نویسنده: موبویار

راز موفقیت

بیل گیتس کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، موسس شرکت بزرگ ماکروسافت می باشد. او این شرکت را در سال 1975 به همراه پل آلن تاسیس نمود و حالا جزء بزرگترین و ثروتمند ترین شرکت های جهان است. وی تا سال 2000 به عنوان مدیرعامل و تا سال 2014 به عنوان عضو هیئت مدیره در ماکروسافت فعالیت داشت.

از بیل گیتس به عنوان مشهورترین میلیاردر دنیا یاد می شود. وی تاثیر زیادی بر دنیای تکنولوژی دارد. بیشتر مردم با موفقیت او در دنیای کسب و کار و همچنین بشردوستی اش آشنا هستند. همه دوست دارند مانند بیل گیتس موفق شوند اما کمتر کسی است که سعی کند سعی کند سبک زندگی او را الگوی خود قرار دهد. شاید شاید زندگی کردن به سبک او شما را دقیقا همچون او مولتی میلیاردر نکند، اما یقینا به شما کمک خواهد کرد که به اهداف مهم زندگیتان برسید.

روز خود را خوب آغاز کنید

بیل گیتس همواره روزش را را تحرک و پویایی آغاز می کند. وی حداقل یک ساعت از آغاز روزش را روی تردمیل به ورزش می گذراند. زیرا شروع روز جدید با ورزش و تحرک به شما کمک می کند در طول روز سوخت و ساز بدنتان بیشتر شود و کالری بیشتری بسوزانید. این امر باعث سوختن چربی ها می شود و همچنین سطح استرستان را نیز کاهش می دهد. حفظ تمرکز و انرژی در طول روز و پس از چندین ساعت کار نیز از مزایای دیگر ورزش محسوب می شود.

ورزش صبحگاهی

یادگیری را متوقف نکنید

شما در هر سنی که هستید باید در  معرض آموزش ها و تجربه های گوناگون باشید. وقتی بیل گیتس در کلاس نهم بود، مدرسه اش یک کامپیوتر خریداری کرد گیتس کاملا درگیر این دستگاه شد به طوری که با آن شروع به برنامه نویسی کرد. حتی اولین برنامه ای هم که آن روزها نوشت یک "بازی دوز"بود. از آن سنین تا همین حالا او یادگیری را متوقف نکرده و به وقفه دنبال مطالب جدید است.

بیل گیتس همیشه فردی کتابخوان بوده است. پدر او، ویلیام اچ. گیتس، در مصاحبه ای با مجله فوربس گفت پسرش به معنای واقعی عاشق کتاب است. در زمان کودکی همیشه به دنبال کتاب های علمی- تخیلی و حتی دایره المعارف ها بوده و هر جایی که می رفت، کتابی نیز با خود حمل می کرده است.

ماجرا تا حدی پیش رفته که گیتس پدر از بیل خواسته هر چقدر که دلش می خواهد کتاب بخواند، اما خواهش کرده که کتاب هایش را سر میز شام نیاورد!

آموزش

با افراد مناسب همکارای و از آنها قدردانی کنید

با اینکه گیتس یکی از موفق ترین و معتبرترین افراد جهان است و دستاوردهای زیادی به نام او ثبت شده اما او به دیگران نیز اعتبار می بخشد. هنگامی از او در مورد بهترین تصمیم دوران کسب و کارش سوال شد، چنین پاسخ داد که انتخاب افراد مناسب و همکاری با پل آلن به عنوان شریک تجاری مهم ترین تصمیمی بوده که تا به حال گرفته است.

این پاسخ گیتس درس خوبی به ما می دهد و آن این که ابتدا انتخاب افراد لایق و مستعد و پس از آن قدر دانی از این افراد، می تواند با سرعت بیشتری ما را به سوی موفقیت پیش ببرد.

همکاری

از اشتباهات خود عبرت بگیرید

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت این است که از اشتباهات خود درس بگیرید. گاهی تصمیمات نادرست که منجر به شکست می شوند درس هایی به ما می دهند که شاید با سال ها تحصیل هم نتوان به آن ها دست یافت. بیل گیتس در جایی عنوان کرده بود که اصلی ترین عامل موفقیت خود و تیمش را تشخیص به موقع اشتباهات می داند. اشتباهاتی که ممکن بود در آینده هزینه گزافی برای شرکت بتراشد با تصمیم گیری های مناسب با امتیاز تبدیل شدند. گیتس وقتی متوجه اشتباهی می شد از تغییر مسیر و عوض کردن موضع خود هیچ ابایی نداشت. اما برعکس متاسفانه بسیاری از مردم یک اشتباه را چندین بار تکرار می کنند تا بتوانند در نهایت از آن درسی بیاموزند.

اشتباهات

به تصمیم های خود ایمان داشته باشید

گاهی ممکن است شرایطی پیش آید که به دلیل مشکلاتی افراد پشت شما را خالی کنند و شما را در وسط راه تنها بگذارند یا اینکه بخواهند جای شما تصمیم بگیرند. در این شرایط بهترین کار این است که به خودتان و تصمیمی که گرفته اید اعتثاد داشته باشید و نگذارید دیگران آن را خراب کنند.

وقتی بیل گیتس ایده تاسیس شرکت مایکروسافت مطرح کرد، خیلی ها آن را ایده ای بی مصرف می دانستند. اما او رویای دیگری داشت و معتقد بود روزی چیپ های کامپیوتری چنان قدرتمند شوند که کامپیوترها و نرم افزارها در همه جا کارایی پیدا کنند. گیتس بر روی ایده ی خود پافشاری کرد و بقیه نظرات آنچنان برایش مهم نبود.

البته شنیدن توصیه های دیگران و تجارب آن ها کار خوبی است، اما گاهی این توصیه ها از روی ترس و بدبینی  آنهاست. این ترس باعث ایجاد شک و تردید در ما می شود و ما را در سکون و عدم فعالیت نگه می دارد.

ایمان به خود

بیل گیتس در دنیای تکنولوژی تقریبا بی نظیر است. او تکنولوژی را تقریبا وارد هر خانه ای کرده و استفاده از آن را به امری عادی در زندگی بدل کند. شناخت عادات او در زندگی شخصی و تقلید از آنها می تواند به ما کمک کند تا دنیای بهتری را برای خود بسازیم.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نمایش دیدگاه ها

atena | 1397/07/29

بیل گیتس یه نابغست... حتی اگه بتونیم به رفتار هاش نزدیک هم بشیم تو زندگی موفقیم.

احمد | 1397/07/29

ممنون. لطفا از jack ma هم مطلب بذارید.

اشتراک گذاری