نویسنده: فهمیمه رحیمی

سلامت پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت اینروزها بر هیچکس پوشیده نیست. این گیاه که قرن هاست در فرهنگ های دیگر و در طی چندی سال اخیر در ایران رواج پیدا کرده است تاثیرات بسیار مثبتی در جریان ترمیم پوست ها آسیب دیده و درمان جای آفتاب سوختگی ها دارد. همچنین میتوان از این گیاه برای داشتن موهایی نرم و لطیف به جا نرم کننده های مو بهره گرفت.

 با کمک خواص آلوئه ورا پوستی به شفافی آینه و موهای زیبا داشته باشید

خواص آلوئه ورا برای پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست

خواص آلوئه ورااز زمان های دور به عنوان یک درمان دارویی گیاهی مورد توجه بوده است.این گیاه نه تنها دارای خواص بیشماری در عرصه زیبایی و سلامت پوست است بلکه میتواند در جهت سلامت بدن و هضم سریعتر و بهتر بدن نیز بسیار موثر واقع شود. همچنین با وجود مواد مغذی سرشاری که دارد میتواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به صورت موضعی هم در درمان  و بهبود وضعیت سلامتی پوست و مو موثر واقع میشود.

چند روش کاربردی برای سفید کردن دندان ها در خانه 

چگونگی استخراج و به دست آمدن ژل آلوئه ورا:

بد نیست برای آشنایی بهتر شما عزیزان با روند درمانی این گیاه و عناصر موجود در آنکه موجب بالا بردن پروسه درمانی و تقویتی در این گیاه میشود نگاه به روند استخراج این گیاه بیاندازیم:

برای شروع میتوانید یک برگ آلوئه ورا را برداشته و توسط چاقویی تیز یکی از صفحات دندانه دار را برش بزنید تا مانند کیسه ای باز شود. به این صورت به آرامی میتوانید توسط چاقو رویه برگ را از ماده ژل مانند و شفاف داخلی آن جدا کنید. پس از آنکه یک روی را جدا کردید مجدد توسط چاقو ژۀ داخلی آن را خارج کنید. توجه داشته باشید که پس از برش باید تمام ژل موجود در برگ را خارج کرده و سپس در ظرفی جداگانه و در آب و هوای خنک نگه داری کنید. لازم به ذکر است این ماده در شرایط عادی یک الی دو هفته  ماندگاری خواهد داشت.

خواص آلوئه ورا برای پوست صورت

درمان آفتاب سوختگی:

خواص آلوئه ورا برای پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست

آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و خنک کنندگی است، به همین جهت میتواند یک درمان مناسب برای آفتاب سوختگی باشد. این گیاه میتواند یک لایه محافظ برای پوست ایجاد کرده که موجب حفظ رطوبت آن میشود. آلوئه ورا همچنین دارای منابعی غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنیست که قادر است به روند سرعت بهبود زخم کمک کند.

طبق مطالعه ای، محققان اینطور نتیجه گرفتند که ژل آلوئه ورا همچنین در درمان موضعی بیماری های التهابی پوست مانند قرمزی ناشی از اشعه UV خورشید مفید و موثر است.

دارای خواص مرطوب کنندگی:

شما میتوانید از خواص سرشاز آبرسانی و نرم کنندگی آلوئه به جای کرم های روغنی که باعث منافذ پوستتان میشوند استفاده کنید. این گیاه به علت داشتن خاصیت خنک کنندگی همچنین میتواند موجب آکسیژن رسانی به پوست شود. همچنین این ژل برای درمان پس از اصلاح صورت نیز مورد استفاده قرار میگرد، که قادر است برخی از خراش ها و سوختگی های ناشی از تیغ را از روی صورت و گردن از بین ببرد.

سرعت بخشیدن به روند درمان زخم:

از ژل آلوورا همچنین میتوان به عنوان یک درمان موضعی برای  برای بریدگی ها، سوختگی ها و سایر زخم ها بهره گرفت.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده استفاده از آلوئه ورا قادر است زمان ترمیم صدمات ناشی از سوختگی در درجه اول و دوم را تا 9روز کاهش بدهد که درنوع خود زمان قابل توجهیست.

مبارزه با پیری زودرس پوست:

خواص آلوئه ورا برای پوست

بدان جهت که آلوئه ورا منبعی غنی از ویتامین های C و E و بتا کاروتن است ، امکان دارد برخی از خواص ضد پیری را دارا باشد. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی آن نیز قادر است تا به رفع و روشن شدن لکه های پوستی یاری برساند، در مجموع این خواص یعنی از بین بردن لکه های پوست یو کمک به سلول سازی بیشتر در نهایت به جوانسازی پوست شما کمک خواهد کرد. 

این گیاه با دارا  بودن خواصی که موجب بالا بردن سطح الاستیک پوست و کلاژن سازی آن میشود میتواند نتایج بسیار مفیدی را تنها در عرض 90 روز به شما ارائه کند.

آشنایی با خواص بیظیر سیاه دانه

کاهش آکنه و عفونت:

 • ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد میکروبی است به همین جهت میتواند در درمان آکنه و جوش های سرسیاه پوستی که حاصل تجمع باکتریایی هستند موثر واقع شود

 • ژل آلوئه ورا به سبب دارا بودن ژیبرلین و پلی ساکارید موجب تحریک سلول ها ، دفع باکتری ها و در نهایت کاهش تورم و قرمزی حاصل از بروز جوش هامیشود.

 • همچنین میتواند به عنوان یک قابض در جهت سفت کردن پوست صورت موثر واقع شود. ازاین گیاه حتی در درمان انواع اگزماهای پوستی هم بهره برداری میشود.

روشن کردن و رفع لکه های پوستی:

ژل آلوئه ورا به دلیل داشتن توانایی در جهت افزایش تولید سلول های پوستی و مبارزه با التهاب و خارش قرمزی، برای از بین بردن لکه های پوستی یک درمان طبیعی به شمار میرود.

میتوانید از ترکیب این ژل با لیمو به عنوا ن یک تسکین دهنده هم استفاده کنید.

سه دلیل استفاده از ژل آلوورا برای مو و پوست سر:

افزایش میزان رشد مو

آلوئه ورا میتواند گردش خون را در پوست سر افزایش داده و به موجب آن  روند رشد موهای سالم در پوست سر را افزایش بدهد. همچنین حاوی ویتامین و مواد معدنی مهم و آنزیم های مهمی از جمله پروتئولیتیک است که باعث ترمیم سلول های مرده پوست سر میشود.

این گیاه همچنین دارای خواص سرشار نرم کنندگی و ویتامینه کردن موهاست که میتواند از این بابت بسیرا شبیه به روش کراتینه کردن مو که در مقالات قبلی راجع به عوارض آن زیاد به شما گفتیم عمل کند. این خواص در نهایت منجر به رشد مو و الاستیسیته بیشتر آن میشود و با بهبود گردش خون در پوست سر از خشک شدن موها جلوگیری میکند.

درمانی برای شوره سر:

شوره سر معمولا به دلایلی مانند خشکی پوست، عفونت های قارچی و پوست تحریک شده یا روغنی بیش از حد بروز پیدا میکند. ژل آلوئه ورا به سبب داشتن خواص ضد باکتری و ضد التهابی جدا از کمک و رفع تمام این شررایط میتواند به هیدراته شدن و متعادل کردن چربی پوست سر هم یاری برساند

تغذیه مناسب برای پوست و مو

 • استفاده مستمر از این گیاه که منبعی سرشار از مواد معدنی مورد نیاز پوست و مو است میتواند سبب بازگشت و یا تقویت درخشندگی و براقیت موها شود.

 • همچنین باعث از بین رفتن آلودگی های و چربی های غیر ضروری پوست و به دنبال ان تنفس بهتر پوست صورت و یا پوست سر میشود.

چند دستورالعمل برای استفاده بهتر از خواص آلوئه ورا برای پوست صورت و موها:

جدا ازاینکه استفاد هاز ژل آلوئه ورا بدون انجام هیچ فرایند و یا ترکیبی میتواند بسیار مفید واقع شود گاها ترکیب این ماده با مواد دیگر میتواند اثر بخشی آن را دوچندان کند.

ترکیب چای سبز و آلوئه ورا:

ترکیب این مواد باهم میتوانددرنهایت برایتان یک تونر عالی بسازد. استفاده این ترکیب روی پسوت موجب بسته شدن منافذ بازپوستی، دفع سموم، کاهش قرمزی و ورم میشود. کسانی که پوست بیش از حد چرب دارند، می توانند مقداری روغن فندق نیز در این ترکیب اضافه کنند.

ترکیب.آلوئه ورا و روغن زیتون برای آرایش چشم پاک کن:

خواص آلوئه ورا برای پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست

شما میتوانید توسط مقداری آب و ژل آلوئه ورا و کمی روغن زیتو یک پاک کننده مناسب خصوصا برای قسمت حساس چشم هایتان بسازید. این ترکیب از خشک شدن پوست پس از شستشو و آسیب به عصب های چشم جلوگیری میکند. 

استفاده به عنوان ژل اصلاح:

شما میتوانید از ژل پس از اصلاح به جهت کشتن باکتری ها، نرم کنندگی، آب رسانی و بستن منافذ پوست استفاده کنید.اما زمانی خواص آن میتواند بیشتر شود که شما آن را با مایع کاستیل ( صابون ملایم و سفت دارای روغن ن و هیدروکسید سدیم) استفاده کنید اضافه کردن موادی مانند ، گلیسیرین گیاهی، روغن زیتون و روغن های ضروری میتواند کارایی این گیاه را افزایش دهد.

استفاده بعنوان اسپری محافظ در آفتاب

به این منظور میتوانید آب این گیاه را با موادی که در زیر بدان اشاره میکنیم ترکیب و سپس استفاه کنید. ویتامین E

 • فندق 

 •  آلوئه ورا

استفاده بعنوان اسکراب روشن کننده پوست:

اگر علاقمند هستید از این گیاه برای رفع لک های پوستی استفاده کنید ان را با مقداری شکر، آبلیمو مخلوط کنید.

تمیز کننده روزانه پوست:

این گیاه میتواند برای انواع پوست ( چرب، خشک و یا ترکیبی ) مورد استفاده قرار بگیرد. این شستشو دهنده ملایم حاوی ژل آلوئه ورا، روغن جوجوبا، صابون مایع کاستیل، خاک رس آرایشی و روغن، ضروری میباشد.

بعنوان مرطوب کننده و آرامش بخش:

این گیاه میتواند به عنوان یک نوع کرم صورت نرم و ابریشمی عمل کندکه بوی عالی دارد و تا ماه ها میتوان آن را نگهداری کرد. میتوانید این کرم را از ترکیب ژل آلوئه ورا ، روغن بادام شیرین، روغن جوجوبا و اسانس های مورد علاقه تان را با یکدیگربدست آورید.

آلوئه ورا و تاثیرات خارق العاده اش برای پوست

آلوئه ورا و عسل ماسکی عالی برای درمان آکنه:

این ماسک میتواند با خواص ضد باکتری و ضد التهابی که در درمان وکاهش درد، ورم و خارش ناشی از آکنه بسیار موثر باشد.

 ماسک آلوئه ورا و خیار برای پوست های خشک:

استفاده ازاین دوماده در کنار هم موجب بستن منافذ و رفع خشکی پوست میشود. کافیست تا مقداری خیار رنده شده را با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید، روی صورتتان اعمال کرده و بعد از 20 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

استفاده بعنوان شوینده بدن:

ژل آلوئه ورا میتواند یک شویند هعالی خصوص برای زما نبیدار شدن از خواب باشد. این گیاه را با ترکیباتی مانند شی باتر،صابون پایه کاستیل و روغن های پرتغالی و لیمو ترکیب کنید و از بوی خوب و حس طراوت آن لذت ببرید.

موثر در جلوگیری از پیریز زود رس:

آلوئه ورا موجب کم شدن منافذ، تسکین چین و چروک و آبرسانی پوست میشود. بدین منظور، خیار، چای سبز، چای بابونه، ژل آلوئه ورا و ژلاتین را با یکدیگر مخلوط کنیدو صورتتان را با آن ماسکه کنید.

خاصیت خنک کنندگی:

ترکیب آلوئه ورا، نعنا و مقداری روغن فندق و نگه داری آن در یخچال و استفاده گه گداری کرم گونه از این ماده میتواند در روزهای گرم و پرفشار تابستان شما را خنک نگاه دارد هرچه میزا نخنک بودنتا نبالا برود دصد اکسیژ« شما نیز بیشتر خواهد بود.

استفاده به عنوان اسکراب پا:

پس ازگذشت یک روز خسته کننده کاری، مقداری شکر و آلوئه ورا را ترکیب کرده و به مدت 15 دقیقه روی پوستتان بگذارید تا تمام خستگی را از بدن شما دور کند.

موثر در درمان پف و تیرگی زیر چشم:

ترکیب آلوئه ورا، خیار و فندق در درمان پف و تیرگی اطراف چشم کمک بسزایی خواهد داشت.

نرم کننده مو:

مقداری از ژل آلوئه ورا، روغن بادام و روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کرده و از آن به عنوان یک نرم کننده عالی برای مو استفاده نمایید.

آلوئه ورا چه فوایدی برای پوست و مو دارد؟

شامپو آلوئه ورا:

خواص آلوئه ورا برای پوست

خواص آلوئه ورا برای پوست

میتوانید از ترکیب ژل آلوئه ورا، روغن جوجوبا، صابون کاستیل و روغن ضروری مورد علاقه خود شامپویی مقرون به صرفه و بسیار موثر در جهت درمان و تقویت موهای آسیب دیده خودتان بسازید و سپس برای شستن موهایتان از این ترکیب استفاده کنید.

رفه وزی مو:

آب آلوئه ورا درون ظرفی ریخته و روزی دوبار به موها اسپری کنید.

آموزش ساخت لوسیون آلوئه ورا برای زیبایی و درمان پوست

شما در منزل هم میتوانید با وسایلی دم دست و ارزان قیمت لوسیون بسیرا کار آمدی از این محصول برای خودتان بسازید

لوسیون آلوئه ورا  جهت رفع خشکی پوست:

آلوئه ورا به سبب دارا بودن خواص تسکین دهندگی و مرطوب کنندگی میتواند یک لوسیون عالی برای شما باشد.

مواد لازم برای ساخت لوسیون آلوئه ورا:

 • یک قاشق غذاخوری عسل

 • یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین

 •  یک قاشق غذاخوری چای بابونه

 •  2 قاشق غذاخوری ژل آلوورا

روش ساخت لوسیون آلوئه ورا برای زیبایی پوست

طرز تهیه:

ابتدا تمام عناصر را با یکدیگر درون یک مخلوط کن ترکیب کرده و 5 تا 10 قطره روغن ضروری را که دوست دارید به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

لوسیون به دست آمده را درون یک شیشه بریزید و در نهایت آن را درون یخچال نگهداری کنید در صورتی که لوسیون در طی 30 روز تمام خواهد شد نیاز به نگه داری در یخچال نیست اما در صورتیکه مدت زمان استفاده آن بیشتر است باید در یخچال نگه داری شود.

نکته:

در صورت لزوم یا حساسیت، شما میتوانید روغن انگور یا آووکادو را جایگزین روغن بادام شیرین کنید. تمام مواد مورد استفاده را میتوانید از داروخانه ها یا حتی سوپر مارکت ها تهیه کنید

لوسیون های آلوئه ورا برای استفاده بعد از آفتاب

با اینحال که اکثریت گرمی آفتاب تابستان را دوست دارند، اما برخی مسائل مانند : آفتاب سوختگی، نیش حشرات، خشکی و پوسته پوسته شدن میتواند آزار دهنده باشد، خوشبختانه استفاده از لوسیون خانگی آلوئه ورا برای اکثر مسائل پوستی میتواند درمانی موثر باشد.

مواد لازم برای تهیه لوسیون آلوئه ورا:

 •  ژله آلوئه ورا

 •  روغن نارگیل

 • کره شی

 • روغن زیتون

این چهار عنصر منابعی سرشار از مواد مغذی هستند.برای تهیه این عناصر را با یکدیگر ترکیب کرده تا یک بافت نرم حاصل شود سپس میتوانید از آن استفاده کنید.

همچنین موجب آبرسانی به پوست می شود و قادر است عفونت های پوستی را تا حد زیادی کاهش بدهد. روغن زیتون هم دارای خواص مرطوب کننده عالی است و همچنین خواص آنتی اکسیدانی دارد پس به بهبود آسیب های پوستی کمک می کند.

شی باتر هم یک ضد التهاب فوق العاده است و برای بهبود خشکی پوست موثر می باشد واقع میشود و میتواند مانع از پیشرفت و بدتر شدن بی آبی و خشکی پوست بدن شود و دیگر اینکه از مواد طبیعی تهیه شده و بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

روش تهیه لوسیون آلوئه ورا در خانه

نکته مهم:

در صورتیکه روغن را برای افراد کم سن بکار میبرید توصیه میشود از روغن های گیاهی استفاده نکنید.

روغن اسطوخودوس و نعناع هر دو میتوانند گزینه هایی عالی برای تسکین پوست، خنک کنندگی و کاهش التهابات باشند.اما در کل برای این لوسیون خیلی واجب نیستند.

لوسیون خانگی آلوئه ورا پس از آفتاب(2):

مواد لازم برای ساخت لوسیون آلوئه ورا:

 • نصف فنجان روغن نارگیل

 • یک قاشق غذاخوری شی باتر

 •  یک و نیم قاشق غذاخوری موم عسل

 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

 • یک فنجان ژل آلوورا

 • تا 8 قطره روغن نعناع یا اسطوخودوس )اختیاری(

طرز تهیه لوسیون آلوئه ورا:

روغن نارگیل، موم عسل، شی باتر و روغن زیتون را گرم کرده و سپس مواد را درون ظرفی شیشه ای ریخته و اجازه دهید حدود یکی دو ساعت بماند، پس از سرد شدن می توانید ژل آلوئه ورا را اضافه کرده و درون یک مخلوط کن بریزید تا خوب مخلوط شود و در نهایت روغن ها را اضافه کنید و لوسیون را درون ظرفی شیشه ای بریزید که در آن  هوا جریان داشته باشد.

این لوسیون معمولا برای همه نوع پوستی مفید است اما درصورتی که ابهام برای ایجاد واکنش و حساسیت دارید به صورت تکه ای روی قسمتی ازبدن امتحان کنید.درصورتیکه واکنش هایی مانند التهاب، قرمز یو خارش داشتید استفاده نکنید.مقدار از لوسیون را درون ظرفی شیشه ای بریزیدو استفاده فوری در حمام بگذارید مابقی را میتواندی در طی 3 الی 4 ماه استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری