نویسنده: موبویار

اندروید

اگر گوشی های پرچمدار با تکنولوژِی های جدید و بسیار گران قیمت را کنار بگذاریم، دوربین اکثر گوشی ها برای عکاسی های خیلی حرفه ای طراحی نشده اند و بیشتر برای ثبت لحظات به کار می روند. اما هستند راهکار هایی که با استفاده از آن ها می توانیم از همین عکس های ساده، تصاویر حرفه ای بسازیم و آن ها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم. اگر شما هم عاشق عکاسی و ثبت عکس های ناب هستید اما بودجه ی لازم برای خرید دوربین های گران قیمت را ندارید، این مقاله را بخوانید تا با چند راهکار ساده بتوانید با تلفن همراه خود عکس های حرفه ای بگیرید.

از قانون یک سوم و کادربندی گوشی استفاده کنید

قانون معروف یک سوم، بهترین محل را برای قرارگیری سوژه عکاسی به ما نشان می دهد. طبق این قانون، باید کادر عکس را با خطوطی که در تنظیمات دوربین اکثر گوشی ها وجود دارد، به 9 قسمت تقسیم کنیم (در راستای عمودی و افقی به سه بخش مساوی). برای این کار کافیست به بخش settingsاپلیکیشن دوربین گوشی رفته و گزینه ای به اسم Grid linesرا روشن یا فعال کنید.

گرید بندی دوربین

 

تنظیم روشنایی امری مهم در عکس های حرفه ای

از اصلی ترین نکات ثبت عکس های حرفه ای توجه به میزان و زاویه ی تابش نور است. باید توجه کنید که نور در محلی قرار گیرد که بیشترین کیفیت را به خصوص در عکس های سلفی داشته باشید. در شرایطی که نور محیط کم است، متاسفانه نور مصنوعی یا همان فلش گوشی ها، روشنایی خوبی برای عکاسی در اکثر مواقع ارائه نمی دهند. برای مقابله با این مشکل، یکی از بهترین راه ها استفاده از قاب LuMee است. این قاب برای عکاسی در محیط های با نور کم با توجه به روشنایی مناسب و یکنواختی که از خود منتشر می کند بسیار می تواند مفید باشد.

راهکار دیگر استفاده از گوشی هایی است که دارای دو لنز در کنار یکدیگر می باشند. این گوشی ها معمولا نور محیط را خیلی بیشتر دریافت می کنند و برای عکاسی در شرایط با نور کم و حتی هنگام شب بسیار مناسب می باشند.

استفاده از لومی برای ثبت عکس های حرفه ای

روی سوژه مورد نظر خود فکوس کنید

برای این کار کافیست دوربین را به سمت سوژه ی مورد نظر خود بگیرید و روی آن لمس کنید. به این شکل تمرکز عکس روی سوژه قرار گرفته و اشیاء اطراف به نوعی در حاشیه و با کمی درجه شفافیت پایین تر نشان داده می شوند. یکی از کارهایی که خیلی می تواند به شما در زمینه ی ثبت عکس های حرفه ای از چهره ی افراد کمک کند ثبت تصاویر پرتره است. میتوانید از افکت bokeh برای ثبت آنها استفاده کنید. بدین ترتیب عکس هایی خواهید داشت که روی سوژه ی مورد نظر کاملا فکوس صورت گرفته و عناصر اطراف کاملا محو دیده می شوند.

فکوس

پرسپکتیو در عکاسی فراموش نشود

ثبت عکسهایی که در آن ها از پرسپکتیو بهره گرفته شده توسط عکاس های ماهر مرسوم است. همیشه لازم نیست که در حالت نرمال دوربین را جلوی چشمتان گرفته و عکاسی کنید. گاهی می توانید از پایین به سوژه نگاه کنید. دراز بکشید و زاویه ی دوربین خود را از پایین به بالا تنظیم کنید. و حتی برعکس گاهی می توانید بر روی یک بلندی قرار گرفته و از ارتفاعی مناسب، سوژه را از بالا به پایین ثبت کنید. چنین کارهایی به خصوص برای ثبت عکس های حرفه ای از مناظر طبیعی بسیار کاربرد دارد.

پرسپکتیو

ویرایشگر تصاویر موجود در گوشی را دست کم نگیرید

پس از رعایت نکات در حین ثبت تصاویر، حالا نوبت آن است که تصاویر را پس از ثبت کمی ویرایش کنیم تا کمی جلوه ی عکس بیشتر شده و حرفه ای تر به نظر برسند. بسیاری از کاربران همیشه دنبال برنامه های عجیب و غریب و سنگین برای ویرایش تصاویر خود هستند. در حالی که می توان با چند حرکت ساده در ویرایشگرهای پیشفرض موجود در گوشی ها، تا حد زیادی کیفیت تصاویر را بهبود بخشید. تنظیماتی از قبیل افزایش یا کاهش نور، کنتراست تصاویر و همچنین اشباع رنگ ها می توانند در تصاویر تغییرات اساسی ایجاد کنند.

ویرایشگر تصاویر

به سوژه ی خود نزدیک شوید

یکی از اشتباهات رایج در عکاسی این است که گاهی سوژه ی اصلی آنقدر از لنز دوربین دور است که حتی خوب دیده نمی شود. سپس برای بزرگتر شدن سوژه در عکس اطراف آن را کراپ می کنند (میبرند). این کار باعث می شود کیفیت عکس کاهش پیدا کند. برای رفع این مشکل سعی کنید سوژه بخش زیادی از کادر شما را در بر بگیرد و یا به طور کلی طوری عکس بگیرید که بعدا مجبور نباشید برای تمرکز روی سوژه اصلی بخش های زیادی از عکس را کراپ کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری