نویسنده: رزا عابدی

مهارت های ارتباطی

احتمالا تا به حال برایتان زیاد پیش آمده است که انسان  ها را بنا به روحیات و خلق و خوی آنها به مثال های زیادی در طبیعیت تشبیه کنید. مثلا احتمالا همه ما با این لفظ که فلانی مانند آب زلال است و یا زبانی به برندگی شمشیر دارد و یا القابی از این قبیل آشنا هستیم. اما در این میان شاید برایتان جالب باشد بدانید که علاوه بر تمام القابی که صرفا به علت شباهت و کارایی به افراد داده میشود تستی علمی با عنوان  تست حیوان درون وجود دارد. چیزیکه کاملا علمی و ثابت شده از جانب خیلی از روانشناسان دنیا به اثبات رسیده است که هرفرد، شخیصتی مشابه با یک حیوان در طبیعت دارد که این شباهت را میتوان از طریق انجام تست های علمی به دست آورد. گاها فردی مانند شیر غرنده و دوستدار رهبری و گاها فردی به روباه و زیرکی او تشبیه میشود. بنابراین برای فهمیدن اینکه حیوان درون ما چه حیوانسیت تنها کافیست تا تست شناخت حیوان درون را انجام بدهیم.

تست حیوان درون از چه چیزی نشات میگیرد؟

سمبل میتواند عبارتی از یک اصطلاح، نام و یا حتی یک تصویر که نماینده چیز مانوس دیگری باشد نشات بگیرد. سمبل به اضافه آنکه بر معنای آشکار و معمول خود اشاره دارد، معانی تلویحی ویژه ­ای نیز داشته و انسان برای بیان برخی معانی نیاز دارد تا به برخی علائمی که در محیط و طبیعت شناخته تر شده هستند توسل جوید.شاید برایتان جالب باشد بدانید که خیلی از سلبریتی ها و افراد مشهور جهان هم این تست را انجام داده اند. البته ناگفته نماند که انجام دادن این تست تنها یک بازی برای رفع کنجکاوی و سرگرم شدن برای مدتی کوتاه نیست. بلکه از لحاظ علمی دانستن این موضوع که به چه حیوانی شباهت داریم و کدام یک ازآنها با چه خصوصیاتی میتوانند سمبل شخصیتی ما باشند میتواد ما را در ادامه مسسیر زندگی و انتخاب مسیرهای درستری که با شرایط و ایده آل های ما سازگاری بهتری دارند راهنمایی کنند همچنین این موضوع در انتخاب روش درست برخورد دیگران با ما نیز میتواند بسیار یاری دهنده باشد.

انواع تست های روانشناسی برای شخصیت شناسی شما

تست شناخت حیوان درون

قدمت تست حیوان درون چقدر است؟

چیزیکه امروزه با نام تست حیوان درون شناخته میشود تحت عنوان استفاده از سمبل های حیوانی در گذشته ها هم مورد استفاده قرار میگرفته و موضوع نوظهوری نیست و قدمتی به اندازه تاریخ بشریت دارد.نام گذاری هایی که از پیشینیان به جای مانده است میتواند گواه خوبی بر این موضوع باشد. مثلا عقاب بلند پرواز، شیر پنجه آهنین و یا مواردی از این قبیل که البته در آن زمان خیلی برای انتخاب آنه ااصول علمی و تست های روانشناسی قرار داه نمیشد. معمولا کودکان را پس از تولد بنا به انتخاب های سلیقه ای نامگذاری میکردند و یا کسی به علت کاری که به آن شهرت داشت و یا مثلا توانایی و تبحرش در جنگیدن به حیوانی جنگجو لقب داده میشد. بر فرض مثال ، همین پوشیدن پوستین خرس در روزگاران قدیم و یا حتی همین امروز در مناطق سردسیرصرفا به جهت جلوگیری از نفوذ سرما نبوده است، بلکه انسان های اولیه در واقع می خواستند تا با این روش از نظر قدرتی هیبتی مانند خرس برای خودشان بسازنند که هم دراجتماع های انسانی و هم در طبیعت از جایگاه بالاتری برخوردار باشند. ولو اینکه این مشابهت بسیار اندک باشد و البته کارایی چندانی هم در قدرت نمایی راستین نداشته باشد چرا که مشخصا در زمان حمله یک خرس پوشیدن لباسی از جنس پوست او نمیتواند عاملی برای بازدارندگی حمله خرس باشد! در نمونه های دیگر میتوان استفاده از کلاه های شاخدار توسط واکینگها را مثال زد که این موضوع ارتباطی با زیبایی نداشت. استفاه از شاخ روی کلاه در واقع مظهر توانایی و قدرتمندی فرا انسانی برای آنها بود. 

این موضوع یعنی همان بهره گیری از قدرت و توانایی حیوانات در سمبل گذاری تنها در این عرصه خلاصه نشده است و در نام گذای های سلاطین و یا حتی مردن عادی هم به خوبی دیده میشود مثلا، در روزگاران قدیمترنام پادشاه حبشه هیله سلاسی بوده است که به معنای شیر یهود است و یا حافظ اسد که نامی آشنا برای خیلی از ماست و بدان معنیست که پدری به نام شیر و یا به مثال شیر متولد شده است. در فارسی ایران نیز با این مثال ها به کررات آنشا شده ایم مثلا شیرزاد، شیرعلی و یا نام و عباراتی از این قبیل.

اما همانطور که بالاتر خدمت شما عزیزا نعرض شد اینها تنها نماد هایی هستند که بسته به یک انخاب سلیقه ای و یا انجام یک حرکت خاصی از جانب شخصی به وی اطلاق میشوند و ریشه های روانشناسی ندارند بنابراین برای انتخاب نوع رفتار و شناخت شخصیت اصلی نمیتوان خیلی به آن ها متکی بود. اما انجام این تست از راه های صحیح و برنامه ریزی شده میتواند کم کموثری برای شناخت روحیات درونی انسانها باشد.

در خیلی از مقالا ت و کتب روانشناسی مختلف راجع به خصوصیات بارز شخصتی هر حیوان توضیحات داده است که به نظر خیلی جذاب نمی آید! چون معمولا همه ما با خصوصیات بارز آنها آشنا هستیم. زمانی این معما پیچیده تر و جذابتر میشود که برایمان جای سوال باشد که کا به کدامیک از آنها شباهت داریم؟ مثلا در تست حیوا ن درون شما با توجه به خصوصیات بارز هر حیوان به آنها شباهت داده میشوید. 

  • خرگوش را هموارده سمبل سرعت، سر به هوایی و بازیگوشی میدانند.

  • لاک پشت معمولا سمبلی از بیتفاوتی و کند بودن است.

  • خوک معمولا در افسانه های قدیمی به ناپاکی و نالایقی و همچنین لاقید شهرت دارد.

  • روباه را میتواند سمبلی بارز از تزویر و فریب دانست.

  • عقاب نشان از بلند پروازی، تسلط و درندگی دارد.

البته ناگفته نماند که هریک از این حیوانات در فرهنگ های مختلف میتوانند سمبل ویژگی های خاص و منحصر به خودشان باشند. مثلا اژدها در چین مظهر قدرت و اقتدار است که معمولا تنها پادشاهان را ملقب به آن میدانسته اند اژدهای چینی نماد اقتدار امپراطور است و در جامعه فئودالی چین هرچیزی که مربوط به اژدها می شد منحصرا مختص امپراطور داشت. امپراطوران باستان پسران خود را “سلاله اژدها”، جامه های بلند شان را “جامۀ اژدها” و صندلی شان را “صندلی اژدها” لقب میدادند.

«پوما» یا یوزپلنگ آمریکایی جنوبی نمادی از کشورآرژانتین است. «جاگوار» یا پلنگ خالدار آمریکایی نیز را میتوان نمادی برای کشورهای برزیل و گینه نام برد که نمادی از پیغام آوری، روح جنگل و قدرت میباشد. «ببر بنگال» یکی از مهمترین نمادهای ملی کشور هند است که گونه سلطنتی آن نماد ملی کشور بنگلادش میباشد؛ دیگر نماد ملی کشور هند را میتوان «طاووس» شناخت.

روانشناسی حیوانات شامل بررسی انواع رفتارها در گونه های مختلف حیوانات است که با توجه به همین رفتار شناسی، شخصیت حیوانات نیز تشخیص داده شده و از دیگرحیوانات متمایز میشود و به این ترتیب میتوان فهمید که نامگذاری انسان ها و یا القابی که به آنها داده اند بنا به چه علت و داتن کدام خصیصه اخلاقی درآنها بوده است. 

تست روانشناسی حیوان درون  را در واقع میتوان همان تطبیق ویژگی های یک شخصیت و یک حیوان  از طریق چند سوال بنا شده بر اصول روانشناسی دانست. پاسخ به چند سوال ساده، ویژگی های بارز شما را به حیوان هماهنگ با شخصیتتان تشبیه خواهد کرد. نیاز است یاد آور شویم که حیوانات از ویژگی های مثبتی هم برخوردارهستند و این موضوع صرفا برای تشخیص و تشابه صفا آدمی با میط طبیعیست و نه یک توهین. نمیتواند تنها به جواب های بدست آمده از این تست برای فهمیدن نوع شخصیت درونی خود اکتفا کرد و برای همچین امری نیازمند انجام تست های روانشناسی دقیقترو جامعتری هستید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری