نویسنده: مصطفی حافظی

مهارت های ارتباطی

وقتی حرف از یک زندگی اجتماعی می شود، هیچکدام از افراد نمی توانند ادعا کنند که فقط خودم اهمیت دارم و فقط هدف ها، امیال و درخواست های من اولویت دارد. اشخاصی که این طرز تفکر را برای زندگی خود برمی گزینند، دچار نوعی خودشیفتگی و غرور می شوند. زندگی کردن در یک گروه یا جمع، آداب مخصوص به خود را دارد که اگر به آن توجه نکنیم، کارها دچار اختلال می شود. در ادامه ی این بحث می‌خواهیم راجع به برخی از اعمالی را که در زندگی اجتماعی به دیگران (به گروه) آسیب می رساند صحبت کنیم، سپس به‌طور خلاصه بیان کنیم که تقویت هوش هیجانی و هوش اجتماعی چگونه می تواند بر زندگی اجتماعی افراد تاثیر گذار باشد.

شخصیت های مضر برای زندگی اجتماعی

افراد خودمحور

کسانی هستند که بر امیال و خواسته های فردی خود متمرکز بوده و در قبال درخواست ها و نیاز دیگران کاملا بی تفاوت هستند. آنها فعالیت های خود را کاملا بدون ایراد می‌بینند و نظرات دیگران را نسبت به آن ها نادیده می‌گیرند. این اشخاص مشکلات سایرین را ناچیز و بی اهمیت شمرده و مسائل خود را مهم و بزرگ می‌دانند. این ها همان افرادی هستند که بدون توجه به موقعیت دیگران فقط می خواهند خواسته های خود را به مرحله انجام برسانند. آنها بدون در نظر گرفتن ضرراتی که به دیگران وارد می کنند، هر طوری که دلشان می‌خواهد عمل می‌کنند و منتظرند که دیگران خود را مطابق میل او تغییر دهند. آنها عموما بر اساس تمایلات خود رفتار می‌کنند و در مورد اینکه چه کاری به نفع جمع است، کاملا بی اعتنا می باشند.

افراد خودشیفته

این افراد معتقدند که بقیه باید تمام و کمال در خدمت آنها باشند. همه باید همواره دردسترس اینها قرار داشته باشند و اما هیچ وقت باور ندارند که خود آن ها نیز باید گاهی در دسترس سایرین قرار داشته باشند تا کارهایشان پیش برود. عموما بر این باورند که از همه باهوش تر، مستعد تر و بالاتر هستند و مجازند به هر شکلی که می خواهند بقیه را تحقیر کنند. از نظر آنها همیشه کل گروه یا جمع باید به باورشان احترام بگذارند، اما خود آنها هیچ نیازی نیست که عقاید سایرین را گوش دهند و محترم بشمارند. بنابراین نوع عقاید و اعمالشان برای بقیه آسیب رسان است. آنها خود را مجاز می دانند که مقررات را نقض کنند چون فکر می‌کنند که این مقررات فقط برای دیگران ایجاد شده است.

افراد تحقیرگر

کسانی هستند که کمبود‌ها و حقارت‌های خود را به دیگران نسبت می‌دهند یا اینکه می خواهند نقش والدین سخت گیر و سرزنش کننده را برای همه بازی می‌کنند. برخی از این افراد با باور‌های غلط یا تعصبی رشد کرده اند و عموما در حال عیب‌جویی از سایرین هستند. تحقیرگرها همواره بقیه ی گروه یا اجتماع را از خود می رنجانند.

افراد سرزنشگر

افراد سرزنشگر همان‌هایی هستند که همیشه می خواهند مثل یک پدر و مادر سخت گیر، فرزندان خود را مدام مورد مواخذه قرار دهند و آن ها را توبیخ نمایند. این اشخاص عموما دلیلی برای اثبات خود نمی بینند و همان‌هایی هستند که وقتی بقیه اشتباهی انجام می دهند شروع به سرزنش وگفتن جملاتی نظیر «دیدی گفتم؟؟!» می‌کنند.

افراد خودخواه

آنها همواره هر کاری که دلشان بخواهد انجام می دهند و از نظرشان این موضوع هیچ ارتباطی به دیگران ندارد. در حالی که در یک زندگی اجتماعی نمی توانیم این ادعا را داشته باشیم که من هر کاری مایل باشم می‌کنم و به هیچکس هم مربوط نیست؛ چون قرار گرفتن در یک جمع باعث می شود تا اعمال و تفکرات ما بر بقیه نیز اثر بگذارد. یعنی در هر اجتماعی میان افراد و جمع تاثیری متقابل در جریان است.

زندگی اجتماعی

همدلی و صمیمیت در هوش اجتماعی

یکی از مهارت‌های موردی که هر یک از ما در زندگی گروهی و جمعی باید به‌دست آوریم، مهارت صمیمیت و همدلی است. باید بدانیم که در جمع منافع گروه بر منافع شخص ارجحیت دارد و اینکه که در یک اجتماع همه از هم تاثیر می پذیرند و هر عمل یک شخص، می تواند به شخص دیگری سود یا زیان وارد کند.

همچنین باید یاد بگیریم که پیش از انجام هر عملی خود را جای سایرین قرار دهیم و مضراتی که ممکن است که به جمع بزنیم را تا حد ممکن کاهش دهیم. متاسفانه جامعه ما در کار گروهی خیلی خوب عمل نمی‌کند؛ زیرا در هر گروهی به جای منفعت ها و تمایلات جمعی، به خواسته های شخصی شخصی اولویت داده میشود، میزان صمیمیت پایین است و مرز های تعریف‌شده‌ای وجود ندارد. در یک گروه نمی‌توانیم بگوییم که من هر کاری کنم به خودم مربوط است. اجتماع ما اگر تنها همین یک موضوع را یاد بگیرد، منافع و مزایای بسیاری نسیبش خواهد شد.

مهارت انسجام شخصیتی در هوش هیجانی

افرادی که این مهارت را فرا می گیرند اخلاق مداری را سر لوحه کار خود قرار می دهند. در رفتار، گفتار و نیت آن ها یکپارچگی و انسجام به وجود می آید. به این شکل نیست که آنها صحبتی کنند و مخالف آن عمل نمایند. آنها با کردار و اعمال خود در اجتماع اعتبار بدست می آورند و کارها را دقیق و درست انجام می‌دهند، حتی اگر هیچ سودی عایدشان نشود. این افراد حتی اگر شکست هم بخورند باز هم به ارزش‌ها و مبانی اخلاقی خود پایبند می‌مانند. عموما از چنین افرادی کمتر به دیگران ضرر می‌رسد.

هوش هیجانی در زندگی اجتماعی

کنترل هجانات و کسب مهارت آگاهی در هوش هیجانی

اگر بتوانیم کنترل هیجانات خود را به دست بگیریم، متوجه خواهیم شد که چه برخوردی در موقعیت های گوناگون داشته باشیم. مهارت آگاهی افراد با انجام کارهای متفاوتی قابل انجام است که می تواند به توانایی مدیریت هیجانات منجر گردد. کسب این مهارت سبب می‌شود که از رفتار‌های هیجانی افراد کم شده و با منطق قوی‌تری رفتار درست را برگزیده و انجام دهند. آنها می آموزند که به جای سرکوب هیجانات یا فرار از آنها راهکار های صحیح تری را برای رویارویی با هیجانات پیدا کنید. با کسب این مهارت افراد به آمادگی لازم برای مدیریت اعمال خود می‌رسند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سمیرا | 1397/09/07

مطلب فوق العاده ای بود. تشکر

sahar | 1397/09/10

به نظر من مهم ترین جنبه ی زندگی هر فردی روابط اجتماعی صحیحش هست.

فریده یاوری | 1397/09/10

این مطالب خیلی میتونه تو افزایش قدرت ایجاد ارتباط با اطرافیان موثر باشه، ممنون

اشتراک گذاری