نویسنده: مصطفی حافظی

مهارت های ارتباطی

حرفه ای بودن یک اصل اساسی برای موفقیت است. اما منظورمان دقیقا از «حرفه ای بودن» چیست؟ عده ای آن را به معنی لباس پوشیدن هوشمندانه در محل کار یا توانایی برقرای ارتباطات گوناگون با سایر کارمندان می دانند. برخی دیگر هم، معنای حرفه‌ای بودن را داشتن مدارک پیشرفته یا سایر گواهی‌هایی می دانند که از موسسات گوناگون کسب نموده اند.

اما در واقع حرفه‌ای‌گری علاوه بر این ها، تعاریف بیشتری هم دارد. وقتی می گویند فلانی فردی رفتاری فوق العاده حرفه ای در محل کار دارد، دقیقا منظور چیست؟چگونه می‌توانید در مسئولیت های روزمره‌تان کاملا حرفه ای باشید؟ در این مقاله ما به پاسخ همه ی این پرسش ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

حرفه ای گری چیست؟

طبق دیکشنری وبستر حرفه‌ای‌گری یا حرفه ای بودن به این شکل تعریف می شود: «رفتار، اهداف، یا ویژگی‌هایی که معرف یا نشانگر حرفه یا فرد حرفه‌ای است»؛ و حرفه را «شغلی که مستلزم دانش تخصصی و اغلب آمادگی آکادمیک در درازمدت و به صورت فشرده است.»

پس مطابق این تعاریف حرفه‌ای‌گری شامل خصوصیات و ویژگی های گوناگون است و این ویژگی‌ها فرد حرفه ای را مشخص و تعریف می‌کنند. حالا مسئله ی اصلی این است که این ویژگی ها چیستند؟

حرفه ای بودن در محل کار

مهارت و دانش تخصصی

افراد حرفه‌ای همیشه به خاطر دانش یا مهارت تخصصی که دارند شناخته می‌شوند. مهم ترین مسئله برای این افراد، پیشرفت و بهبود مهارت‌هاست و هروقت که لازم بدانند به دنبال کسب گواهی‌هایی می روند که می توانند به عنوان شالوده‌ی این دانش به کار روند. البته همه‌ی حوزه‌های کسب و کار یک پایه ی ثابت دانش و صلاحیت‌های دانشگاهی مرتبط ندارند. برخی حوزه‌ها هم برای آنکه با موفقیت عمل کنند، به دانش گسترده‌ای نیاز ندارند و همه‌ی افراد حرفه‌ای در حوزه‌های فعالیت‌شان، دارای مدارج عالی نیستند.

اما به طور کلی، آنچه حائز اهمیت است تلاش مداوم و مستمر افراد حرفه ای برای تسلط بیشتر بر دانشی که به آن نیازمندند، می باشد. این تلاش با پشتکار زیاد و به شکلی کاملا هوشمندانه انجام می گیرد. 

صلاحیت و شایستگی

افراد حرفه‌ای کار با دقت هرچه تمام تر به پایان می‌رسانند. این افراد همواره به قولی که می دهند عمل می کنند و در کارشان قابل اعتماد هستند. اگر در شرایطی نادر هم نتوانند به حرفی که زده اند عمل کنند، از قبل انتظارات را مدیریت می‌کنند و همه ی سعی خود را به کار می گیرند تا وضعیت را بهبود بخشند. افراد حرفه‌ای به جای بهانه‌تراشی های بیجا، بر روی یافتن راه‌حل‌ مسائل تمرکز می‌کنند.

اخلاق مداری و صداقت

صداقت و اخلاق مداری از خصوصیات بارزی است که افراد حرفه ای دارای آن هستند. حرفه ای بودن یعنی آنها به قول‌شان عمل می‌کنند و به همین دلیل قابل اعتماد هستند. ارزش‌ها و مبانی اخلاقی خود را خود را هرگز زیر پا نمی گذارند و کار درست را انجام می‌دهند؛ حتی اگر این موضوع باعث شود کارشان سخت و طولانی شود.

علاوه بر این، حرفه ای بودن تواضع را نیز با خود به همراه می آورد. اگر پروژه یا شغلی خارج از حوزه‌ی مهارت آنها باشد، از قبول آن هراسی ندارند و در هر شرایطی که نیاز به یاری دیگران داشته باشند لحظه ای درنگ نمی کنند و فورا از اهل فن کمک می‌گیرند.

تسلط بر خود تحت فشار کاری

آنها تحت فشار نیز حرفه‌ای باقی می‌مانند. مثلا کارمندی را در نظر بگیرید که به هر دلیلی مورد خشم و عصبانیت مشتری قرار می گیرد. در این شرایط به جای اینکه خود او هم از کوره در برود، با حفظ آرامش و انجام رفتاری متناسب با محیط کسب‌وکار مسئله را مدیریت می کند.

حرفه ای بودنیعنی حفظ احترام. افراد حرفه‌ای واقعی برای اطرافیانشان احترام زیادی قائلند. این مسئله هیچ ارتباطی هم به سمت یا موقعیت آنها در محیط کسب و کار ندارد. آنها با در نظر گرفتن احساسات و نیازهای دیگران، هوش هیجانی (EI) زیادی از خود نشان می‌دهند و اجازه نمی دهند که اگر خودشان روز بدی دارند، این مسئله بر تعاملشان با همکاران یا مشتریان نیز تأثیر منفی بگذارد.

آراستگی و ظاهری مناسب

افراد حرفه‌ای به ظاهر خود خیلی اهمیت می دهند. آنها به هیچ وجه با لباس های شلخته و موهای به هم ریخته سر کار حاضر نمی‌شوند. همواره موقعیت ها را درک می کنند و متناسب با آن ها لباس های خود را انتخاب می کنند. همین امر باعث می شود دیگران به او بیشتر اعتماد کنند و برایش احترام بیشتری قائل باشند.

چگونه باید حرفه ای بودن خود را نشان دهیم؟

اگر به این ویژگی‌ها دقت کنید می‌بینید که افراد حرفه‌ای کسانی هستند که مورد احترام و ارزش دیگران می باشند. آنها برای سازمان‌شان اعتبار می آورند.

پس باید در محل کار خود به حرفه ای بودن شهره شویم. اولین افرادی که برای ترفیع و دادن مسئولیت های بیشتر کاندید می شوند حرفه‌ای ها هستند. همواره پروژه‌ها یا مراجعه‌کنندگان ارزشمند به آنها ارجاع داده می شود.

تا اینجای مقاله که خصوصیات اصلی حرفه ای بودن در ذهن‌تان شکل گرفت، آیا واقعا این ویژگی‌ها را دارا هستید؟ احتمالا برخی از این ها در رفتارهایتان وجود دارد اما در مورد برخی دیگر ضعف هایی دارید. پس باید روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید. البته باید گام به گام عمل کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

کافیست به این توصیه ها عمل کنید تا پیشرفت را در خود احساس نمایید:

مدام دانش تان را به روز کنید

نباید اجازه دهید مهارت‌هایتان قدیمی و منسوخ شوند. همواره مهارت‌‌های جدید یاد بگیرید و در حرفه ای که هستید به‌روز بمانید.

تقویت هوش هیجانی را فراموش نکنید

افراد حرفه‌ای نیازهای عاطفی اطرافیان خود را کاملا درک کنند. آنها می توانند تشخیص دهند مراجعه‌کنندگان و همکاران‌شان دقیقا به چه چیزی نیاز دارند. زیرا به خوبی درک کرده اند که چگونه فعالانه گوش بدهند و آنچه را که رخ می‌دهد مشاهده کنند. پس یکی از گام های اساسی برای حرفه ای بودن تمرکز بر افزایش هوش هیجانی است.

به تعهدات و ارزش هایی که دارید پایبند باشید

هر قولی که می‌دهید، به آن عمل کنید. مهم نیست شخص مقابل شما چه کسی باشد. رییس، همکار یا مشتری، شما فقط به وفای به عهد خود فکر کنید. اگر شرایطی پیش آمد که متوجه شدید نمی توانید در زمام مقرر به قول خود عمل کنید، هر چه زودتر آن را با رئیس یا مراجعه‌کننده در جریان بگذارید. اما باز هم، همه ی سعی خود را بکنید تا کار زودتر به نتیجه برسد. پس به هیچ وجه بهانه‌تراشی نکنید و در مقابل بر روی برآوردن انتظارات و انجام کار به بهترین نحو تمرکز نمایید.

همواره ادب را رعایت کنید

ادب را در همه حال رعایت کنید. در معاشرت با هر کسی، بدون توجه به موقعیت شغلی اش و احساس شخصی خودتان نسبت به او، رفتار خوبی داشته باشید. این امر هرچند گاهی کوچک و کم اهمیت به نظر می آید، اما تأثیرات بزرگی بر شخصیت تان دارد

ابزار مورد نیاز کارتان همیشه باید همراه شما باشد

به هیچ وجه نباید شرایطی اتفاق بیفتد که درست در وسط جلسه ای مهم یک فایل ضروری را همراه خود نیاورده اید. بدون ابزار لازم برای انجام کارهایتان شما نمیتوانید مهارت و دانش خود را پیاده کنید.

افراد حرفه‌ای همیشه همه چیز را آماده همراه خود دارند. این موضوع به برنامه‌ریزی بهتر، به موقع بودن و توجه بیشتر نیازمند است. پس همواره سعی کنید زمان را تحت مدیریت خود داشته باشید و مهارت‌هایتان را به روز کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری