نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

سال 2018 در حال اتمام است و کارشناسان حوزه تکنولوژی برآوردهای خود از عملکرد شرکت های مختلف در این یک سال ارائه می دهند. اما همزمان با ارائه گزارش عملکرد سال قبل، کمپانی هایی که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می کنند مدتی است که به انتشار پیش بینی های در مورد تهدید های امنیتی سال آینده می پردازند.

در این مقاله قصد داریم تا برخی از پیش بینی های منتشر شده توسط شماری از بازیگران کلیدی این عرصه را با هم بررسی کنیم. با بررسی تهدید های امنیتی سال آینده با ما همراه باشید.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

تهدید های امنیتی سال آینده

1- ماین کردن یا استخراج ارز از مرورگر ها

به گفته یکی از تحلیلگران بدافزار در شرکت Malwarebytesایده تولید ارز مجازی از درون مرورگرها تقریبا یک شبه و به وسیله ی مجرمینی ابداع شد که از Coinhiveو سرویس های مشابه استفاده کردند. به این کار cryptojackingنیز گفته می شود.

cryptojackingجزء مهم ترین تهدیدات سایبری در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز به شمار می رفت. البته در اواخر 2018 از اهمیت آن کاسته شد. شاید یکی از دلایل کاهش اهمیت آن، پایین آمدن ارزش ارزهای مجازی بود به طوری که آنطور که در پیش بینی ها عنوان میشد، سود سرشاری را از آن سرمایه گذاران نمیکرد. عملا شاید علت اینکه ترافیک ورودی به سایت Coinhiveدر ماه های اخیر با افت شدید مواجه شده همین اتفاق باشد و جالب آنکه سایت دیگری به اسم CoinIMPکه به عنوان یک رقیب برای Coinhiveمطرح بود توانست حجم زیادی از این ترافیک را از آن خود نماید.

تهدید های امنیتی سال آینده cryptojacking

2- اسکیمرهای اینترنتی

طبق گفته پژوهشگر ارشد تهدیدات اینترنتی در مرکز RiskIQاسکیمرهای اینترنتی در گروه پرخطر ترین تهدیدات سال ۲۰۱۸ میلادی بودند و طبق پیش بینی ها در سال جدید نیز با این خطر روبرو خواهیم بود.

همچنین وی چنین عنوان کرده که در سال جدید ممکن است انواع جدیدی از این حملات را شاهد باشیم. البته اطلاعات پرداخت همچنان در کانون توجه قرار دارند و علت این است که در حملات اسکیم هرگونه اطلاعاتی که به یک وبسایت ارائه می شود از آن استخراج می گردد. کارشناسان همچنین پیش بینی کرده اند که اسکیمرها در سال جدید علاوه بر اطلاعات پرداخت به سراغ دیتای هویتی و لاگین کاربران و همچنین دیگر اطلاعات حساس آنها بروند.

3- botnet(بات نت ها)

بات نت در عمل معرف خیلی چیزهاست اما در این مقاله مقصودمان، بات نت های ساخته شده از روترها و دستگاه های اینترنت اشیاء می باشد که مطابق اعلام محقق ارشد شرکت امنیت اینترنت اشیاء NewSkyدر قدم اول برای انجام حملات DDoSو سپس برای ایجاد ترافیک بد مورد استفاده می گردد.

طبق بیانات او مخاطرات اینترنت اشیاء در سال جدید میلادی در ابعاد گوناگونی مثل استخراج ارز مجازی درون مرورگر یا سوئیچ های پراکسی افرایش می یابند. با این حال اما بدافزار میرای و ورژن های گوناگون آن که در حملات DDoSمورد بهره برداری قرار می گیرند فعلا از بین نخواهند رفت زیرا هنوز هم در بین هکرها از محبوبیت خاصی برخوردار است.

4- حمله های DDoS

حملات DDoSاز سابقه طولانی دربین تهدیدات سایبری برخوردارند اما با این حال اما کمپانی های مختلف برای حفاظت از اموال آنلاین خود در مقابل آنها با مشکلاتی مواجهند.

طبق گفته های Troy Murschاز شرکت امنیتی Bad Packetsهکرها حالا از پروتکل های تازه ای برای اجرای تهاجم های DDoSبهره می برند.

تهدید های امنیتی سال آینده DDoS

5- حملات باج افزار ها

استفاده از باج افزارها نیز قدمت طولانی در حملات اینترنتی دارند که خوشبختانه مطابق برخی آمارها اخیرا روند آن رو به کاهش گذاشته است و یا حداقل کمپین های توزیع گسترده آنها کمتر به چشم می خورند.

مدیر ارشد تحقیقاتی شرکت Sophosدر در مورد سال آینده اینطور پیش بینی می کند که باج افزارها نسبت به گذشته هدفمند تر خواهند شد و هکرها از آنها بهره می برند به طوری که عملا به یکی از تهدید های امنیتی سال آینده بدل می شود. البته عموما تهدیدات متوجه اهداف بزرگی مثل ادارات دولتی و کسب و کارهای بزرگ خواهد بود.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

6- کلاهبرداری های حوزه پولی و مالی

در ارتباط با کلاهبردای های پولی و مالی که در حقیقت به حملات اینترنتی علیه بانک ها اشاره دارد شاید بهتر باشد به گزارش کمپانی کسپرسکی با موضوع «تهدیدات سایبری علیه موسسات مالی در سال ۲۰۱۹» بپردازیم. از آنجا که این شرکت عموما تحلیل کلاهبردای های مالی در عرصه سایبر را بر انجام می دهد شاید بتنوان گفت مطالب منتشر شده توسط آن ها از هر نظر از درجه اعبتار بالایی برخوردار باشد.

مطابق پیش بینی های کسپراسکی:

  • به وجود آمدن گروه های محلی جدید که قصد حمله به موسسات مالی در منطقه هند-پاکستان، جنوب شرقی آسیا و اروپای مرکزی را دارند.
  • متمرکز شدن جرائم سایبری بر روی اسکیمرهای اینترنتی به جای بدافزارهای PoS
  • حمله به موبایل بانک ها و اپلیکیشن های موبایلی برای ذخیره به اطلاعات کاربران

کلاهبرداری های حوزه پولی و مالی

7- حملات ایمیلی

آغاز سال جدید میلادی به این معنی نیست که هکرها تکنیک های قدیمی خود را به طور کامل کنار می گذارند. به همین دلیل اسپم های ایمیلی نیز همچنان اتفاق خواهند افتاد. هرچند اسپم ها نه نه کم می شوند و نه زیاد. دلیل هم این است که سال میزان آن یکنواخت باقی مانده است.

تهدید های امنیتی سال آینده

8- مجرمین زیرزمینی حوزه سایبر

مطابق کارشناسان تکنولوژی یکی از تهدید های امنیتی سال آینده دستیابی افراد کم مهارت به تکنیک های بالا در زمینه مهندسی اجتماعی، ابزارهای بهتر و اهداف بزرگ تر می باشد.

این بررسی ها پس از آن انجام گرفت که ابزارهای مورد نیاز برای هک در ابعاد وسیعی در اختیار عموم قرار گرفت. این ابزارها احتمالا یا از سوی مهندسین حوزه امنیت برای تست نفوذپذیری شبکه ها به وجود آمده اند و یا توسط مجرمین تهیه و عرضه شده اند. مطابق پیش بینی ها در سال 2019 هم این ابزارها مورد استفاده قرار بگیرند.

شما می توانید اخبار روز دنیای تکنولوژی، قیمت انواع گوشی و انبوهی از ترفندها را در تلفن همراه خود داشته باشید.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری