نویسنده: موبویار

کارآفرینی و استارتاپ

چطور بدون داشتن هیچ سابقه کاری، کار پیدا کنیم؟ این سوالی است که ذهن خیلی از جوانان جویای کار امروزی را مشغول به خود کرده است. این روز های برای جوانانی که سال های زیادی از عمر خود را مشغول تحصیل کرده اند، تنها سابقه کارشان مدرک تحصیلی آنهاست. بنابراین آنها باید از کجا شروع کنند؟ در این مقاله به پاسخ به این سوال مهم خواهیم پرداخت:

سطح توانایی هایتان را در ابتدای کار بپذیرید

در ابتدای کار یک موقعیت شغلی سطح پایین تر که معمولا به رزومه های پروپیمان نیاز ندارد انتخاب کنید. در این شرایط سختی کارتان کمتر می شود. در عوض از این موقعیت شغلی به عنوان فرصتی برای یادگیری چیزهای بیشتر استفاده کنید. مسئولان استخدام به دنبال افراد سخت‌کوش و علاقه‌مند به یادگیری هستند. بنابراین حس کنجکاوی و تعهدتان را نسبت به یادگیری و رشد نشان دهید.

نقات قوت و مهارت هایتان را بشناسید

همه ی ما معمولا در یک سری از زمینه ها حرفی برای گفتن داریم و کارهای مربوط به این زمینه ها را نسبت به دیگران و یا کسانی که می شناسیم بهتر و با دقت بیشتری انجام می دهیم. اینها همان مهارت ها یا نقات قوت کاری شما هستند. گاهی این نقاط قوت را می شناسید و گاهی هم با کار بیشتر باید آنها را کشف کنید. مهارت هایی مثل مهارت های کامپیوتری، فنی، ارتباطی، تحقیقاتی و مهارت‌های حلِ مشکل معمولا در بسیاری از مشاغل موردنیاز هستند. از خود بپرسید در کدام یک از اینها حرفی برای گفتن دارید؟

بین خودتان و کار مورد نظرتان نوعی ارتباط ایجاد کنید

وقتی قصد اشتغال در یک موقعیت شغلی معین را دارید یا میخواهید برای آن انگیزه‌نامه بنویسید، باید به نوعی نشان دهید از عهده‌ی این کار برمی‌آیید و برای آن دلیل ارائه دهید. بهتر است ارتباط بین شما و این شغل را دقیق تحلیل و بررسی کنید. چرا این شغل برای شما مناسب است؟ آیا گواهی دارید که این ارتباط را نشان می دهد؟ یا تجربه رسمی یا غیررسمی بین شما و این شغل وجود دارد؟ هنگامی که این ارتباط را برای خودتان ایجاد کردید، می‌توانید آن را برای کارفرما یا مسئول استخدام نیز توضیح دهید. هرچه این ارتباط بین شما و شغل مورد نظر قوی تر باشد کارفرما توجیه بیشتری برای جذب شما خواهد داشت.

مهارت های منحصر به فردتان چیست؟ آنها را ارائه دهید

چه چیزی شما را نسبت به بقیه متمایز می‌سازد؟ ویژگی‌هایی مانند رفتار حرفه ای داشتن، دوستانه رفتار کردن، مسئولیت‌پذیر بودن و پیگیر بودن از مهارت‌هایی هستند شانس استخدام شدن را در کسب و کار های مختلف بسیار بالا می برند و باید هر طور شده آنها را بروز دهید. این ها مهارت هایی نیستند که در چند ساعت قابل یاد گرفتن باشند و جزو ویژگی‌های پرورش‌یافته‌ی خود فرد به‌شمار می‌روند. به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردارند. این مهارت ها را باید به بهترین شکل ممکن در خود تقویت و نمایش دهید.

این را بدانید که شما با ارزش هستید

اینکه تجربه‌ی کافی یا سابقه‌ی کافی ندارید، به معنای بی‌ارزش‌بودن شما نیست. مهارت ها و ویژگی های خاصی که دارید می توانند به شما ارزش دهند. این مهارت ها و تجارب را در زمینه‌های دیگری نیز به‌دست‌ آورده‌اید به مسئولان استخدام ارائه کنید تا بدانند که با فرد باارزشی روبه‌رو هستند.

اعتماد به نفس نباید به غرور تبدیل شود

داشتن اعتماد به نفس باید با تواضع و فروتنی همراه باشد. این را در نظر داشته باشید که شما درحال حاضر یک فرد بی‌تجربه هستید. اعتماد به نفس تان فقط باید در حدی باشد که به کارفرما اطمینان بدهید می‌توانید از پسِ کار برآیید، اما از طرف دیگر باید از رفتار شما این را هم ببیند که شما مشتاق یاد گیری و بهتر شدن هستید و غرور بیجا مانع یادگیری شما نمی شود.

ویلیام شکسپیر:فروتنی، نردبان بزرگی و بلندی است.

شکسپیر

 

مدتی را رایگان کار کنید

اگر هرچه تلاش می کنید نمی توانید کاری را پیدا کنید، برای مدتی رایگان کار کنید. یافتن یک موقعیت داوطلبانه یا به شکل کاراموزی معمولا آسان‌تر از یافتن یک موقعیت برای کار با حقوق است. هرجا کار یا خدمتی دیدید که مناسب روحیات و توانایی های شماست تلاش کنید تا برای انجام آن داوطلب شوید. با این کار، علاوه ‌بر اینکه تجربیات ارزشمندی از آن فعالیت به شما می دهد، می‌توانید کم کم با افراد مرتبط با این زمینه آشنا شوید و برای خود فرصت شغلی ایجاد کنید.

ارتباطات خود را بیش از پیش قوی کنید

با افراد مختلف مرتبط و یا حتی غیر مرتبط با زمینه ی کاری مورد علاقه ی خود ارتباط برقرار کنید. دوستان و آشنایان و حتی افراد فامیل را نادیده نگیرید. از رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و رویدادهای حرفه‌ای، قرارهای کاری و راه های این چنینی دیگر غافل نشوید. این ارتباطات می تواند فرصت های شغلی خوبی را برایتان به وجود آورد.

جرج هربت:با مردمان نیک معاشرت کن تا خودت هم یکی از آنان به شمار روی.

هربت

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری