نویسنده: مصطفی حافظی

اینستاگرام

شبکه های اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام و توییتر به بهانه‌های مختلف از جمله تفرقه‌افکنی، چندین حساب کاربری متعلق به ایرانی ها و روس ها را مسدود کرده‌اند. در این بین به طور مشخص فیسبوک 82 صفحه را که متعلق به کاربران ایرانی بود حذف کرد.

فیسبوک که یکی از پر طرفدارترین شبکه های اجتماعی در دنیاست دلیل این اقدام را ترویج پیام هایی که باعث تفرقه انگیزی می شود عنوان کرده است. به گفته ی آنها تعدادی از صفحات، گروه‌ها و حساب های کاربری که به ایرانیان تعلق داشته رفتار های هماهنگی انجام می دادند که هدفشان تاثیر گذاری بر مخاطبان انگلیسی و آمریکایی بوده است. آن‌ها خود را شهروندی آمریکایی یا انگلیسی جا می زدند و در زمینه نژادپرستی، مهاجرت و مخالفت با سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مطالبی منتشر می‌کردند.

رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس بوک در این باره چنین می گوید که ما از هفته گذشته صفحه‌های کاربران ایرانی که با هدف تفرقه‌افکنی ایجاد شده بودند را تحت نظر گرفته و سپس اقدام به حذف آنها کردیم. اما از آنجایی که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط فعالیت این قبیل صفحه ها با حکومت ایران وجود ندارد، نمی‌توانیم کسی را به عنوان مقصر اصلی معرفی کنیم.

حال علت اصلی این اقدام فیسبوک چه بوده است؟

فیسبوک در گذشته نیز چنین کاری را انجام داده بود. در تابستان 97 بیش از صدها صفحه کاربری مرتبط با ایران و روسیه را از شبکه‌های فیسبوک و اینستاگرام حذف شدند. در واقع حدود 650 صفحه که مالکیت ایرانی و یا روسی داشته‌اند، به دلایلی از جمله رفتارهای هماهنگ و تلاش برای تاثیرگذاری بر روی انتخابات آمریکا، توسط فیسبوک حذف شده‌اند. پس از این اقدام، دیگر شبکه اجتماعی محبوب یعنی توییتر هم 284 حساب کاربری ایرانی را مسدود نمود اما هیچگاه جزئیاتی از صفحه‌های حذف شده اطلاعاتی منتشر نشد.

فیسبوک توییتر اینستاگرام

با بررسی‌های صورت گرفته پس از گذشت مدتی معلوم شد که این اقدامات در فیسبوک و توییتر به دلیل فعالیت‌هایی در راستای حمایت از توافق هسته‌ای ایران و تبلیغاتی علیه رژیم صهیونیستی بوده‌ است. این اقدام در حالی صورت می گیرد که کاربران مرتبط با گروهک تروریستی منافقین حساب‌های کاربری جعلی ایجاد کرده و در حال تحریک مردم به خشونت در فضای مجازی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.  فیسبوک و توییتر نیز به هیچ کدام از این اقدامات واکنش خاصی نشان نداده اند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری