نویسنده: مصطفی حافظی

مهارت های ارتباطی

توانایی شناخت و تشخیص احساسات دیگران، همواره و در همه حال، خواسته ی بسیاری از افراد بوده است. مهارتی که به کمک آن می توانند روابط خود را با سایرین بسیار بهبود بخشند و موقعیت های مناسب چه در زمینه ی کسب و کار و چه در جنبه های دیگر زندگی برای خود به وجود آورند.

هوش هیجانی این امکان را به شما می دهد تا بتوانید در زمینه تشخیص حالات چهره و احساسات دیگران، حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید. هرچقدر که مولفه‌های هوش هیجانی در شما بیشتر نمایان گردد، این قدرت تشخیص شما نیز بیشتر خواهد شد.

مختصری راجع به هوش هیجانی

همانطور که در مقالات گذشته ی موبویار نیز به آن پرداخته شد، هوش هیجانی بروز ترین و جدیدترین نوع هوشی است که روانشناسان در مورد آن نظریه‌پردازی کرده‌اند. به بیان دیگر می توان گفت این نوع هوش، مد دنیای روان‌شناسی است و مدام به تعداد کتاب‌های نوشته شده مرتبط با آن افزوده می‌شود. در حقیقت به ظرفیت ایجاد نتایج مثبت در روابط با خود و دیگران هوش هیجانی گفته می‌شود که:

- به ما این امکان را می دهد که بتوانیم عواطف خود را بشناسیم و آن را به شکل مناسبی بروز دهیم.

- در شناسایی و تشخیص هیجانات سایرین و مشاهده ی چشم اندازشان ما را یاری می‌کند حساسیتمان را نسبت به حالت هیجانی گروه، رخدادها و روابط بیشتر می‌سازد.

- مارا قادر می سازد تا که در ایجاد ارتباط با دوستان، همکاران و اعضا خانواده موفق تر عمل کنیم.

- بیانگر توانایی درک، ارزیابی و بیان هیجان به نحو درست و سازگارانه است.

-  می توان به کمک آزمون های هوش هیجانی آن را سنجید و همچنین قابلیت پرورش دارد.

تشخیص احساسات

مولفه های ضروری برای تشخیص احساسات

1- تشخیص احساسات خود

شناخت خود، یعنی درک هر گونه احساس به همان شکلی که ابراز می شود، مبنای هوش هیجانی است. قدرت کنترل احساسات در هر بازه ی زمانی، برای دست یافتن به بینش روان شناختی و شناخت خویشتن نقشی بسیار موثر دارد. آن هایی که نسبت به عواطف خود مطمئن هستند بهتر می‌توانند زندگی خود را مدیریت نمایند. این افراد در حوزه ی اتخاذ تصمیمات زندگی، از یافتن همسر مناسب گرفته تا کسب و کاری که راه اندازی می کنند، احساس اطمینان بیشتری دارند.

2- استفاده ی درست از هیجانات

یکی از مسائل مهم در تشخیص احساسات دیگران، توانایی به کار بردن هیجانات در موقعیت های صحیح است. مدیریت و نظم دادن به احساسات خود، مهارتی است که متکی بر حس خودآگاهی افراد می‌باشد و به میزان توانایی شخص برای آرام کردن خود، کنترل اضطراب یا درمان بی حوصلگی‌ اشاره دارد. اشخاصی که از نظر این توانایی ضعیفند، دائم با حس یاس، خشم و افسردگی مواجهند، اما در مقابل آن هایی که مهارت بالایی در زمینه های بیان شده دارند با سرعت بسیار بالاتری می‌توانند از تلاطم های زندگی عبور نمایند.

حالت های مختلف صورت

3- مدیریت شخصی

خویشتن داری احساسی یا همان به تاخیر انداختن کامرواسازی و فرونشاندن تکانه‌ها یکی از اصول اساسی هوش هیجانی است که شامل کنترل نفس، تاخیر در ارضای آنی درخواست ها و تمایلات، مدیریت هیجان‌ها و توان قرار گیری در شرایط روانی مطلوب می باشد. اشخاص دارای این قابلیت در هر شرایطی که قرار بگیرند بسیار موثر ظاهر خواهند شد.

4- صمیمیت و تشخیص احساسات دیگران

از مبانی مهم رابطه بامردم، همدلی و صمیمیت است. آن هایی که از همدلی بالاتری برخوردارند به نشانه های اجتماعی کوچکی که نماینده ی تمایلات یا درخواست های دیگران است واکنش بیشتری نشان می‌دهند. این مهارت آن ها را در زمینه هایی مثل تدریس، فروش و مدیریت به توفیق بیشتری می رساند. افرادی که در درک احساسات دیگران مهارت دارند به آسانی و حتی بعضی مواقع بدون مشاهده ی صورت شخص مقابل (مثلا از پشت تلفن) می توانند حالت روحی وی را حدس بزنند. درک احساسات دیگران به ویژه در روابط بین زوجین از اهمیت بالایی برخوردار است.

5- مهارت ایجاد ارتباط موثر با سایرین

بزرگترین قسمت هنر برقراری ارتباط، توانایی کنترل احساسات دیگران است. آن هایی که در این حوزه مهارت دارند، به طور دقیق به دیگران گوش می‌دهند، آن ها را می‌پذیرند و به سرعت قضاوت نمی کنند، به جای اینکه در دیگران احساس گناه ایجاد کنند، ارزش و عزت به وجود می آورند و در هر آن چه که به کنش متقابل آرام با دیگران بازمی‌گردد به خوبی عمل می‌کنند.

احساسات در صورت

افراد از لحاظ توانایی خود در هر کدام از این زمینه ها با هم متفاوتند. میزان مهارت آن ها در هر یک از این زمینه‌ها را می‌توان با آزمون هوش هیجانی مورد سنجش قرار داد و می‌توان کاستی های احتمالی را در مهارت‌های عاطفی جبران کرد و بهبود بخشید.

تست هوش هیجانی و تشخیص احساسات از حالت چهره

هیجانات متجلی در چهره، یک زبان جهانی و فراگیر برای ابراز احساسات هستند که خوشحالی، ناراحتی، خشم، دلهره و سایر احساسات دیگر را در همان لحظه به ما نشان می‌‌دهند. شناخت و تشخیص این هیجانات متجلی شده، در همراهی و همدردی با اطرافیان بسیار حائز اهمیت است.

آزمون هوش هیجانی به وسیله ی دکتر پل اِکمن و داچر کلتنر ایجاد شده و به شما این امکان را می دهد که توانایی خود را در تشخیص احساسات افراد از به وسیله ی حالات چهره ی آن ها را بسنجید. در این آزمون از ۲۰ حالت چهره گوناگون برای شناسایی هیجانات گوناگون بهره گرفته شده است.

توفیق در آزمون هوش هیجانی یا کسب امتیاز بالا در آن الزاما بدین معنی نیست که شما از دیگران، کامل‌تر و مستعد تر هستید یا به روشنفکری بیشتری دست یافته اید. این بدان معنیست که شما می توانید  برخی مسائل را کامل تر از سایرین درک کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری