تست شخصیت شناسی
MBTI

تست هوش هیجانی
EQ

تست هوش آی کیو
Raven

تست سن عقلی
Brain Age

تست افسردگی
NEO

تست استرس
Stress Test

 

امروزه تست های روانشناسی با موضوعات مختلفی وجود دارند و شما می توانید برای اطلاع از تیپ شخصیتی خود، ضریب هوشی IQ و میزان هوش هیجانی EQ، میزان افسردگی و... از انواع تست های روانشناسی و تست های شخصیت شناسی استفاده کنید. ما در این مقاله و صفحات دیگر سایت به طور مفصل در مورد این تست ها صحبت کردیم و اطلاعات مفید و کامل در اختیار شما همراهان عزیز قرار داده ایم، همچنین شما می توانید به صورت آنلاین و رایگان از تست های مختلف روانشناسی سایت موبویار استفاده کنید.

- آیا می خواهید از اعتقادات و باور های خود در رابطه با یک ارتباط ریشه دار و عمیق مطلع شوید؟

- آیا نمی دانید در چه شغل ها یا مهارتهایی استعداد دارید؟

- آیا در انتخاب رشته شغلی، دانشگاهی و یا پایه دبیرستان خود دچار تردید هستید؟

موبویار همراه شماست تا پاسخ تمامی سوال های خود را در زمینه روانشناسی شخصیت پیدا کنید.

 

آمار لحظه ای تعداد تست های انجام شده در موبویار

0

تعداد کل تست ها

0

MBTI

0

EQ

0

IQ

0

Brain Age

0

NEO

0

Stress


اهمیت تست های روانشناسی در چیست؟

مردم بهترین عملکرد خود را در محیط‌های کاری‌ای نشان می‌دهند که باعلاقه‌مندی‌هایشان مطابقت دارد. هماهنگ بودن فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را ایجاد کند. وقتی کارهایی را انجام ‌دهید که دوست دارید، از کار خود لذت می‌برید و علاقه‌مندی‌های خود را با یک شغل مطابقت می دهید.

جدا از شغل یا حرفه شما، کارهایی هستند که شما از انجام دادن آن‌ها لذت می‌برید. کلید یافتن حرفه‌ای رضایت‌بخش این است که علاقه‌مندی‌های اساسی خود را با مشاغل موردنظر مطابقت دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر یک شخص اجتماعی تمام‌روز را تنها در یک دفتر کار کند دیوانه می‌شود. یا اگر شخصیت هنری داشته باشید، احتمالاً از وجود قواعد سخت‌گیرانه در کارتان متنفر خواهید بود. به همین دلیل است که تست روانشناسی شغلی می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

اهمیت تست روانشناسی شخصیت

افراد پس از انجام تست های روانشناسی می توانند براساس نتایج بدست آمده توانایی های خود را پرورش داده و برای زندگی آینده خود خط مشی مناسبی انتخاب نماید، از طریق تست ها می توان برای هر گروه سنی معین هنجارهای مناسب مشخص ساخت و نتایج بدست آمده از هر فرد را با هنجارهای قابل اطمینان مقایسه و ارزیابی کرد. تست های روانشناسی افراد را بر اساس تفاوت های فردی موجود در آنها متمایز ساخته و فرد می تواند از استعدادها و قابلیت های خود، آگاه گردد.

اهمیت تست روانشاسی ازدواج

یکی از مهم ترین مسائل در زندگی هر فردی ازدواج است که باید به آن اهمیت داده شود. شما می توانید با پی بردن به شخصیت خود همسر ایده آل و مناسبی را انتخاب کنید. تست روانشناسی ازدواج از انواع تست های مناسب برای قبل از ازدواج هستند که بهتر است با پاسخگویی به این تست ها از آمادگی و شخصیت درونی خود برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک مطلع شوید.

 

جذابیت بحث شخصیت شناسی

انسان موجودى است که داراى عواطف، احساسات و قابلیت هاى بى شمارى است. کنترل این عواطف و احساسات و هدایت خود به سمت نشان دادن واکنش درست، به هنگام موقعیت‌ها و شرایط متفاوت در زندگی مستلزم خودشناسی یا شخصیت شناسی است.

واژه «شخصیت» در میان عموم، دارای معانی متفاوتی است. مثلا وقتی به یک فرد «با شخصیت» گفته می شود، عموما منظور این است که وی جاذبه ی اجتماعی بیشتری دارد. اما از نظر روانشناسان، تعاریف دقیق تری برای این واژه وجود دارد.

 

تعریف شخصیت شناسی از نگاه Rychlak

دغدغه‌ی ما در شخصیت شناسی این است که سبک‌های مختلف رفتار را که ارگانیسم‌های مختلف [از جمله انسان] بر حسب عادت از خود بروز می‌دهند، مطالعه کنیم.

منبع: Introduction to Personality and Psychotherapy

تعریف شخصیت از نظر Patrick و Carrion

شخصیت یعنی مجموعه‌ی دریافت‌ها، هیجان‌ها، ذهنیت‌ها، انگیزه‌ها و اقدام‌های یک فرد در تعامل با شرایط محیطی مختلف.

منبع: Personality Theories- Allbert Ellis

 

در واقع نقشی که فرد در جامعه ی خود بازی میکند و به طریق آن خود را به اجتماع معرفی می سازد، مبین شخصیت اوست. تفاوت شخصیت در میان افراد مختلف اجتماع باعث می شود تا در موقعیت های گوناگون، از آنها واکنش های متفاوتی را شاهد باشیم. همین موضوع سبب شکل گیری علایق مختلف در بین آنها می شود. بر همین اساس، عده ای متناسب با تیپ شخصیتی خود به کارهای پر ریسک و پر تلاطم علاقه مند می شوند و در مقابل برخی نیز ترجیح می دهند شغلی کم دردسر و با حقوق ثابت داشته باشند.


روانشناسی چه اهمیتی دارد؟

بنابراین مسائل، مشکلات و حتی بیماری‌های نوظهوری در میان افکار و ذهنیات بشر پدید می‌آید که نیاز به یافتن راه حل، درمان و پیشگیری را دو چندان می‌کند؛ راه حلی که امروزه روان‌شناسی طلایه‌دار آن است.

در جهان صنعتی امروز، تقریباً هیچ فعالیت و حرفه‌ای یافت نمی‌شود که به درک و اندیشهٔ انسانی وابسته نباشد؛ در نتیجه روان‌شناسی با زندگی و کسب و کار انسان مدرن پیوندی ناگسستنی ایجاد کرده‌ است. به علاوه رشد علم، تکنولوژی و سطح رفاه عمومی، موجب شده تا آدمی وقت بیشتری برای تفکر و اندیشه پیدا کند.

 

تست های روانشناسی چه کمکی به مدیران می کنند؟

تست های روانشناسی کاربردهای متفاوتی دارند. از یک سو برای ارزیابی و اندازه گیری دقیق توانمندی های فردی نظیر هوش، استعداد، شخصیت، حافظه و... مورد استفاده قرار می گیرند و از سویی دیگر در تشخیص و ارزیابی مشکلات و مسائلی که کارکنان در محیط کار با آن‌ها رو به رو هستند، مانند انگیزش، استرس شغلی، تعهد سازمانی، مهارت های ارتباطی و... به کار رفته و به بررسی علل، آموزش و ارائه راهکار به مدیران جهت مدیریت اثربخش کارکنان و تدوین راه‌حل‌هایی جهت پویایی بیشتر و کارآمد‌تر شدن آن ها می پردازند.

تست های روانشناسی یکی از موارد جذاب برای افراد مختلف است، برای همین بسیاری از افراد در سایت های اینترنتی مرتبط با روانشناسی به دنبال تست های شخصیت شناسی آنلاین هستند تا با استفاده از آنها به شناخت مناسبی از شخصیت خود دست یابند.

 

در این مقاله نه تنها تست شخصیت شناسی را مورد بررسی قرار می دهیم بلکه تمامی جنبه های دیگر فردی را لحاظ نموده و انواع تست های مرتبط با آن را بررسی می‌کنیم زیرا بسیاری از افراد به دنبال تست شخصیت شناسی mbti، تست افسردگس neo، تست روانشناسی تصویری، تست روانشناسی هوش، تست هوش هیجانی EQ و تست های دیگر مرتبط با شناخت و موارد دیگر روانشناسی هستند.


ضرورت استفاده از تست های روانشناسی استاندارد

نکته مهم در استفاده از تست های روانشناسی این است که بایستی از تست های استاندارد شناخته شده در هر زمینه استفاده کنیم.

به همین دلیل و با توجه به اهمیت موضوع در این مقاله مجموعه ای از مهم ترین تست های شناخته شده و مشهور در هر یک از زمینه ها را نام برده و تا جای ممکن در مورد هر یک از آنها توضیح خواهیم داد.

دلیل اهمیت این امر این است که بسیاری از افراد بدون دانستن اینکه آیا تست مورد نظر از استاندارد کافی برخوردار هست یا خیر به پاسخ دادن به سوالات آن مبادرت ورزیده و در نتیجه ممکن است در زندگی دچار اشتباهات مهلک و اساسی شوند.

 

در نهایت این تست های روانشناسی آنلاین می‌تواند به شما در رسیدن به یک شناخت نسبی از شخصیت خود کمک کند. این تست ها از وقایعی است که هر روز با آن ها مواجه هستید و در نتیجه پاسخ هایش هم اصلا دشوار نیستند؛ کافی است کمی به خودتان نگاه کنید.


تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی MBTIیا Myers-Briggs Type Indicator، یک مدل شخصیت شناسی شناخته شده است که خصوصیات شخصیتی شما را به طور کامل نشان می دهد. همچنین لیستی از مشاغلی که با روحیات شما سازگارتر است را نیز معرفی می نماید. به کمک این تست می توانید ارتباطات اجتماعی خود را هدفمند تر و موثر تر سازید و استعداد های نهفته ی خود را بیشتر بشناسید.

با انجام این آزمون شما متوجه می شوید که درون گرا هستید یا برون گرا، در جمع آوری اطلاعات شهودی هستید یا حسی، شخصیتی احساسی دارید یا منطقی و در سبک هدایت با جهان خارج ادراکی برخورد می کنید یا قضاوتی.

شما می توانید از طریق لینک شروع آزمون تست شخصیت شناسی MBTI در این آزمون شرکت کرده و تفسیر آن را به صورت رایگان دریافت نمایید.

شروع آزمون
 

تست هوش IQ

با استفاده از تست هوش، می توانید آمادگی مغزتان را برای حل مشکلات و مسائل گوناگون محک بزنید. نمره ای که این آزمون ها می دهد یکی از معیارهای اصلی سنجش قابلیت های ذهنی شماست. تست هوش IQ ریون از شناخته شده ترین تست های سنجش نمره بهره هوشی است که از آن با عنوان تست هوش تصویری نیز یاد می شود.

اگرچه تست هوش ریون سیاه و سفید برای اندازه گیری بهره هوشی سنین ۵ تا ۶۵ سال طراحی شده است ولی بهترین کاربرد را برای گروه سنی ۱۰ تا ۱۸ سالگی دارد، بنابراین تست هوش تصویری ریون برای سنجش میزان رشد ذهنی کودکان و نوجوانان در مقاطع دبستان و متوسطه مناسب است.

نتایج این آزمون بهره هوشی شما را از میان موارد زیر نشان می‌دهد :

 • حدود نابغه (با بهره هوشی بیشتر از 914)
 • بسیار ممتاز (با بهره هوشی 125 الی 148)
 • ممتاز (با بهره هوشی 113 الی 124)
 • متوسط (با بهره هوشی 89 الی 112)
 • کودن، پایین تر از متوسط (با بهره هوشی 77 الی 88)
 • عقب مانده مرزی (با بهره هوشی 65 الی 76)
 • عقب مانده (بهره هوشی پایین تر از 64)

شما می توانید از طریق لینک شروع آزمون تست هوش تصویری ریون در این تست شرکت کرده و تفسیر آن را به صورت رایگان دریافت نمایید.

شروع آزمون
 

تست افسردگی NEO

افسردگی دارای علائمی است که از جمله ی آن ها غمگینی، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، بی‌حوصلگی، سردمزاجی و... می باشد. مراجع جهانی این اختلال را جزو یکی از چهار مشکل شایع میان جوامع مختلف قرارد داده اند. شایع بودنی که صحبت از آن می کنیم آنقدر زیاد است که گاهی به نام سرماخوردگی روانی لقب می گیرد. آزمون NEO برای این ساخته شده تا میزان افسردگی و شادی را در افراد بسنجد.

تست شخصیت شناسی نئو NEO_FFI از مهم ترین ابزارها برای پیش بینی رشد حرفه ای و شخصیت شناسی افراد است. با انجام این آزمون ۵ عامل یعنی روان نژندی، برون گرایی، اشتیاق به تجارب تازه، توافق پذیری و وظیفه شناسی، به عنوان عوامل موثر در فرد و شخصیت وی، مشخص می شود. با انجام این تست شما نگاه دقیق تر و جامع تری نسبت به خود دارید.

شما می توانید از طریق لینک شروع آزمون تست افسردگی نئو در این تست شرکت کرده و تفسیر آن را به صورت رایگان دریافت نمایید.

شروع آزمون
 

تست هوش هیجانی EQ

هوش هیجانی (EQ)، توانایی افراد را برای مدیریت استرس ها، فشار ها و انگیزه هایشان در هنگام رویارویی با چالش ها نشان می دهد. افرادی که دارای هوش هیجانی بالا هستند، در روابط اجتماعی، موقعیت های شغلی و همچنین مسائل عاطفی و زندگی زناشویی خود شرایط بسیار بهتری نسبت به سایرین دارند و همواره این قابلیت را دارند که موقعیت ها و شرایط بهتری را برای خود فراهم کنند.

شروع آزمون
 
بیشتر بخوانید: هوش هیجانی یا EQ چیست؟

تست سن عقلی Brain Age

شما واقعا چند سالتان است؟ طبق آمارهای جهانی همه افراد دارای 3 نوع سن شناسنامه، جسمی و عقلی هستند. برای همه ما اطلاع از سن عقلی اهمیت زیادی دارد و اغلب ترجیح می دهیم از آن با خبر شویم و آن را محاسبه نماییم . چرا که این سن تا حدی نشان از میزان هوش بالا و همچنین رشد عقلی افراد است. یکی از ساده ترین راه های آگاهی از سن مغز انجام تست brain age است.

شروع آزمون
 

تست استرس Stress test

استرس یک فشار روانی و احساسی فراتر از حد تحمل فرد است و هنگامی به وجود می آید که وی نتواند تنش های کوچک اطراف خود را مدیریت نماید. روان شناسان برای شناخت دقیق تر افراد و تعیین علمی میزان استرس در آن ها آزمون های استانداردی را طراحی نموده اند. این آزمون ها با پرسیدن انواع سوالات مرتبط، ابعاد و جنبه های گوناگون رفتاری انسان ها را مورد بررسی قرار می دهد

شروع آزمون
 

سوالات متداول تست های روانشناسی

تست های روانشناسی شخصیت چطور از بررسی پاسخ ها به نوع شخصیت افراد پی می برند؟

هر کدام از سوالاتی که در این تست ها مطرح می شود توسط بزرگترین روانشناسان حوزه ی شناخت شخصیت طراحی شده است و برای اینکه پاسخ هر سوال بیشترین اطلاعات را در مورد یک بعد یا جنبه ی خاص از شخصیت فرد به دست دهد، ساعت ها وقت گذاشته شده است.

تست های روانشناسی شخصیت بیشتر روی کدام ابعاد ذهنی برای شناخت بهتر شخصیت تمرکز دارند؟

این آزمون ها 5 جنبه ی اصلی را در نظر می گیرند:

 • 1- برونگرایی: میزان ارتباط شما با دیگران
 • 2- سازگاری: چقدر از نظر دیگران، دلپذیر و هماهنگ به نظر می رسید؟
 • 3- درک وظیفه: میزان اعتماد به نفس، قدرت کنترل خود و داشتن اهداف سازمان یافته
 • 4- عصبانیت: شدت احساسات منفی که تجربه می کنید
 • 5- ترجیح تجربیات جدید: علاقه شما به خلاقیت و تجربیات خلاقانه در مقابل تفکرات سنتی

آیا تست های روانشناسی اطلاعات حساس، شخصی و گاهی شرم آور من را نیز آشکار می سازد؟

تست های روانشناسی شخصیت عموما به ابعاد کلی تفکرات، احساسات و خلقیات فرد دسترسی می یابد. این ابعاد عموما برای افرادی که بیشترین وقت را با آنها می گذرانید قابل لمس است. هر تست شخصیتی قائدتا یک سری سوالات راجع به جنبه های شخصی زندگی فرد مطرح می سازد که با بررسی پاسخ های داده شده، یک سری اطلاعات پنهان را بیان می کند. این اطلاعات می تواند در پیشرفت و انتخاب مسیر صحیح چه در حوزه ی زندگی شغلی و چه در زندگی شخصی و زناشویی بسیار تاثیر گذار باشد.

به طور عملی و در زندگی عادی، تست های روانشناسی دقیقا به چه دردی می خورند و چه کمکی به ما می کنند؟

این تست ها، ابعادی از شخصیت فرد را آشکار می سازد که احتمالا خودش کمتر تا کنون از وجود آنها مطلع بوده است. این اطلاعات کمک می کند تا شخص در جنبه های مختلف زندگی بتواند بهترین تصمیمات را اتخاذ نماید. این جنبه ها می تواند در ارتباطات با دیگر اشخاص جامعه باشد و یا تصمیم گیری ها در محیط کار و یا زندگی پس از ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

شقایق رحمانی | 1397/09/27

من تست MBTI و NEO رو انجام دادم. وااقعا میتونم بگم عالی بودن.

میثم احمدی | 1397/09/27

تست MBTI معتبر ترین تست ممکن تو زمینه ی شخصیت شناسی هست. اکثر بازیگرا و افراد موفق دنیا این تست رو انجام دادن. تشکر از شما

محمدرضا | 1397/09/27

تست سن عقلی دقیقا میگه چند سالمونه؟

Admin | 1397/09/27

بله این تست سن عقلی شما رو با توجه به اطلاعاتی که از طریق پاسخ سوالات بدست میاد محاسبه و اعلام میکنه. به علاوه، سلیقه ها، علایق و تمایلات متناسب با هر سن عقلی رو هم بیان میکنه

احسان امامی | 1397/09/27

پاسخ کدوم تست رو میتونیم به مراجع کاریابی و یا در هنگام مصاحبه ها، ارائه بدیم؟

Admin | 1397/09/27

نتایج بدست آمده از تست های MBTI، IQ و EQ به طور مستقیم قابل ارائه هستند. به علاوه تست هایی مثل سن عقلی و Stress هم به شما کمک می کنه تا عملکرد خودتون رو در محیط کار بهبود ببخشید

hanie rasouli | 1397/09/28

عالی بود واقعا شخصیتمو میگفت...

رسول | 1397/09/28

من قبلا یک بار mbti رو انجام داده بودم جواب آزمونم Entp شد، چطوری می تونم بفهمم چه شغلی مناسب من هست؟

Admin | 1397/09/28

آزمون های این سایت به همراه تفسیر و توضیح کامل ارائه می شن، شما با شرکت در اون ها می تونید به سلایق کاری و شغل هایی که مناسب شماست پی ببرید.

مریم زمانی | 1397/09/28

بسیار بسیار ممنون، هر کدوم از این آزمون ها در برخی سایت های ایرانی با مبالغ زیادی به فروش می رسه

یلدا | 1397/09/28

تست نئو رو حتمااا انجام بدید، خیلی خروجی های خوبی میده

مهدی | 1397/09/28

جالب بود من intp شدم که شخصیته اکثر دانشمنداس

احمد رمضانی | 1397/09/29

باسلام و احترام ،هرچه بیشتر مطالب این سایت را مطالعه میکنم ،بیشتر لذت میبرم. امیدوارم مدیران این وبسایت هیچگاه انگیزه خود برای ادامه کارشان از دست ندهند. همچنین پیشنهاد میکنم تست رغبت سنج استرانگ نیز در این بخش گنجانده شود، زیرا تاثیر بسزایی بر آینده شغلی دانش آموزان و دانش جویان خواهد داشت

مهران یاوری | 1397/09/29

حقیقتا بهترین و استاندارد ترین تست های روانشناسی موجود را در اختیار کاربران قرار دادید. خدا قوت

فاطمه نظری | 1397/09/29

شاید باورتون نشته ولی رو زندگیم تاثیر چشم گیری گذاشتید با این پست. واااقعا ممنونم

احسان | 1397/09/29

خیییلیییییییییییییی ممنوووووون، فوق العااااده بودن تست هااا

امیر | 1397/10/01

بعضی از این تست ها همین حالا تو بهترین دانشگاه های آمریکا از دانشجوها گرفته می شن

سمیرا | 1397/10/02

بسیار ممنون. تست ها فوق العاده بودن

سیامک | 1397/10/03

من تست MBTI رو انجام دادم جوابش ENTJ شد. رهبر، قاطع و برنامه ریز! ممنووون

حسام | 1397/10/03

بالاخره با آزمون های سایت شما تونستم به پدر و مادرم نشون بدم که استعدادم تو کارهای هنریه و هیچ مهارتی تو رشته ریاضی ندارم. واااقعا ممنونم از سایت خوبتون

رعنا میزانی | 1397/10/03

خیلی خوب و کاربردی. ممنون

سینا | 1397/10/06

خوبی این تست هایی که شما قرار دادید اینه که زمان زیادی نمی بره، خیلی حوصله انجام تست های طولانی و زمان بر رو ندارم

مهشاد | 1397/10/06

سلام .من 17 سالمه وعلاقه زیادی به بازیگری دارم. پاسخ تست MBTI هم همینو نشون میده. ولی نمی دونم از چه راهی وارد بشم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

اشتراک گذاری