ISTJ - بازپرس

فردی عمل گرا و واقع اندیش، کسی که در قابل اعتماد بودنش جای شکی نیست.

ISFJ - مدافع

محافظی بسیار متعهد و گرم، همیشه آماده دفاع از عزیزان خود است.

INFJ - محرم راز

کمال گرایی ساکت و پر رمز و راز، در عین حال بسیار الهام بخش و خستگی ناپذیر.

INTJ - برنامه ریز

متفکری دارای تخیل و استراتژی که برای همه چیز برنامه دارد.

ENFP - وکیل مدافع

روح آزاد مشتاق، خلاق و خوش مشرب که همیشه می تواند دلیلی برای لبخند پیدا کند.

ENTJ - فرمانده

رهبر جسور، دارای تخیل و اراده قوی که همیشه راه حلی را پیدا میکند یا حتی می سازد.

ENTP - مبتکر

متفکری هوشمند و کنجکاو که نمی تواند در برابر وسوسه چالش فکری مقاومت کند.

ESFJ - حامی

فوق العاده مراعاتگر، اجتماعی و محبوب، همیشه مشتاق کمک کردن است.

ENFJ - مربی رشد

رهبر کاریزماتیک و الهام بخش، قادر است شنوندگان خود را هیپنوتیزم کند.

ESFP - سرگرم کننده

خودانگیخته، پرانرژی و مشتاق، زندگی کردن در اطراف او هرگز کسل کننده نیست.

ESTJ - ناظر

مدیر عالی، بی نظیر در مدیریت امور یا مردم.

ESTP - متقاعد کننده

فردی هوشمند، پرانرژی و بسیار اهل درک که واقعا از زندگی کردن لذت می برد.

INFP - رؤیا پرداز

شاعر مسلک، مهربان و نوع دوست، همیشه مشتاق کمک به هدفی خوب است.

INTP - مهندس

مخترع نوآور که عطش سیری ناپذیر برای دانش دارد.

ISFP - هنرمند

هنرمندی انعطاف پذیر و جذاب، همیشه آماده کشف و تجربه چیزهای جدید است.

ISTP - صنعتگر

هنرمندی انعطاف پذیر و جذاب، همیشه آماده کشف و تجربه چیزهای جدید است.

 

شناخت ابعاد شخصیتی دارای اهمیت فراوانی است. وقتی شخصی به تیپ شخصیتی خود پی ببرد و برای شناخت ابعاد شخصیتی تلاش کند، تاثیرات این شناخت به صورت موثر و هوشمندانه نمود خواهد کرد. وقتی تاثیرات شناخت شخصیت‌های مختلف در یک گروه و مجموعه  بکار گرفته می‌شود تاثیرات آن در طی چند هفته نمودار می‌گردد. این تاثیرات از کوچکترین چیزها تا طرز تفکرات را تحت تاثیر قرار می دهد. و در نتیجه آن شرکت ها و مجموعه‌ها پربازده تر، سود ده تر و جذاب تر برای مشتری‌ها و افراد آگاه خواهند شد.

منافع شناخت تیپ های شخصیتی mbti

 • پذیرش خود و احساس خوب نسبت خود داشتن. شما با ابعاد شخصیتی خود آشنا خواهید شد و می‌توانید اطلاعات بیشتری از اینکه چه کسی هستید بدست بیاورید.

 • شناخت نقاط قوت ذاتی خود. افراد زمانی موفق هستند که کار با روحیه و استعدادشان همخوانی داشته باشند. همسو کردن کار و تلاش ما با نقاط قوتمان به ما انرژی و نشاط خواهد بخشید.

 • شناخت نقاط ضعف ذاتی و نقاط کور. مانند سکه هر تیپ شخصیتی دارای دو رو است که شامل نقاط ضعف و قوت است. اگر تمرکز کار و شغل ما روی نقاط ضعف ما باشد نتیجه‌ای جز تخلیه انرژی و ناامیدی نخواهد داشت. هنگامی که در یک موقعیت از نقاط کور باید استفاده شود نتیجه آن جز پشیمانی نخواهد بود. شناخت نقاط کور کمک خواهند کرد تا فرد عامدانه و نه کورکورانه با موقعیت برخورد داشته باشد.

 • انتخاب شغلی که شما را راضی کند. با شناخت تیپ های شخصیتی  mbti، فرد خود را در جایگاهی قرار می‌دهد که نه تنها از آن راضی باشد و بتواند با آن کنار بیاید، بلکه موجبات شکوفایی‌اش نیز فراهم ‌شود.

 • توسعه روابط اجتماعی فردی با توجه به شناخت بیشتر افراد و پذیرش کسانی که با شما متفاوت هستند. قبول و درک تفاوت‌ها هنگامی که می‌دانید نقاط قوت آن‌ها و ادراکشان می‌تواند به شما کمک کند.

 • عضو موثری در گروه باشید. شناختن تیپ شخصیتی همکارانتان و کسانی که شما با آن‌ها در یک تیم کار می‌کنید دارای منافع زیادی است. این به شما کمک خواهد کرد تا عضو یا رهبر مناسبی برای گروه باشید. شناخت نقاط قوت، ضعف، تمایلات، عادت‌ها و همچنین نقاط کور بالقوه هم گروهی‌ها  به شما آگاهی می‌دهد که چطور از نقاط قوت آن‌ها استفاده کنید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا بدانید این افراد در چه محیطی و با چه روشی بیشترین راندمان کاری را دارند.

 • برقراری ارتباطات موثر. با در نظر گرفتن نقطه نظرات افراد و درک آن‌ها و مذاکره بر اساس آنچه برای طرف مقابل مهم است؛ میتوانید به نتایج دور از ذهن دست یابید.

 • حل مناقشه‌ها به سرعت و با بالاترین راندمان

 • گرفتن تصمیمات درست بر اساس ساختار تیم

 • بهتر اداره شدن جلسات و گردهمایی ها

 • مدیریت تغییرات به صورتی که همه افراد گروه همراه با شما به سمت جلو پیش بروند.

 • قابل مذاکره شدن اختلافات اخلاقی در بین کارمندان

 • ارتقاء قابلیت‌های مصاحبه کردن برای انتخاب بهترین کاندیدا

 • تطابق بیشتر استعداد با نیازهای شغلی

 

 

شناخت تیپ های شخصیتی mbti بسیار مهم است، زیرا این مهم بر روی هر آنچه ما فکر می‌کنیم، می‌گوییم و انجام می‌دهیم تاثیر می‌گذارد. این مهم بر روی پویایی گروه تاثیر دارد و بر روی فرم گرفتن اصولی تشکیلات تاثیر دارد. تیپ شناسی بر روی پایه و اساس روابط خوب و بد تاثیر دارد. این مهم مسئول واکنش ‌های افراد نزاع‌ها استرس‌ها و در طول زمان‌های تنش‌زای تغییرات است. تیپ های شخصیتی mbti تعیین می‌کند که او چگونه نوآوری، رهبری، مدیریت می‌کند تا یک مسئله حل شود. تیپ شخصیتی رفتارهای مدیریت زمانی، حضور بهم رساندن در جلسات، هدف گذاری و رسیدن به آن‌ها و برانگیختگی را توجیه می‌کند. این مهم حتی بر روی حالات عرفانی و روحی فرد نیز تاثیر دارند.

هنگامی که شما خود را بهتر می‌شناسید بهتر و سریعتر می‌توانید رفتار و افکار خود را مدیریت کنید. همه ما می‌توانیم خارج از تمایلات شخصی خود رفتار کنیم. در واقع ما محدود به افکار و رفتار شخصیتی خود نیستیم. در حقیقت حرکت به سوی بهتر شدن از مسیر حیطه‌های تمایلات ما و نقاط کور تیپ شخصیتی ما می‌گذرد. تیپ های شخصیتی  mbti به هر فرد کمک می‌کند تا بصیرت کافی را نسبت به آنچه باید برای رسیدن به رشد شخصیتی نیاز دارد را پیدا کند.

تیپ های شخصیتی mbti به طور خلاصه به هر فرد کمک می‌کند تا روابط پایدار تری داشته باشد، راه درست و مناسب تری را برای شغل خود برگزیند، رشد شخصیتی غنی تری را تجربه کند، مشکلات را بهتر از پیش رو بردارید و مدیر، مربی و آموزگار بهتری باشد. در این راه تست و تایپ با فراهم آوردن ابزارهای روانشناختی در این مهم همراه شما خواهد بود.

تناسب شغل و تیپ شخصیتی را از کجا باید بفهمیم؟

بر اساس پژوهشی اینترنتی که توسط Ed Scotti مشاور شغلی درPARW/CC (انجمن مربیان شغلی حرفه‌ای) انجام شده است، هر فرد به طور متوسط در طول زندگی‌اش ۳تا ۷بار تغییر شغل را تجربه می‌کند. طبیعی است معیارها و دلایلی که باعث می‌شوند یک فرد تصمیم به تغییر شغلش بگیرد متعدد و مختلف است و این عدد (۷-۳) تنها یک معیار تخمینی و تقریبی است. اما نمی‌توانیم از این واقعیت ساده عبور کنیم که هر کسی، قطعاً برایش مهم است که بداند آیا شغل درستی را انتخاب کرده‌ است یا خیر؟

تناسب شغل و تیپ شخصیتی را از کجا باید بفهمیم؟

شغل مناسبی را انتخاب کرده‌اید؟

پاسخ این سؤال تا حد زیادی وابسته به تیپ شخصیتی افراد است. در واقع می‌توانیم بگوییم تیپ های شخصیتی mbti تا حد زیادی کلید انتخاب شغل مناسب است و در صورتی که مشغول به کاری شویم که با تیپ شخصیتی ما سازگاری ندارد، نشانه‌های عدم رضایت شغلی به وضوح آشکار خواهد شد. عدم سازگاری یک شغل با تیپ شخصیتی فرد را از روی نشانه‌های مشخصی می‌توان متوجه شد. بر همین اساس و مطابق نظریه تناسب شغل و شخصیت (+) می‌توان هم‌بستگی بالایی میان خصوصیات شخصیتی افراد و میزان تناسب شغلی آن‌ها پیدا نمود. این نظریه پایه و اساس درک مفهوم سازگاری شغل با تیپ شخصیتی افراد است. بر اساس تیپ های شخصیتی mbti می‌توانیم به این پرسش مهم پاسخ دهیم که کدام تیپ‌های شخصیتی برای چه مشاغلی مناسب‌تر هستند.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری