال شما میخواهید کار فروشندگی لباس انجام دهید. پس لازم است قبل از اینکه این کار را خودتان شروع کنید برای مدتی 6 ماهه در فروشگاهی دیگر شاگردی کنید. این کار نکات کمتر دیده شده ی کار را به شما نشان می دهد و شما را آماده تر می سازد. عده ای از روی غرور یا عجله برای شروع کار اصلی خود، از این مرحله غافل میشوند که این خود می تواند یکی از عوامل اصلی شکست باشد.

همواره برای یادگیری خود و تیمتان وقت بگذارید. شاید صرف مدت زمان کمی برای یادگیری شما را از یک شکست کاری یا ورشکستگی نجات دهد.

نلسون ماندلا: من هیچوقت بازنده نمی شوم، یا پیروز می شوم یا یاد می گیرم.

نلسون ماندلا

قدم چهارم: انتخاب تیم مناسب برای پروژه

اگر در مراحل ابتدایی شروع کسب و کارتان هستید مهم ترین قدم برای شما انتخاب تیم مناسب است. تیم شما باید متشکل از افرادی باشد که علاوه بر تخصص کافی، قدرت آنالیز بالایی داشته باشند. انگیزه ی افراد باید در نظر گرفته شود. اینکه تا چه حد تشنه ی موفقیت و پیشرفت هستند.

نکته ی مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که حس یادگیری بین اعضای تیم وجود داشته باشد و افراد روحیه ی کار تیمی و هماهنگ شدن با سایر نفرات را داشته باشند.

قدم پنجم: روزانه 10 ساعت روی هدف خود کار کنید

اگر میخواهید ظرف مدت نسبتا کوتاهی مثلا 2 سال به هدف مد نظر خود برسید، محکوم به انجام چنین کاری هستید. شاید در ظاهر 10 ساعت کار زیاد باشد اگر برنامه‌ریزی درست داشته باشید، تایم استراحتتان مشخص باشد و مظابق زمان‌بندی پیش بروید می بینید که به راحتی از عهده ی انجام آن بر می آیید. این نکته را هم در نظر بگیرید که برای کسی که عاشق کاری باشد زمان معنایی ندارد اما اگر از همان ابتدا هدف را اشتباه و برخلاف علاقه‌مندی خودتان انتخاب کرده‌اید، حتی 1 ساعت هم کار کردن روی آن بسیار سخت است.

قدم ششم: در طول کار انگیزه ی تیمتان را حفظ کنید

در راه رسیدن به هدف سختی ها و چالش های بسیاری وجود دارد. گاهی نتایج دیر حاصل می‌شود و مشکلات مختلف بر سر راهتان ظاهر میشود. در این شرایط که ممکن است تیمتان دچار ناامیدی شوند، شما باید به عنوان کسی که کار را شروع کرده در نقش یک رهبر عمل کنید و انگیزه ی نیم را حفظ کنید.

قدم هفتم: حداقل 2 سال به کارتان ادامه دهید

در ابتدای کار همیشه پیشرفت ها خیلی کند حاصل می شود. حتی تا 6 ماه اول شاید هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در کارتان نبینید و فقط شکست که به استقبال شما می‌آید. اما فوراً تصمیم خود را عوض نکنید. اگر از اول نقشه و هدف را درست انتخاب کرده‌اید، باید به آن ایمان داشته باشید. بزرگ‌ترین مشکل اکثر جوانان عجول بودن است.

تماس ادیسون: بزرگ‌ترین ضعف ما در تسلیم شدن است. مطمئن‌ترین راه برای موفق شدن این است که همیشه فقط یک بار دیگر هم تلاش کنی.

توماس ادیسون

 

ما می خواهند خیلی زود موفق شوند و عکس‌های آن را به سرعت برای دیگران به اشتراک بگذارند. اما این خود می تواند منجر به شکست شود.

با خودتان شرط کنید که تا قبل از 2 سال به هیچ وجه کار را ترک نمی‌کنید. اگر مسیر که ترسیم کرده اید ایرادی دارد، سعی کنید آن را اصلاح کنید، نقشه را دوباره برسی کنید و حتی با دیگران مشورت کنید. اما هرگز و هرگز کار را رها نکنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری