نویسنده: مصطفی حافظی

رشد و توسعه فردی

در این مقاله می خواهیم به بررسی یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین آزمون های شخصیتی در حوزه ی کسب و کار یعنی تست mbti  بپردازیم. با ما همراه باشید.

تعریف تست mbti:

Myers-Briggs Type Indicator یا به طور مختصر MBTI، یک مدل شخصیت شناسی می باشد که شما را در شناختن تیپ شخصیتی‌تان یاری می کند. همچنین می توانید به کمک آن، متناسب با خصوصیات ذاتی خود، مسیری از زندگی‌ که شما را به موفقیت می رساند را طی نمایید. MBTI باعث می شود که افراد مسیر شغلی را طی کنند که برای آن ساخته شده اند. به علاوه کمک می کند تا روابط شما با اطرافیانتان موثرتر و هدفمندتر شود و اهداف خود را به گونه‌ای شناسایی کنید که با استعدادهای شخصی و نیازهای درونیتان همخوانی بیشتری داشته باشد.

به طور کلی تست mbti افراد را به شانزده تیپ شخصیتی مختلف تقسیم می کند.از این رو میتوان این آزمون را تست شخصیت شناسی mbti هم نامید. پس از شرکت در این آزمون، یک نتیجه‌ به شما داده می‌شود که شامل 4 حرف انگلیسی است. این 4 حرف که یک کلمه را ایجاد می کند دقیقا می گوید که شخصیتتان در کدامیک از گروه های 16گانه شخصیتی قرار می گیرد.

توضیحات هرکدام از شخصیت ها در تصویر زیر آمده است:

شخصیت های مختلف MBTI

فرضیات تست mbti چیست؟

همانطور که در بخش تعریف هم بدان اشاره شد، تست mbti تیپ شخصیتی افراد را با چهار حرف نشان داده می دهد که این 4 حرف نشان دهنده ی ترجیحات فرد (Preferences) هستند و در مجموع هم ۱۶ تیپ شخصیتی داریم. که هر کس در یکی از این طبقه‌بندی‌های شانزده‌گانه قرار می‌گیرد.

نحوه ی شکل گیری تست mbti

تست mbti توسط دو خانم آمریکایی با نام‌های مایرز و بریگز ابداع گردید. این دو نفر بر اساس مطالعه تئوری یونگ- روانپزشک برجسته سوئیسی- به ایجاد یک مدل تیپ‌شناسی ترغیب شدند. پرسشنامه و تئوری امروزی که به عنوان تست mbti از آن استفاده می شود مدیون مطالعات کترین بریگز و ایزابل مایرز است. همزمان و با ترجمه‌ی کتاب «تیپ‌های روانشناختی» یونگ در سال ۱۹۲۳ میلادی در آمریکا، مایرز و بریگز ایده‌ای که یونگ در آن کتاب بیان نموده بود را با مطالعات و تحقیقات خودشان بسیار هم‌سو و هماهنگ دیدند.

به همین دلیل مصمم‌تر شدند تا تحقیقات خود را روی تعداد بیشتری از افراد مورد آزمایش قرار دهند. هدف اصلی آنان از ابداع تست شخصیت شناسی mbti کمک به افراد برای رسیدن به درک بهتر از خود بود و اینکه بنوانند با جنبه‌های مختلف و احتمالا نادیدنی وجودشان بیشتر آشنا شوند. مایرز و بریگز برای توسعه‌ی پرسشنامه‌شان از کمک‌های تخصصی سنجشگران و روانشناسان ماهر کمک گرفتند و نهایتا در ۱۹۴۳ میلادی اولین پرسشنامه رسمی و مورد تائید MBTI را عرضه کردند.

تیپ‌های شخصیتی از نظر یونگ چه هستند؟

تئوری شخصیت شناسی یونگ خصوصا کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ با مطرح کردن مفهوم عملکردهای شناختی نقش زیادی در شکل دادن به تست mbti داشته‌اند. یونگ عملکردهای شناختی رو نوع مشخصی از پردازش‌های ذهنی میدونست که در انواع شرایط در ذهن فرد فعال میشوند.

یونگ چهار عملکرد روانشناختی اصلی رو با نام‌های «فکری»، «احساسی»، «حسی» و «شهودی» مطرح کرد و برای هر کدوم دو گرایش درونگرا و برونگرا در نظر گرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید.

برای آشنایی بهتر با عملکردهای شناختی یونگ، خوبه نگاهی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ در تکمیل تست شخصیت شناسیMBTI  بندازید.

تیپ شخصیتی افراد از نظر تست mbti چطور مشخص می‌شود؟

در تست mbti تیپ شخصیتی شرکت کنندگان با چهار حرف انگلیسی تعیین می‌شود، هر کدام از حرف ها معنای خاص خود را دارند که بر این اساس:

 • حرف اول: چگونه انرژی ذهنی‌ام را به دست می‌آورم؟
 • حرف دوم: چطور اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنم؟
 • حرف سوم: تصمیم‌گیری‌های من به چه شکلی است؟
 • حرف چهارم: چگونه شرایط پیرامونم را مدیریت می‌کنم؟

معنی حروف در MBTI

برای شرکت در آزمون، همین حالا در اینجا کلیک کنید.

چطور می توانم تیپ شخصیتی خود را بر اساس تست mbti بفهمم؟

برای این که بتوانید تیپ شخصیتی خود را شناسایی کنید، باید نقشه راه صحیحی داشته باشید. عموما اینطور پیشنهاد می‌شود که افرادی که با به حال هیچگونه آشنایی با تست mbti ندارند اول از همه در این تست شرکت کنند و با فضای تیپ‌شناسی MBTI بیشتر آشنا شوند. به علاوه قادر خواهید بود با کمک تست شخصیت شناسی mbti بسیازس ا 

شما می توانید با استفاده ازتست mbti نحوه ارتباط با تیپ‌های شخصیتی گوناگون را نیز فرا بگیرید و با ابعاد تازه تری از تیپ شخصیتی خود آشنایی یابید. راهکار دیگر برای تشخیص تیپ شخصیتی مطالعه‌ی کتاب‌ها و مقالات معتبر و استاندارد است. اما این کار نیز بدون دریافت راهنمایی از یک متخصص تیپ می‌تواند خیلی وقت گیر باشد.

هرکدام از ترجیحات در تست  mbtiبه چه معنی هستند؟

برون‌گراها:

 • برونگراها افرادی هستند که از دنیای اطرافشان انرژی را به دست می‌آورند.
 • برونگراها معمولا در قیاس با سایر افراد ارتباطات و دوستی‌های بیشتری و قوی تری دارند.
 • نسبت به درون‌گراها، پر انرژی‌تر به نظر می آیند.

درون گراها:

 • درون‌گراها انرژی شان را از خلوت و تنهایی خود بدست می آورند.
 • آنها بخش زیادی از زمانشان را در ذهنشان می‌گذرانند و غرق در افکار خود هستند.
 • ارتباط‌های یک‌به‌یک را ترجیح می دهند و دسوت دارند بیشتر در جمع‌های کوچک باشند.

حسی:

 • به داده‌های ملموس، واقعی و قابل درک که با حواس پنج‌گانه‌شان دریافت کرده‌اند توجه می‌کنند.
 • برای حسی‌ها داده‌ها و اطلاعات حقیقی، مستند و قابل اطمینان اهمیت و اولویت بیشتری نسبت به شهود و الهام دارد.
 • به مسائل جزیی در فرایند انجام یک کار دقت زیادی دارند.

شهودی:

 • به رابطه ی موجود میان اطلاعات و داده‌های گوناگون دقت فراوان می‌کنند و به دنبال مفهومی هستند که از اطلاعات به دست می‌آید.
 • از نظر ذهنی توجه­شان به اتفاقاتی است که در آینده رخ می دهد.
 • به آن چه که احتمال دارد اتقاق بیفتد بیشتر از آنچه که در واقعیت است توجه می‌کنند.

فکری:

 • دارای روحیه پژوهشگری و تحلیلگری هستند، به موضوعات مختلف از دیدگاه غیر شخصی نگاه می کنند.
 • معمولا آنچه را که حقیقت است به زبان می آورند هیچوقت برای حفظ مصلحت، از گفتن آن چه که فکر می کنند درست است، کوتاهی نمی کنند.
 • موضوعات را شخصی نمی‌کنند و انتقادات را در صورتی که ولقعا کارگشا و درست باشد می‌پذیرند.

احساسی ها:

 • در هنگام تصمیم‌گیری ها خیلی به این موضوع دقت می کنند که چه نتایجی بر سایرین می‌گذارند.
 • خودشان را به جای دیگران قرار می دهند تا ببینند آنها چه احساسی دارند.
 • در شرایط گوناگون متوجه راجع به عواطف درونی‌شان آگاهی بیشتری دارند.

ساختارگرا:

 • علاقه دارند سریع تر راجع به موضوعات تصمیم گیری کنند.
 • کارهای خود را از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند تا با مشکل پیش‌بینی نشده‌ای روبرو نشوند.
 • به دنبال این هستند که کارهای ناتمام را زودتر به اتمام برسانند و پرونده‌های نیمه‌باز را سریع‌تر در ذهن‌شان ببندند.

منعطف ها:

 • میخواهند اطلاعاتشان راجع به یک مسئله کامل تر شود. به همین خاطر دیرتر تصمیم می‌گیرند.
 • برای آغاز کار عجله ای به خرج نمیدهند. ابتدا کارهای دیگر خود را انجام می‌دهند و درست سر وقت به کاری که باید می‌پردازند.
 • کارها به انجام می رسانند ولی در هنگام ضرورت، خیلی اهل از قبل برنامه‌ریزی کردن و زودتر از موعد شروع کردنِ کار نیستند.

تشریح حروف MBTI

برای شرکت در آزمون، همین حالا در اینجا کلیک کنید.

تفسیر تست mbti چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

پس از انجام تست mbti تیپ شخصیتی چهارحرفی شما مشخص میشه و طبق اون چهار عملکرد شناختی یونگ برای تیپ شما به دست میاد. هر کدام از تیپ‌های شخصیتی تست mbti  دارای مشخصاتی هستند که با خوندن آنها میتونید به خودشناسی بهتری برسید. در تحلیل تست mbti  نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما و راهکارهایی برای تقویت نکات مثبت و برطرف کردن نکات منفی داده میشه.

نتایج تست شخصیت مایرز بریگز در مشاوره‌های شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مشاوره‌های ازدواج استفاده میشود و شما میتونید مقاله‌ها و ویدیوهای زیادی دربارۀ شغل مناسب هر تیپ و اینکه چه تیپ‌هایی برای ازدواج مناسبند پیدا کنید.

اینکه تا چه حد این تفسیرها قابل اتکا هستند جای بحث داره ولی به شکل کلی میشه گفت استفاده از تحلیل تست mbti نیاز به شناخت خوب تئوری شخصیت‌شناسی یونگ داره و اگه از متخصص کمک بگیرید یا خودتون در مطالعۀ تست mbtiعمیق بشید، میتونید در موارد بسیاری ازش استفاده کنید.

نتایج به‌دست‌آمده از تحلیل تست mbti در چه حیطه‌هایی کاربرد دارد؟

حیطه‌های استفاده ازتست mbti بسیار گسترده‌ست؛ در همۀ زمینه‌هایی که شناخت شخصیت خود شخص و اطرافیان به کار بیایید میشود از این تست استفاده کرد؛ در زمینۀ یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی ماست هم به خوبی میشود از نتایج این تست استفاده کرد.

هر چند ازتست mbti در استخدام و محیط‌های کاری هم استفاده میشود ولی تست نئو به علت دقیق‌تر بودن از نظر عددی و آماری و تست دیسک به علت ساده‌تر بودن تیپ‌های رفتاری، بیشتر مورد استفاده هستند وتست mbti بیش از هر چیز در خودشناسی، یافتن استعدادها، شغل مناسب و بهبود ارتباطات انسانی استفاده دارد.

تست mbti چطور در مسیر انتخاب شغل مناسب بما کمک میکند؟

ادعای تست شخصیت مایرز بریگز اینست که تیپ شخصیتی در طول عمر تا حد زیادی ثابت میماند و به این صورت ترجیحات ما همیشه بدین صورت برقرارند. البته رشد شخصیت در تمام طول عمر وجود دارد و به مرور یاد میگیریم چطور از عملکردهای شناختی دیگر استفاده کنیم و خودمان را بهتر با شرایط مختلف وفق بدیم ولی باز هم ترجیحات پایۀ ما، به قوت خود باقیست.

بنابراین نتایج این تست میتواند در درازمدت قابل استفاده باشد و در تصمیم‌گیری مسیر شغلی به ما کمک کند. در تحلیل  هم به شما یک سری شغل پیشنهاد داده میشود که با خصوصیات آن تیپ شخصیتی سازگارند.

 

البته تمام تفسیرهای تست mbti  به این صورت نیستند و بعضی‌ها پیشنهادات شغلی مرتبط‌تری دارند ولی هیچکس شغل آینده‌ش رو با یک تست تعیین نمیکنه وتست mbti  میتواند به شما ترجیحات و اولویت‌های شغلیتان رو واضح‌تر نشان بدهد تا طبق آنها عناوین شغلی رو بررسی کنید.

دانشگاه ها چطورتست mbti را می بینند؟

در پایین می‌توانید شماری از دانشگاه‌های معتبر دنیا که از تست mbti برای دانشجویان استفاده می‌کنند مشاهده کنید، پژوهشگران آموزشی این دانشگاه‌ها دانشجویان را با استفاده‌ از ابزارهایی مثل تست mbti برای ورود به فضای کسب و کار آماده می‌کنند تا هر کس متناسب با تیپ شخصیتی‌اش مهارت‌های مورد نیاز خود را توسعه دهد.

دانشگاه ایالتی بال در ایالت ایندیانا(Ball State University)

دانشگاه یوتا(University of Utah)

دانشگاه تگزاس(University of Texas at Austin)

دانشگاه آرکانزاس(University of Arkansas at Little Rock)

دانشگاه نِبراسکا(University of Nebraska Omaha)

دانشگاه مینه‌سوتا(University of Minnesota)

دانشگاه پِردو در ایندیانا(Purdue University)

دانشگاه‌ آیوا(University of Iowa)

دانشگاه میشیگان(University of Michigan)

دانشگاه رایس در هوستون(Rice University)

دانشگاه کلورادو(University of Colorado)

دانشگاه واشینگتن(University of Washington)

دانشگاه کنتاکی(University of Kentucky)

دانشگاه یورک در اونتاریوی کانادا(York University)

دانشگاه کالگِری در آلبرتای کانادا(Calgary University)

دانشگاه ساسکاچوان کانادا(University of Saskatchewan)

دانشگاه سِری در انگلستان(University of Surrey)

دانشگاه برَدفورد انگلستان(University of Bradford)

دانشگاه بریستول انگلستان (University of Bristol)

۳نقد اساسی به تست شخصیت‌ مایرز بریگز:

انتقاد اول ثابت نبودن نتیجۀ تست است؛ اینکه اگر تست رو مجددا انجام بدید، ممکن است تیپ شما فرق بکند و این میتواند اعتبار نتایج تست را زیر سوال ببرد.

انتقاد دوم تقسیم انسان‌ها به ۱۶دسته‌ است؛ یعنی همۀ انسان‌ها با تفاوت‌های بیشمارشان را در 16 دسته قرا میدهد. این کار به نظر بسیاری از منتقدان، ساده کردن پیچیدگی‌های روانیه انسانیست.

انتقاد سوم اینست که در تحلیل تست mbti به شما یک سری شغل پیشنهاد میشود ولی توضیح دیگری نیست و شما نمیدانید با اسامی شغل های پیشنهادی چکار کنید و چه مسیری را در پیش بگیرید.

استفادۀ غلط از تست شخصیت مایرز بریگز چگونه‌ست و ممکنه چه تبعاتی داشته باشه؟

هر چه بادقت‌تر و واقع‌بینانه‌تر جواب بدهیم، نتیجۀ نزدیک‌تری به واقعیت میگیریم. اگر بی‌حوصله و بی‌دقت به سوالات جواب بدهیم احتمال اینکه تیپ اشتباهی به دست بیاید زیادست.

یکی از نکات مثبت تست mbti اینه که با شناخت کامل از همه تیپ ها نکات مثبت و منفی را به خوبی بیان میکند.ماهم بهتر است به همین صورت به تیپ شخصیتمان مثبت نگاه کنیم و سعی کنیم در تیپ خودمان بهترین باشیم.

مطلق‌انگاری نتیجۀ این تست و بهانه قرار دادن صفات شخصیتی کار نادرستیست. فلان تیپ شخصیتی دلیلی برای خوب نبودن در فلان کار نیست. تست‌های شخصیت شناسی برای خودشناسی بهتر هستند و قرار نیست ما رو محدود و ناامید کنند.

برخلاف ساده‌سازی‌هایی که در مطالب موجود در اینترنت انجام میشود؛ درک صحیح نتیجۀ تست mbti و استفاده از اون در تصمیمات مهم زندگی نیاز به مطالعه و تحلیل دارد و زمان براست.

تست‌های خودشناسی برگرفته از تئوری شخصیت یونگ مثلMBTI و آرکی‌تایپ‌های یونگ در مبانی پایه‌ای مشترک هستند و در کنار هم قابل درک هستند ولی تست‌هایی مثل تست پنج عاملی نئو یا تست دیسک، مبانی متفاوتی دارند و در تعریف مفاهیمی مثل درونگرایی و برونگرایی متفاوت هستند و کاربردهای متفاوتی هم دارند.

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

نیما نصری | 1397/08/30

فوق العادست این آزمون. حتتتماااا شرکت کنید

مهدیه رحیمی | 1397/08/30

خیلی سایت ها برای این تست مبالغ زیادی پول میگیرن، ممنون از موبویار که این آزمون رو برای ما قرار داده

مریم | 1397/08/30

عجب دانشگاه های شاخی از mbti استفاده می کنن!!!! نمیدونستم انقدر شاخه

احمد سلامی | 1397/08/30

اینطور که من سرچ می کردم، میگن خیلی از کشورا برای اینکه استعداد ها و شخصیت کاری مردمشون رو بسنجن، mbti رو تو سطح خیلی وسیعی برگزار می کنن. خیلی آزمون معتبریه

پیمان | 1397/09/01

نتیجه ی این آزمون در مورد من کاملا درست بود. خیلی جالبه

مهشاد رجبی | 1397/09/01

تا حد زیادی نتیجه ی آزمون در مورد من صدق می کرد. البته انسان موجودی نیست که به طور کامل بتونه تو یه گروه بگنجه اما این محدوده ی افراد رو تا حد زیادی درست تشخیص میده

میثم | 1397/09/01

برای من ENFP تعیین کرد، خوش بین، نوآور و دلسوز :)

مژده ناهیدی | 1397/09/03

چند نفر از اعضای خونوادمون این تست رو انجام دادیم برای همه دقیقا همونی شد که واقعا هستن

فرزاد محبی | 1397/09/07

جواب آزمون من ISFP

امید یونسی | 1397/09/11

با این آزمون دقیق شخصیت کاریتون رو بشناسید تا مثل خیلیا عمرتون رو سر شغل هایی که هیچ علاقه ای بهش ندارید تلف نکنید

سهیل | 1397/09/17

تست هالند با این چه فرقی داره؟

ناصر | 1397/10/08

جواب آزمون من ISTP

مصی جون | 1398/05/13

تست خوبی بود ولی ایکاش همون دقیقه جواب رو نشون بدن ..جواب تست میخوام خیلی سریع ممنون

اشتراک گذاری