نویسنده: رزا عابدی

طب سنتی و داروهای گیاهی

احتمالا تا به حال شما هم دچار زخم های کوچک و دردناکی در ناحیه دهانتان شده اید که همانند تاول های کوچک سوزش زیادی دارند و برای رفع آنها معمولا چاره ای جز صبر کردن نیست. در این مقاله با درمان آفت دهان در خدمتتان خواهیم بود که عارضه ای شایع در میان همگان است.

آفت های دهانی معمولا دللایل متعددی دارند که بسته به شرایط و حساسیت های فرد ممکن است در وخامت و مکان های مختلفی بروز پیدا کنند.اگر شما هم زیاد به آفت دهان دچار میشوید در ادامه با ما همراه باشید. 

درمان آفت دهان/ آفت دهان چیست؟

درمان آفت دهان

علائم آفت دهان چه چیزهایی هستند؟

برای درمان آفت دهان نیاز به یک شناخت کلی از این زخم ها داریم. آفت دهان زخمیست کوچک در داخل دهان که معمولا به رنگ سفید یا خاکستری با حاشیه قرمز نمود پیدا میکند. آفت دهان را عموما روی برخی بخش¬‌های نرم دهان مانند زبان، داخل گونه‌ها و سطح داخلی لب¬ها شاهد هستیم. 

معمولا این زخم ها مسری نیستند و خودشان پس از گذشت یک هفته الی ده روز درمان میشوند. اندازه این قبیل زخم ها غالبا از یک سانتیمتر تجاوز نمیکند و بروز آنها ممکن است گاه به صورت دسته ای و گاه ه صورت تکی باشد. البته نوعی نادرتر از این زخم ها هم هستند که بر اثر عوامل گوناگون خصوصا تب و تشنج بروز پیدا میکنند و قطرهای بیشتر دارند، همچنین طول درمان آنها زیاد است و ممکن است باعث ایجاد جراحت در دهان بشوند.  

در چه وقت بروز آفت در دهان نگران کننده است؟

همانطور که گفتیم معمولا آفت ها نوعی واکنش در مقابل استرس، کابوس ها، عفونت در بدن و یا ایجاد مشل در دستگاه تنفسی هستند. البته این موارد تنها 10 درصد بروز آفت ها را تشکیل میدهد و مابقی اکثرا دلایل خاصی برای بروز ندارند . آلودگی دهان نیز میتواند عاملی برای به وجود آمدن آفت در دهان باشد. این زخم های کوچک را معمول ایک الی دوهفته ای باید در دهانتان تحمل کنید. 

اما زمانی این آفت ها میتوانند خطرناک باشند و یا نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشند که حجم و قطر زخم آنها طبیعی نباشد و یا اینکه میزا نسوزش و التهاب آنها حتی با وجود گذشت چند روز و یا هفته درمان نشده و روند رو به رشدی هم نداشته باشد. البته ناگفته نماند که خوردن خوراکی هایی تحریک آمیز فلفلی، اسیدی و یا شور میزتواند موجب تحریک و بدتر شدن شرایط آنها شود. در صورتی که شما ملاحاظات لازمه  را انجام دادی و باز هم پیرفتی در روند درمان آفت ها مشاهده نکردید باید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از زخم های های دهانی میتوانند نمایانگر مشکل و بیماری در لثه و یا عفونت دستگاه گوارشی باشند که معمولا به علت شباهت به آفت تشبیه میشوند. با فهمیدن به موقع و تمهیداتی که پزشک میتواند برای رفع ریشه بیماری بیاندیشد میتوانید این بیماری را قبل از شیوع و پخش دشن در تمام اجزای دهانتان مهار کنید.

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان معمولا پروسه ای بین یک الی دوهفته دارد که البته با برخی روش های خانگی شما میتوانید تا حدودی از شدت التهابات بیماری کاسته و درمان را به جلوتر ببرید.  در ادامه مقاله با درمان آفت دهان توسط روش های خانگی در خدمتتان خواهیم بود.همچنین چند روش در جهت پیشگیری از ابتلا به این عارضه خصوصا برای کسانی که معمولازیاد دچار این بیماری دهانی میشود قید شده است که راه های بسیار آسانی هستند و تنها نیاز به دقت ، ملاحظه ، و شناخت شما از شرایط خودتان و حساسیت هایتان دارند.

پرهیز غذایی داشته باشید

در صورتیکه سابقه ابتلا به آفت دارید و مداو دچار این بیماری میشوید خصوصا در خوردن باید خلی دقت کنید چون یکی از دلایل مهم بروز آفت حساست های غذایی و تحریکات آنهاست. شمای که در معرض دچار به این عارضه قرار دارید با ید از خوردن خوراکی های تحریک آمیز مانند فلفل ، غذاهای بسیار تند و یا خیلی داغ، غذاهای نمکی و اسیدی و مواردی از این قبیل که میتوانندباعث تشدید بیماری در شما و یا ابتلا به انواع آفت ها شوند پرهیز نمایید.

حتی برخی نوشیدنی‌های داغ و  خوراک هایی که حاشیه¬‌ها و کناره‌¬های تیز دارند، مانند تکه ¬ای تست، می-‌توانند ایجاد ناراحتی کنند.

محل زخم را با آب ونمک شستشو دهید

روش درمانی استفاده از آب و نمک از دیرباز برای انواع بیماری های مربوط به دهان و گلو مورد استفاده قرار میگرفته است. در مورد این بیماری هم استفاده از محلول آبو نمک به روش غرغره کردن میتواند در کم کردن دوره درمان این بیماری بسیار مثمر ثمر واقع شود.برای استفاده از این روش 30 ثانیه دهان محلول آب نمک با بالابردن غلظت کلرید سدیم و جمع‌کردن آب غشاء را در دهان نگه دارید تا  به بهبود آفت دهان و آبسه‌ها و زخم‌های بازی مثل آفت در دهان کمک شود.

شستشوی مدوام دهان و مسواک زدن

در این زمان بیش از هر زمان دیگری باید به تمیزی دهان و دندان هایتان اهمیت بدهید. مراقبت از دهان و آسیب وارد نکردن به آفت، باعث سرعت بخشیدن به درمان آفت می¬‌شود. همچنین بکارگیری یک مسواک نرم از تحریک آفت دهان جلوگیری می¬‌کند. بهداشت خوب دهان و دندان با تمیز نگه¬داشتن دندان‌¬ها و لثه¬‌ها از عفونی شدن زخم‌¬ها پیش گیری به عمل می آورد.

درمان آفت دهان با ماست

درمان آفت دهان با ماست

مصرف ماست پروبیوتیک با کیفیت، در کاهش التهابات و درمان آفت‌ دهان میتواند موثر باشد. پروبیوتیک مانند یک صافی عمل کرده و فقط برای باکتری‌های مناسب اجازه‌ی حضور در دهان را صادر میکند. این‌کار سبب آرام‌ترشدن زخم و بهبود آفت در دهان می‌شود. از‌طرفی، نرمی و خنکی ماست به کمتر‌شدن درد ناشی از آفت یاری میرساند.

چای سیاه

یکی دیگر بهترین روش‌های خانگی برای درمان و کاهش التهابات درد آفت دهان، استفاده از چای سیاه است.  در صورتی که دچار آفت دهان شدید، چای کیسه‌ای را مستقیم روی آفت دهان قرار داده تا دردتان تسکین پیدا کند. می‌توانید چای سرد‌شده را هم به‌عنوان دهانشویه غرغره کنید. «تانن» موجود در چای برای تسکین و التیام زخم های آفتی سودمند است.

استفاده از یخ

زمانی که دچار آفت شدید و احساس سوزش و درد اان موجب آزار و اذیت در شما شد میتوانید با مکیدن تکه ای کوچک از یخ التهاب ناشی از بروز زخم را کاهش دهید. سردی یخ، موجب کاهش جریان خون ‌رسانی در آفت میشود و در نتیجه درد و تورم آفت هم کمتر خواهد شد.

درمان آفت دهان با استفاده از مکمل زینک(روی)

گاهی بروز آفت دهان به دلیل کمبود روی اتفاق میفتد. بنابراین مصرف این مکمل میتواند درمانی موثر برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه باشد. اما فراموش نکنید مصرف طولانی‌مدت قرص زینک باید حتما طبق نظر پزشک باشد.

استفاده روزانه ‌از مکمل‌های حاوی 150 میلی‌گرم روی، میتواند تعداد دفعات آفت‌ زدن را از 50 درصد به 100 درصد برساند. مصرف یک مکمل روی خوب و با کیفیت یک یا دو بار در روز یکی از کاربردی ترین راه‌های درمان آفت دهان محسوب می‌شود.

استفاده از ویتامین E در درمان آفت دهان

انواع خواص استفاده از ویتامین E

یک کپسول ویتامین E را باز کرده و مایع داخل آن را روی آفت دهان بگذارید. روغن حاوی ویتامین E مثل یک پوشش روی زخم را پوشش داده و مانع از عفونت درآن خواهد شد در نهایت این روند باعث بهبود و درمان سریع‌تر آفت دهان میشود.

 

 آفتین ژل برای درمان تمامی موارد کوچک و بزرگ آفت و مراحل مختلف تشکیل آن توصیه می‌گردد

استفاده از آفتین ژل هم در درمان آفت دهان موثر است. آفتین ژل محصولیست کاملا جدید  دارای عصاره گیاهی  که معمولا با یکبار مصرف و در زمان 20 ثانیه میتواند آفت را درمان کند!. با استفاده از این ژل درد و ناراحتی بیمار پس از چند دقیقه کاهش یافته و آثار آفت دهان بعد از مدت کمی التیام و بهبود پیدا میکند.

استفاده به موقع میتواند در همان مراحل اولیه از ایجاد آفت جلوگیری کند.

راهنمای استفاده از آفتین ژل

در ابتدا محل آفت را در دهان مشخص کرده سپس به کمک سر سرنگ و به آرامی به اندازه یک قطره از آفتین ژل را روی گوش پاک کن قرار داده و سپس روی ناحیه آفت دهان به آرامی به مدت 20 ثانیه فشار بدهید و سپس دهانتان را سریعا با آب فراوان بشوئید.

نحوه تاثیر آفتین ژل

استفاده از آفتین ژل در روز اول میتواند از تبدیل شدن به آفت جلوگیری کند استفاده از آن  در روزهای سوم، پنجم و دوازدهم موجب توقف همان لحظه ای رشد آفت شده و  بلا فاصله خونرساني در محل آفت دهان آغاز و به سرعت وارد فاز ترميم و بهبودي خواهد شد.

درد و سوزش و ناراحتی بیمار خیلی زود کاهش یافته و سیر بهبودی بسیار سریعا انجام  خواهد شد. این ژل قادر است تنها  در 20 ثانیه و فقط با یکبار استفاده آفت دهان را درهرمرحله‌ ای که از رشد و یا قبل از آنکه باشد متوقف کرده و تاثیرات بهبودی آن قابل رویت است.

درمان آفت دهان با روش های گیاهی

در ادامه چند گیاه موثر در درمان آفت دها نرا به شما همراها نعزیز معرفی خواهیم کرد که علاوه بر درمان آفت درهان شما میتواند خواص بینظیر دیگری نیز برایتان داشته باشند. قبل از معرفی هریک ازآنها نیاز است نکته ای را خاطرنشان شویم. تمام انسان ها طبیعی یکسان ندارند و ممکن است در مواجه با برخی از مواد غذایی واکنش های متفاوتی داشته باشند. بنبابراین توصیه میکنیم قبل از استفاده از هریک از راه حل های ارئه شده نسبت به اینکه به آن ماده حساسیت ندارید اطمینان خاطر حاصل کنید.

برگ ریحان

جوییدن برگ ریحان تازه درروز، هرروز دوبار میتواند یکی از راه حل های موثر در روند درمان آفت دهان باشد، هر بار می‌توانید ۳ تا ۵ برگ ریحان را بجوید. این روش را تا درمان کامل ادامه بدهید.

پیاز

از پیاز خام میتوانید به عنوا نیک چاشنی کنار غذا به همان روش های سنتی نان و کباب استفاده کنید . پیاز به دلیل داشتن سولفور در درمان آفت دهان بسیار تاثیر گذار است. همچنین خاصیت ضدباکتریایی و ضدعفونی کنندگی دارد که میتواند برای درمان آلودگی های سطحدها نو حتی آلودگی های درونی شما مفید باشد.

گوجه ‌فرنگی

درمان آفت دهان

روش سوم پیشنهادی ما استفاد هاز گوجه فرنگی خام است که البته میتوانید به روش های مختلف از جمله غرغره کردن آب گوجه فرنگی ، خوردن روزانه یک عدد گوجه فرنگی و یا استفاده از آن در سالاد  از خواص بینظیر این خوراکی در درمان آفت دهان بهره ببرید. 

دمنوش گل‌همیشه بهار/ مریم گلی

مریم گلی هم جزو گیاها ن پرخاصیتی است که در این فقره هم میتواند موثر واقع شود . استفاده از دمنوش این گیاه به عنوا ندهانشوییه و غرغره کردن میتواند در درمان آفت دهانی شما موثر واقع شود. شما میتوانید کمی از گیاه خشک آنرا در آب بجوشانید و سپس ان را سرد کنید. 

پودر زردچوبه

زردچوبه هم دارای خواص ضدعفونی کنندگی است از همین باب میتوانید یک قاشق زرد چوبه را با یک قاشق غذاخوری گلیسیرین مخلوط کنید تا شکل بگیرد سپس این خمیر را مستقیما روی زخمتان بگذارید . می‌توانید به جای گلیسیرین از آب استفاده کنید.

روغن نعناع

میتوانید از روغن نعناع به صورت موضعی و مستقیم برروی زخم استفاده کنید. استفاده از این روغن دوبار درروز میتواند برای شما مثمر ثمر واقع شود. سعی کنید این روغن را حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی زخم ها نگاه دارید سپس دهان را با آب شستشو دهید.

استفاده ماست و پنیر محلی : استفاده از ماست درمان مؤثری برای آفت دهان است. خوردن ماست دوبار در روز یا خوردن ترکیب موز و ماست برای صبحانه در بهبود آفت بسیرا تاثیر گذار است. پنیر محلی  هم میتواند در این فقره موثر باشد.

آب پرتقال

نوشیدن آب پرتقال تازه (۳ تا ۴ نوبت در روز) به سبب سرشار بودن از ویتامین  C و کمک به ترمیم و بازسازی در ناحیه زخم شده یکی دیگر از روش های درمانی آفت دهان است. چرا که یکی از علل مهم بروز آفت دهان کمبود ویتامین C است. آب پرتقال تازه سرشار از ویتامین هاست و استفاده روزانه‌ی آن، ویتامین C مورد نیاز بدن را تأمین خواهد کرد.

شیرِ نارگیل

میتوانید از شیرِنارگیل به عنوان دهان شویه، ۳ تا ۴ بار در روز استفاده کنید و اینکار را تا بهبودی زخم‌ها ادامه دهید. مخلوط کردن مقدارکمی عسل با شیرِنارگیل و استفاده از آن به عنوان دهانشویه میتواند موثر باشد.

دوغ

  به طور روزانه دوغ مصرف کنید. نوشیدن دوغ هم میتواند یکی از درمان موثر برای درمان آفت باشد.

آب

شستشوی دهان با استفاده از یک فنجان آب گرم و یک فنجان آب سرد یکی دیگر از روش های در دسترس برای درمان آفت دهان است.

شاه‌ توت

خوردن آب شاه‌ توت، راه درمانی دیگری است که باعث کاهش درد و تحریک زخم‌های دهانی می‌شود.

تخم گشنیز

یک قاشق از تخم گشنیز را در مقداری آب جوشانده، بعد از سرد شدن محلول، از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. این کار را ۳ تا ۴ بار و تا بهبود زخم‌ها تکرار کنید.

آلوئه ورا

آب آلوئه ورا را ۲ تا ۳ بار در روز قرقره کرده و تا بهبودی زخم ها تکرار کنید.

روغن درخت چای : این روغن را مستقیما بر روی زخم‌ها بمالید. حتما این کار را پیش از خواب در شب انجام دهید. همچنین میتوانید سه یا چهار بار دررزو اینکاررا بکنید. می‌توانید روغن درخت چای را با آب گرم و نمک مخلوط کرده و مخلوط را به عنوان دهان شویه بکار ببرید.

دارچین

مقداری پودر دارچین را با آب گرم مخلوط کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاد هکنید تا زخم های به بهبود کامل برسند. بهتر است این محلول را صبح‌ها استفاده شود.

پاپایا

  خوردن میوه‌ی پاپایا هم در بهبود زخم ها موثر است. افرادی که مبتلا به آفت هستند نباید از غذاهای تند و پرادویه تغذیه کنند. خوردن آب و کاهش استرس در بهبود سریع‌تر زخم‌ها مؤثر است.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری