نویسنده: فائزه اسفرورینی

کارآفرینی و استارتاپ

همچون مهندسی که چیدمان داخلی ساختمان را طراحی و سازماندهی می‌کند، طرز تفکر و دیدگاه شما نیز نسبت به مسائل گوناگون، عملکردی مشابهی دارد و به طراحی و سازماندهی ذهن‌تان می‌پردازد. دیدگاه و نگرش ما واقعا تا چه حد اهمیت دارد؟ در اولین گام می توان گفت که نگرش یک فرد شامل درک وی از موفقیت یا شکست است و تأثیر بسزایی بر ادامه‌ی مسیر زندگی و کارش دارد. باید این را در نظر بگیرید که انتخابِ نوعِ دیدگاه دست خودتان است. ما در این مقاله، به راهکار هایی اشاره می کنیم که با استفاده از آنها، می‌توانید به تغییر نگرش خود بپردازید و با یک دیدگاه جدید کسب و کار خود را پیشرفت و توسعه دهید.

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

گام هایی برای تغییر نگرش نسبت به شرایط

1- برای خود یک مربی تمام عیار باشید

تفکراتتان در مورد توانایی‌ها، موفقیت ها و شکست های مالی و همچنین درکی که در ذهن‌‌تان راجع به امکان دستیابی به موفقیت دارید، نهایتا به در زندگی شما مو به مو عملی می شود. به عبارت دیگر، اعمال انسان ها از افکارشان سرچشمه می‌گیرد. برای دستیابی به موفق، در انتخاب افکارتان دقت کنید. اگر دیدگاهی که دارید غیرمولد و منفی است، می‌توانید این تمرین را انجام دهید: در ذهن خود یک مربی را تصور کنید که تفکرات دلهره آور و مایوس کننده شما را با ایمان و عقیده راسخ عوض می‌کند. برای این کار باید روی توانایی‌های خود متمرکز شوید تا اهداف تان قابل دستیابی باشد. باید یاد بگیرید که مانند یک مربی برای خود باشید و ذهنتان را به سمت تفکرات مثبت سوق دهید. این امر سبب می‌شود تا حرکت تان رو به جلو متوقف نشود و به سخت کوشی خود ادامه بدهید.

تغییر نگرش

2- آنچه که باعث افزایش شور و اشتیاق تان می شود را پیدا کنید

همواه در پی اتفاقاتی باشید که به شما انگیزه و اشتیاق بیشتری می‌دهد. به این بیاندیشید که پیش از این و در گذشته چه مسائلی به شما انگیزه داده است تا گامی برای تغییر در زندگی‌تان بردارید و در پی براورده شدن مقاصدتان حرکت نمایید. اگر دنبال این هستید شوق بیشتری در خود ایجاد کنید، باید دلید دقیق انجام کارهایتان را بدانید. آیا از کاری که انجام داده اید به دتبال سود مالی بیشتر بوده اید؟ یا اینکه هدف محافظت از خودتان بوده است؟ آیا می خواستید کاری را انجام بدهید که موقعیت کنونی تان را تثبیت نمایید؟ یا ترس و خشم باعث شده تا برخی اقدامات را انجام دهید؟ اگر انگیزه‌هایتان روشن و واضح باشند قادر خواهید بود به سرعت دیدگاه خود را به سوی مثبت‌اندیشی سوق دهید.

3- یک الگوی ذهنی صحیح برای خود برگزینید

قالب ها و الگوهایی برای خود بیابید که کمک کند تا هدف ها را به طور کامل تجسم نمایید و برای دستیابی به آنها، قابلیت ها و مهارت‌های خود را بیشتر کنید. برای حفظ یک دیدگاه مثبت و و با شور و شوق، چند الگوی ذهنی برای خود ایجاد نمایید و همواره به آن ها بیاندیشید. هرقدر بیشتر به تحقق یک هدف ایمان داشته باشید، احتمال به وقوع پیوستن آن نیز بیشتر است. این یک نوع تمرین ذهنی نیز به حساب می آید که مثبت‌اندیشی را برایتان به ارمغان می آورد و شما را به سوی رسیدن به موفقیت هدایت می کند.

4- ترس ها و استرس های ذهنی خود را کنترل کنید

وقتی در فعالیت های خود با مشکل رو به رو می‌شوید، ممکن است فکر کنید که کنترل احساسات و افکار خود را از دست داده‌اید. برای اینکه این تفکرات از شما دور شود، باید به ذهن خود نظم ببخشید تا از احساست بدبینانه تخلیه شود و مدام از خود سوال «قرار است چه اتفاق بیفتد» را نپرسد. مدام به خودتان یادآوری کنید که سوال « قرار است چه اتفاق بیفتد » مربوط به آینده است و هنوز اتفاق نیفتاده. پس تمرکز خود را بر روی چیزی بگذارید که در حال حاضر تحت کنترل تان است. می توانیم هر فکری که به سرتان می زند را مانند یک دانه در نظر بگیریم. شما این دانه را برای برنامه‌ریزی نوع نگرش و در نتیجه نوع رفتارتان می‌کارید. پس سعی کنید چیزی بکارید که در نهایت محصول خوبی به شما بدهد.

با انجام یک تست روانشانسی معتبر میزان استرس خود را بسنجید و برای رفع آن راه حل پیدا کنید
 

 

تفکر مثبت

5- به اطرافیان خود بیشتر انرژی بدهید

برای اینکه به بیشترین آمادگی برای صعود به قله‌ی پیشرفت برسید، باید مصمم و زیرک باشید اما فقط این دو مورد کافی نیست. باید خوشحال باشید و از کارهایتان بیشتر لذت ببرید. هرچه انرژی که به دیگران می دهید بیشتر باشد، به پیشرفت های بیشتری در زندگی می رسید. رفتارهایتان هم قادر هستند افراد را به سوی تان جذب نمایند و هم می‌تواند آنان را دفع کنند. وقتی که در هر کاری شور و شوق زیادی به خرج می دهید، این طرز تفکر به اطرافیان تان نیز انتقال می‌یابد و باعث افزایش روحیه‌ی کاری در آنها می شود. اگر نگرش شما مردمی و همه‌گیر و مقصدش رساندن زندگی به حد کمال باشد، انرژی خارق العاده ای پیدا خواهید کرد. در حقیقت دیدگاه های مثبت شما به سایرین انگیزه می‌دهد تا از فعالیت های تان برای دستیابی به سطح بالای موفقیت حمایت کنند.

6- از نمایش شور و اشتیاق خود برای پیشرفت ترس نداشته باشید

عاشق پیروزی و پیشرفت باشید. این امر باعث می شود تا یک شور طبیعی در رفتارتان نمایان گردد و اینطور نشان می دهد که قادر نیستید برای شروع به کار حتی لحظه ای هم تحمل نمایید. این شور و شوق نماینده‌ی همه ی احساسات شماست و وقتی که ۱۰۰ درصد به کارتان تعهد داشته باشید، به عنوان نیروی پیشران، برای دستیابی به اهداف‌تان عمل خواهد کرد.

شور و اشتیاق

7- در کار خود انگیزه های معنوی را دخیل نمایید

انگیزه های معنوی فقط برای پرورش روح نیست. اگر بتوانید به نحوی میان آنها با اهداف کاری خود رابطه برقرار کنید، نتایج شگفت انگیز آن را در بهبود کسب و کارتان خواهید دید. کار شما جایی است که قادر باشید در یک ابعاد بزرگ‌ بر روی سایرین تأثیر گذار باشید. این طرز تفکر به آن جایگاهی که برای رسیدن به آن تلاش می کنید، معنا می‌بخشد و به شما این توانایی را می دهد که ببینید چگونه هدف‌تان به زندگی سایرین نیز کمک می‌کند.

8- استرس ها را از خود دور کنید

وقتی که در تلاش برای رسیدن به موفقیت هستید، از تفریحات و انجام سایر کارهای لذت بخش زندگی نیز قافل نشوید. این کار سبب می‌شود که استرس‌تان کمتر شود. هرقدر این اضطراب و استرس در ذهنتان کمتر باشد، شورو اشتیاق بیشتری خواهید داشت و سخت‌تر تلاش خواهید کرد. گاهی بی‌خیال بودن بزرگترین مهارت که یک فرد می تواند داشه باشد و سبب می‌شود محیط کاری تان پر انرژی تر شود و به شخصیت شما جذابیت خاصی می‌بخشد.

9- فعالیت بدنی را از یاد نبرید

اگر سطح اضطراب و استرس در شما بالاست، فعالیت های بدنی می تواند کمک شایان توجهی به شما بکند. این کار باعث می شود حداقل برای مدتی هم که شده تفکرات منفی را از خود دور کنید و انرژی خود را برای دیدن افکار مثبت جمع کنید. فعالیت بدنی وضعیت ذهنی تان را متعادل می کند و به شما اجازه می‌دهد تا با فکر باز تری به مسائل گوناگون بنگرید. تحرک به صورت طبیعی باعث رها شدن تنش ها و مسائل استرس زا می شود و برای تعادل ذهنی و تداوم انگیزه بسیار موثر است. پس ورزش را حتی به مدت یک ربع در روز از یاد نبرید.

فعالیت بدنی

 

با انجام تست شخصیت شناسی شغلی میزان اعتماد به نفس خود را بسنجید و با مشاغل مناسب شخصیتتان آشنا شوید
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سیما | 1397/10/01

اصلی ترین نگرش منفی من بخاطر استرس و ترس از شکست هست متاسفانه

اشتراک گذاری