نویسنده: ملینا شمس

رشد و توسعه فردی

این روز ها خیلی احساس می کنید تمرکز ندارید. فکرتان دائما به اینسو و آنسو می رود. پس از اندکی کار کردن خسته می‌شوید. چندین ساعت بر روی یک کار ساده زمان می‌گذارید و در آخر با هر جان کندنی که هست، بلاخره تمامش می‌کنید. اما خودتان این نکته را خوب می دانید که اگر فقط کمی بیشتر روی کار خود تمرکز داشتید، شاید با صرف نصف همین زمان هم کار به راحتی به اتمام می رسید. اگر اندکی هشیارتر بودید، اگر حواس‌تان کمی جمع‌تر بود، می توانستید در یک روز به چندین کار دیگر هم برسید. این موضوع نشان می دهد که شما باید به دنبال بیشترین بازدهی در کمترین زمان باشید.

تقریبا همه می خواهند بازدهی‌شان روز به روز بیشتر شود. دستیابی به این رویا، برای خودش راه و چاهی دارد و آن این است که قادر باشید در کمترین زمان ممکن، بیشترین کار را انجام بدهید و باید در حالی به این مهم برسید که به هیچ وجه از کیفیت کار کم نشود. در این مقاله به طور کامل به شما می گوییم که چطور می‌شود به بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن رسید.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

دستیابی به بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن

1- یک محیط کار سالم و سرزنده برای خود بسازید

فضای کاری راحت و شاداب، بیش از آنچه که تصورش را می‌کنید اهمیت دارد. تحقیقات نشان داده که اگر محیط کارتان از ارگونومی صحیحی برخوردار باشد، به احتمال فراوان بهره وری شما نیز بالا خواهد رفت. به علاوه، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و در نتیجه قادر خواهید بود برای بازه زمانی بیشتری تمرکز خود را حفظ نمایید.

در همان ابتدای کار می بایست از میز و صندلی‌تان شروع کنید. آیا از نشستن پشت آن احساس راحتی می کنید؟ جنس و پشتی صندلی کمرتان را اذیت نمی‌کند؟ روشنایی محل کار باید به حد کافی باشد تا چشم اذیت نشود و از نظر دما نیز کاملا متعادل باشد. شما تقریبا تمام روزتان را در دفتر کار خود سپری می کنید؛ پس خوب است شرایط آن، به گونه ای باشد که از بودن در آن احساس آرامش کنید! یک فضای کار مناسب باید باعث ایجاد انگیزه در شما شود.

در مرحله بعد باید ببینید چطور می‌توان سایر عوامل مزاحم و مواردی را که موجب اختلال در روند انجام کارتان می‌شود را به حداقل رساند. برای مثال اگر همکار‌تان مدام برای صحبت کردن به سراغ شما می آید، می‌توانید به صورت مؤدبانه از او درخواست کنید که به دلیل حجم زیاد کار، صحبت را به زمان دیگری موکول کند. برای مثال می توانید زمان ناهار را پیشنهاد بدهید. اگر سطح اطلاعاتتان بالاست و یا به طور کلی کسی هستید که همکاران و کارمندان مدام برای پرسیدن سوالات و حل مسائل گوناگونشان به سراغ شما می آیند، می‌توانید جلسه ای را به صورت هفتگی ترتیب دهید و به جواب همه‌ی سؤال‌ها یکجا پاسخ بدهید.

بیشترین بازدهی در کمترین زمان

2- به ساعت هایی که انرژی تان بالاتر است هستید بیشتر بها بدهید

حتما تا به حال به این موضوع توجه کرده اید که میزان توان و انرژی تان در طی یک روز چقدر کم و زیاد می شود؟ هریک از ما ساعات مشخصی برای خود داریم که در آن ساعات فعالانه تر و پرانرژی‌تر کار می کنیم. در مقابل ساعت هایی هم هستند که به محض فرا رسیدن، انرژی تان به طور ناگهانی کم می شود و اجازه ی تمرکز و کار دقیق را به شما نمی دهد.

اگر واقعا می خواهید در کمترین وقت با کیفیت ترین کار را به انجام برسانید باید پایه و اساس برنامه ریزی خود را بر روی همین بالا و پایین رفتن های انرژی قرار دهید. در مواقعی که انرژی تان در بالاترین نقطه ممکن است  کارهایی انجام دهید که سخت تر هستند و یا به تمرکز بیشتری نیاز دارند.

در زمان های افت انرژی، بهتر است برای ریکاوری خود چند دقیقه وقت بگذارید. کمی آب بنوشید، مدت زمان کوتاهای از شرکت خارج شوید و قدم بزنید. اگر امکانش برایتان وجود داشت، در زمان ناهار چرت کوتاهی بزنید. این کار در تقویت حافظه شما بسیار مؤثر است.

بیشترین بازدهی در کمترین زمان

 

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

3- کارها را بر اساس اهمیت اولویت بندی کنید

ارزش همه‌ی کارها یکسان نیست. کارهایی وجود دارند که از لحاظ ارزش و فایده باید رویشان بیشتر وقت گذاشته شود. در مقابل فعالیت هایی هم وجود دارند که از ارزش چندانی برخوردار نیستند، اگر هم سودی داشته باشند این سود خیلی ناچیز است.

برای اینکه به بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن برسید، ابتدا باید ببینید زمانتان برای چه کارهایی مصرف می‌شود. می توانید به مدت یک تا دو هفته همه فعالیت های تان را یادداشت کنید. سپس آن را به دقت بررسی کنید. گاهی همین بررسی نتایجی را به شما می دهد که حتی فکرش را هم نمی کردید. چه فعالیت هایی شما را در مسیر اهداف شرکت و اهداف حرفه‌ای خودتان نگه می دارند؟ و کدام‌ها فقط وقت شما را تلف می کنند.

پیش بردن چندین کار به شکل همزمان در بسیاری از موارد آدم را وسوسه می کند. اما این کار به هیچ وجه آخرو عاقبت خوشی ندارد. انجام دادن چند کار مختلف با همدیگر سبب می‌شود در طولانی مدت سرعت‌تان کاهش پیدا کند و از سویی دیگر، امکان اینکه خروجی نامطلوبی بگیرید نیز افزایش پیدا کند.

4- از تکنیک های مدیریت زمان بیشتر بهره ببرید

ممکن است بدیهی به نظر برسد ولی اگر می‌خواهیم با بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن برسیم، منطقی است فراگیری مدیریت زمان به شیوهیصحیح، می‌تواند بسیار کمک حال ما باشد.

در گام اول شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خود را مدیریت کنید. با خود پیمان ببندید که بجز در بازه های زمانی معین، مسنجرهایی همچون تلگرام را در زمان های دیگر چک نکنید. یک زمان کوتاه هم برای چک کردن اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر مشخص نمایید و دیگر باقی ساعات روز خود را صرف این شبکه ها نکنید. شاید در ابتدا این کار کمی دشوار به نظر برسد، اما باعث می‌شود حواس‌تان خیلی کمتر پرت شود و وظایف خود را با بیشترین بازدهی در کمترین زمان به انجام برسانید. اگر صدای پیام‌های گوشی و هر نوع نوتیفیکیشن دیگر را در مواقع کار قطع نمایید به حفظ تمرکزتان کمک فراوانی خواهد کرد.

قانونی به نام پارکینسون وجود دارد که می گوید «هر کار به اندازه‌ی زمانی که برای آن تخصیص داده شده طول می‌کشد» اگر کمی فکر کنیم میبینیم که حرف کاملا درستی است. اگر برای یک کار دو ساعت زمان بگذارید، احتمالا انجام آن همان دو ساعت طول می‌کشد. اما اگر فقط یک ساعت به آن اختصاص بدهید، امکانش زیاد است که تمرکزتان بیشتر معطوف به کار شود و در همان یک ساعت کار را به اتمام برسانید.

با ایجاد این چالش، همه ی انرژی تان را روی کاری که در دست دارید می گذارید. و امکان اینکه به حالت غرق شدگی در کار برسید بالا می رود. در این شرایط، افراد به مناسب ترین و کامل ترین شکل ممکن فعالیتشان را انجام می دهند و در نهایت رضایت شخصی بیشتری نیز کسب می کنند.

بیشترین بازدهی در کمترین زمان

5- در اختصاص زمان به جلسات خود با درایت بیشتری عمل کنید

پروفسور نیکلاس رومانو و جی نانامیکر در مورد جلساتی که مدیران و نیروهای دانش‌ورز (افرادی که شغل‌شان با تفکر و کار ذهنی سر و کار دارد، نه فعالیت بدنی) در آنها شرکت داشته‌اند، مطالعاتی را انجام دادند. نتیجه‌ی کار تحلیلی این دو استاد این بود که ۲۵ تا ۸۰ درصد وقت افرادِ بررسی شده، در همین جلسات مصرف می‌شود. اگر شما یک شخص معمولی باشید احتمالا یک جایی وسط این طیف (حدود ۵۰-۶۰ درصد) جای می‌گیرید و این موضوع به معنی آن است که بخش بزرگی از یک هفته‌ی کاری شما در جلسات صرف می شود.

 

هر موقع که تمایل به برگذاری جلسه ای داشتید، از موضوعاتی که می خواهید در جلسه مطرح کنید فهرستی تهیه نمایید. به این کار جلسات موثر تر مفیدتر برگزار خواند شد و از آنجایی که موضوعات بحث به طور کامل تعیین شده‌اند، اگر مباحث از موضوع اصلی خارج شد به سرعت متوجه می‌شوید و سریعا به مبحث اصلی بازمی گردید. این کار به شما در دستیابی به بیشترین بازدهی در کمترین زمان ممکن کمک می کند.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

رضا یزدی | 1397/10/03

تست شخصیتی که گذاشته بودید عالی بود. برای من ENFP شد نتیجش

sogand | 1397/10/03

مطالبتون در حوزه مسائل انگیزشی فوق العادست. تشکر ویژه

اشتراک گذاری