نویسنده: فائزه اسفرورینی

سلامت پوست

ایجاد چین و چروک های ریز و درشت میتواند برای همه ما آزار دهنده باشد ما خیلی از ما همه علاقمند به استفاده از روش بوتاکس نیستیم و همواره بدنبال روش های جایگزین روش بوتاکس میگردیم. باید بگوئیم که این مقاله برای شماست که به دنبال راه های طبیعی برای حفظ طراوت و سرزندگی پوستتان هستید.

بوتاکس چیست؟

جایگزین روش بوتاکس 

جایگزین روش بوتاکس

برای جایگزین روش بوتاکس روش های زیادی را از جمله استفاده از کرم ها و لوسیون ها و یا بهره گیری از مواد طبیعی که در جهت رسیدن به سلامت پوست و رفع چین و چروک ها موثر هستند را میتوان نام برد.

در زیر به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • درمانهای قابل تزریق دیگر
 • ورزش صورت

 • ماسکهای صورت

 • ویتامین‌ها

 • کرمها صورت

 • لایه برداری شیمیایی

 همه میدانیم که استفاده از بوتاکس روشی موقتی و قابل برگشت است پس چه بهتر که از جایگزین روش بوتاکس که ماندگاری های بیشتری دارند و همچنین هزینه ای کمتری را شامل میشوند استفاده کنیم.

مواد تزریقی دیگر

فواید و کاربرد های بوتاکس

جایگزین روش بوتاکس

جایگزین روش بوتاکس

استفاده از دیسپورت که همانند بوتاکس یک نوروتوکسین است و از همان نوع سم بوتولینوم A تحت عنوان بوتاکس ساخته شده میتواند در این زمینه وثر باشد البته تکنیک اندازه گیری دوز و ساختار آن متفاوت است. معمولا دیسپورت به نسبت بوتاکس کمی سریعتر عمل می‌کند. البته تاکنون تحقیق رسمی از طرف شرکت سازنده انجام نشده است.

با اینحال با وجود اینکه دیسپورت ارزانتر است اما برای رسیدن به متیجه دلخواه نیاز به مقادیر بیشتر از آن داریم.

میوبلوک

کاربرد مزوتراپی چیست و نحوه انجام آن به چه شکل است؟ 

 این ماده از سم بوتولینوم توکسین B ساخته شده است و تزریقیست. به همین علت یک نوروتوکسین است که به همان روشی مشابه نمونه‌های تزریقی قبلی دارد. با این اوصاف اثر بخشی مواد قبل و پایداری آن ها را ندارد. با توجه به برچسب گذاری سازمان غذا و داروی آمریکا، اثرات میوبلوک تقریبا ۳ تا ۴ ماه باقی میماند برخلاف بوتاکس که ۵ تا ۶ ماه دوام دارد.

معایب: این روش های درست مانند بوتاکس هستند با قیمت بالاتر و اثربخشی کمتر در صورتیکه در به دنبال روش جایگزین طبیعی باشید اینها نمیتوانند انتخاب مناسبی برایتان باشند.

ورزش صورت

جایگزین روش بوتاکس

جایگزین روش بوتاکس

مگر نه اینکه ورزش در بدن میتواند سبب از بین رفتن علائم پیری باشد؟ پس چطور برای صورت از همین روش ساده استفاده نکنیم. 

این روش تست شده توسط افراد مشهوری چون جنیفر آنیستون و سیندی کراوفوردبا بهره گیری از بادکش و ماساژ صورت جهت بهبود جریان خون و گردش خون است. همچنین اینطور گفته می‌شود که برای سیستم لنفاوی و دفع سموم نیز موثر است.

مزایا:این روش نیاز به تزریق و عمل جراحی ندارد.

معایب: ممکن است بادکش کردن در کشور ما ارزانباشد اما ماساژ صورت از قیمت بالاتری برخوردار است.اما درمجموع این روش به دلیلی جا افتادن در ایران قیمت مناسبی دارد.میتوانند جهت رفع چروک هم موثر واقع شوند.

طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی از دیرباز با بشر عجین بوده است و استفاده از این روش برای مورد ضر پیری هم خارج از تصور نیست. طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده تا با طب سوزنی میتوان به انعطاف پذیری پوست و آبرسانی آن کمک کنیم. که هر دوی آنها به کاهش ظاهر چروکها کمک خواهند کرد.

مزایا: در اینباره تحقیقات کمی صورت گرفته است اما بنظر میرسد تاثی گذار باشد همچنین روشی بی خطر و کم عارضه است.

معایب: پیدا کردن شخصی حاذق که تمام دوره کامل طب سوزنی و به خصوص طب سوزنی صورت را گذرانده باشد، مشکل است. همچنین ممکن است گران باشد و اثرات آن موقتی است. اگر از سوزن می‌ترسید این روش برای شما خوب نیست.

پچهای صورت

جایگزین روش بوتاکس

جایگزین روش بوتاکس

استفاده از پچهای صورت، یا مینی ماسکهای صورت، هم به توسط پچهای پوستی چسبناکی روی نواحی که مستعد چروک هستند قرار می‌گیرند مانند زیر چشم، کنار لب، پیشانی و بالای لب. این پچها در جهت رفع چروک کمک میکنند و باعث می‌شوند پوست

صافتر به نظر بیاید. این پچها حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک و فاکتور رشد هستند که باعث آبرسانی و رفع چروک می‌شوند. امروزه انواع پچهای پوستی موجود در کشور ما اکثرا کره‌ای هستند که قیمت مناسبی هم دارند.

مزایا: پیدا کردن این پچ ها کار سختی نیست و بسیار ارزان قیمت هستند در حدود۱۰ هزار تومان شروع می‌شود. این روش تزریق و بی حسی ندارد.

معایب: طبق یک تحقیق انجام شده در مقیاس کوچک اینطور نشان داد که زمانیکه افراد استفاده کننده بهبود در صورتشان را گزارش کردند، نمیشد هیچ تفاوتی را در پوستشان مشخص کرد. این ماسک ها دارای تاثیرات مثبت و آنی خوبی هستند اما متاسفانه ماندگاری آنها خیلی زیاد نیست. این پچ ها برای آن دسته از کسانی که به دنبال روش هایی با اثربخش سریع و بدون جراحی همراه قیمت مناسب هستند بسیار کارآمد خواهد بود

کرمهای صورت

خیلی از کرمها در بازار هستند که ادعا دارند میتوانند چروک های صورت را محو کنند بله تاحدودی برخی از آنها باز هم به روش های پیش گیری میتوانند موثر باشند.در جستجوی کرم های آنتی اکسیدان یا تنظیم کننده سلولی باشید که تاثیری مستقیم روی تولید کلاژن و متابولیسم در سلولهای پوست صورت میگذارند.

مزایا: استفاده آسانی دارند، با هر قیمتی میتوان انواعی از آنها را تهیه کرد

معایب : فهمیدن اینکه کدام تاثیر گذار است سخت است بهتر است از متخصص راهنمایی بگیرید در مورد کرمها با پزشک خود صحبت کنید. بعضی از کرمها با نسخه فروخته میشوند و قیمت بالایی هم دارند. همینطور پزشک متخصص بهتر میتواند کرم مناسب پوستتان را تشخیص دهد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی برای درمان آکنه، کاهش ظاهر تیرگی پوست و کاهش علائم پیری استفاده می‌شود. لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ شیمیایی نیازمند گذشت زمان برای بهبود است، از ۲۴ ساعت تا ۲ یا ۳ هفته زمان لازم است. البته شما در روز اول هم نتیجه آن را خواهید دید.

مزایا: پیلینگ شیمیایی ایمن و موثر است. البته پوست شما به پیر شدن ادامه می‌دهد بنابراین ممکن است بعدا با افزایش چروکها نیازمند پیلینگ شیمیایی باشید.

معایب: در این روش باید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. نتایج در همان لحظه اول بدست نمی‌آید و ممکن است ۱ تا ۱۴ روز طول بکشد تا کامل شود. بهبود پس از درمان با توجه به لایه بردار شیمیایی استفاده شده متفاوت است. پوست شما ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد که با توجه به نوع لایه برداری از حداقل تا شدید متغیر است. برای لایه برداری عمیق ممکن است لازم باشد یک پانسمان جراحی روی زخم قرار بگیرد.

ویتامین ها

همانطور که میدانید همه چیز در بدنبسته به ویتامین و اشباع اجزای بدن از سوخت های مورد نیازش دارد. زمانیکه شما بقدر کافی ویتامین C به بدنتان رسانده باشید میتوانید مطمئن باشید که پوستی شفاف خواهید داشت که در صورت بروز مشکل ، لکه و یا زخم خیلی زودتر از کسانی که از کمبود این ویتامین رنج میبرند خوب خواهد شد. همچنین ویتامین ها میتوانند از بروز عارضه های پوستی، شل شدن و یا افتادگی پوست جلوگیری کنند. اینکه پوست شما کمی خاصیت کشسانی خودش را به مرور از دست بدهد گریز ناپذیر است. این روند با بالا رفتن سن برای همه انسان ها پیش خواهد آمد. اما زمانیکه که شما به نیاز های بدنتان پاسخ میدهید و آن ها  را بی جواب نمیگذارید توانسته اید این رویداد را عقبتر بیاندازید به همین جهت است که برخی افراد همواره نسبت به سن و هم سالان خود جوانتر بنظر میرسند.

حتی بعد از بروز عارضه ها هم اگر اقدام به ویتامینه کردن بدن خودتان البته با تجویز پزشک و در صورت نیاز میتوانید تا حدود زیادی شادابی پوستتان را بازگردانید.مکمل های غذایی میتواند به تولید و کلاژن سازی در پوست شما کمک کنند و همچنین اثرات آنتی اکسیدانی داشته باشند. از جمله خصوصیات بارز دیگر آنها جلوگیری از رادیکال های آزاد است. بنابراین بهترین مکمل هایی که در زمینه بوتاکس و سفت کردن عضلات صورت موثر هستند را میتوان اینطور شمرد:

 • ویتامین C

 • ویتامین E

 • کاروتنوئیدها

مزایا:

 • ویتامین ها همیشه در دسترس هستند و نسبت به فوایدشان قیمت های مناسبی دارند.

 • استفاده از ویتامین ها در صورتی که با تجویز پزشک باشد و در آن افراط نشود هیچ گاه باعث آسیب نخواهد شد. 

 • مواد شیمیایی و مضری در ساختار آنها استفاده نشده که بمروز باعث اعتیاد و افتادگی بیشترپوست شود.

 •  مصرف آن ها نه تنها برای پوست بلکه برای کل بدن مفید است.

معایب: درهنگام خرید مکمل ها باید بسیار مراقب باشید. مکمل هایی را خریداری کنید که از برندی معتبر و فروشگاهای معتبر عرضه شده باشند. البته فراموش نکنید که مصرف بیش از حد برخی از مکمل ها ممکن است به بدن شما آسیب برساند. بنابراین برای دریافت دوز مناسب از آن ها، با پزشک مشورت کنید.

رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید.

داشتن رژیم غذایی متعادل چیزیست که همواره نه تنها برای شادابی پوست بلکه برای سلامت تمام بدن توصیه شده است. شما با داشتن رژیم غذایی متعادل میتوانید خودتان را از ابتلا به انواع بیماری های  ماننند بالا رفتن کلسترول ، فشار خون، چربی و مواردی از این قبیل بیمه کنید.همچنین وقتی که شما رژیم غذایی سلامتی داریدو به اندازه کافی از سبزیجات و گیاهان مفیداستفاده میکنید خود بخود میتوانید بروش های طبیعی بدنتان را سم زدایی کنید. سم که ی در بدن جمع میشود و حاصل تجمع چربی و خوردن فست فود های مکرر است بشدت در تیرگی و بروز لکه های صورت موثر است. 

طبق تحقیقاتی که هر روز برای کشف روش های جدید مراقبت از پوست انجام شده است، بدیهیست که روز به روز روش های جدید برای جایگزین با بوتاکس کشف شود. قبل از انتخاب روش مناسب، تمام مزایا و معایب انواع درمان های ضد پیری پوست مانند روش های تزریقی و کرم ها را در نظر بگیرید.

ترفندهایی برای پوست سالم

مراقبت از پوست به شما کمک می‌کند تا فرآیند پیری کند شود. برای کمک به سالم نگه داشتن پوست، نگهداری پایه پوست باید همیشه انجام شود. این نکات را همیشه دنبال کنید:

 • همیشه ضد آفتاب بزنید. چندین لوسیون و کرمهای آرایشی حاوی SPF نیز وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 • عینک آفتابی با شیشه بزرگ بزنید تا از قرار گرفتن پوست دور چشم در معرض آفتاب، جلوگیری کرده و یا کاهش دهید.

 • کلاه بپوشید تا از پوست در برابر آفتاب حفاظت کنید.

 • بدن را هیدراته نگه دارید.

 • قبل از خواب آرایش‌تان را پاک کنید.

 • استفاده از یک کرم ضد چروک با کیفیت را ترجیحا تحت نظر پزشک شروع کنید.

 • یک رژیم سالم و متعادل داشته باشید.

توصیه نهایی

با افزایش تحقیقات در مورد مراقبت از پوست و تولیداتی که هر روز به بازار می‌آیند، شما انتخابهای بیشتری برای درمانهای جایگزین بوتاکس دارید. همه مزایا و معایب انواع متفاوت درمانهای پوستی ضد پیری و جایگزین بوتاکس همچون تزریق یا کرم، قبل از انتخاب یک روش که برای شما خوب است، در نظر داشته باشید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری