نویسنده: مصطفی حافظی

ویندوز

گفتگویی به تازگی از مدیر عامل ماکروسافت منتشر شده، که در آن ساتیا نادلا مدعی است شرکتش هیچ گونه سوء استفاده ای از اطلاعات کاربرانش نکرده و نمی کند.

قبل تر نیز مدیران شرکت مایکروسافت بارها این موضوع را عنوان کرده بودند. از آنجایی که سرویس‌های محبوبی همچون بینگ و لینکداین زیر نظر مایکروسافت کار می‌کنند، این شرکت بزرگ حوزه تکنولوژی به نوعی قادر است تا با ارائه‌ی داده‌های کاربران به بنگاه‌های تبلیغاتی، منبع درآمدی عظیمی برای خود دست و پا کند. با این حال، ماکروسافتی ها بر این باورند که این راه کسب درآمد اصلا اخلاقی و حرفه ای نیست و هیچوقت به آن فکر نکرده و نمی کنند.

ساتیا نادلا در این باره چنین می گوید:

ما خواهان درآمدزایی سرسام‌آور نیستیم. پشتِ تمامِ کارهایی که تاکنون انجام داده‌ایم، هدفی جز سودمندی حداکثری برای کاربران نبوده است. کاربران تنها در صورتی باید از این سرویس‌ها استفاده کنند که داده‌هایشان سودمندی برای آن‌ها را در بر داشته باشد. اگر درباره‌ی لینکداین فکر می‌کنید، باید بدانید که این سرویس تماماً در رابطه با استفاده از فرصت‌های اقتصادی برای کاربران است؛ نه استفاده‌ از اطلاعات آن‌ها برای مصارف دیگر.

به زبان ساده تر، اطلاعاتی که ماکروسافت از شما جمع آوری می کند همگی برای کمک به تجربه‌ی کاربری و استفاده ی راحت تر شما از محصولات این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ شخص یا توسعه‌دهنده‌ی دیگری به اطلاعات مهم تان دسترسی نخواهند داشت.

نادلا ماکروسافت

آیا فقط ماکروسافت چنین ادعایی دارد؟

این اظهار نظرها تنها محدود به مایکروسافت نمی‌شود. شرکت اپل نیز به‌عنوان یکی از غول های دنیای تکنولوژی، در سال‌های گذشته چندین بار به پایبندی خود در مقابل حریم شخصی استفاده کنندگان در سیاست گذاری هایش اشاره کرده است.

مدیرعامل هندی تبار ماکروسافت در ادامه ی سخنانش، جملاتی طعنه آمیز به رقبایی مثل گوگل و فیس‌بوک بیان می کند که به‌ با استفاده از اطلاعات کاربران خود به میلیون ها دلار سود دست پیدا کرده اند:

به باور من، کاربران باید درباره‌ی نحوه‌ی استفاده‌ از داده‌هایشان حق انتخاب داشته باشند و بدانند که شرکت‌ها به چه شیوه‌ از اطلاعات‌ آن‌ها بهره می‌گیرند.

اگر عملکرد ماکروسافت در چند سال اخیر را زیر نظر بگیریم، می شود به نوعی حرف های نادلا را تایید کرد. پس از منصوب شدن او به‌عنوان مدیرعامل مایکروسافت، این شرکت گزینه‌هایش را در حفظ حریم خصوصی کاربران بیش از پیش افزایش داد و در سیستم عامل خود در دسترس استفاده کنندگان گداشت.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

soheil | 1397/08/20

hichvaght microsoft mesle facebook nabude, be karbarash ehteram mizare

اشتراک گذاری