نویسنده: فائزه اسفرورینی

مهارت های ارتباطی

تربیت فرزندان در قرن حاضر از اهیمت بسیار ویژه ای برخوردار است. چرا که با رشد روز افزون علم و تکنولوژی کودکانی که از لحاظ آداب و تربیتی از دیگر هم سالان خود در رده عقبتری قرار میگیرند به راحتی در اجتماع ترد شده و به سمت مسیرهای نادرست اجتماعی کشیده میشوند.

اصول تربیت فرزندان در قرن حاضر

 اصول تربیت فرزندان در قرن بیست و یکم

همه والدین همواره به صورت ناخودآگاه بخشی از شخصیت و وجودیت خودشان را به فرزندانشان  میدهند اما بسیار باید دقت کرد که این بخش خصیصه بخش مفید و موثر در روند تربیتی آنها باشد. فرزندان باید طوری پرورش پیدا کنند که در انواع محیط های اجتماعی خودشان را سازگار کنند و در زندگی روزمره خود به مشکل نخورند.

تربیت فرزندان / نقش شخصیت 

از لحاظ علم روان شناسی شخصيت اینطور تعریف شده است که؛ عبارت است از تمام خصوصيات انسان، پس همه افراد در هر سن و موقعيتی دارای شخصيت هستند. برخی از روانشناسان اعتقاد دارند شخصيت از ابتدای تولد تا خاتمه عمر در حال شکل گرفتن و تکامل میباشد و به همين سبب، هيچ وقت نمی توان این موضوع را به بعنوان حالتی ثابت و غيرقابل مورد بررسی قرار داد، در رشد و تکامل شخصيت کودک، عوامل زيادی تاثیرگذارند و ميزان تاثير اين عوامل به ميزان توانايی کودک به درک اهميت اين عوامل در ارتباط آنها با خودش وابسته است.

در واقع میتوان گفت از سن دوسالگی به بعد شخصیت در کودک شکل میگیرد. رشد شخصیتی کودک در ماه های اولیه زندگی او بسیرا چشمگیر است که البته این سرعت رشد در تما مکودکان بطور یکسان نیست. کودک شخصيت دارد.میل به مورد احترام واقع شدن در تمامی انسان ها وجود دارد. فرقی نمیکند انسانی بزرگسال باشد یا خردسال. تما مانسنان ها دوست دارند شخصیت آنها در تمام محیط ها چه خانه و مدرسه و چه در اجتماع حفظ شود. شخصيت طلبی بخش جدا نشدنی از ذات هر انسانی است که همه به آن پايبند هستند.

 اصول تربیت فرزندان در قرن بیست و یکم

هرگز اینطور تصور نکنید که کودکان متوجه این مسائل نیستند و آن را درک نمیکنند. اتفاقا برعکس شخصیت کودکا نو اهمیت آنها به این موضوع دقیقا در همین سالهای نخست زندگی است که شکل میگیرد.  بنابراین در وهله اول کودکان نیاز دارند تا بزگ شمارده بشوند، مورد احترام قرار بگیرند و شخصیتشان به رسمیت شناخته شود. تنها کودکی که تمام این احساسات را تجربه کرده باشد قادر است به بزرگترها احترام بگذارد و شخصیتشان را والا بشمارد. باید دقت داشته باشید که شخصیت حریم اوست و هرگز نباید در میا نهم کلاسی ها دوستان و یا هرکسی دیگر که از نظر کودک غریبه جلوه میکند او راسرزنش و یا مورد شماتت شدید قراربدهید.

دین مبین اسلام نيز همواره در جمع قوانين خود شخصيت و احترام همه مسلمانان بويژه کودکان را مهم دانسته.

در این بخش از مجموعه مقالات موبویار قصد داریم که چند  روش از بهترین روش های کارشناسی شده از جانب روانشناسان را در مورد اینکه چگونه فرزندانمان را تربیت کنیم ، برای شما عزیزان به اشتراک بگذاریم امیدواریم که این مقاله برای شما مفیدواقع شود.

در وهله اول به صورت گذری چند موردی که در این مقاله مورد بحث قرارخواهند گرفت را خدمت شما بیان میکنیم: 

 • سخت گیری بیش از اندازه نداشته باشید.

 • بر کارهایتان تاکید داشته باشید

 • میزان اهمیت موضوع را مشخص کنید.

 • حریم عاطفه و فاصله را با فرزند خود حفظ کنید

 • بلند پروازی نداشته باشید

 • کارهای خوب و مفید او را تحسین کنید

 • حرفهایتا نرا واضح بیان کنید

 • برای فرزندانتان الگو باشید

 • انصاف را رعایت کنید

 • وعده ندهید

 • برای فرزندانتان مانند دوست باشید.

سخت گیری های بیجا و خسته کننده نداشته باشید.

 اصول تربیت فرزندان در قرن بیست و یکم

در تربیت فرزندان اصول اولیه برای پاسخ به سوال اینکه چگونه فرزندان خود را تربیت کنیم این است که سختگیری های بیجا و خسته کننده نداشته باشید.فراموش نکنید که شما باید در مسیر تجربه های سهل و آسان زندگی همراه فرزندانتان باشید. اینکه بتوانیم آنها را از تجارب زندگیتا نبهرمند کنید تا آسیب نبینند خیلی خوب است اما در این میان نباید حق آنها برای تجربه و یا حتی اشتباه کردن را نادیده بگیرید. تمام انسان ها باید این فرصت را داشته باشند تا بخش از زوایای پنها ن و یا کاستی های وجودشان را در اجتماع خودشان پیدا کنند .

شما باید به فرزندانتان بیاموزید که این دنیا را با تمام کاستی هایش ببینند و بپذیرند . خوب مطلق وجود ندارد بنابراین شما هم نمیتوانید از آنها انتظار داشته باشید کاملا مطابق سلیقه شما رفتار کنن دتا در نظر شما خوب مطلق اشند. فراموش نکنید که برای داشتن زندگی سالم و رسیدن به شخصیتی والا آنها باید خودشان مسیرشان را انتخاب کنند مسیری که باب طبعشا نباشد تا بتوانند در اجتماع از آن حمایت کنند و شخصیت تحمیل شده که از جانب شما به او تزریق شدهممکن است باب سلیقه خیل یها و از جمله خود فرزندتان نباشد بنابراین در اولین فرصت سعی میکند آن را کنار بیاندازد و در اینصورت زمان خیلی زیادی را برای پیدا کردن هویت جدید نیاز خواهد داشت که همین او را در جامعه عقب نگاه میدارد.

مثلا اگر فرزند شما در امتحانی نمره کامل نگرفت نیاز نیست او را شماتت کنید. او هم حق دارد تا همیشه کامل به نظر نرسد.

بر کارهای درستی که انجام میدهند تاکید کنید.

 اصول تربیت فرزندان در قرن بیست و یکم

زمانی که فرزند شما کار درستی انجام دادهمانطور کهدر زمان ناراحتی همان لحظه واکنش نشان میدهید تحسین او را به زمانی دیگر موکول نکنید. سعی کنید او را تشویق به انجام دوباره آن کار بکنید. لازماست که فرزند شما در همان لحظه ای که انتظارش را دارد مورد تشویق و تحسین واقع شود تا در ذهنش ماندگار شود. 

الویت های او را مهم بشمارید.

 ((آنچه برای تو مهم است،برای من هم مهم است.)) این جمله میتواند نگاهی عمیق به ژرف معنای عشق باشد. این موضوع باید در عمل شما نسبت به فرزندانتا ننشان داده شود . به حرفایش گوش کنید. دلبستگی ها و هیجانات او را بشناسید. به کلمه کلمه حرفای او گوش کنید تا بتوانید درک عمیقتری از خواسته و سلایق و شخصیت نوظهوری که در حال شکل گیری است داشته باشید . به این ترتیب بهتر میتوانید و را راهنمایی کنید اگر احساس میکنید که علاقه و دلبستگی های مفیدی دارد که در رسیدن به هدفی والا او را رانمایی میکند حتم ااو را تشویق کنید، راجع به آن  موضوع زیاد صحبت کنید تا هم دوست او باشید و هم نگذارید مسئله ای مثبت از ذهن او پاک شده و فراموش شود. همچنی صحبت کردن و دوستی با فرزندان کمک میکند تا اگر اهداف آن ها و یا انتخاب هایشان انتخاب درستی نیست بهتر بتوانید آنها را شناسایی کرده و به فرزندانتان کمک کنید. 

فاصله تان را حفظ کنید.

اینکه برای فرزندتان رفیق و همراه باشید گزینه خیلی خوبیست. اما باید دقت کنید حد این رابطه باعث لطمه زدن به مسئولیت و جایگاه اول شما که همان والدین بودن است لطمه نزند. فرزند شما باید درست به اندازه دوستش با شما صمیمی باشد و احساس راحتی داشته باشد اما به همان اندازه نباید فراموش کنید که شما والدین او هستید و میزان درجه و احترام شما باید حفظ شود. 

دوم اینکه در تشویق و یا تنبیه کردن زیاده روی نکنید. مداو ممورد تحسین قرار گرفتن این موضوع را در نظر فرزندانت بی ارزش و اهمیت میکند همچنین تنبیه های مداوم دیگر اثربخشی نخواهند داشت.فراموش نکنید که در زمان تنبیه ها هم باید تاکید داشته باشید که این موضوع به نفع آنهاست یعنی مقداری عاطفه باید چاشنی تنبیهات شما باشد.

ما مالک دختر یا پسرمان نیستیم بلکه آنها امانتی میباشند که خداوند به ما داده است تا با پرورش خوبمان آنرا در جای خود به خوبی قرار دهیم

بلند پروازی نداشته باشید

باید دقت کنید که آرزوهایی که برای خود و یا فرزندانتان دارید واقعی و عملی باشند. اینکه بتوانید اعتماد بنفس کودکتان را افزایش بدهید خیلی خوب است اما در میزان آن باید دقت داشته باشید. تزریق بلند پروازی های بیش از اندازه به ذهن پاک کودکان باعث عقب راندن آنها از شرایط فعلی در جامعه میشود. این موضوع تا زمانی که آنها در خانه هستند و یا اثر موثر در جامعه ندارند خیلی مشخص نمیشود اما به محض ورود به جامعه و دیدن حقایق به یکباره دچار شوک عظیمی میشوند که هضم آن ممکن است برایشا نبسیرا سخت و یا حتی غیر قابل هضم باشد. مثلا وقتی د رتعریف و تمجید از یک ویژگی در او بیش از اندازه اغراق میکنید مثلا اگر فرزند شما علاقمند به فوتبال است افراط و بزرگنمایی در توانایی های او باعث میشود زمانیکه پا به عرصه جدی تری از این بازی گذاشت و یا همسالان خود را در این زمینه دید و به هما ناندازه قبل مورد تشویق واقع نشد به یکباره گوشه گیر و منزوی شودو کودک احسا سمیکند که نیوری شگفت انگیز و ماورا طبیعه داشته و این نیرو به یکباره فروکش کرده است . طبیعیست که چنین نیروهایی را با تلاش مستمر هم نمیتوان بدست آورد بنابراین ممکن است برای همیشه از آن عرصه خداحافظی کند این مثال راجع به تما مامور در زندگی صادق است حتی درمورد تعریف و تمجید از ظاهر و حرف زدن کودک. با اینکه تما مکودکا ناز نظر والدینشا نزیباترین و دلچسبترین کودان هستند اما  گفت نمستمر این موضوع به آنها که نسبت به دیگران دارای برتریست باعث میشود تا در مواجه با شخصی که از او بالاتر باشد بشدت احساس ضعف و ناامیدی و در مواردی رقابت های ناسالم داشته باشد. 

بهترین راه برای شما این است که همه چیز را برای او خوب روشن کنید. مثل ااگر احسا سمیکنید در یک رشتهورزشی مستعد است با او صحبت کنید و شرایط حضور در اجتماع بزرگتر از آن استعداد را برایش روشن کنید. مثلا اینکه تو به اندازه کافی در این رشته استعداد دادری اما رقبای زیادی هستند که تو باید با تلاش و پشتکار از آن ها پیشی بگیری. من مطمئنم که در صورت داشتن پشتکار و تلاش تو یکی ازموفقترین های این رشته خواهی شد. به این ترتیب هم به او قوت قلب داده اید و هم موفقیت و رشد او را وابسته به میزان و تلاش و پشتکارش کرده اید. در این میان او را در مورد مواجهه با افرادی که نسبت به او جلوتر هستند و رقبای سرسختی به حساب می آیند آگاه کرده اید. 

او را تحسین کنید

این موضوع کمی به مورد چهارم لیست ما شباهت دارد. با این تفاوت که تحسین کردن شما نباید همیشه منوط به انجا مکار صحیحی باشد. شما میتوانید بی دلیل و بی هوا در جمع دوستانتان که البته فرزندانتان هم حضور دارد از یک خصیصه مثبت در او قدردانی کنید. خصوصیات مثبتش را در جمع تحسین کنید این موضوع کمک میکند تا کودک آن بعد شخصیتی خودش را برای همیشه محفوظ دارد. البته فراموش نکنید که اصل اثرگذار این موضوع حفظ تعادل است همانطور که گفتیم کودکان باید مشتاق شنیدن تعارف شما باشند. نه اینکه به حالتی نمایش گونه به آن نگاه کنند .

منظور حرف هایتان را واضح برسانید.

در زمان راهنمایی، صریح باشید. مثلا زمانیکه به او میگویید : با احتیاط از خیابان عبور کن، این جمله نمیتواند برای او کافی باشد. چرا که احتیاط میتواند انواع مختلفی داشته باشد و شرایط های متفاوتی را در بر بگیرد.

مثلا به جای این موضوع میتوانید بگوئید اول به هر دوطرف خیابان نگاه کن، در صورتیکه اتومبیلی ندید سریع از خیابان عبور کن. 

این واضح صحبت کردن خصوصا زمانیکه راجع به اهداف و آینده او صحبت میکنید میتوانید بسیار تاثیرگذار باشد. یا در زمانهایی که او را از انجام کاری منع میکنید. اکتفا به این جمله که اجازه نداری اینکار را انجم بدهی نه تنها بازدارنده نیست بلکه به صورت غریضیآنها را بیشتر به سمت انجام آن کارتحریک میکند. بهتر است برایشا نتوضیح بدهید که انجام آن کار به چه علت برایشان ممنوع شده است. 

برای فرزندانتان الگو باشید

طبق تحقیقات به عمل اکثریت پسر بچه ها پدر خودشان را به عنوان الگو انتخاب میکنند . همینطور دختر ها هم معمولا از اولین زن موثر زندگیش خود یعنی مادرشان الگو برداری میکنند. معمولا ریشه علاقه سیبیل گذاشتن برای پسرها و یا چادر سر کردن در دختر ها در سنین کودکی هم به همین علت است که احساس میکنند اینطور خودشان را بیشتر شبیه به پدر و مادرهایشان کرده اند. بنابراین یکی از مهمتری بخش های تربیت فرزندان این است که بتوانیم اولین الگوی واقعی زندگی آنها را خوب به آنان معرفی کنیمو یقیننا که هیچ آدمی خوب مطلق نیتس و متاسفانه به صورت غریضی ممکن است کودکان از یک عادت ناصحیح بیشت رالگو برداری کنند تا عادات صحی و درست شما. بنابراین حتی درصورت داشتن ابعاد منفی شخصیتی درخد سعی کنید این بعد ها را همیشه از فرزندانتان مخفی نگاه دارید و در خفا به بررسی و اصلاحشان بپردازید. 

 

 

 

انصاف را رعایت کنید.

در صورت یکه قصد دارید فرزندتان را به خاطر کار اشتباهی که انجام داده تنبیه کنید دقت داشته باشید تا میزان تنبیه شما با کار بدی که فرزندتا نکرده است تطابق داشته باشد. اینکه یک کار بد کوچک را آنقدر بزرگ جلوه بدهید که کودکان را بترساید هیچ تاثیر مثبتی در روند ترتبیتی شما نخواهد داشت. بنابراین همیشه سعی کنید در انتخاب تنبیه ها انصاف را رعایت کنید.   

 

10-وعده های دروغین ندهید:

به هیچ عنوان به کودکان وعده هایی ندهید که دروغین باشند. کودکان ذهنی خالی و بی دغدغه دارند بنابراین وعده های شما در میان انواع و اقسام فکر و خیالات و دغدغهای آنها فراموش نخواهد شد! زمانیکه شما به وعده  خود عمل نمیکنید بلافاصله اعتبارتان را نزد فرزن دخود از دست میدهید و زمانیکه این موضوع بارها تکرار شود این کودک دیگر از شما حرف شنوی نخواهد داشت. فراموش نکنید که شما به اعتبراتان نزد فرزند خود بسیار نیازمند هستید بنابراین سعی کنی  هرگز با وعده های پوچ و خالی آن را از دست ندهید. میتوانید در صورتی که در انجام کاری شک دارید این را با کودکتان در میان بگذراید مثل ابگوئید در صورتی که کاری نداشته باشم با تو خواهم آمد، یا اگر بتوانم اینکار را خواهم کرد. به  این ترتیب هم نسبت به خواسته او بیتفادت نبودید و هم واقعیت را گفته اید اینطور کودک یاد میگیرد که هر خواسته سوالی و یا درخواستی میتواند منوط به یک شرایط خاص باشد. یاد میگیرد که در زمان وعده ها تمام جوانب را بسنجد.

با او دوستانه رفتار کنید.

طبق تجربه های بدست آمده والدینی که روابط دوستانه والبته همانطور که قبلا تاکید شد در چهار چوب  و با رعایت موازین با فرزندشان برقرار میکنند بسیار موفقتر از سایر خانواده ها که روابطی سردو جدی داشته اند بسیار موفقتر عمل کرده اند. اینکه شما نزدیکتری دوست و محرم فرزندانتان باشید مزایای بیشماری دارد، اولی اینکه احسای نزدیکی و تعلق خاطر را در فرزندتان افزایش میدهد. دوم به این ترتیب در جریان امور آنها قرار میگیرید و در صورت انجام اشتباه بهتر میتوانید آنها را راهنمایی کنید. مثلا تصور کنید که فرزند تازه به بلوغ رسیده شما دچار روابط احساسی و عاطفی شده است.بدیهیست که این موضوع در سنین کم نوجوانی برای او مفید و موثر نیست اما این طبع اکثریت انسان هاست که معمولا در همین سنین نوجوانی درگیر برخی عواطف میشوند. در نظر داشته باشید که در صورتی که شما که یقیننا بهترین و دلسوزترین همراهان برای او هستید اگر نتوانید در این مورد با او ارتباط خوبی بگیرید و از شرایطش مطلع شوید ممکن است فرزندتان به ناچار راز دل خود را با دیگرا نو غریبه ها درمیان بگذارد که در اینصورت مشخص نیست چه آیندده ای درانتظارش باشد.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری