نویسنده: رزا عابدی

سلامت پوست

با درمان افتادگی پلک چشم با روش های خانگی در خدمتتان خواهیم بود.معمولا عارضه افتادگی پلک با بالا رفتن سن و ضعف عضله در افراد میانسال همراه است که در برخی از مواقع بدون جراحی و با داروهای گیاهی و طب سنتی میتوانید آن را درمان کنید و جایی برای نگرانی ندارد البته این به شرظی است که در صورت مشاهده علائم این موضوع سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید. پس از اینکه اینعارضه به طور کامل در شما روئیت شود متاسفانه استفاده از رو شهای خانگی و ماسک تاثیرچندانیدر بهبود آن نخواهند داشت.

درمان تیرگی دور چشم با روش های کاربردی و خانگی

درمان افتادگی پلک چشم  با روش های خانگی 

درمان افتادگی پلک چشم

با پیشرفت تکنولوژی وعلم و در جراحی و طب مدرن روش های مختلفی برای رفع افتادگی پلک چشم ابداع شده است اما برای خیلی از افراد انجام این مراحل بنا به هر دلیلی مانند ترس از عمل های جراحی؛ بالا بو.دن هزینها و مهیا نبود شرایط سلامتی آنها امکانپذیر نیست. اما جای نگرانی نیست این افراد میتوانند با استفاده  از روش های خانگی درمان افتادگی پلک خودشان را درمان کنند. تا پیری و بی حالتی اطراف چشمانشان برطرف شود.

عدم مراقبت صحیح از چشمها و یا مصرف بیش از حد مواد ناسالم می تواند پوست شما را به طور موقت ضعیف و آسیب پذیر کند، این امر در نهایت  باعث افتادگی و خستگی پلک ها میشود . هرچه قدر ضعف و کمبود ویتامین های پوست شما بیشتر باشد عمل بازسازی و خاصیت لاستیکی پوست کمتر خواهد شد به موجب آن هم شما دچار پلک های افتاده و خسته میشوید که از شایعترین عارضه های در افرادیست که به موحب کهولت سن کلاژن سازی و بازسازی پوستشان کاهش یافته است.

درمان پف زیر چشم با نسخه های گیاهی

هرچند که تا حدودی با گذشت زمان شل شدن پوست امری عادی است و نباید خودتان را خیلی درگیری پیشگیری از آن بکنید و در اینمود دچار استرس و اضطراب شوید اما گاهی اوقات  برخی صدمه های محیطی موجب بروز چروک های زودرسی میشوند که برای ما نگران کننده هستند. این عوامل عبارت هستند از:

دلایل چروک زودرس پوست

 • بیش از اندازه در معرض خورشید بودن

 • وجود سموم دربدن

 • عدم مراقبت های زیبایی و یا عدم عملکرد صحیحی در اینباره

درمان افتادگی پلک چشم بدون انجام عمل زیبایی میسر است؟

دلایلی که بالاتر از آنها یاد شد برخی از دلایلی هستند که پلک های شما ممکن است به موجب آنها پیر و افتاده و خسته به نظر برسند البته در این میان مصرف بیش از اندازه الکل و سیگار، همراه با عوامل ژنتیکی هم می تواند تاثیر زیادی در تغییر فرم پلک ها داشته باشد.

معمولا افرادی که مبتلا به پلک های افتاده  هستند راه های مختلفی را در جهت پنهان کردن افتادگی پلک هایشان پیدا کرده و امتحان میکنند، چرا که این عارضه برای آنها میتواند بسیار ناخوشایند باشد. تا به امروز روش های جراحی زیادی برای کشیدن پوتس و از بین بردن این مورد در انسان ها کشف و ابداع شده است، به خصوص در زمان هایی که دید فرد نیز تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته است .با این وجود، انجام این جراحی ها که قسمت های بالایی هم دارند برای خیلی از افراد بنا به دلالیی که کمی قبلتر خدمتتان گفته شد میسر نیست . جدای از مشکلات معمولا جراحی را آخرین مرحله درمانی انهم در شرایط اضطراری و ضروری میشمارند.

پلک های افتاده موجب میشود تا افرد پیرتر و مسن تر از سن واقعیشان نشان داده شود، و همانگونه که در بالاتر ذکر شد، این عارضه گاها ممکن است که سطح بینای افراد را هم تت تاثیر قرار دهد ، بسیاری از آمارها حاکی از این هستند که این یکی از پنج مساله مهم آرایشی است که در جای جای جهان مردم را وادار به انجام عمل جراحی در سال 2016 کرده است . این موضوع ممکن است برای خیلی ها ناراحت کننده باشد چرا که بسیاری از مردم نمی توانند بیهوش شوند. پیشنهاد میکنیم جتما قبل ازآنکه چشمهایتان را به تیغ جراحی بسپارید برخی راه حل های طبیعی را هم امتحان کنید این گزینه ها گاهی ممکن است برای شما اثرات قابل توجه و بسیار مفیدی را به همراه داشته باشند . یکی از فواید مهم و قابل توجه استفاده از این نوع درمانها کم کردن هزینه ها و پائین آوردن و یا حتی گاهی به صفر رساند عوارض است. 

در این بخش از مقالات موبویار در مورد درمان های طبیعی ای صحبت خواهیک کرد که به صورت بالقوه دارای خواصی هستند که می توانند در سفت شدن بافت های ضعیف موثر واقع شوند و مواد مغذی برای جلوگیری از پیری زودرس را برای پوست صورت فراهم کنند.

درمان افتادگی پلک چشم

ماسک مناسب برای درمان افتادگی پلک

درمان های طبیعی برای پلک های پف دار و افتاده 

چه در مورد افتادگی پلک و چه انواع عارضه های دیگر پوستی پیشنهاد میکنیم همیشه اول راههای طبیعی را امتحان کنید پس از آن توصیه هایی که طب سنتی به شما شده است و د رنهایت اگر موفق به درمان عارضه مورد نظر نشدید میتوانید به سراغ انواع درمان های دیگر بروید. این نوع دران ها هزینه ای برایتان ندارند و همچنین شما را دچار عارضه های دیگر نمیکنند بنابارین میتوانید با خیال راحت آنها را امتحان کنید البته ناگفته نماند که قبل از انجام هرکدام از آنها باید اینکه نسب هب آن ماده حساسیت دارید یا خیر را امتحان کنید. د رمقالات پیشین موبویار راجع به انواع جایگزین عمل جراحی با استفاده از مواد طبیعی صحبت کرده ایم میتوانید با مراجعه به لینک هایی که در همین مقاله برایتان آورده شده است و یا تب سلامت پوست و مو آنها را پیدا کنید. در ادامه شما را با چند روش طظبیعی برای لیفت و بالا کشیدن پلک ها آشنا میکنیم. برای گرفتن نتیجه مداومت و استمرار در استفاده از این ماسک ها را فراموش نکنید.

استفاده از سیب و عس برای درمان افتادگی پلک

با نظر به این که این مواد هردوحاوی مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان، آب و فیبر طبیعی میباشند، این ماسک سیب و عسل میتواند یک درمان مؤثر برای شل شدگی و افتادگی پلک های شما باشد. همچنین استفاده مرتب از آن باعث کاهش و گاه احتی درمان افتادگی پوست می شود و ایجاد چروک های پوستی ریز در شما را به تعویق میاندازد.

مواد لازم:

 یک عدد سیب

دو قاشق غذاخوری عسل(50 g)

آماده سازی:

 • در ابتدا سیب را به قطعات کوچکتری تقسیم کرده و آن را توسط مخلوط کن خوب له کنید تا یک پوره سفت بدست آید.

 • پس از حاصل شدن بافت مورد نظر، آن را با یک قاشق عسل ترکیب کنید.

 • حالا میتوانید ماسک را بر روی پلک هایتان مالیده و برای یک ربع الی نیم ساعت منتظر بمانید.

 • پس از گذشت این زمان میتوانید صورتتان را با آب سرد آبگشی کنید. برای گرفتن نتیجه اینکار را حداقل هفتهای سه بار انجام دهید.

درمان افتادگی پلک با روش های خانگی

چای های کیسه ای :

هرچند اینمورد بیشتر در مواردی که چشمان شما دچار التهاب های موقتیست بیشتر توصیه میشود اما فراموشنکنید که عدم رسیدگی به این ورم ها و التهاب های موقت است که گاهی ممکن است پوست پلک شما را دچار شلی و افتادگی کند برای درمان ورم و التهابات پلک استفاده از چای کیسه ای بابونه بشدت توصیه میشود. ، به دلیل اینکه حاوی مواد ضد التهابی برای درمان این مشکل است.

درمان افتادگی پلک چشم

درمان افتادگی پلک چشم

مواد لازم:

2 عدد چای کیسه ای بابونه

آماده سازی:

 • دوعدد از چای های کیسه ای را ( یکی برای هر چشم ) درون فریزی بگذارید که یک شب تا صبح مانده و خوب خنک شوند.

 • صبح روز بعد زمانی که از خواب بیدار شدید یعنی دقیقا در اوج زمانی که پلک شما دچار التهاب و ورم شده است میتوانید از این چای ها به مدت 20 دقیقه روی پلکتان استفاده کنید.

روش های خانگی برای درمان افتادگی پلک چشم

جو، عسل و تخم مرغ:

استفاده از این مواد برای ساخت ماسکی ضد التهاب برای پوست توصیه میشود چرا که مواد تشکیل دهنده ی موجود در این درمان ترکیبی دارند که حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و اسید آمینه های ضروری است که میتواند درجهت پیشگیری و بهبود افتادگی پوست موثر باشد.جذب آنها از کاهش الاستین ( خاصیت کشسانی) پلک ها جلوگیری به عمل آورده و همچنین تقویت کننده و جوان کننده پوست نیز هست.

مواد لازم:

 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر 15 گرم

 قاشق غذاخوری عسل 50 گرم

 زرده تخم مرغ

آماده سازی:

 • ابتدا در یک ظرف، بلغور جو دوسر را با عسل و زرده تخم مرغ را با هم ترکیب کنید.

 • ترکیب را بر روی پلک های خود گذاشته و اگر می خواهید، بقیه اش را روی کل صورتتان بمالید.

 • اجازه بدهید 30 دقیقه بماند و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

 • برای گرفتن نتیجه میتوانید این کار را 2 یا 3 بار در هفته تکرار کنید.

درمان افتادگی پلک چشم با روش های خانگی

بابونه و خیار:

همانطور که بالاتر گفته شد بابونه دارای خواص ضد التهابی و تقویت کننده و سفت کنندگیست ترکیب این ماده با خیار در این تونیک طبیعی میتوانند در جهت رفع و درمان و یا پیشگیری از افتادگی پلک ها موثر واقع شوند و با پف و تیرگی زیر چشم نیز مبارزه می کنند.

مواد لازم:

دو قاشق غذاخوری گل بابونه (30 گرم)

یک فنجان آب (250 میلی لیتر)

½ یک خیار

آماده سازی:

 • ابتدا گل های بابونه را در یک فنجان آب جوش ریخته و منتظر بمانید تا خنک شود.

 • سپس با فشار آب و دانه های محلل را جدا کرده و صافش کنید و بعد با نصف خیار مخلوط کنید.

 • به مدت سه  ساعت در یخچال قرار دهید.

 • ازاین تونیک میتوانید بر روی پلک ها و اطراف چشم ها استفاده کنید.

 • نیم ساعت منتظر بمانید و سپس با آب سرد شستشو دهید.

 • برای گرفتن بهترین نتیجه میتوانید این ترکیب را دوبار در روز هربار قبل از رفتن به رخت خواب استفاده کنید.

 

درمان افتادگی پلک چشم

 

از بین بردن افتادگی پلک با بابونه

رفع افتادگی پوست با طب سنتی

کرم خانگی آلوئه ورا :

همانطور که در مقاله های پیشین بار ها اشاره شده است آلوئه ورا، دارای خواص شگفت انگیزی برای مرطوب سازی پوست میباشد زمانی که با سایر مواد طبیعی ترکیب شود، این کرم میتواند یکی از مواد عالی برای بازگرداندن استحکام پلک ها باشد.

مواد لازم:

دو قاشق غذا خوری جو (30 گرم)

چهار قاشق غذاخوری ساده ماست (80) گرم

چهار قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا (60) گرم

یک عدد خیار متوسط

آماده سازی:

 • تمام مواد گفته شده را درون یک مخلوط کن ریخته و خوب ترکیب کنید.

 • زمانیکه خمیر خامه ای شد آن را روی پلکتان مالیده و برای نیم ساعت منتظر بمانید.

 • پس از گذشت این زمان، میتوانید با آب سرد شستشو دهید.

 • فراموش نکنید که برای گرفتن نتیجه باید این کار را به طور منظم انجام دهید.

 • فراموش نکنید که بهتر است ، صبور باشید و منتظر بمانید تا نتیجه را ببینید، قبل از اینکه سعی کنید جایگزین های دیگری را امتحان کنید که باعث آسیب های بیشتر شوند.

روش مخصوص رفع افتادگی پلک بالای چشم با سفیده تخم مرغ

آنچه احتیاج دارید یک سفیده تخم مرغ و یک پنبه یا گوش پاک کن خواهد بود.

قبل از هرچیز اول پلکتان را به خوبی تمیز کنید و بشویید. سفیده تخم مرغ را از زرده اش جدا کرده و گوش پاک کن و یا یک پنبه را به سفیده آغشته کنید و سپس به آرامی روی پلک بزنید چشمهایتان را ببندید تا سفیده تخم مرغ روی پلکتان خشک شود.

این کار را میتوانید یک روز در میان انجام بدهید تا رفته رفته پلک هایتان جمع شوند.

درمان سریع و ارزان افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک چشم

درمان افتادگی پلک چشم

استفاده از زردچوبه و جوش شیرین برای رفع افتادگی پلک پایین چشم:

 با ترکیب 1 قاشق چایخوری جوش شیرین 

 1/2 قاشق چایخوری زردچوبه

آب آناناس تازه

آب لیموی تازه

ماسک قوی برای رفع افتادگی پلک و پف زیرچشم

میتوانید یک اسکراب قوی برای رفع افتادگی پلک پایین و رفع چین و چروک مزاحم اطراف چشم خود درست کنید این ترکیب را به دقت روی قسمت زیر چشم بمالید . مراقب باشید تا مواد به داخل چشم نروند. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه می توانید مواد را از روی پلکهایتان شسته و نتیجه آن را مشاهده کنید

طبق توصیه های یکی از متخصصان پوست و زیبایی استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و استراحت میتواند در جهت پیشگیری و یا درمان این عارضه بسیار موثر واقع شود اما نباید فراموش کنید که این فاکتورها به تنهایی نمیتوانند برای شما موثر واقع شوند در کنار درمان هایی که با کمک رژیم های غذایی میتوانید در پیش بگیرید باید برخی درمانی های موضعی دیگر را نیز به کار ببندید. و برای همین منظور استفاده از ماسک و اسکراب های قوی برای شما ضروری خواهد شد. 

برخی نکات کلیدی برای جلوگیری و یا درمان افتادگی پلک

همانطور که میدانید به مرور زمان و با افزایش سن یا به دلایل دیگر رفته رفته پوست اطراف چشمان قابلیت ارتجاعی بودن خود را از دست میدهد و دچار افتادگی می شود . معمولا برای هیچکس در دنیا این حالت خوشایند نیست و می تواند یکی از عوامل مهم در برهم زدن زیبایی چشمان و چهره شما باشد. جدا از مواردی که بالاتر به آنها اشاره شد برای مثال استفاده از ماسک و اسکراب ها و یا داشتن رژیم غذایی صحیح، شما نیاز دارید تا برخی از عادات خود را نیز اصلاح کنید تا به این ترتیب در جهت جلوگیری و یا درمان افتادگی پلک با روش های خانگی گامی موثر برداشته باشید.

زمانی که شما عادات خواب مناسب نداشته باشید به مرور، چشم هایتان کم کم پف کرده و متورم به نظر می رسد. هاله های تیره ی اطراف چشم ها، به شما ظاهری سالخورده خواهد داد. هرچند که برخی از عوامل بروز این عارضه مانند سالخوردگی و پایینتر آمدن قدرت کشسانی سابق پوست دراین مرحله قابل کنترل نیستند اما باز هم با رعایت برخی نکات میتوانید تا حدودی از بروز این عارضه جلوگیی کنید. برای مثال:

 • در طول روز آب زیاید بنوشید.

 • از مالیدن چشم ها و دستکاری آنها پرهیز کنید.

 • حما ساعت خواب معینی دشته باشید و از خوابیدن در ساعات روز به شدت پرهیز نید نهایت زمانی که میتوانید برای خواب های روزانه خود در نظر بگیری پس از ظهر قبل از خوردن نهار به مدت 45 دقیقه الی یکساعت است.

 • شب ها زود به رخت خواب بروید.

 • از استفاده از موبایل و تبلت ها و لپ تاپ ها در نور کم و یا فضای تاریک بشدت پرهیز کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری