نویسنده: مصطفی حافظی

ios

اگرچه سیستم عامل iOS بسیار امن و غیر قابل نفوذ طراحی شده اما نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آنها ممکن است گرفتار هکرها شوید. اگر شما نگران امنیت اطلاعات شخصی خود هستید، اگر مواردی حساسی همچون پسورد وبسایت ها، آدرس ایمیل ها، پیام های متنی و حتی عکس ها و ویدیوهای خاصی در آیفون خود ذخیره دارید، با ما همراه باشید تا به شما در محافظت از آن ها کمک کنیم و نکاتی را در ارتباط با جلوگیری از هک آیفون در اختیارتان قرار دهیم.

با یک برنامه کاربردی امنیت گوشی اندرویدی خود را برای همیشه تضمین کنید
 

راه های جلوگیری از هک آیفون

1- ورژن iOS خود را بروزرسانی کنید

اولین توصیه ما برای افزایش امنیت آیفون در مقابل حمله احتمالی هکر ها، بسیار موضوع ساده ای است- اطمینان حاصل کنید که همواره آخرین ورژن آی او اس روی تلفن همراهتان نصب باشد.

گاهی هکر ها در میان کدهای اپل، باگ هایی پیدا می کنند که با استفاده از آن ها می توانند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند. بروزرسانی های جدید آی او اس، این حفره ها و باگ ها را شناسایی کرده و عملکرد کلی سیستم را نیز بهبود می بخشد.

برای آپدیت کردن گوشی خود به آخرین ورژن آی او اس، باید وارد بخش تنظیمات یا settingsگوشی شوید سپس روی Generalضربه زده و در صفحه جدید Software updateرا بزنید.

آپدیت آی او اس

2- قابلیت Find my iphone را فعال کنید

گام دیگری که می توانید در راستای مبارزه با هک آیفون خود بردارید این است که قابلیت Find my iphoneرا فعال کنید. اگر به هر دلیلی موبایل خود را گم کنید، می توانید از طریق یک گوشی آیفون دیگر و یا از طریق وب، کل اطلاعات موجود در دستگاه خود را پاک کنید.

این بدان معنی است که اگر هکر ها به هر طریقی بتوانند به حافظه گوشی موبایلتان دسترسی پیدا کنند، فقط با یک فضای خالی مواجه خواهند شد.

برای حذف کلی اطلاعات تان از راه دور، باید وارد اپلیکیشن Find my iphone(یا وبسایت iCloud) شوید، آیفون خود را انتخاب نمایید و تایید عملیات را برگزینید. به محض اینکه تلفن همراه گم شده ی شما به اینترنت متصل شد تمامی اطلاعات به صورت اتوماتیک پاک می شوند.

قابلیت find my phone

3- از رمز ورود های طولانی تری استفاده کنید

یک ابزار هکی به نام GrayKeyوجود دارد که می تواند رمز عبور آیفون و آیپدها را بشکند. این ابزار یک پسورد 4 رقمی را در چند ساعت و یک پسورد 6 رقمی را در چند روز هک می کند. نحوه ی عملکرد GrayKeyنیز به این شکل است که استراتژی های آیفون برای ورود بیش ازحد رمز های اشتباه را با اختلال مواجه می کند و بدین ترتیب می تواند هر رمزی را که بخواهد روی دستگاه امتحان نماید.

برای اینکه بتوانید جلوی هک آیفون به این طریق را بگیرید، باید یک پسورد طولانی تر انتخاب کنید. پسوردی طولانی تر از 6 رقم امنیت دستگاه را فوق العاده بالا می برد. رمز عبورهای 8 رقمی، چند ماه برای باز کردنشان زمان لازم است و اگر همین رمز به 10 رقم افزایش یابد، 10 سال باید روی آن وقت گذاشته شود!

جلوگیری از هک آیفون

با یک برنامه کاربردی امنیت گوشی اندرویدی خود را برای همیشه تضمین کنید
 

4- حذف اتوماتیک اطلاعات موجود در گوشی

پیشنهاد بعدی ما شاید از نظر برخی کاربران خوشایند به نظر آید اما یک آپشن فوق العاده برای شرایطی است که یک هکر می خواهد با حدس پسورد وارد گوشی شما شود. کاری که این گزینه انجام می دهد این است که اگر رمز ورود بیش از 10 بار اشتباه وارد شود، آیفون به طور اتوماتیک تمام اطلاعات شما را پاک می کند و امکان دستیابی به آن ها توسط هکرها از بین می رود.

البته این نگرانی وجود دارد که ممکن است خودمان یا فرد دیگری به طور تصادفی چندین بار پسورد را اشتباه وارد کنیم اما احتمال این قضیه آن هم به تعدا 10 بار بسیار دور از ذهن است.

همچنین می توانید از قالبیت iCloud backupاتوماتیک استفاده کنید تا به طور خودکار دستگاه از اطلاعات شما بکاپ تهیه نماید. با انجام این کار اگر به هر دلیلی (چه به صورت تصادفی و یا چه به دلیل حمله هکرها) اطلاعات شما پاک شد، دیگر جای هیچگونه نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت.

برای فعالسازی این قابلیت، به تنظیمات گوشی خود رفته، سپس Touch ID & Passcodeرا انتخاب کنید. حال به پایین صفحه اسکرول کنید و گزینه ی Earse Dataرا فعال نمایید.

حذف اتوماتیک اطلاعات

5- از باز کردن لینک های ناشناس خودداری کنید

این توصیه بیشتر از آنکه به تنظیمات خاصی نیاز داشته باشد، نیازمند توجه شماست. اگر یک لینک ناشناس به صورت اس ام اس، ایمیل و یا در وب دریافت کردید، روی آن کلیک نکنید.

هرچند که احتمالا با این کار هکر ها قادر به هک آیفون شما نخواهند بود، اما به هر حال تهدیدات کلی در این زمینه وجود دارد که باید جدی گرفته شود.

لینک های نا شناس

6- اجازه ی دسترسی نامربوط اپلیکیشن ها را بگیرید

گام بعدی مقابله با هک آیفون  این است که دسترسی های نامربوط را از بین ببرید. وقتی که شما از اپلیکیشن های ساخته شده برای سیستم عامل آی او اس استفاده می کنید، به آن ها اجازه دسترسی به مواردی همچون دوربین، میکروفون، لیست مخاطبان و ... را می دهید.

اگرچه این اجازه موجب می شود که بتنوانید از ویژگی های خوب آن اپلیکیشن استفاده کنید اما ممکن است همین اپ ها بتوانند به اطلاعات شخصی شما نیز دسترسی داشته باشند.

البته قوانین اپل قوانین سفت و سختی در این باره دارد و اپلیکیشن هایی که اطلاعات شخصی افراد را جمع آوری می کنند پاک می شوند. تا آنجایی که ما می دانیم تا به حال چنین اپ هایی وجود نداشته اند اما باید همیشه جانب احتیاط را در نظر گفت.

پس اگر اپلیکیشنی را نصب کرده اید که از میزان معتبر بودن آن آگاهی ندارید، بهتر است آن را پاک کنید و یا به بخش تنظیمات و Privacyرفته و آن دسترسی که می خواهید را غیر فعال نمایید.

حذف دسترسی

7- Siriرا غیر فعال کنید

دستیار شخصی اپل به نام Siri، یک قابلیت فوق العاده از سیستم عامل iOSاست و این امکان را به کاربرانش می دهد تا بدون استفاده از دست، با تلفن همراه خود کار کنند. اگرچه در مفید بودن این قابلیت هیچ شکلی نیست اما می تواند امکانهک آیفون را به سوء استفاده کنندگان بدهد.

برای غیر فعال کردن دسترسی به Siriدر قسمت Lock Screenبه راحتی به صفحه تنظیمات رفته و در قسمت Touch ID and Passcodeگزینه ی allow access when lockedرا غیر فعال نمایید.

غیر فعال کردن Siri

8- حالت auto-fill را در safari غیر فعال کنید

قابلیتی به نام auto-fill(حدس و پر کردن خودکار کلمات و عبارات) در مرورگر Safariوجود دارد که می تواند نام کاربری و رمز عبور وبسایت ها را ذخیره نماید. این یک قابلیت فوق العاده قابل استفاده است که باعث می شود کاربران حجم زیادی از پسود ها را حفظ نکنند و در مرورگر خود ذخیره داشته باشند. این شرابط همچنین در وارد کردن اطلاعات کارتهای اعتباری تان نیز وجود دارد. این ویژگی باعث می شود که با ورود هکرها به تلفن همراهتان بتوانند به همه حساب های کاربری شما دسترسی داشته باشند و در آنجا loginشوند.

برای غیرفعال کردن این خصوصیت، به مسیر Settings> Safari>AutoFillرفته و تمام گزینه ها را غیر فعال نمایید.

autofill در safari

 

با یک برنامه کاربردی امنیت گوشی اندرویدی خود را برای همیشه تضمین کنید
 
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

سامان | 1397/09/21

تشکر از شما، مطلب مهم و کاربری بود

ثریا | 1397/09/21

به نظرم قسمت دسترسی ها زیاد درست نیس، اپل خودش کنترل می کنه

مهران | 1397/09/24

اون که 10 با بزنی اطلاعاتت پاک شه خیلی خطرناکه.

حسن طلوعی | 1397/09/24

بهترین امکانش قابلیت پاک کردن از راه دور اطلاعاته

اشتراک گذاری