نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

پس از اینکه شرکت ماکروسافت، کنسول بازی ایکس باکس وان ایکس را منتشر کرد، اخبار و شایعاتی مبنی بر آغاز ساختِ کنسول نسل بعد سونی، یعنی پلی استیشن 5 قوت گرفت. البته هنوز نمی توان به طور قطع گفت که نام نهایی این کنسول PS5است، اما مهم ترین نکته برای این غول ژاپنی این است کنسول جدید قابلیت پشتیبانی از بازی‌های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 4 پرو را داشته باشد. این مسئله دقیقا، به اندازه ارتقاهای سخت‌افزاریِ کنسول، قابل توجه و مهم است.

مشخصات سخت افزاری پلی استیشن 5

اطلاعات درز کرده توسط سایت SemiAccurateمنتشر شد که بعدا این نوشتار، در انجمن اینترنتی Reseteraدر قالب چکیده‌ای انتشار یافت. مطلبی که در انجمن Reseteraقرار گرفته، خلاصه‌ای از اطلاعات معماری سخت‌افزاری این کنسول را ارائه می دهد. اما درباره مواردی مثل قدرت GPUبراساس ترافلاپس، فرکانس پردازنده و در کل جزئیات دقیق این کنسول مطلب خاصی مطرح نشده است.

جدیدترین مطالب منتشر شده در مورد نسل بعدی پلی‌استیشن نشان می دهد که این کنسول از یک پردازنده براساس معماری Zen، ساخته شرکت AMD، بهره می برد و معماری پردازنده گرافیکی سفارشی این کنسول بر پایه Naviاست که البته AMDهنوز محصولی را بر پایه این فناوری عرضه نکرده است. همانطور که در معماری کنسول پلی‌استیشن 4 پرو از فناوری گرافیکی Vegaاستفاده شد و یک سال بعد از عرضه کنسول، کارت‌های گرافیک Vegaبرای پی‌سی در دسترس قرار گرفتند، در مورد قدرت گرافیکی کنسول بعدی شرکت سونی و استفاده از معماری Naviهم چنین فرضیاتی مطرح شده است.

استفاده از پردازنده‌های Zenدر نسل بعدی پلی‌استیشن در شرایطی که در کنسول پلی‌استیشن 4 عادی و پرو از پردازنده Jaguarاستفاده شده است، یک جهش بزرگ سخت‌افزاری به حساب می آید و منجر به بهره‌گیری بیشتر از Simultaneous Multi-Threadingو افزایش کارایی هر هسته CPUمنجر خواهد شد. شایعاتی دیگر هم به استفاده از ویژگی‌های واقعیت مجازی در این کنسولِ جدید اشاره دارد. ویژگی‌هایی جدید که تجربه بهتری از «واقعیت مجازی» را به کاربران ارائه خواهند داد و می‌توان از این شایعات نتیجه گرفت که شرکت سونی به این زودی‌ها قصد ندارد پلی استیشن VRرا رها کند.

پلی استیشن 5

تاریخ انتشار احتمالی محصول

سایت SemiAccurateدر ادامه مطالبی که منتشر کرده این موضوع را عنوان می کند که کیت‌های پلی استیشن 5 برای عرضه به شرکت‌های بازی سازی مهیا شده‌اند و به گفته این سایت، عرضه کنسول جدید ژاپنی در سال ۲۰۱۸ دور از انتظار نخواهد بود؛ البته نمی توان خیلی به این خبر مطمئن بود.

گمانه زنی ها احتمال عرضه نسل بعدی پلی‌استیشن را در سال ۲۰۱۹ بیشتر می دانند زیرا در این سال حافظه‌های GDDR6بیشتر خواهند شد و راحت‌تر در دسترس خواهند گرفت و هر دو کمپانی GlobalFoundriesو TSMCفناوری پردازش ۷ نانومتری‌شان را، ارائه خواند کرد. این فناوری به سونی اجازه می دهد قطعات کوچک‌تری را برای کنسول نسل بعدی‌اش بسازد. هرچند که در سایت Reseteraاطلاعاتی پیرامون کیت‌های توسعه کنسول PS5منتشر شده، احتمالا قطعات استفاده‌شده در کیت‌هایی که برای بازی سازها قرار است ارسال شود، دقیقا سخت‌افزار موجود در کنسول نهایی این غول تکنولوژی نیست.

برخی اعتقاد دارند سونی به بازه های سه ساله ی ارتقاء کنسول های خود پایبند خواهد ماند و پلی استیشن 5 در نوامبر سال ۲۰۱۹ (آبان-آذر ۹۸) عرضه می شود؛ زیرا این تاریخ دقیقا سه سال بعد از عرضه پلی‌استیشن 4 پرو و شش سال پس از پلی‌استیشن 4 است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سهیل | 1397/08/15

خدااا کنه زودتر بیاد.

احسان | 1397/08/15

انقدر ps4 pro کامله که نمیدونم میخوان تو ps5 چه نوآوری داشته باشن

sobhan | 1397/08/15

bazam sony mikhad hamaro surprise kone

اشتراک گذاری