نویسنده: ملینا شمس

ویندوز

کرومهم مثل سایر مرورگر‌ها، همواره باید تکنولوژی خود را به روز نگه دارد تا با شماری افزونه مخرب دست و پنجه نرم کند. در کنار این مبارزه ی پیاپی، خبر خوب دیگر این است که کروم به تازگی مجهز به یک ابزار پاکسازی قدرتمند شده است که می‌توان به کمک آن کار پیدا و حذف کردن نرم افزارهای مخرب را انجام داد.

جستجو و یافتن برنامه های مخرب

مسئله ی جالبی که راجع به این قابلیت پاکسازی در کروم وجود دارد این است که به خوبی در داخل تنظیمات این مرورگر قرار گرفته و لزومی ندارد که شما برای استفاده از آن فایل به خصوصی را دریافت و نصب نمایید. نحوه استفاده از این قابلیت کاربردی نیز بسیار ساده است. کافیست با زدن بر روی یک کلید ساده در اعماق به جستجو بپردازید. در این شرایط، خود گوگل کروم به دنبال نرم افزارهای آسیب رسان و افزونه‌هایی که هرگز از وجودشان اطلاع نداشتید می گردد.

برای اینکه بتوانید از این امکان فوق العاده کروم استفاده کنید فقط کافیست عبارت «chrome://settings/cleanup» را در نوار مربوط به آدرس‌ها جستجو نمایید تا در عرض چند لحظه، آنچه را که به دنبالش می گشتید پیدا کنید.

لینک cleanup کروم

حال برای جستجو و یافتن برنامه ها یا اپلیکیشن های آسیب رسان باید روی دکمه Findکلیک کنید. توجه کنید که اگر تمایل ندارید نتایج حاصل شده از این فرایند جستجو به سرور های گوگل فرستاده شود کافیست قبل از آغاز عملیات گزینه Report Details to Googleرا غیر فعال کنید.

دکمه find در cleanup کروم

پس از کلیک روی Find، کروم فرایند جستجو در کامپیوتر شما را شروع می‌کند. این فرایند اندکی زمان بر است و شما باید برای دستیابی به نتیجه نهایی کمی صبور باشید. ولی در انتها اگر کروم متوجه حضور نرم افزاری آسیب رسان، بر روی سیستم شما شود، این سوال را مطرح می کند که آیا می خواهید آن را حذف کنید یا خیر. توصیه می شود برای ارتقای سطح امنیتی سیستمتان روی دکمه ی Remove کلیک نمایید تا نرم افزارهای مخرب برای همیشه دست از سرتان بردارند!

اسکن فایل های مخرب

چه مواقعی از این قابلیت کروم استفاده کنیم؟

از روز اولی که کروم شروع به کار نمود تا حالا، این مرورگر همواره در تلاش بوده تا با قدرت در برابر بدافزارها و فعالیت های خرابکارانه شان بایستد. پس به همین دلیل بعید است که لازم باشد هر روز از این قابلیت پاکسازی استفاده نمود. ولی اگر پس از گذشت مدتی مشاهده کردید که در سیستم­تان دارد اتفاقات عجیب و غریبی رخ می دهد، حتما به سراغ این سیستم پاکسازی بروید و از آن طریق به حل مسئله بپردازید. به این مشکلات توجه کنید:

وجود افزونه هایی که حذف نمی شوند

آیا تا به حال برایتان رخ داده که یک افزونه تازه روی کروم خود نصب نمایید اما آن کارایی که انتظار دارید را نداشته باشد؟ در این شرایط قطعا تصمیم به حذف آن خواهید گرفت. اما اگر امکان این وجود نداشته باشد که آن را پاک نمایید چه اتفاقی می افتد؟ در این شرایط باید این احتمال را بدهید که افزونه ی نصب شده یک افزونه ی ساده و بی دردسر نیست! و شما با بدافزاری سرو کار دارید به سرعت هرچه تمام تر باید حذف شوند. اینجاست که قابلیت پاکسازی کروم باید خود را نشان دهد. شما می‌توانید برای حذف بدافزارهای مخرب از آن استفاده نمایید.

تغییرات عجیب صفحه ی اول مرورگر

آیا صفحه home یا اول مرورگرتان هر چندوقت یکبار عوض می شود؟ یا اینکه مثلا به جای بالا آمدن موتور جستجوی همیشگی خود، یک موتور جستجوی عجیب و غریب برایتان ظاهر می شود؟ اگر در حال مشاهده ی چنین مواردی هستید، کم کم باید نگران شوید. زیرا این اتفاقات هرگز به طور طبیعی رخ نمی دهند. در این شرایط باید به سراغ قابلیت پاکسازی کروم بروید و ببینید که مشکل از کجاست.

موتور my search

ظاهر شدن پاپ آپ ها و تبلیغات به صورت مداوم

ظاهر شدن پاپ‌آپ‌ها و تبلیغات آزاردهنده به صورت مداوم نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در صورت مشاهده برای امنیت سیستم خود نگران شوید. اگر با چنین مسائلی مواجه هستید حتما باید از این ابزار پاکسازی کروم کمک بگیرید و ببینید که بعد از پایان فرایند جستجو، این مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

کاهش سرعت اجرای کروم

علاوه بر تمام این موارد اگر متوجه شده اید که سرعت کروم به طرز غیر عادی کاهش یافته است، بهتر است که مسئله را با قابلیت پاکسازی کروم بررسی نمایید. زیرا این امکان وجود دارد که کاهش بیش از اندازه سرعت این مرورگر به به دلیل عملکرد یک سری نرم افزار مخرب باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

omid_r | 1397/08/30

الان این مثل آنتی ویروس کل کامپیوتر رو اسکن می کنه یا فقط مربوط به خود کروم میشه؟

مهران لطیفی | 1397/09/01

کلا هرچی افزونه کمتر استفاده کنیم بهتره. دیگه نیازی هم به این داستانا نمیشه

اشتراک گذاری