نویسنده: فائزه اسفرورینی

مهارت های ارتباطی

انسان ها دارای تیپ های شخصیتی گوناگونی هستند که هر کدام از این تیپ ها باعث بروز شخصیت های متفاوتی در آنها می شود. تیپ شخصیتی خصوصیاتی را در افراد مختلف نشان می دهد که با شناسایی آنها می توانیم زندگی زیباتری در کنار یکدیگر داشته باشیم رفتار همدیگر را بیشتر درک کنیم. یکی از مهم ترین اقداماتی که باید در هنگام انتخاب همسر و ازدواج انجام گیرد، شناخت تیپ شخصیتی طرف مقابل است. این امر در انتخاب صحیح کمک بسیاری می کند.

حتما تا به حال شما نیز با افرادی مواجه شده اید که پس از ازدواج متوجه شده اند رفتارشان نسبت به یکدیگر متفاوت است و سبک زندگی شان کاملا با هم فرق دارد. همین مساله سبب شده تا به مرور زمان، اختلافاتی بین آنها ایجاد گردد. موضوع کاملا به نوع تیپ های شخصیتی گوناگون همسران مربوط می شود و این درحالی است که هیچ کدام از آنها هم نمی دانند که باید با طرف مقابلشان چگونه رفتار کنند.

شناخت تیپ شخصیتی همسرتان برای امر ازدواج بسیار با اهمیت است و قادر است زندگی مشترک را بادوام تر و صمیمی تر سازد. البته باید توجه داشت که هیچ یک از تیپ های شخصیتی نسبت به دیگری برتری خاصی ندارند. تنها باید دقت شود که در هنگام ازدواج، دو تیپ شبیه به یکدیگر با هم زیر یک سقف بروند و یا اینکه اگر تیپ ها متفاوت بود، هر کدام از طرفین ویژگی های شخصیتی همسرش را کامل مورد شناخت قرار دهد.

 

ازدواج

تیپ شخصیتی شما برای ازدواج چیست؟

8 نوع تیپ شخصیتی را می توانیم برای ازدواج مورد بررسی قرار دهیم. شناخت هر کدام از ویژگی های این تیپ ها در نهایت منجر به ایجاد صمیمیت بیشتر همسران می شود. تیپ های شخصیت از این قرار هستند:

  • برون گرا
  • درون گرا
  • حسی
  • شهودی
  • فکری
  • احساسی
  • با ساختار
  • منعطف

شناخت افراد برونگرا و درونگرا

برون گراها و درون گراها دو تیپ شخصیتی مقابل همدیگر هستند. افراد برون گرا همواره از گفتگو با دیگران انرژی می گیرند و تعداد دوستان زیادتری دارند. این افراد از نظر روابط اجتماعی بسیار قوی هستند. به سادگی می توانند با هر کسی که بخواهند ارتباط برقرار نمایند و در هر زمانی دوست جدید برای خودشان بیابند. این افراد مایلند بیشتر در کانون توجه باشند و از ارتباطات کلامی لذت می برند. اگر زمان زیادی را تنهایی سپری کنند، احساس ناخوشایندی به آن ها دست می دهد و همیشه دنبال این هستند که معاشرت شان زیاد باشد.

اما درون گراها درست نقطه ی مقابل این خصوصیاتی هستند که بیان شد. اگر کسی را نشناسند خیلی نمی توانند با او ارتباط برقرار کنند. مایلند زمان زیادی را به صورت تنهایی بگذرانند و غالبا اشخاصی خجالتی به نظر می رسند. قبل از اینکه حرفی را به زبان بیاورند، خوب راجع به آن فکر می کنند. آن ها هرگز تمایلی به این که مورد توجه دیگران باشند از خود نشان نمی دهند.

حسی و شهودی چه کسانی هستند؟

این بعد از شخصیت مربوط به این می شود که افراد چگونه اطلاعات را جمع آوری می کنند. حسی ها برای حواس 5 گانه خود اهمیت زیادی قائلند. در نظر آن ها چیزی اهمیت دارد که با استفاده از حواس 5 گانه قابل درک باشد اما افرادی شهودی همیشه از حس شش خودم کمک می گیرند. افراد حسی، شخصیت واقع بینی دارند و از حرف زدن، شنیدن و تفسیر کردن لذت می برند. آن ها مشاهده گران خوبی هستند و عموما جزئیات را خوب به ذهن خود می سپارند. شهودی ها، خیلی برای جزئیات اهمیت قائل نیستند و دید کلی نگر دارند. آن ها می توانند در بیشتر مواقع راجع به چند موضوع مختلف فکر کنند، در صحبت هایشان ضرب و المثل وجود دارد، به دنبال کارهای جدید و ابتکاری هستند و توجه زیادی به محیط پیرامونشان ندارند.

شناخت شخصیت ازدواج

چه کسی فکری است و چه کسی احساسی؟

این بُعد به نوع تصمیم گیری افراد مربوط می شود. افراد فکری دوست دارند تصمیماتشان از روی عقل و منطق باشد ولی احساسی ها در تصمیم گیریهایشان به احساسات اهمیت فراوانی می دهند. افراد فکری قادر هستند خوب فکر کنند و تصمیم بگیرند، به صحبت کردن در مورد نظریات مختلف علاقه زیادی دارند، برخی مواقع صحبت کردن را فقط به خاطر جلب توجه اطرافیان انجام می دهند. گاهی انسان های تحلیل گر به نظر می رسند و خیلی برای احساسات دیگران ارزشی قائل نمی شوند. حرف هایشان رک و بی پرده است و احساساتشان را به زیاد بروز نمی دهند، از اینکه دیگران را مورد انتقاد قرار دهند هیچ ترس و خجالتی ندارند. 

شخصیت های منعطف و با ساختار چگونه اند؟

راه و روش زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است. افراد باساختار بیشتر در چارچوب های خاصی گام بر می دارند و در کارهای روزانه شان حتما باید برنامه ریزی وجود داشته باشد. افراد منعطف همواره در موقعیت های گوناگون انعطاف بیشتری از خود نشان می دهند آن ها قادر هستند چند کار را به طور همزمان به انجام برسانند. اما با ساختارها ترجیح می دهند یک کار را به طور کامل به اتمام برسانند و بعد سراغ کار دیگر بروند. افراد با ساختار تا تصمیم گیری نکنند نمی توانند از کاری دست بکشند. آن ها فهرست کارهای خود را دارند و تمایلی ندارند دیگران به خصوص در لحظات آخر، در کارشان تغییری ایجاد نماید. پیش از اینکه کاری را شروع کنند، ابزار مورد نیازش را به طور کامل تهیه می کنند.

این افراد خیلی برایشان مهم است که ابزار مورد نیازشان همواره در دسترس باشد. پیش از انجام هر کاری، می خواهند کارهای ناتمام پیشین را تکمیل کنند. اما انعطاف پذیر ها پیش از تکمیل هر کاری، سراغ کار دیگر می روند. می توان آن ها را دقیقه نودی نامید. حتی اگر در لحظه آخر برنامه شان به طور کامل عوض شود قادر هستند خود را با آن وفق دهند. آن ها معمولا از چیزهای غیر منتظره لذت می برند.

شما می توانید با انجام تست شخصیت ازدواج ، ببینید در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرید. حتی از طرف مقالبتان هم می توانید بخواهید که با انجام این تست، شخصیت خود را مشخص کند. بدین ترتیب می توانید به شناخت بهتر و بیشتری از یکدیگر برسید و برای ادامه ی زندگی خود تصمیم درست تری را اتخاذ کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

لیلا آزادی | 1397/09/01

اگر شخصیتا به هم بخورن زندگی خیلی بهتری می تونن داشته باشن

poyan sohrabi | 1397/09/01

این مطلب کاملا علمی و درسته، افراد برون گرا و درون گرا در خیلی از موارد نمیتونن باهم با مدت طولانی سازگاری داشته باشن

سهند عزیزی | 1397/09/01

این تیپ آزمونا خیلی میتونه برای یه تصمیم عاقلانه تر به جوونا کمک کنه

همایون رجبی | 1397/09/03

این آزمون علاوه بر مسئله ازدواج، تو کسب و کار هم خیلی تعیین کنندست

اشتراک گذاری