نویسنده: مصطفی حافظی

اندروید

حدودا دو سال است که از عمر فیفا موبایل می‌گذرد و حالا دیگر زمانش رسیده که با خیالی آسوده این بازی را  به شما پیشنهاد بدهیم. شعار الکترونیک آرتز که با بازی فیفا موبایل 2017 داده شده بود، پس از دو سال، در فیفا موبایل 2019 محقق شده است. فیفا 19 با اینکه راهش را از نسخه‌های کنسولی جدا کرده اما در عین حال وفاداری خود را نیز حفظ نموده است. این همان چیزی بود که پس از 2 سال انتظارش را داشتیم.

این بازی دو حالت Vs Attackو Head to Headرا به کاربران ارائه می دهد. این دو حالت می تواند هم طرفداران نسخه های کنسولی فیفا را راضی نگه می‌دارد و هم کسانی که به دنبال یک تجربه کوتاه‌تر هستند. طراحی بهتر فیزیک بازیکنان باعث شده تا بازی طبیعی‌تر به نظر بیاید. از نظر گرافیکی هم پیشرفت های خوبی در بازی شاهد هستیم هرچند که در اندازه ی یک انقلاب یا جهش عظیم نیستند.

بررسی کلی فیفا موبایل 2019

به طور کلی نمی توان گفت که بازی کاملا بی‌نقص است. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به آن بیندازیم، حتی شاید ضعف‌های بیشتری در نسخه اولیه فیفا موبایل 2019 نسبت به فیفا 2018 مشاهده کنیم اما می توان گفت این ضعف ها ثمره ی یک سری دگرگونی­هاست که الکترونیک آرتز تصمیم گرفته در موتور ساخت عنوانش بدهد.

همین دگرگونی ها آنقدر اثرات مثبت روی بازی گذاشته‌اند که فیفا موبایل 2019 را با همه نقص هایی که عنوان شد در مقام بالاتری نسبت به فیفاهای موبایل قبلی قرار می دهد حالا دیگر می توان اینطور عنوان کرد که فیفا موبایل کاملا مسیر خودش را پیدا کرده و با قدرت در حال ادامه دادن آن است.

فیفا موبایل 2019

بررسی حالت head to head

فیفا موبایل 2019 علاوه بر سه حالت قبلی VS Attack ،Eventsو Campaignsکه تقریبا به صورت دست نخورده هم باقی مانده اند، یک مود جدید به نام Head to Headدارد. در اینجا می خواهیم Head to Headرر اینجا می خواهیم ست نخورده هم باقی مانده اند، اندازه ی یک انقلاب یا جهش عظیم نیستند.را مورد بررسی قرار دهیم. در این حالت دو بازیکن یک مسابقه فوتبال 90 دقیقه‌ای می‌دهند. مشابه چیزی که در فوتبال‌های کنسولی دیدیم.

البته ممکن است از اینکه Head to Headرا یک گام رو به جلو برای فیفا موبایل می نامیم تعجب کنید و با خود بگویید این گیم پلی را همه ی بازی های فوتبالی دارا هستند.. اما نکته اینجاست که در نسخه های قبلی فیفا موبایل‌ چنین قابلیتی وجود نداشت و تنها با VS Attackمی‌توانستید با بقیه مسابقه دهید. VS Attackهم به این شکل است که دو بازیکن را در سناریوهای مختلف قرار داده و هر کسی که گل بیشتری بزند، برنده می باشد.

VS Attackهم خودش ورژن اصلاح شده ی Attack Modeدر فیفا موبایل 2017 است و یک اتفاق خوب در مجموعه فیفا به شمار می رود. این اقدامات نشان می دهد که الکترونیک آرتز خواسته های کاربران گوشی موبایل را به خوبی درک می کند و همین امر است که سبب می شود هر بار با تغییراتی یک تجربه متفاوتی را از بازی فوتبال ارائه نماید. سیاستی که در Attack Modeجواب نداد اما بعدها با VS Attackمورد استقبال قرار گرفت.

چیدن ترکیب در فیفا 19 موبایل

نقص نسخه های قبلی، نبود حالت kick-off

مسئله ای که همیشه وجود داشت این بود که جای خالی حالت Kick-offیا اینکه دو تیم یازده نفره برابر یکدیگر قرار بگیرند در فیفا موبایل کاملا مشهود بود. اما در فیفا موبایل 2019 و به لطف طراحی حالت Head to Head، دیگر شاهد این نقصان نیستیم، هر چند هنوز دو مسئله مهم برای کاربران مطرح است.

اول اینکه این قسمت برای گیمر ها خیلی دیر آزاد می‌شود و زمان نسبتا طولانی را باید در VS Attackبه سر ببرید. شرکت سازنده می‌توانست این آزاد سازی را خیلی زودتر انجام دهد. به علاوه، همه ی گوشی‌ها نمی توانند از head to headبه خوبی پشتیبانی نمایند. زیرا در این مود ضعف های سخت افزاری دستگاه می‌تواند روی کیفیت بازی اثر بگذارد.

تغییر دیگری که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره شد، پیشرفت فوق العاده ی موتور ساخت فیفا موبایل می باشد. الکترونیک آرتز مدعی شده بود که بازی دوباره از ابتدا تولید شده و واقعی‌ترین بازی فوتبالی است که تا به حال برای گوشی های تلفن همراه تولید شده. این حرف ها را می تواند از برخی جنبه ها درست دانست و از جهاتی نیز بزرگنمایی خواند.

گیم پلی فیفا 2019 موبایل

دیگر نقات ضعف و قوت بازی چیست؟

اگر مشکلات را کنار بگذاریم و به نقاط قوت بازی بپردازیم باید گفت که فیزیک بازی خیلی بهبود یافته و به واسطه همین پیشرفت، واکنش‌های بهتری را هم در درگیری‌های تن‌به‌تن و هم در هنگام شوت‌زنی شاهد هستیم. علاوه بر این صحنه های بازی طبیعی‌تر و روان‌تر از گذشته شده اند که این موضوع را می توان به خاطر انیمیشن های جدیدی دانست که این شرکت استفاده نموده است. این دو خصوصیت تایید همان حرف های الکترونیک آرتز هستند؛ یعنی واقعی‌ترین فوتبال گوشی.

اما مسئله ای که سبب شده عده ای چنین لقبی را برای فیفا موبایل 19 مناسب ندانند، دقت شوت‌زنی بازیکنان است. کاربران در خیلی موارد یاد بازی فیفا 2009 می‌افتند که با یک شوت محکم از وسط زمین شوت می توانستند به گل برسند. گویی سازنده می‌خواسته یادگار آن بازی را برای گیمر ها تداعی کند یا ده سالگی آن را جشن بگیرد! زیرا به نوعی همان سیستم شوت‌زنی در فیفا موبایل 2019 پیاده شده است، چون از هر جا شوت بزنید احتمالا گل می‌شود!

البته پیش تر هم گفتیم که بازی خالی از نقص نیست و این هم جزء همان نواقص عنوان شده می باشد. ولی به طور کلی این بازی یک گام رو به جلو در مجموعه فیفا روی تلفن‌های هوشمند شمرده می شود. در آخر می توانیم بگوییم الکترونیک آرتز بالاخره به فرمول دلخواهش دست پیدا کرده و نسخه ی 2019 شروعی برای مجموعه های آینده فیفا به شمار می آید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

محمدعلی | 1397/08/24

کلا تو موبایل سخته بازی هایی مثل فوتبال رو انجام دادن

علی امامی | 1397/08/24

این رو هم بگید که چه گوشی هایی می تونن همچین بازی رو اجرا کنن. تو گوشی من خیلی سنگین اجرا میشه

alireza | 1397/08/24

خیلی بازیه توپیه حتما نصبش کنید

abas | 1397/08/27

فیفا همیشه عالی بوده

داوود | 1397/08/27

کلا باگه

رضا احمدی | 1397/10/08

پیس فوق العادسسسست. ممنون از شما

امیر | 1397/10/08

چه گرافیکی داره انصافا

اشتراک گذاری